Spravodajstvo
Pozvánka na Nitriansky šachový festival
Srdečne Vás pozývame do Nitry na Nitriansky šachový...
Zverejnené: 19.09.2019
Pridajte sa do práce mediálnej a právnej komisie SŠZ
V nadväznosti na dopĺňanie a budovanie nových tímov...
Zverejnené: 18.09.2019
Začiatok školského roku 2019/2020 v Základnej škole Anatolija Karpova
Koncom minulého roku sa patrónom Základnej...
Zverejnené: 17.09.2019
Konkurzy na majstrovské podujatia
VV SŠZ vyhlásil konkurzy na organizáciu podujatí....
Zverejnené: 17.09.2019
Odštartovali ženské turnaje ARISAN Chess Ladies
V sobotu o 16.30 odštartoval jedinečný projekt dvoch ženských majstrovských...
Zverejnené: 16.09.2019
Správa zo spravodajstva

Jozef Jánoš víťazom turnaja "O pohár firmy Dansk"

Detail

V sobotu 6. septembra sa v priestoroch ZŠ Cenada na Dlhých Dieloch uskutočnil turnaj v rapid šachu „O pohár firmy Dansk“. Spolupráca ŠK Doprastav s Centrom nadania, n.o., sa osvedčila pri viacerých mládežníckych podujatiach a posledne aj pri jubilejnom 30. ročníku Open Doprastav. K tejto dvojici sa teraz pripojila ešte firma Dansk, s.r.o., poskytla potrebné financie a mohlo tak v Bratislave vzniknúť unikátne šachové podujatie. Pre prihlásených hráčov bol podávaný zdarma obed, pozostávajúci zo zeleninovej polievky a pečeného kuracieho stehna s ryžou a šalátom. Obed sa podával po 4. kole vo vedľajšej jedálni. Bola to príležitosť oddýchnuť si pred ďalšími partiami a pri slávnostnom obede sa porozprávať o šachových i mimošachových témach.

Bič plieska na konci a takisto v tomto turnaji bol rozhodujúci famózny finiš - držiteľom takmer polmetrového pohára sa stal so ziskom 7,5 boda Jozef Jánoš, ktorý posledné 4 kolá vyhral. V nabitom štartovom poli, kde nechýbali ani dvaja FIDE majstri, je to pre ostrieľaného bratislavského šachistu, hráča TJ Dopravný Podnik, veľký úspech. Druhé miesto obsadil so ziskom 7 bodov Karol Rückschloss zo Slovana Bratislava a stupienok víťazov doplnil domáci junior Marek Karas, čerstvý držiteľ titulu majstra Európskej únie v kategórii chlapcov do 16 rokov. Zemiakovú medailu bral Miroslav Kleman z ŠK Modra. Hosť z Moravy (SK Staré Město) František Vrána, priebežne sa pohybujúci na čelných priečkach tabuľky, sa v závere pre prehru s víťazným Jozefom Jánošom prepadol na konečné piatej miesto. Príjemne prekvapili junior Igor Lintner, nedávno prestúpivší z Doprastavu do KŠN a Martin Nepraš zo Slávie STU, ktorí doplnili ďalšie dve honorované priečky a predbehli mnohých ratingovo vyššie postavených súperov.

Okrem absolútnych víťazov sa vyhodnocovali aj jednotlivé kategórie – najlepšou ženou sa stala Zdenka Blümelová zo Slávie Kroměríž (ČR), ktorá na diaľku vyhrala mikrosúboj so Zitou Beňovou. Cena pre najlepšieho juniora a najlepšieho domáceho hráča sa sústredili v rukách Mareka Karasa. Najlepším seniorom sa stal celkovo strieborný Karol Rückschloss.

Už aj z týchto zoznamov je vidno, aké kvalitné obsadenie mal tento turnaj. Prvých 12 nasadených hráčov malo rating cez 2000. Potešujúca je aj hojná účasť juniorov a detí, ktoré v kvalitnej konkurencii získavali drahocenné skúsenosti.

Škvrnou na inak vydarenom podujatí boli z rámca gentlemanského správania vybočujúce prejavy nespokojnosti s verdiktmi rozhodcu u niektorých hráčov. Čiastočne to ide na vrub skutočnosti, že od 1. 7. vstúpilo do účinnosti nové znenie Pravidiel šachu a ešte sa nestačilo dostať do všeobecného povedomia.

Záverom by som chcel poďakovať sponzorovi spoločnosti Dansk s. r. o., zaoberajúcej sa organizovaním prednášok a workshopov na tému rozvoja osobnosti a motivačným tréningom (www.dspoker.com) za poskytnutie finančných prostriedkov, vďaka ktorým mohli dostať hráči obed zdarma. Ďakujem takisto pani riaditeľke Centra nadania, n. o., Mgr. Martine Mátychovej, PhD. za poskytnutie hracích priestorov a všetkým ľuďom z ŠK Doprastav, ktorí mi pri organizácii turnaja pomáhali. Verím, že aj o rok bude možnosť usporiadať takýto kvalitný turnaj!

Fotogaléria

Výsledky

Usporiadateľ

Autor: Martin Sklár  

 Viac zábavy  Viac videa  Viac podrobností

Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho so svojimi priateľmi cez LIKE

Zverejnené: 07.09.2014 | Autor: Michal Vrba
Ďakujeme našim partnerom a sponzorom
partner/12
partner/14
Oficiálnu stránku SŠZ www.chess.sk prevádzkuje Slovenský šachový zväz, Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky, Sekretariát: Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky
mobil: 0903/363993, IBAN: SK54 8330 000000 2600 932871, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, e-mail: sekretariat@chess.sk
Created by WebCreative.info © 2010 All rights reserved.