Spravodajstvo
Extraliga 2018/2019 pod hlavičkou ECo-C
V Banskej Štiavnici sa nový prezident SŠZ Zdeňek Gregor stretol so súčasným...
Zverejnené: 20.07.2018
Nový slovenský výškový šachový rekord?
Pod často užívaným slovným spojením „vrcholné šachové podujatie“ si...
Zverejnené: 20.07.2018
Ako ďalej Erasmus +?
Projekt, do ktorého vstúpil Slovenský šachový zväz 3.12.2017 sa nachádza...
Zverejnené: 18.07.2018
V Štiavnici zvíťazili Repka, Ferková, Aczél a Movsesian
V nedeľu sa v Banskej Štiavnici skončili Majstrovstvá SR. V...
Zverejnené: 18.07.2018
Televízna reportáž z Majstrovstiev Slovenska v šachu amatérov v Topoľčanoch
Pred dvoma týždňami sa skončili MSR v šachu amatérov za účasti 131...
Zverejnené: 17.07.2018
Správa zo spravodajstva

Deň 2 - Dolce vita a espresso lungo

Detail
Milí šachoví nadšenci,
prinášame Vám ďalšiu reportáž z Európskeho klubového poháru. Ospravedlňte nám, prosím, miernu oneskorenosť -  pripojenie na Internet je azda jedinou službou, ktorá v našom hoteli nie je na 5* úrovni.
Včera sa v Antalyi od rána krásne rozsvietilo slniečko, ktoré nás prvýkrát vylákalo na pláž a do mora, ktoré je stále príjemne vlažné, búrlivé a slané (aké to prekvapenie). Okrem toho máme k dispozícii aj veľký plavecký bazén, spontánne sa organizujú zápasy vo vodnom póle, plážovom volejbale a plážovom futbale. Tabletky s vitamínom D môžeme tento týždeň rozhodne oželieť.
V druhom kole nám los prisúdil renomovaný taliansky výber Obiettivo Risarcimento Padova, ktoré v minulých rokoch bolo jedným z hlavných ašpirantov na medailové umiestnenieNapriek tomu, že sú nasadení len o jednu priečku pred naším družstvom na 10. mieste, v zápase boli jasnými favoritmi s piatimi veľmajstrami a jedným čakateľom najvyššieho šachového titulu - nastúpila proti nám kompletná talianska olympijská zostava zložená z najsilnejších hráčov krajiny. Stretnutie však bolo mimoriadne dramatické a tesné a nechýbalo veľa, aby sme získali veľmi cenné zápasové body.
Ako prvý skončil Albert, ktorý v španielskej hre proti GM Brunellovi bielymi nič neriskoval a spokojil sa s remízovou koncovkou rôznofarebných strelcov - 0,5:0,5.
Nie najlepšou nohou vstal Attila, ktorý sa po nekorektnej obeti pešiaka ocitol proti GM Dvirnyymu v ťažkej pasívnej pozícii. Taktické kúzla tentokrát nevyšli a súper svoju prevahu s prehľadom uplatnil - 0,5-1,5.
Sympatický výkon podal Miki, ktorý preukázal hlboké teoretické znalosti španielskej za čierneho a prelomom 24...d5! prevzal iniciatívu. Skúsený GM David Alberto však našiel v časovej tiesni sériu najlepších ťahov a malú výhodu čierneho postupne neutralizoval. Po hromadných výmenách sa partia skončila spravodlivou remízou - 1:2.
Veľké prekvapenie sa zrodilo na šiestej šachovnici, kde Csocsó proti GM Mogranzinimu postavil solídnu katalánsku štruktúru a trpezlivo držal rovnováhu proti jasnému papierovému favoritovi. Taliansky veľmajster nezaprel svoj južný temperament a tak dlho sa pokúšal z rovnej pozície niečo vykúzliť, že v časovej prehliadol nenápadný matový motív a za prejavu nemalých emócií bol nútený sa vzdať. Osobne si však dovolím tvrdiť, že za daného zápasového stavu, kedy by remíza znamenala isté víťazstvo talianskeho družstva, si za svoj zbytočný entuziazmus takýto výsledok plne zaslúžil. To však nijako neznižuje výborný výkon nášho hráča, ktorý zrovnal stav zápasu na 2-2.
Príliš veľa sa neudialo v partii Zoliho, ktorý po jemne extravagantne rozohratom otvorení udržal proti IM Valsecchiovi rovnováhu až do remízovej koncovky, kam partia nezadržateľne smerovala - 2,5:2,5.

