Spravodajstvo 
Webinár s GM Ľubomírom Ftáčnikom
Vážení šachoví priatelia, pokračujeme v ďalšej vzdelávacej sérii webinárov, na...
Zverejnené: 22.06.2021
Pozvánka na Turnaj o pohár starostu Devínskej Novej Vsi
Srdečne vás pozývam na šachový turnaj, ktorý sa...
Zverejnené: 18.06.2021
Ing. Jozef Bartoš (1961-2021)
23.mája 2021 nás navždy opustil Ing. Jozef Bartoš (*30.11.1961 v Spišskej Novej...
Zverejnené: 16.06.2021
Možnosť očkovania pre členov SŠZ
Vážení šachoví priatelia, radi by sme Vás informovali o možnosti,...
Zverejnené: 16.06.2021
Majstrovstvá Slovenska v rapid šachu jednotlivcov v roku 2021
Nekonečné šachové sucho sa konečne skončilo a my sme si tak...
Zverejnené: 15.06.2021
✉ Zaregistruj sa na odber newslettra
ecoc
Správa zo spravodajstva

Šiesty ročník Grand prix mládeže vyhodnotený. Roztrhal doterajšie rekordy

Detail

Seriál náborových turnajov Grand prix mládeže má za sebou už 6.ročník fungovania. Turnaje GPX sa naplno udomácnili v šachových kalendároch a v mnohých rodinách predstavujú základný bod v plánovaní víkendového programu. Popularita GPX neustále narastá, svedčí o tom viacero rekordov, ktoré boli v tomto ročníku prekonané. Čísla len potvrdzujú napĺňanie základného cieľa GPX, ktorým je umožniť čo najväčšiemu počtu začínajúcich mladých šachistov pravidelne hrať turnajové partie a získavať tak prvé skúsenosti a hernú prax. Pre SŠZ je GPX prostriedkom, ktorý prispieva k zvyšovaniu a k omladzovaniu členskej základne.

Základná časť GPX pozostávala v tomto ročníku z 91 turnajov, čím bol minuloročný rekord prekonaný o 23 turnajov! Takýto nárast sa asi v budúcom ročníku nezopakuje, útok na magickú stovku by však mal byť reálny.

Prvé miesto v počte turnajov obhájil Prešovský kraj. Tento rok sa však v tomto kraji doslova roztrhlo vrece s turnajmi GPX, 32 turnajov je naozaj vysoký počet! K tradičným turnajom pribudli dve nové série: Žiacka liga v Sabinove a v Snine. Niektoré z turnajov by si určite zaslúžili vyššiu účasť, na to treba ochotu organizátorov dohodnúť sa na termínoch a reciprocitu v štýle „my prídeme k vám a vy prídete k nám“. V Prešovskom kraji tento rok opäť dobrá práca!

Žilinský kraj si udržal druhé miesto, ako jediný však zaznamenal pokles počtu turnajov. K 6 turnajom Spektrum chess, 6 turnajom Talent, Majstrovstvám žiakov okresu Žilina a k turnaju o Šachového kráľa Rajca v tomto ročníku nepribudol žiadny nový turnaj GPX. Je trochu škoda, že v základnej časti nebol ani jeden turnaj v Ružomberku. Úplne sa z hľadiska GPX odmlčal Martin, ktorý bol doteraz dejiskom väčšiny finálových podujatí. Na 14 turnajoch v Žilinskom kraji však hralo len o niečo menej hráčov ako na 32 turnajoch v Prešovskom kraji. Najmä turnaje v Žiline patrili medzi najpočetnejšie obsadené. Verme, že sa v nasledujúcom ročníku pridajú noví organizátori a počet turnajov v Žilinskom kraji opäť vzrastie.

Nitriansky kraj obhájil tretiu priečku a minuloročný počet turnajov ešte o jeden zvýšil. V Nitre sa uskutočnili hneď tri turnaje, nováčikom bol turnaj v Pohronskom Ruskove. Ak sa organizátori v Nitrianskom kraji dokážu vyhnúť niektorým termínovým kolíziám, je predpoklad, že počet turnajov bude naďalej rásť.

Košický kraj si udržal štvrté miesto s 9 turnajmi, rovnako ako v minulom ročníku. Menej pozitívne je, že sa všetky tieto turnaje zmestia do dvoch sérií: 6x Majstrovstvá Košíc mládeže a 3x Liga mládeže Spiša. Noví organizátori asi nie sú. Verme preto, že tým tradičným ich nadšenie a snaha vydrží.

