Spravodajstvo
Šachom Zákopčie
V rázovitej kysuckej obci Zákopčie sa aj tento rok zídu dvojčlenné rodinné...
Zverejnené: 11.12.2019
V Topoľčanoch zajtra štartuje šachový sviatok – sledujte živý prenos s komentárom GM Maníka
Až neuveriteľných 43 šachovníc z celkovo 60 budeme zo zajtrajších Majstrovstiev Slovenska vysielať...
Zverejnené: 04.12.2019
Zlatý Filip Haring na ME mládeže v RAPID šachu
Dnes sa v estónskom Tallíne skončili Majstrovstvá Európy mládeže v RAPID šachu....
Zverejnené: 02.12.2019
Zomrel pán Emil Daniš
Šachový klub Hlohovec s hlbokým žiaľom oznamuje šachovej verejnosti, že dňa 30....
Zverejnené: 02.12.2019
Európsky klubový pohár 2019. Češi striebro, Slováci skúsenosti.
V polovici novembra zasadli k šachovniciam v Čiernej Hore šachisti...
Zverejnené: 01.12.2019
Správa zo spravodajstva

Titul Majstra Slovenska v bleskovom šachu je v rukách GM Maníka...

Detail

Dňa 26.11.2016, po viac ako štvorročnej prestávke, sa v meste Bardejov konali Medzinárodné Majstrovstvá SR v bleskovom šachu jednotlivcov pre rok 2016. Majstrovstviev sa zúčastnilo 72 hráčov z troch federácii. / SVK, CZE, UKR./ Mená ako GM Maník, GM Pacher, FM Svoboda,FM Zambor,WFM Motyčáková,WIM Mrvová sľubovali tuhé a vyrovnané súboje, čo sa aj v priebehu majstrovstviev potvrdilo.

Podujatie prišli podporiť aj zástupcovia mesta Bardejov, prednosta OU-Bardejov, Ing.J.Bujda a Mgr. René Semanišin,členovia VV SŠZ p.Cehelský a p.Riabov, a samozrejme nemohol chýbať ani predseda nášho šachového klubu, pán Ján Cuper, ktorý sa zhostil úvodného slova a privítal všetkých účastníkov podujatia. Nasledovalo malé, ale o to príjemnejšia prekvapenie. Pán Cehelský, v mene SŠZ odovzal predsedovi klubu BŠK J. Cuperovi a tajomníkovi klubu,Mgr.I,Dzurišovi,poďakovanie a ocenenie za ich dlhoročnú prácu. Obaja páni si to plne zaslúžia, takže dodatočne sa k poďakovaniu pripájam aj ja.

Potom už nič nebránilo hráčom zasadnúť za šachové polia a bojovať o cenné víťazstvo. Tempo, charakteristické pre blitz,nedávalo veľa času a priestoru na voľné debaty a postávanie pri stole. Hráčska miestnosť bola vždy plná. Diváci, náhodní chodci, šachisti, nehrajúci šachisti, pozdrav so známym a ďalšie kolo. Po 7 kolách nasledovala 45minútová prestávka, ktorá bola využitá na obed, prípadne na malú prechádzku... Končili sme okolo 16.00hodiny.Vonku sa začalo stmievať, tváre šachistov naopak žiarili nedočkavosťou nad vyhodnotením. Po 15 kolách už bolo jasné všetko.

Majstrom Slovenska v bleskovom šachu jednotlivcov pre rok 2016 sa stal GM Mikuláš Maník.Tentokrát to bolo jeho  už desiate víťazstvo.  Druhé miesto vybojoval GM Milan Pacher a bronz putoval k FM Svobodovi. Zaujímavosťou je, že prví traja hráči skončili v konečnom poradí tak, ako boli nasadení. Blahoželáme !

Na tohtoročných majstrovstvách sa blyslo viacero hráčov bravúrnymi výkonmi. FM Zambor skončil na vynikajúcom 4. mieste a z 18.stej nasadenej priečky až na piatu poskočil pán Ondo. Výborný výkon.

