Zápas o majstra sveta. Obháji Magnus titul?
Hľadá sa účastník IM turnaja v Poľsku (65 km od Čadce)
Zverejnené: 03.11.2018
Správa zo spravodajstva

IM Juraj Druska vyhral FIDE rapid O pohár firmy Dansk

Detail

Šachový klub Doprastav a CENADA, n.o. organizovali druhú septembrovú sobotu (10.9.) turnaj "O pohár firmy Dansk". Po vlaňajšej rekordnej účasti 107 hráčov bola latka nastavená vysoko - o ďalší šteblík nahor ju ešte položilo rozhodnutie Bratislavského šachového zväzu o pridelení štatútu Majstrovstiev Bratislavského kraja v rapid šachu jednotlivcov.

Organizátorom vrásky na čele robila najmä termínová kolízia s račianskym vinobraním, počas ktorého sa konal tradičný bleskový turnaj. Mrzela aj kolízia s Olympiádou v Baku, kde reprezentoval Slovensko vlaňajší víťaz turnaja GM Milan Pacher. Vzhľadom na tieto nepriaznivé faktory je tohtoročná účasť 106 hráčov obrovským úspechom a potvrdením obľúbenosti najmladšieho doprastaváckeho turnaja.

Turnaj sa etabloval nielen na Slovensku, ale je v pravom zmysle slova medzinárodný. Okrem domácej boli zastúpené tieto federácie: ČR, Rakúsko,  Poľsko, Ukrajina, Gruzínsko a Srbsko. O kvalite štartového poľa veľa vypovedá aj skutočnosť, že obsahovalo dovedna 5 medzinárodných majstrov (IM) a 8 FIDE majstrov (FM). O bezproblémový priebeh sa starala skúsená rozhodcovská dvojica FA Ladislav Šipeky a IA Rastislav Diviak.

Papierovým favoritom turnaja bol IM Juraj Druska z východoslovenských Prakoviec. Vlani sa umiestnil na tretej priečke, teraz mu hrala do karát práve absencia reprezentanta GM Milana Pachera. Ako najviac disponovaný súper sa trochu prekvapujúco ukázal Michal Janko z Lokomotívy, ktorý v šiestom kole v priamom súboji Juraja Drusku porazil. Michalove tri remízy z posledných troch kôl však opäť dovolili Jurajovi katapultovať sa na čelo.
Dansk 2016 - vitaz IM Juraj Druska
Víťaz IM Juraj Druska dvíha nad hlavu pohár

Za víťazným IM Jurajom Druskom a druhým Michalom Jankom sa ako najlepší hráč z klubov Bratislavského kraja umiestnil FM Miroslav Roháček z KŠN, a preto získal okrem celkovo bronzovej medaily aj titul majstra Bratislavy v rapid šachu pre rok 2016. Štvrtý finišoval Dušan Schwarz, hráč Devínskej Novej Vsi. Na ďalších dotovaných priečkach sa umiestnili: FM Martin Jablonický z Tj Slavia Caissa Čadca, FM Gábor Farkas z ŠK OU Russel Gabčíkovo a Rastislav Kavoň z ŠK Komplet Modranka.
Dansk 2016 - Majster Bratislavy FM Miroslav Rohacek
Majster Bratislavského kraja v rapid šachu FM Miroslav Roháček

V kategórii Najlepšia žena obhájila prvenstvo z predošlých dvoch ročníkov pani Zdeňka Blümelová zo Slávie Kroměříž. Najlepším juniorom sa stal Dmitry Nestorenko zo Slovana Bratislava, ktorý formu potvrdil aj o dva týždne nato víťazstvom na hodovom turnaji v Dúbravke. Diplom pre nalepšieho seniora putoval do rúk IM Petra Petrána (taktiež Slovan). Najlepším hráčom Doprastavu bol Igor Poláčik.
Dansk 2016 - vyhodnotenie
Dobojované! Zľava: FA Ladislav Šipeky (hlavný rozhodca), FM Miroslav Roháček,
FM Martin Jablonický, Rastislav Kavoň, Martin Sklár (riaditeľ turnaja), IM Juraj Druska,
Igor Poláčik, IM Peter Petrán, Dmitry Nestorenko, Michal Janko.

Pre všetkých hráčov sa po 5. kole podával zdarma v susednej jedálni obed - zeleninová polievka s krupicovými haluškami, pečené kuracie stehno s ryžou a šalátom. Ako dezert bolo objednaných 10 toriet z vychýrenej bratislavskej Cukrárne Arriba (http://www.cukrarenarriba.sk). Počas celého turnaja ochotná obsluha varila zdarma kávu, čaj a nalievala minerálku.
Dansk 2016 - torty
Torty z Cukrárne Arriba. Nápis DANSK CUP odkazuje na zaužívaný názov turnaja v angličtine a nemčine

Záverom by som chcel poďakovať partnerom, bez ktorých pomoci a priazne by sa turnaj nemohol uskutočniť - firme Dansk s.r.o. za sponzoring, mestskej časti Karlova Ves za poskytnutie dotácie a povolenie parkovať priamo v areáli, CENADE, n.o. za spoluorganizovanie turnaja a poskytnutie priestorov, šachovým klubom Dúbravan, Slovan a Tatran za požičanie šachových súprav. Takisto ďakujem všetkým dobrovoľníkom za hodiny strávané pri príprave turnaja - najmä Igorovi Poláčikovi za prípravu miestnosti, Martinovi Baďuríkovi za obsluhovanie v bufete, Michalovi Vrbovi za fotografovanie a marketing.

Víťazom gratulujem a verím, že o rok sa znova stretneme v podobne hojnom počte.

autor: Martin Sklár, riaditeľ turnaja

Zverejnené: 09.10.2016 | Autor: MartinSklar