Trnavský kraj zaznamenal návrat na 8 turnajov spred dvoch rokov. K dvom veľkým turnajom v Modranke, dvom turnajom v Hlohovci, turnaju v Trakoviciach, v Skalici a v Štefanove sa po dlhšom čase pridal turnaj v Senici. Škoda termínových kolízií hlohoveckých turnajov, najmä ten prvý na to doplatil nižšou účasťou.

V Trenčianskom kraji narástol počet turnajov zo 4 na 7 a zdá sa, že svitá na lepšie časy. Aktívni boli najmä v Považskej Bystrici (3 turnaje), v Prievidzi a v susedných Bojniciach (2 turnaje a 1 turnaj). Aj v tomto ročníku sa uskutočnil turnaj v Dubnici.

Veľký nárast z 2 na 6 turnajov zaznamenal Bratislavský kraj. Po dva turnaje sa uskutočnili v Malackách a v súkromnej ZŠ Cenada v Bratislave, ktorá bola tiež dejiskom semifinálových turnajov západnej oblasti.

Na poslednom mieste skončil opäť Banskobystrický kraj, aj tu však vzrástol počet turnajov z 2 na 4. K trom turnajom v Banskej Bystrici pribudol nový turnaj v Detve.

Najpočetnejšie obsadené turnaje sa uskutočnili v Modranke a v Žiline. Odohralo sa 5 turnajov s účasťou vyše 100 hráčov (v minulom ročníku 6 takýchto turnajov). Celkovo môžeme konštatovať mierny pokles účasti na najväčších turnajoch. Na prvú desiatku bolo v minulom roku potrebných 87 hráčov, v tomto ročníku stačilo 79 účastníkov. Dôvodom tohto poklesu môže byť najmä nárast celkového počtu turnajov. Hráči tak majú viacej možností a nemusia sa sústrediť na malý počet podujatí.

Najaktívnejším organizátorom v tomto ročníku bol ŠK Sabinov s 9 turnajmi, druhé miesto obsadil ŠK Stropkov-Svidník (8 turnajov) a na treťom mieste skončili CVČ EP Domino Košice, CVČ Snina a CVČ Liptovský Mikuláš, ktoré usporiadali po 6 turnajov.

Celkovo sa na 91 turnajoch základnej časti 6.ročníka GPX zúčastnilo 1335 hráčov! Doterajší rekord bol teda výrazne prekonaný a oproti minulému roku celkový počet hráčov narástol o 156.

Podiel hráčov, ktorí odohrali len jeden turnaj, poklesol o 5 percentuálnych bodov. Väčšina z nich sa presunula do kategórie hráčov so 6-10 turnajmi. Za pravidelnejších účastníkov GPX považujeme hráčov, ktorí hrali aspoň 3 turnaje, ich podiel bol v tomto ročníku 47%, čo je oproti 43% z minulého roku slušný nárast. Opäť narástol celkový počet účastí na turnajoch: z 3830 na 4745. Priemerný počet účastí hráča na turnajoch vzrástol z 3,25 na 3,55. Kľúčom k zvýšeniu tohto čísla ako aj k zvýšeniu podielu hráčov, ktorí odohrali 3 a viac turnajov je zvýšenie počtu turnajov v niektorých oblastiach (viaceré, najmä začínajúce deti nie sú ochotné cestovať na turnaj mimo svojho bydliska).

Najaktívnejším hráčom základnej časti GPX bol opäť Eduard Paňko zo Stropkova. V tomto ročníku odohral neuveriteľných 29 turnajov. 25 turnajov odohral jeho klubový kolega Adrián Mikitka, na 20 turnajoch sa zúčastnili Sabinovčania Michal Verbovský a Andrea Verbovská.

Náborová súťaž by mala okrem iného aj prispievať k zvyšovaniu členskej základne SŠZ. Porovnanie matriky z júna 2012 a júna 2013 hovorí jednoznačne: do matriky pribudlo 320 nových členov narodených v roku 1999 a mladších. Z týchto detí sa 201! (63%) zúčastnilo aspoň jedného turnaja v 6.ročníku GPX. 54 z týchto hráčov je členom CIS Premium. Za posledný rok teda GPX prispela k zaregistrovaniu 201 nových členov SŠZ.