Nedali sa zahanbiť ani naši kluboví hráči. Teodor Holtman si vybojoval 7.miesto a na 8.mieste skončila Dominika Ferková. / nasadená ako č.38. / ktorá týmto umiestnením doslovne vyletela "hore " a inkasovala zároveň víťazstvo v kategórii najlepšia žena a najlepší hráč do 16rokov. Richard Volčko takisto vybojoval vynikajúce 12.miesto..

Špeciálnou cenou, ktorá prekvapila aj nás, bola cena / vlastne dve ceny / od predsedu PŠKZ, p.Pčolu. Cena pre najlepšieho hráča Prešovského kraja, ktorú získal FM Svoboda a cena pre najlepšieho hráča Prešovského kraja do 15 rokov, ktorú získala Dominika Ferková. Týmto samozrejme ďakujeme p.Pčolovi za milé prekvapenie.

V závere by som ešte zrekapitulovala pár čísel. Z prihlásených 87 hráčov sa prezentovalo iba 68, pribudli však 4 noví. Konečný sumár 72, z toho prvých 28 hráčov disponovalo elom nad 2000. Na turnaji deficitne chýbalo zastúpenie západného a stredného Slovenska.

Najdlhšiu cestu absolvoval D.Nestorenko. Z Bratislavy odchádzal vlakom o 23.30. Príchod do Bardejova o 07.30hod.

Na MMSR sa minulo 9škatuliek čaju, 2litre mlieka, liter smotany, kg cukru, pol kg medu, 2kg citrónov,3 dózy kávy a zhruba 80 nádherných medovníkov v podobe sovy, ktoré mali účastníkom pripomínať, aby sa správali múdro a zhovievalo. Podarilo sa.

Ako organizátorke mi prináleží povinnosť a zároveň ćesť, poďakovať sa nielen sponzorom, ale aj ľuďom, ktorí nezištne a radi pomohli. Ďakujem pánovi Pekárovi za jeho trpezlivosť, pri mojich amatérskych otázkach a dotazoch a za informácie, ktoré mi dal a ktorými mi pomohol vyhnúť sa nedostatkom. Veľmi pekne ďakujem Edovi Paňkovi za jeho sústavnú pomoc v technických otázkach,za jeho podporu a pomoc so šachovými materiálmi.Vďaka patrí p.Jurčišinovi a p.Zamborovi, takisto za pomoc so šachovým materiálom, ktorá nebola prvykrát. Veľmi rada by som poďakovala aj ľudom v OV- p.Ferkovi za pomoc s prípravou a realizáciou podujatia, p.Dzurišovi a Škerlíkovi za rozhodcovský výkon, p.Arpášovi, Polákovi a Kočiškovi za pomoc s turnajom a takisto p.predsedovi J.Cuperovi za jeho podiel a prínos na turnaji.

Ďakujem.

A čo dodať na záver..Šach aj život pred nás kladú nové výzvy.Nie vždy danú úlohu zvládneme bezchybne.Vtedy treba zdvihnúť hlavu, poučiť sa a ísť ďalej. Niekedy však danú úlohu zvládneme. Vtedy sa treba zamyslieť aj nad tými, vďaka ktorým sme túto úlohu splniť mohli. Takže týmto ďakujem aj všetkým šachistom, ktorí si našli čas  a zavítali na na tohtoročné MMSR do Bardejova.

Zverejnené: 28.11.2016 | Autor: jana.j
Titul Majstra Slovenska v bleskovom šachu je v rukách GM Maníka...
Detail
Titul Majstra Slovenska v bleskovom šachu je v rukách GM Maníka...
Detail
Titul Majstra Slovenska v bleskovom šachu je v rukách GM Maníka...
Detail
Titul Majstra Slovenska v bleskovom šachu je v rukách GM Maníka...
Detail
Titul Majstra Slovenska v bleskovom šachu je v rukách GM Maníka...
Detail
Ďakujeme našim partnerom a sponzorom
partner/12
partner/14
Oficiálnu stránku SŠZ www.chess.sk prevádzkuje Slovenský šachový zväz, Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky, Sekretariát: Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky
mobil: 0903/363993, IBAN: SK54 8330 000000 2600 932871, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, e-mail: sekretariat@chess.sk
Created by WebCreative.info © 2010 All rights reserved.