Spravodajstvo
Extraliga 2018/2019 pod hlavičkou ECo-C
V Banskej Štiavnici sa nový prezident SŠZ Zdeňek Gregor stretol so súčasným...
Zverejnené: 20.07.2018
Nový slovenský výškový šachový rekord?
Pod často užívaným slovným spojením „vrcholné šachové podujatie“ si...
Zverejnené: 20.07.2018
Ako ďalej Erasmus +?
Projekt, do ktorého vstúpil Slovenský šachový zväz 3.12.2017 sa nachádza...
Zverejnené: 18.07.2018
V Štiavnici zvíťazili Repka, Ferková, Aczél a Movsesian
V nedeľu sa v Banskej Štiavnici skončili Majstrovstvá SR. V...
Zverejnené: 18.07.2018
Televízna reportáž z Majstrovstiev Slovenska v šachu amatérov v Topoľčanoch
Pred dvoma týždňami sa skončili MSR v šachu amatérov za účasti 131...
Zverejnené: 17.07.2018
Správa zo spravodajstva

Deň 1 - Luxusný úvod

Detail
Milí šachoví nadšenci!
 
Zdravíme Vás z tureckej Antalye, kde sa dnes začali boje o Európsky klubový pohár. Slovensko v súťaži zastupuje úradujúci majster Extraligy, tím ŠK Dunajská Streda v zložení:
 
1. IM Tamás Petényi (kapitán a Váš spravodajca),
2. IM Miklós Németh (Miki),
3. IM Albert Bokros (Albert),
4. GM Attila Czebe (Attila),
5. GM Zoltán Varga (Zoli),
a 6. IM Attila Csonka (Csocsó. Pýtate sa možno: Čo? Čítaj: Čo?Čo?).
 
Počas súťaže Vám budeme pravidelne prinášať krátke denné reportáže, ktorými sa Vám budeme snažiť priblížiť každodenný život šachistov na reprezentačnej súťaži so všetkými jeho starosťami a radosťami - ako trávime dni na turnaji, ako premýšľame počas partií, ako spolu koexistujeme v družstve a pod. 
Veríme tomu, že Vás naše zážitky obohatia po šachovej, ako aj nešachovej stránke - ako sami uvidíte, aj my sme tiež "len" ľudia ako Vy.
 
Turnaj sa koná v impozantných podmienkach 5* rezortu Avantgarde na pobreží Stredozemného mora. Lokalita a organizácia je na mimoriadne vysokej úrovni - kvôli pestrosti a výberu jedál už teraz uzatvárame stávky, kto priberie počas nášho pobytu najviac. Kandidátov na prvenstvo je až šesť, bude to napínavé.
 
Doobeda sme usporiadali úvodnú poradu v ruskej saune, ktorá je, celkom pochopiteľne, veľmi obľúbená najmä v okruhu ruských turistov, ktorých tu nájdeme v hojnom počte. Ak sa má šachista neskôr zapotiť nad komplikovanou pozíciou, domnievame sa, že malá predpríprava určite neuškodí...
 
Naše družstvo je spomedzi 38 družstiev nasadené na 11. mieste. O hviezdne mená nie je núdza - nechýbajú GM Kramnik, Svidler, Ding Liren, Karjakin, Giri, Navara a ďalší veľmajstri svetového formátu. 
Vidieť podobných hráčov počas kôl "v akcii" za šachovnicou je jednoducho zážitok na celý život- potajomky dúfame, že nám los súperov podobného kalibru v ďalších kolách aj prisúdi.
 
V prvom kole sme si zmerali sily s družstvom Dardania Chess Club z Kosova. Hráči z tejto krajiny sú častokrát nepríjemní, nevyspytateľní a nebezpeční súperi s nízkym ratingom. Papierové predpoklady ťažia vždy favoritov - aj náš vstup bol oveľa komplikovanejší, než sa pri pohľade na konečný výsledok môže zdať.
 
Prvý náš bod získal po skvelom výkone Miki, ktorý preukázal výborný pozičný cit a svojho súpera v talianskej hre strategicky jednoznačne prevalcoval - 1:0.
Presvedčivo zvíťazil aj Zoli, keď vo svojej obľúbenej Philidorovej obrane využil súperových nepresností k ráznemu útoku na kráľa - 2:0.
Viac sa natrápil Atyó, ktorý z vyrovnanej pozície postupne, kúsok po kúsku pretlačil súpera v koncovke - 3:0.
Napínavý duel odohral Albert, ktorého súper pre istotu počas celého zápasu intenzívne smrkal a chrčal. Ak k tomu pripočítame občasné mrmlanie popod nos, trieskanie po hodinách a útočné chúťky na doske, viete si predstaviť, ako príjemne sa proti podobnému súperovi nášmu hráčovi asi mohlo hrať. Albert však preukázal pevné nervy a presný prepočet, ktoré mu po taktických zápletkách priniesli zaslúžené víťazstvo - 4:0.
Dlho sa snažil z vyrovnanej dámskej koncovky niečo vyčariť Csocsó - pomohol až súper, ktorý mu postupne daroval všetkých pešiakov, bez ktorých bol, celkom logicky, nútený sa vzdať - 5:0.
Na záver ostal borec na koniec - ja. Podarilo sa mi odohrať jednu zo svojich typických vojnových partií, kde ma prílišný optimizmus a sny o útoku na kráľa doviedli do silnej časovej tiesne a jednoznačne prehratej pozície. Súper si však v zúrivej blicke tiež nepočínal najlepšie a po hrubej taktickej chybe bol nútený odovzdať dámu za vežu a strelca. Zrazu som mal hladko vyhratú pozíciu pre zmenu ja, v ktorej som uplatňoval svoju výhodu tak jemne, že som ju celú premrhal a neostalo mi nič iné, než sa snažiť súpera zmiasť dlhými šikmými ťahmi dámou na každú stranu bez hlbšej predstavy o tom, čo nimi vlastne chcem dosiahnuť. Súper sa našťastie rozhodol prevziať iniciatívu a zbúral si remízovú pevnosť sám od seba. Partia sa skončila v 107. ťahu po 6 hodinách hry ako posledná v hracej sále a upravila konečný výsledok zápasu na čistých 6:0.

Zajtra nás čaká desiaty nasadený silný taliansky tím Obiettivo Risarcimento Padova, za ktorý v minulosti hrával aj popredný americký veľmajster GM Nakamura - aj bez neho sú od nás papierovo o poznanie silnejší. Veríme však v svetlé zajtrajšky a tešíme sa na ďalší bojovný a napínavý zápas!
 
Saygilarimla z Turecka:
 
Tamás Petényi + ŠK Dunajská Streda

 

Zverejnené: 09.10.2017 | Autor: Rasto Diviak
Ďakujeme našim partnerom a sponzorom
partner/11 partner/12
partner/13 partner/14
Oficiálnu stránku SŠZ www.chess.sk prevádzkuje Slovenský šachový zväz, Junácka 6, 832 90 Bratislava, Sekretariát: Bernolákovo námestie 25, 940 01 Nové Zámky
tel: 035/6400009 mobil: 0903/363993 0948/640046, IBAN: SK54 8330 000000 2600 932871, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, e-mail: sekretariat@chess.sk
Created by WebCreative.info © 2010 All rights reserved.