Spravodajstvo
Bratislava Chess Summer v podaní Petra Chrenka
Šachový klub Doprastav Bratislava organizoval už šiesty rok po sebe...
Zverejnené: 17.09.2018
Česko-Slovenská extraliga žien 2018 skončila
V priestoroch ružomberského FATRAPARKu prebehol od pondelka 10.9. do piatku 14.9.2018 už...
Zverejnené: 17.09.2018
Sledujte online video prenos z Memoriálu Jána Chudého
V Topoľčanoch sa po včerajšých MSR v bleskovom šachu uzatvára šachový víkend Memoriálom Jána...
Zverejnené: 16.09.2018
Odštartovali MSR v bleskovom šachu – sledujte live prenos z prvej šachovnice
V Topoľčanoch dnes ráno odštartoval slovenský šampionát v bleskovom šachu za účasti hráčov z 10...
Zverejnené: 15.09.2018
Rozlúčka s Mgr. Vladimírom Hagarom
Posledná rozlúčka s našim šachovým priateľom Mgr. Vladimírom Hagarom bola 10....
Zverejnené: 14.09.2018
Správa zo spravodajstva

Bratislava Chess Summer v podaní Petra Chrenka

Detail

Šachový klub Doprastav Bratislava organizoval už šiesty rok po sebe letný kruhový turnaj Doprastav CUP. Je to svojím formátom unikátne šachové podujatie - zatiaľ čo obvyklá prax uzavretých turnajov je, že sa v nich stretávajú titulovaní hráči, najlepší z najlepších, na Doprastav CUPe majú možnosť nadýchať sa atmosféry komorného, uzavretého turnaja, radoví kluboví hráči.

Práve pre hráčov, obľubujúcich bratislavskú piatu ligu, je tento turnaj ako stvorený - začiatky zápasov v piatky o 17:00 hod., tempo hry 90 min. + 30 s./ťah, dokonalo kopírujú atribúty našej mestskej ligovej súťaže.

Štartové pole zahŕňalo desať hráčov, z ktorých viacerí turnaj stabilne hrávajú. Najskalnejšími účastníkmi sú Michal Halász spoločne s Jaromírom Jambrichom, ktorí doposiaľ nevynechali ani jeden ročník. Michal Halász hral dokonca v roku 2012 aj Dúbravan CUP, ktorý je neoficiálnym predchodcom Doprastav CUPu, akýsi nultý ročník tohto turnaja. Hral aj vlaňajší víťaz Štefan Ďurovka, triumfátor z rokov 2015 a 2016 František Goga, nechýbal ani obávaný hrobár favoritov Radoslav Bilka. Jeho klubový spoluhráč Peter Chrenko bol podľa ratingu tretím nasadeným. Karty mohli zamiešať aj Ivan Straka a Adrián Struhár z napredujúceho Dúbravanu, prípadne zo zadného voja aj Marián Hadri z TV Karlova Ves. Podceňovať nebolo možné ani Juraja Kulika, čestného člena ŠK Doprastav a svojho času hráča I. výkonnostnej triedy.   

Po plánovanom vynechaní zápasu prvého kola sa dodatočne zo závažných zdravotných a rodinných dôvodov z turnaja ospravedlnil Marián Hadri. Nakoľko ešte nemal odohranú žiadnu partiu, jeho skreč nespôsobil pri vyhodnocovaní vážnejšie problémy.

Hráči majú možnosť po dohode so súperom partie predohrávať, resp. dohrávať aj v náhradných termínoch. Tým je zabezpečené, že účasť v turnaji sa dá bez problémov skĺbiť s letnou rekreáciou, pobytom v kúpeľoch, či inými dovolenkovými a pracovnými aktivitami. Po sérii niekoľkých očakávaných a niekoľkých neočakávaných výsledkov turnaj kulminoval koncom augusta v dohrávkach partií Ivana Straku proti Františkovi Gogovi a Petrovi Chrenkovi. Prvý nasadený hráč turnaja František Goga mal všetko vo svojich rukách, avšak na definitívu potreboval partiu vyhrať. Ako to už v športe býva, práve ten posledný krok, tá posledná prekážka, sú najťažšie a potvrdilo sa to aj teraz. Po prekvapujúcej výhre Ivana Straku sa razom otvorila diaľnica vedúca priamo k poháru Petrovi Chrenkovi. Ten potreboval minimálne remízu. To však tiež býva zradné a koľko šachistov práve v takejto situácii začalo hrať príliš opatrne (opatrnícky), až napokon ich pasivita dohnala ku kapitulácii?! Skúsený Peter Chrenko však zostal verný svojmu útočnému štýlu, celú partiu držal iniciatívu a až v koncovke, kde mal čistú kvalitu navrch, takticky navrhol húževnatému súperovi remízu.

