Spravodajstvo
Prvé dvojkolo prinieslo niekoľko prekvapení
Počas...
Zverejnené: 15.11.2018
Prednáška Jána Markoša - Zápas o majstra sveta
Vo štvrtok 15.11 o 17:00 bude...
Zverejnené: 14.11.2018
Zápas o majstra sveta. Obháji Magnus titul?
Boje...
Zverejnené: 12.11.2018
Správa zo spravodajstva

Prvé dvojkolo prinieslo niekoľko prekvapení

Detail

Počas druhého novembrového víkendu odštartovala naša najvyššia súťaž družstiev ECo-C Extraliga prvým dvojkolom. Termínová kolízia s nemeckou Bundesligou spôsobila neúčasť viacerých silných hráčov, príležitosť tak dostali aj náhradníci.

Najviac postihla kolízia bratislavský Slovan Commander, ktorý nastúpil len s jedným veľmajstrom. Ambiciózna Podhájska sa tam dostala do pozície favorita, ktorú aj potvrdila vysokým víťazstvom. Obhajca titulu z Dunajskej Stredy tiež nenastúpil v úplne kompletnej základnej zostave, nováčika z Komárna však ani trochu nešetril. Druhý nováčik zo Žiliny postavil proti domácej Snine najsilnejšiu zostavu a podľa očakávania si pripísal prvé tri body. Až tri sobotňajšie stretnutia skončili nerozhodne. V Osuskom trochu viac lamentovali domáci, najmä na siedmej šachovnici vypustili veľkú výhodu, ak by však Karol Motúz na dvojke prijal ponúknutú remízu, mohli sa z víťazstva radovať hostia. Modra siahala na tri body s Dunajovom, v posledných dvoch partiách však skúsení hosťujúci hráči na spodných šachovniciach zachránili pre svoj tím aspoň bod. Tuhý boj sa odohral v stretnutí Prakoviec s Liptovskou šachovou školou, aj tu sa nakoniec body delili.

V nedeľu nastúpili Liptáci v Humennom proti Reinteru Snina netradične už od 8:30. Prvé dve šachovnice patrili hosťom, na ostatných sa darilo najmä vodcom bielych figúr. Keď talentovaný Filip Haring udržal koncovku veže proti veži a strelcovi, bolo jasné, že Liptáci aj druhý zápas remizujú. Žilina povzbudená úspešným štartom dokázala zvíťaziť aj u vicemajstra v Prakovciach. Skvele zahrali najmä mladíci Jerguš Pecháč a Christopher Repka na prvých dvoch šachovniciach, obaja si pripísali dve cenné výhry. Druhé víťazstvo si pripísala aj Dunajská Streda, aj keď súboj s Podhájskou bol veľmi napínavý. Naopak Slovan prekvapujúco podľahol aj Komárnu a po prvom dvojkole je posledný bez jediného bodu. Modra si v druhom zápase presvedčivo poradila s Dubnicou a rovnako bez prehratej partie uspel aj Dunajov v Osuskom. Domáci síce udržali na uzde troch poľských veľmajstrov súpera, ale na záchranu v súťaži budú musieť zlepšiť predovšetkým výkony hráčov na spodných šachovniciach.

Najúspešnejší hráči úvodného dvojkola:

Ďalšie dvojkolo je na programe 8.-9.12.2018. Už teraz sa tešíme!

Kompletné výsledky a vyžrebovanie

Komentár k prvému dvojkolu ECo-C  extraligy z pohľadu ŠK Dunajskej Stredy (Ing. Jozef Ráchela):

V minulom období zahajovala naša najvyššia súťaž vždy už v mesiaci október, teraz, tuším po prvý-krát v novembri a myslím, že je  dobré, že SŠZ hľadá optimálny termínový kalendár, aby aj cestovanie na stretnutia bolo podľa možnosti, za normálnych okolností, bez snehu a ľadu na cestách a postupne  vynechať  nielen januárové termíny, ale aj februárové, keď treba na stretnutia cestovať po celom Slovensku, aby jednotlivé celky mohli bez stresov odohrať svoj zápas a vracali sa domov skôr ako v neskorých večerných hodinách.