Turnaje GPX sú veľmi vhodným štartom pre deti, ktoré absolvujú základy šachu v rámci projektu Šach na školách. V tomto ročníku sa zapojilo do GPX 110 členov CIS Premium z 29 škôl alebo CVČ, pričom spolu zaznamenali 470 účastí na turnajoch. Najviac členov CIS zapojili do GPX CVČ Spektrum Žilina (15 detí), ZŠ s MŠ Sv. Gorazda Košice (10 detí) a Súkromná ZŠ Gorkého Skalica (9 detí).

Semifinálové a finálové podujatia sú odmenou a motiváciou pre hráčov hrajúcich GPX. Preto je dôležité, aby boli zorganizované na výbornej úrovni. Pred štartom 6.ročníka bola prijatá výrazná zmena. Oblasť východ sa rozdelila na dve oblasti (stred a východ). Vďaka tomu sa zvýšil počet možných semifinalistov zo 120 na 180. O usporiadanie každého semifinále aj finále prejavil v konkurze záujem vždy jeden kandidát. Keďže išlo o skúsených a overených uchádzačov, komisia nemala žiadne obavy pri odsúhlasení usporiadateľov.

Semifinále západ sa uskutočnilo v priestoroch SZŠ Cenada v Bratislave pod vedením organizátorov a rodičov z ŠK Doprastav Bratislava. Riaditeľ turnaja sa rozhodol udeliť divokú kartu 10.hráčovi v celkovom poradí každej kategórie, čím dokonca neuprednostnil ani vlastného syna, ktorý sa umiestnil na 12.mieste! Na semifinále bez oznámenia o neúčasti nepricestovali dve prihlásené hráčky do 8 rokov, našťastie bola k dispozícii náhradníčka z 12.miesta, ktorá sprevádzala staršiu sestru. Jedna hráčka chýbala aj v kategórii D11. Bojovalo sa o 4 postupové miesta v kategóriách C08, C11 a D08 a tri postupové miesta v ostatných kategóriách. O účastníkov bolo postarané výborne a celé podujatia prebehlo bez problémov. Náročnú úlohu rozhodcu kategórií do 8 rokov zvládol výborne len 13-ročný Igor Lintner, ktorý sa pred dvomi rokmi stal víťazom GPX do 11 rokov.

Semifinále stred usporiadal skúsený tím z Mladosti Žilina. Bojovalo sa o tri postupové miesta z každej kategórie. V D11 podobne ako na západe hralo len 9 hráčok, odvahu zúčastniť sa v najmladšom turnaji nabralo len 6 dievčat. Favoriti väčšinou potvrdili svoje postavenie, najvyrovnanejšie skončila kategória dievčat do 11 rokov, kde všetky tri postupujúce hráčky získali po 7 bodov a keďže sa vo vzájomných partiách poporážali a všetko ostatné vyhrali, mali rovnaké všetky pomocné hodnotenia. Podujatie bolo zorganizované na veľmi dobrej úrovni a prebehlo bez problémov.

Semifinále východ malo byť pôvodne v Košiciach, po určitých problémoch sa nakoniec ujal organizovania veľmi aktívny ŠK Stropkov-Svidník. Veľkým pozitívom bol už fakt, že sa podarilo naplniť počet vo všetkých kategóriách. Právo účasti vo finále získali 4 najlepší z kategórií C14, D11 a D14, z ostatných turnajov 3 najúspešnejší. Vo väčšine kategórií sa potvrdili papierové predpoklady a do finále postúpilo viacero hráčov ovenčených medailami z MSR mládeže. Aj semifinále východ bolo zorganizované výborne, v Stropkove sa určite ešte dočkáme viacerých pekných podujatí.

Finále GPX sa po dlhšom čase presunulo z Martina o kúsok na východ do Ružomberka a bolo záverečným podujatím nielen 6.ročníka GPX, ale aj veľkej akcie Chess fest. Dvaja odhlásení hráči bolo expresne nahradení čakateľmi a tak sa mohli začať finálové boje v plnom počte 6x10 hráčov. Bolo sa naozaj na čo pozerať, v Ružomberku si zmerali sily tí najaktívnejší a najlepší, ktorí okrem dobrých výsledkov v základnej časti museli absolvovať veľmi náročné semifinálové sito! Najmä v mladších kategóriách bojovala proti sebe takmer kompletná slovenská špička! Videli sme silné ťahy aj chyby, slzy smútku aj radostné úsmevy.

