Spravodajstvo
GM TIRNAVIA – Kolo pred koncom turnaja je o víťazovi rozhodnuté
Veľmajstrovský turnaj sa chýli ku svojmu záveru. Kolo pred koncom je, zdá...
Zverejnené: 18.08.2019
Odštartovali MEÚ mládeže
Iba pár dní po skončení ME mládeže v Bratislave odštartovalo ďalšie vrcholné...
Zverejnené: 17.08.2019
GM Tirnavia v plnom prúde – po 7. kole je na čele Jerguš Pecháč
Silný uzavretý medzinárodný šachový turnaj prebieha v týchto dňoch v Trnave. Ide o 15. ročník...
Zverejnené: 17.08.2019
Sledujte online prenos s videokomentárom GM Plachetku z veľmajstrovského turnaja TIRNAVIA
Dnešným dňom začína ďalšie veľkolepé predstavenie pre šachových nadšencov. Štartuje totiž uzavretý...
Zverejnené: 13.08.2019
Slovensko má nového Majstra Európy v šachu mládeže
Majstrovstvá Európy v šachu mládeže na domácej pôde priali mladým šachistom zo Slovenska....
Zverejnené: 11.08.2019
Správa zo spravodajstva

IM Juraj Druska vyhral FIDE rapid O pohár firmy Dansk

Detail

Šachový klub Doprastav a CENADA, n.o. organizovali druhú septembrovú sobotu (10.9.) turnaj "O pohár firmy Dansk". Po vlaňajšej rekordnej účasti 107 hráčov bola latka nastavená vysoko - o ďalší šteblík nahor ju ešte položilo rozhodnutie Bratislavského šachového zväzu o pridelení štatútu Majstrovstiev Bratislavského kraja v rapid šachu jednotlivcov.

Organizátorom vrásky na čele robila najmä termínová kolízia s račianskym vinobraním, počas ktorého sa konal tradičný bleskový turnaj. Mrzela aj kolízia s Olympiádou v Baku, kde reprezentoval Slovensko vlaňajší víťaz turnaja GM Milan Pacher. Vzhľadom na tieto nepriaznivé faktory je tohtoročná účasť 106 hráčov obrovským úspechom a potvrdením obľúbenosti najmladšieho doprastaváckeho turnaja.

 Turnaj sa etabloval nielen na Slovensku, ale je v pravom zmysle slova medzinárodný. Okrem domácej boli zastúpené tieto federácie: ČR, Rakúsko,  Poľsko, Ukrajina, Gruzínsko a Srbsko. O kvalite štartového poľa veľa vypovedá aj skutočnosť, že obsahovalo dovedna 5 medzinárodných majstrov (IM) a 8 FIDE majstrov (FM). O bezproblémový priebeh sa starala skúsená rozhodcovská dvojica FA Ladislav Šipeky a IA Rastislav Diviak.

 Papierovým favoritom turnaja bol IM Juraj Druska z východoslovenských Prakoviec. Vlani sa umiestnil na tretej priečke, teraz mu hrala do karát práve absencia reprezentanta GM Milana Pachera. Ako najviac disponovaný súper sa trochu prekvapujúco ukázal Michal Janko z Lokomotívy, ktorý v šiestom kole v priamom súboji Juraja Drusku porazil. Michalove tri remízy z posledných troch kôl však opäť dovolili Jurajovi katapultovať sa na čelo.
Dansk 2016 - vitaz IM Juraj Druska
Víťaz IM Juraj Druska dvíha nad hlavu pohár

 Za víťazným IM Jurajom Druskom a druhým Michalom Jankom sa ako najlepší hráč z klubov Bratislavského kraja umiestnil FM Miroslav Roháček z KŠN, a preto získal okrem celkovo bronzovej medaily aj titul majstra Bratislavy v rapid šachu pre rok 2016. Štvrtý finišoval Dušan Schwarz, hráč Devínskej Novej Vsi. Na ďalších dotovaných priečkach sa umiestnili: FM Martin Jablonický z Tj Slavia Caissa Čadca, FM Gábor Farkas z ŠK OU Russel Gabčíkovo a Rastislav Kavoň z ŠK Komplet Modranka.  
Dansk 2016 - Majster Bratislavy FM Miroslav Rohacek
Majster Bratislavského kraja v rapid šachu FM Miroslav Roháček

 V kategórii Najlepšia žena obhájila prvenstvo z predošlých dvoch ročníkov pani Zdeňka Blümelová zo Slávie Kroměříž. Najlepším juniorom sa stal Dmitry Nestorenko zo Slovana Bratislava, ktorý formu potvrdil aj o dva týždne nato víťazstvom na hodovom turnaji v Dúbravke. Diplom pre nalepšieho seniora putoval do rúk IM Petra Petrána (taktiež Slovan). Najlepším hráčom Doprastavu bol Igor Poláčik.
Dansk 2016 - vyhodnotenie
Dobojované! Zľava: FA Ladislav Šipeky (hlavný rozhodca), FM Miroslav Roháček,
FM Martin Jablonický, Rastislav Kavoň, Martin Sklár (riaditeľ turnaja), IM Juraj Druska,
Igor Poláčik, IM Peter Petrán, Dmitry Nestorenko, Michal Janko.

Pre všetkých hráčov sa po 5. kole podával zdarma v susednej jedálni obed - zeleninová polievka s krupicovými haluškami, pečené kuracie stehno s ryžou a šalátom. Ako dezert bolo objednaných 10 toriet z vychýrenej bratislavskej Cukrárne Arriba (http://www.cukrarenarriba.sk). Počas celého turnaja ochotná obsluha varila zdarma kávu, čaj a nalievala minerálku.
Dansk 2016 - torty
Torty z Cukrárne Arriba. Nápis DANSK CUP odkazuje na zaužívaný názov turnaja v angličtine a nemčine

 Záverom by som chcel poďakovať partnerom, bez ktorých pomoci a priazne by sa turnaj nemohol uskutočniť - firme Dansk s.r.o. za sponzoring, mestskej časti Karlova Ves za poskytnutie dotácie a povolenie parkovať priamo v areáli, CENADE, n.o. za spoluorganizovanie turnaja a poskytnutie priestorov, šachovým klubom Dúbravan, Slovan a Tatran za požičanie šachových súprav. Takisto ďakujem všetkým dobrovoľníkom za hodiny strávané pri príprave turnaja - najmä Igorovi Poláčikovi za prípravu miestnosti, Martinovi Baďuríkovi za obsluhovanie v bufete, Michalovi Vrbovi za fotografovanie a marketing.

 Víťazom gratulujem a verím, že o rok sa znova stretneme v podobne hojnom počte.

Rozhovor s víťazom: https://www.youtube.com/watch?v=R22vMJnk4pw
Výsledky: http://chess-results.com/tnr228911.aspx?lan=4&art=1&rd=9&wi=821
Fotogaléria: https://www.facebook.com/Milujemesach/photos/?tab=album&album_id=1498704393488368

 autor: Martin Sklár, riaditeľ turnaja 

Zverejnené: 09.10.2016 | Autor: MartinSklar
Ďakujeme našim partnerom a sponzorom
partner/12
partner/14
Oficiálnu stránku SŠZ www.chess.sk prevádzkuje Slovenský šachový zväz, Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky, Sekretariát: Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky
mobil: 0903/363993, IBAN: SK54 8330 000000 2600 932871, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, e-mail: sekretariat@chess.sk
Created by WebCreative.info © 2010 All rights reserved.