A prečo práve espresso lungo? Nuž, ako posledný som dohrával opäť raz ja, a to nielen z nášho družstva, ale v celej hracej sále z cca 2000 hráčov. Proti aktuálnemu prvému hráčovi talianskeho rebríčka, GM Vocaturovi sa mi veľmi hrubo nevydarilo otvorenie, ktoré som sotva prežil za cenu straty pešiaka, mizernej štruktúry a bez akejkoľvek perspektívy protihry, ešte k tomu aj s veľkým časovým mankom - vymyslieť sériu tragických ťahov samozrejme určitý čas a námahu stojí. Ako hovorieval jeden z našich klubových hráčov v Dunajskej Strede, previedol som ukážkové "naháňanie súpera do lepšej pozície".
Hráč môže v danej situácii spraviť, podľa môjho názoru, len jedinú vec: zaťať zuby, prestať sa obviňovať a premýšľať nad dôvodmi typu "aké iné otvorenie som mal hrať" "kde som spravil zlé ťahy v partii" "čo som mal vlastne radšej zjesť na obed", jednoducho sa zbaviť všetkých myšlienok o tom, prečo sa v takejto katastrofálnej situácii ocitol - a začať počítať varianty. Vnímam to ako akýsi boj o prežitie v džungli, kde už neplatia pravidlá, neexistuje pocit viny a hanby za to, že človek musí robiť "škaredé ťahy" len preto, aby partiu hneď neprehral - svojím spôsobom to je pocit oslobodzujúci, kedy sa ťahy robia ľahkou rukou s vedomím vlastnej smrteľnosti.
Ďalší vedľajší efekt sa prejavil aj v našej partii - aj súper takého kalibru, akým GM Vocaturo nepochybne je, začal po zaujímavej obeti kvality a lá "z núdze cnosť" pod tlakom vyhratej pozície tápať a postupne prichádzal o veľkú časť svojej výhody. Vzniknutá koncovka D+V+S proti D+V+V dávala kvôli pevnej štruktúre veľké šance na remízu, avšak brániť podobnú pozíciu v stálej časovej tiesni na 2-3 minútach je neskutočne obtiažne. (Najmä ak človek potrebuje zároveň ísť aj na toaletu. Áno, hralo sa mi vskutku príjemne.) 
Posledné branie sa udialo v 35. ťahu, pár veží sa vymenil až v 75. ťahu po 40-tich ťahoch manévrovania, neskôr sa ešte vymenili pár pešiakov, dámy, ešte jeden pár pešiakov a súper trpezlivým manévrovaním svoju výhodu nakoniec uplatnil k štúdiovej výhre. Po 146 ťahoch, 6 hodinách a 15 minútach hry si náš zápasový rozhodca, turnajový personál a moje vnútorné orgány mohli konečne vydýchnuť - zápas sa konečne skončil v pomere 2,5-3,5 pre súperov.
 
Dnes nás čaká anglický tím White Rose, proti ktorému sme na EKP v roku 2014 zaknihovali víťazstvo v pomere 4-2. Veríme, že súperom ruže nepokvitnú ani teraz. My budeme naďalej bojovať a snažiť sa o dôstojnú reprezentáciu.
 
Tamás Petényi + ŠK Dunajská Streda

 

Zverejnené: 10.10.2017 | Autor: Rasto Diviak
Ďakujeme našim partnerom a sponzorom
partner/11 partner/12
partner/13 partner/14
Oficiálnu stránku SŠZ www.chess.sk prevádzkuje Slovenský šachový zväz, Junácka 6, 832 90 Bratislava, Sekretariát: Bernolákovo námestie 25, 940 01 Nové Zámky
tel: 035/6400009 mobil: 0903/363993 0948/640046, IBAN: SK54 8330 000000 2600 932871, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, e-mail: sekretariat@chess.sk
Created by WebCreative.info © 2010 All rights reserved.