Peter Chrenko býval pravidelným účastníkom seniorského Openu hraného v rámci festivalu Olomouc Chess Summer, v roku 2016 dokonca skončil na druhej priečke, keď porazil aj prvého nasadeného FM Yrija Vorobyova. Úspechu v Doprastav CUPe však tento rok podriadil úplne všetko, čo bolo v jeho moci a v záujme koncentrovania síl do moravskej metropoly nevycestoval. Svedomitá príprava na partie a zodpovedný prístup k turnaju azda naklonili na jeho stranu aj bohyňu šachu Caissu. Namiesto Olomouc Chess Summer si tak plnými dúškami vychutnal Bratislava Chess Summer.

Peter Chrenko je po Andrejovi Ďuricovi celkovo druhým víťazom z klubu ŠK Apollo Slovnaft Bratislava. Po slávnostnom odovzdaní pohára v hracej miestnosti Doprastavu pozval Peter Chrenko všetkých protihráčov osláviť víťazstvo v turnaji večerou v Hostinci u Deda. Posedenie sa pretiahlo do neskorých nočných hodín, taká bola výborná atmosféra a stihli sa prebrať témy od šachu cez politiku a späť k šachu :-)

Ako organizátora ma teší, že medzi hráčmi panuje bojovná, ale zároveň ľudsky priateľská atmosféra a ako hlavný rozhodca tam nemám prakticky žiadnu prácu. Znova sa potvrdzujú slová Františka Gogu vyslovené v rozhovore po víťazstve vo štvrtej edícii - "je to turnaj gentlemanov". K turnaju vyšiel aj tradičný bulletin, obsahujúci okrem fotogalérie, tabuliek a ďalších zaujímavých informácií aj 10 komentovaných partií vlaňajšieho ročníka. Glosovali ich dvorní komentárovi Doprastavu - FM Stanislav Vlček a Dušan Schwarz.

Verím, že aj budúci rok sa stretne na 7. ročníku Doprastav CUPu partia desiatich po šachových piatkoch hladných hráčov a opäť sa strhne napínaná bitka o pohár.  

Záverom by som chcel vysloviť vďaku spoločnosti Kasprano Interier za podporu a sponzorovanie turnaja. Za vytlačenie plnofarebného bulletinu ďakujem firme RICOH Slovakia s.r.o. Za pomoc pri rozhodovaní počas náhradných termínov som zaviazaný spoluhráčom Igorovi Poláčikovi a Borisovi Rintelovi.

V priložených hypertextových odkazoch nájdete okrem výsledkov a fotogalérie aj pútavý rozhovor s víťazom. Peter Chrenko sa v takmer polhodinovom rozhovore vracia ku kľúčovým momentom turnaja, hodnotí prínos šachu pre svoj život a zaspomína si na viaceré žijúce i nežijúce osobnosti slovenského šachu - vrátane nestora topoľčianskeho šachu, v auguste zosnulého Jána Chudého.

Výsledky
Fotogaléria
Rozhovor s víťazom

 Autor: Martin SklárSúbory k stiahnutiu:

Zverejnené: 17.09.2018 | Autor: MartinSklar
Bratislava Chess Summer v podaní Petra Chrenka
Detail
Ďakujeme našim partnerom a sponzorom
partner/11 partner/12
partner/13 partner/14
Oficiálnu stránku SŠZ www.chess.sk prevádzkuje Slovenský šachový zväz, Junácka 6, 832 90 Bratislava, Sekretariát: Bernolákovo námestie 25, 940 01 Nové Zámky
tel: 035/6400009 mobil: 0903/363993 0948/640046, IBAN: SK54 8330 000000 2600 932871, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, e-mail: sekretariat@chess.sk
Created by WebCreative.info © 2010 All rights reserved.