Spravodajstvo
GM TIRNAVIA – Kolo pred koncom turnaja je o víťazovi rozhodnuté
Veľmajstrovský turnaj sa chýli ku svojmu záveru. Kolo pred koncom je, zdá...
Zverejnené: 18.08.2019
Odštartovali MEÚ mládeže
Iba pár dní po skončení ME mládeže v Bratislave odštartovalo ďalšie vrcholné...
Zverejnené: 17.08.2019
GM Tirnavia v plnom prúde – po 7. kole je na čele Jerguš Pecháč
Silný uzavretý medzinárodný šachový turnaj prebieha v týchto dňoch v Trnave. Ide o 15. ročník...
Zverejnené: 17.08.2019
Sledujte online prenos s videokomentárom GM Plachetku z veľmajstrovského turnaja TIRNAVIA
Dnešným dňom začína ďalšie veľkolepé predstavenie pre šachových nadšencov. Štartuje totiž uzavretý...
Zverejnené: 13.08.2019
Slovensko má nového Majstra Európy v šachu mládeže
Majstrovstvá Európy v šachu mládeže na domácej pôde priali mladým šachistom zo Slovenska....
Zverejnené: 11.08.2019
Správa zo spravodajstva

Naším prvoradým cieľom nie je vychovávať veľmajstrov - rozhovor s prezidentom zväzu

Detail

Prepis rozhovoru z Učiteľských novín s prezidentom Slovenského šachového zväzu, Martinom Hubom. Rozhovor bol uskutočnený na jeseň 2012 (pozn.) Celý článok o projekte Šach na školách si môžete stiahnuť dole v prílohe.

Stretli sme sa ešte v minulom školskom roku na pôde Ministerstva školstva, vedy,výskumu a športu SR. Práve šiel na dohodnuté stretnutie s ministrom školstva. Cieľom bolo získať podporu na projekt, do ktorého sa Slovenský šachový zväz zapojil.

Čo je cieľom projektu Šach na školách?

Najskôr poviem, čo prvoradým cieľom nie je – naším prvoradým cieľom nie je vychovávať veľmajstrov a profesionálnych šachistov. Samozrejme, ak by sa nám niečo také podarilo, bola by to čerešnička na torte, bolo by to vítané. A cieľom nášho projektu je predovšetkým spopularizovať šach ako nástroj na zvyšovanie inteligencie našich detí. Dnes,keď je všade vysoká konkurencia a mladí ľudia musia reagovať na rôzne výzvy trhu, šach výrazne pomáha orientovať sa,rozhodovať sa v strese, v kritických situáciách, analyzovať, objektívne hodnotiť svoju pozíciu, rozvíjať predvídavosť a rad iných prvkov.

Ako sú vybudované vaše štruktúry poSlovensku?

V jednotlivých regiónoch máme svojich regionálnych manažérov. Urobili sme systém regionálnych šachových akadémií,ktorých by sme chceli mať až desať. Tie chceme podporovať aj finančne. Mali by sa metodicky starať o rozvoj šachu vo svojom okolí, budú robiť dni šachu pre verejnosť a v školách, tréningy, komunikovať so záujemcami o šach. Z centra sa zabezpečujú takéto aktivity ťažko. Okrem toho každý rok vydáme jednu učebnicu šachu a bezplatne dodáme zhruba na sto škôl v balíku rôzny šachový materiál.

Čo obsahuje tento šachový balík?

Predovšetkým sú v ňom stolové šachovnice pre deti a jedna magnetická šachovnicana stenu.

Ako je to s prípravou učiteľov na prácuso „šachovými“ deťmi?

Učiteľov na túto prácu školíme bezplatne. Niektorí chcú vyučovať šach ako samostatný predmet, iní sa chcú venovať šachu ako záujmovej činnosti. Máme záujem akreditovať aj kurz na vzdelávanie učiteľov v rámci kreditného systému.

Na koľko škôl sa už váš projekt Šach naškolách rozšíril?