V prvom našom stretnutí nastávajúcej sezóny sme privítali v Zrkadlovej sále Mestského kultúrneho strediska Benedeka Csaplára v Dunajskej Strede, nováčika súťaže, zo susedného Komárna, na čele s našim bývalým hráčom Tamásom Szegim, ktorý priviedol mladé a perspektívne družstvo, z ktorého okrem Epaminondasa Kourousisa poznám prakticky všetkých už od ich detských rokov a s uznaním sledujem ich úspešný a nádejvzbudzujúci  šachový rast.  Začiatok stretnutia sa trošku oneskoril, nakoľko železničný prejazd pri príchode do Dunajskej Stredy zo smeru od Komárna sa rekonštruuje a bol úplne uzavretý, s čím naši hostia zrejme nemohli počítať, ale so súhlasom kapitánov družstiev Tamása Petényiho a Imreho Kukela, boli hodiny odštartované, až keď všetci hráči oboch družstiev sedeli pri svojich šachovniciach. Prvá skončila netradične partia medzinárodných majstrov Tamása Petényiho a už spomínaného Epaminondasa Kourousisa, veľmajstrovskou delbou bodu, na druhej šachovnici a podobne aj medzi  IM  Attilom Csonkom a Zoltánom Jankom na šiestej šachovnici. Na ostatných šachovniciach sa rozpútali zaujímavé zápolenia, v ktorých už ale jasne dominovali naši hráči. Po, niečo vyše,  troch hodinách hry, zvíťazili postupne náš GM Levente Vajda s IM  Svatoplukom Svobodom, potom László Takács s FM Imre Kukelom,  GM Attila Czebe s Erno Molnárom, GM  Zoltán Varga s FM Bélom Jakabom, FM Gábor Farkas s Tamásom Szegim a najdlhšie trvala partia medzi IM Máté Bagim a  WGM  Zuzkou Cibíčkovou. Zaknihovali sme vysoké víťazstvo 7 : 1 .

Podstatne náročnejšie bolo naše nedeľňajšie stretnutie proti vlaňajšiemu nováčikovi súťaže ŠK Aquamarin Podhájska, ktoré sa výrazne posilnilo veľmajstrami a má vo svojich radoch aj novopečeného majstra sveta do 18 rokov, IM Viktora Gažíka, s najúspešnejším trénerom a hráčom na Slovensku p.Dr.Gažíkom, jeho otcom a trénerom v jednej osobe. Je to výrazná devíza pre Podhájsku, nakoľko vie prispieť aj celému družstvu cennými radami a postrehmi. Keď k tomu pripočítame aj ďaľšieho skúseného odborníka a stratéga pre extraligu, p.Štefana Blahu, z bývalej novozámockej  estraligovej dielne, ozaj sa bolo na čo tešiť. A samotný zápas to aj potvrdil. Po troch hodinách hry bolo všetko ešte na vážkach a my ako aktuálny majster SR, sme mali čo robiť, aby sme aspoň tesne 4,5 : 3,5 zvíťazili. Partie končili postupne najskôr na štvrtej šachovnici víťazstvom nášho IM M. Bagiho proti GM T. Likavskému, potom víťazstvom nášho László Takáča proti skúsenej Veronike Maslíkovej, na ôsmej šachovnici, potom prehrou nášho GM  Z.Vargu s IM Viktorom Gažíkom na tretej šachovnici, nasledovali  tri remízy na druhej, šiestej a prvej šachovnici, znovu naša výhra na piatej šachovnici v podaní GM Czebeho s Ferkom Vassom a výhra IM Igora Gažíka s našim FM Gáborom Farkasom. Vydýchli sme si. Nebolo to vôbec jednoduché.

Obidve naše stretnutia zahájil predseda nášho klubu p. Juraj Petényi, ktorý v mene ŠK Dun.Streda verejne a s potleskom zablahoželal aj majstrovi sveta do 18 rokov, online obsluhoval p. Ing. Ján Kahanec a rozhodcom obidvoch stretnutí bol pisateľ týchto riadkov.

 

Vďaka patrí aj fanúšikom, ktorí okrem Dunajskej Stredy prišli aj z Nových Zámkov, Nitry a aj z Hviezdoslavova.

 

Zverejnené: 15.11.2018 | Autor: Rasto Diviak
Prvé dvojkolo prinieslo niekoľko prekvapení
Detail
Prvé dvojkolo prinieslo niekoľko prekvapení
Detail
Prvé dvojkolo prinieslo niekoľko prekvapení
Detail
Prvé dvojkolo prinieslo niekoľko prekvapení
Detail
Ďakujeme našim partnerom a sponzorom
partner/12
partner/14
Oficiálnu stránku SŠZ www.chess.sk prevádzkuje Slovenský šachový zväz, Junácka 6, 832 90 Bratislava, Sekretariát: Bernolákovo námestie 25, 940 01 Nové Zámky
tel: 035/6400009 mobil: 0903/363993 0948/640046, IBAN: SK54 8330 000000 2600 932871, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, e-mail: sekretariat@chess.sk
Created by WebCreative.info © 2010 All rights reserved.