V kategórii chlapcov do 8 rokov to už vyzeralo na záverečný rozstrel prvých troch hráčov, zmenila to však partia posledného kola. Z titulu víťaza GPX sa nakoniec tešili Natália Ivanecká, Patrik Verbytskiy, Martina Tarageľová, Matúš Valovič, Rebeka Nadzamová a Matúš Kotora. Všetci finalisti bolo odmenení účastníckym diplomom, pohárom a vecnou cenou, prví traja dostali väčší pohár, diplom a medailu.

Tak ako sa na finále patrí, hlad alebo smäd nemal šancu. Z nevyčerpateľných „švédskych stolov“ s croissantmi, chrumkami a nealko nápojmi si mohol každý účastník vybrať, čo mu hrdlo ráči. Všetci hráči okrem toho dostali na obed chutnú pizzu.

Finále bolo naozaj nádherným zakončením rekordného 6.ročníka GPX a veľkou oslavou mládežníckeho šachu. Marekovi Zelnickému a jeho pomocníkom patrí poďakovanie a uznanie!

 

Plnenie cieľov 6. ročníka GPX:

-menej bielych miest na mape, minimálne 5 turnajov v každom kraji – tesne nesplnené (chýbal jeden turnaj v Banskobystrickom kraji, napriek tomu bolo pozitívne, že v 7 z 8 krajov narástol počet turnajov)

-minimálne 10 turnajov na miestach, kde v 5. ročníku turnaj nebol – splnené (14 turnajov)

-celkový počet detí vyšší ako 1179 (vytvoriť rekord) – splnené (1335 detí)

-celkový počet turnajov vyšší ako 68 (vytvoriť rekord) – splnené (91 turnajov)

-zvýšiť podiel detí s 3 a viac turnajmi aspoň na 50% - nesplnené (podiel sa však zvýšil zo 43% na 47%)

-zaradenie súťaže pre projekt Šach na školách do GPX – čiastočne splnené (bolo vyhodnotené zapojenie členov CIS do GPX)

-ďalšie skvalitňovanie stránky GPX (vyhodnotenie organizátorov, zapracovanie CIS) – čiastočne splnené (treba doriešiť technické veci)

-minimálne 200 nových členov SŠZ – splnené (201 členov)

-zachovanie náborového charakteru GPX – splnené

-zachovanie výšky podpory od SŠZ na semifinálové a finálové turnaje – splnené

 

Hlavné ciele 7. ročníka GPX:

-menej bielych miest na mape, minimálne 5 turnajov v každom kraji

-minimálne 15 turnajov na miestach, kde v 6. ročníku turnaj nebol

-celkový počet detí vyšší ako 1335 (vytvoriť rekord)-celkový počet turnajov vyšší ako 91 (vytvoriť rekord)

-zvýšiť podiel detí s 3 a viac turnajmi aspoň na 48%

-ďalšie skvalitňovanie stránky GPX (vyhodnotenie organizátorov, zapracovanie CIS – doriešenie technických detailov)

-samostatné vyhodnotenie účasti členov CIS a škôl zapojených do CIS v GPX

-minimálne 200 nových členov SŠZ

-zachovanie náborového charakteru GPX

-zachovanie výšky podpory od SŠZ na semifinálové a finálové turnaje

-podpora pre najaktívnejších organizátorov turnajov GPX od SŠZ

 

Stránka GPX

Autor: Rastislav Diviak

 Viac zábavy  Viac videa  Viac podrobností

Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho so svojimi priateľmi cez LIKE

Zverejnené: 15.08.2013 | Autor: Michal Vrba
Ďakujeme našim partnerom a sponzorom
Oficiálnu stránku SŠZ www.chess.sk prevádzkuje Slovenský šachový zväz, Bernolákovo námestie 811/25, 940 02 Nové Zámky
Sekretariát: Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky, mobil: 0903/363993, e-mail: sekretariat@chess.sk
IBAN: SK54 8330 000000 2600 932871, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX
Webbdesign created by WebCreative.info, Free chess.sk rest-api swagger
© 2010 All rights reserved.