Vlani sme s ním boli na viac ako 150 školách a v tomto roku by sme chceli osloviť najmenej tristo základných a stredných škôl. Ročne organizujeme približne sto detských šachových turnajov, a intenzívne tak vťahujeme do tohto športu aj najmenších. Samozrejme, že sa nemôžeme porovnávať so šachovo najvyspelejšími krajinami, kde má táto aktivita naozaj silnú štátnu podporu. Turci napríklad investujúročne do podpory šachu v krajine vôbec a v školách obzvlášť až okolo desať miliónov eur. Šach je veľmi silným fenoménom v školách napríklad v Izraeli či USA a v poslednom čase zažíva renesanciu v Škandinávii, najmä vo Švédsku.

Aký „silný“ je šach u nás a vo svete?

Slovenský šachový zväz má približne šesťtisíc členov, čo nie je málo. Svetová federácia šachu združuje 170 členských krajín. Po futbale je to druhá najsilnejšia športová asociácia na svete. Štyridsiatej Svetovej šachovej olympiády sa napríklad zúčastnilo 155 krajín a súťažilo na nej viac ako tritisíc súťažiacich.

Máte už aj školské kluby?

Áno, máme, ale v školách sú pre nás najdôležitejšie šachové krúžky. Organizujeme školské súťaže – majstrovstvá Slovenska detí do šesť, osem, desať, dvanásť, štrnásť, šestnásť, osemnásť a dvadsať rokov. Po celom Slovensku máme okolo 250 klubov. Kluby majú zasa svoje krúžky. Vytvorili sme si vlastnú matriku členov a máme pomerne presný prehľad o našej základni.

S akou odozvou sa stretávajú vaše aktivityv školstve?

Vždy to stojí a padá na aktivite vedenia škôl a učiteľov. Z ministrov školstva bol k našim aktivitám ústretový pán minister Mikolaj, pán minister Jurzyca nemal záujem stretnúť sa s nami a priaznivého prijatia sa nám dostalo aj od terajšieho ministra Dušana Čaploviča.

S akou odozvou sa stretáva projekt Šachna školách?

Najmä od učiteľov a žiakov máme fantastické odozvy. Možno je to aj tým, že šach je v podstate veľmi jednoduchá hra, ktorú sa možno naučiť hrať za päť minút. Samozrejme, otázka je, ako človek dokáže „ťahať“, časom sa však každý šachista dokáže veľmi zdokonaliť.

Z ktorej spolupráce so školami máte radosť?

Teší nás, že jedným z autorov našich učebníc šachu je riaditeľ základnej školyv Ružomberku. U neho sa šach vyučuje ako nepovinný predmet. Uvažujeme, že by bolo hádam zaujímavé urobiť v našich školách výskum, aký vplyv má šach na myslenie žiakov. Tiež by stálo za to urobiť učebné osnovy šachu ako nepovinného predmetu. V minulosti u nás už také pokusy boli.

Kde je šach v školách najrozšírenejší?

Pokiaľ vieme, tak v Arménsku. Možno je to aj preto, že o šachistoch sa hovorí,že je to najinteligentnejšia organizovaná skupina ľudí, a v tejto krajine majú ambiciózneho prezidenta, ktorý tento šport mimoriadne podporuje.

Čo vás v poslednom čase najviac potešilo?

Azda to, že sa nám podarilo oživiť vydávanie šachovej literatúry, čo u nás dosť chýbalo. Verím, že čoskoro bude bohato zastúpená v žiackych i učiteľských knižniciach našich škôl a školských zariadení.

Viac o projekte Šach na školách

Za rozhovor ďakuje Ľubomír PAJTINKA Foto autor

 Viac zábavy  Viac videa  Viac podrobností

Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho so svojimi priateľmi cez LIKESúbory k stiahnutiu:

Zverejnené: 27.09.2013 | Autor: Michal Vrba
Ďakujeme našim partnerom a sponzorom
partner/12
partner/14
Oficiálnu stránku SŠZ www.chess.sk prevádzkuje Slovenský šachový zväz, Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky, Sekretariát: Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky
mobil: 0903/363993, IBAN: SK54 8330 000000 2600 932871, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, e-mail: sekretariat@chess.sk
Created by WebCreative.info © 2010 All rights reserved.