Spravodajstvo 
Výzva na predloženie cenovej ponuky ku grafike front-endu webovej stránky SŠZ
SŠZ vyhlasuje výzvu na predkladanie ponúk grafického návrhu novej webstránky SŠZ na...
Zverejnené: 01.12.2020
Majstrovstvá Slovenska žiakov ZŠ a študentov SŠ v online šachu 2020
Dovoľujeme si pozvať postupujúcich hráčov a hráčky z krajských kôl...
Zverejnené: 01.12.2020
Majstrovstvá Bratislavského kraja v ONLINE šachu žiakov a žiačok ZŠ a 1. stupňa OGY a študentov a študentiek SŠ a 2. stupňa OGY 2020/21
Majstrovstvá Bratislavského samosprávneho kraja v šachu žiakov a žiačok ZŠ a 1....
Zverejnené: 01.12.2020
FIDE rating SVK na každý mesiac v kalendárnom roku
Slovenský šachový zväz zverejňuje FIDE ratingy každý mesiac, s niekoľkohodinovým oneskorením voči...
Zverejnené: 01.12.2020
Vyskúšajte si svoje šachové zručnosti v Adventnom kalendári
Na webu Šachy Dolmen probíhá ve dnech 1. - 24....
Zverejnené: 01.12.2020
 

ecoc
Správa zo spravodajstva

Hattrick sa nekonal, do listiny víťazov Doprastav CUPu pribudlo meno Štefan Ďurovka

Detail

Šachový klub Doprastav Bratislava organizoval už piaty rok po sebe letný kruhový turnaj Doprastav CUP. Je to svojím formátom unikátne šachové podujatie - zatiaľ čo obvyklá prax uzavretých turnajov je, že sa v nich stretávajú titulovaní hráči, špička v regióne, na Doprastav CUPe majú možnosť nadýchať sa atmosféry uzavretého turnaja radoví kluboví hráči.

 Tento rok sa hralo tempom 90 min. + 30 s./ťah, začiatky kôl boli o17:00 hod., čím turnaj dokonalo kopíroval bratislavskú piatu ligu. Po vlaňajšom suverénnom víťazstve a didakticky presne vedených partiách, nastupoval v pozícii favorita s výhľadom na čistý hattrick František Goga. Osadenstvo sa oproti vlaňajšku zmenilo len pri dvoch menách, miesto Jána Karcola a Júliusa Elisa hrali domáci Vladimír Machalec a Adrián Struhár z ŠK Dúbravanu. K turnaju bol, tak ako každý rok, vydaný bulletin s výberom komentovaných partií vlaňajšieho ročníka. Dvorní komentátori ŠK Doprastavu Bratislava, FM Stanislav Vlček a Dušan Schwarz, partie pútavo glosovali a ponúkli tak kvalitný materiál k predzápasovej príprave.

 Nechcem vyznieť ako propagátor hnutia zelených, ale vzhľadom na klimatické zmeny sa Doprastav CUP čoraz viac láme aj na schopnosti hráčov vyrovnať sa s tropickými horúčavami. Jedno z kôl sa hralo v čase, keď SHMÚ vydal výstrahu pred teplom a na teplomere sa poobede hladina ortuti vyšvihla na 40 stupňov. Samozrejme, v hracej miestnosti bolo príjemne, tá je obohnaná stromami, mierne klimatizovaná, avšak už docestovať v tej horúčave dá zabrať.

 Hráči majú možnosť partie predohrávať, resp. dohrávať aj v náhradných termínoch. Tým je zabezpečené, že účasť v turnaji sa dá bez problémov skĺbiť s letnou rekreáciou. V snahe vyjsť ešte viac hráčom v ústrety, som sa ako riaditeľ turnaja po dohode s rating officerom rozhodol operatívne ho predĺžiť o ďalšie dva týždne - tento rok sa teda turnaj oficiálne skončil až 25.9.2017

 Ak by sme chceli pomenovať zlomové momenty jubilejného 5. ročníka, bolo ich z môjho pohľadu viacero. Osobitne mi v mysli utkveli dva, ktoré by som vypichol - bravúrny výkon Radoslava Bilku v partii s Františkom Gogom a útek Štefana Ďurovku hrobárovi z lopaty v partii proti Matejovi Tkáčovi.

 Radoslav Bilka sa už vlani ukázal ako čierny kôň turnaja (vtedy zdolal z prvej nasadenej štvorky všetkých okrem Františka Gogu) a tento rok už pred ním neostal ani František Goga uchránený. Jeho prvé slová po podpise partiára smerom k Radovi Bilkovi boli: "Krásne si hral...nádherne". Môžem potvrdiť, túto partiu si budete môcť vychutnať s komentárom v budúcoročnom bulletine.

Počas partie s klubovým spoluhráčom z Dúbravanu, Matejom Tkáčom, bol Štefan Ďurovka zrelý na uterák - mal o dve ľahké figúry menej bez čo i len náznaku kompenzácie. Pozícia doslova volala po zastavení hodín a podpísaní kapitulácie. V bulletine v komentári k jednej vlaňajšej partii komentátor Dušan Schwarz citoval slová Bobbyho Fischera: "Nevzdávajte sa, keď sa v priebehu hry veci pre vás nevyvíjajú dobre - dokonca ani keď ste vo veľkých problémoch. Skoro vždy sa naskytnú nečakané záblesky šance, alebo váš súper môže ukĺznuť." Presne to sa napokon stalo aj v tejto partii, Matej Tkáč ukĺzol a Štefan aj vďaka tomuto bodu vyhral turnaj. Veď aj túto partiu si budete môcť pozrieť v budúcoročnom bulletine.

 Doprastav CUP je navštevovaný najmä zo strany hráčov domáceho Doprastavu, Apolla Slovnaft Bratislava a Dúbravanu, kde má turnaj korene vo svojom predchodcovi - Dúbravan CUPe. Zatiaľ čo Doprastav a Apollo už svojich víťazov mali (Doprastav: 1x Michal Halász, 2x František Goga; Apollo: 1x Andrej Ďurica), tento rok sa vďaka Štefanovi Ďurovkovi dočkal už aj Dúbravan. Slávnostnú bodku za príjemným a pohodovým priebehom turnaja dalo posedenie v Hostinci u Deda, kde Štefan slávnostne prebral pohár a v rámci oslavy víťazstva všetkých pozval na večeru. Bolo to veľmi pekné gesto, ktoré dokumentuje, aká dobrá partia sa zišla.   

 Záverom ďakujem spoločnosti Kasprano Interier za podporu a sponzorovanie turnaja. Za vytlačenie plnofarebného bulletinu na lesklom papieri ďakujem firme RICOH Slovakia s.r.o. Za pomoc pri rozhodovaní počas náhradných termínov ďakujem spoluhráčom Igorovi Poláčikovi a Borisovi Rintelovi. Takisto ďakujem všetkým účastníkom turnaja za korektný prístup k turnaju.

Výsledky
Fotogaléria
Bulletin na stiahnutie
Rozhovor s víťazom

Autor: Martin Sklár

Zverejnené: 01.10.2017 | Autor: MartinSklar
Hattrick sa nekonal, do listiny víťazov Doprastav CUPu pribudlo meno Štefan Ďurovka
Detail
Ďakujeme našim partnerom a sponzorom
partner/12 partner/14
Oficiálnu stránku SŠZ www.chess.sk prevádzkuje Slovenský šachový zväz, Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky
Sekretariát: Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky, mobil: 0903/363993, e-mail: sekretariat@chess.sk
IBAN: SK54 8330 000000 2600 932871, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX
Created by WebCreative.info © 2010 All rights reserved.