Spravodajstvo
Extraliga 2018/2019 pod hlavičkou ECo-C
V Banskej Štiavnici sa nový prezident SŠZ Zdeňek Gregor stretol so súčasným...
Zverejnené: 20.07.2018
Nový slovenský výškový šachový rekord?
Pod často užívaným slovným spojením „vrcholné šachové podujatie“ si...
Zverejnené: 20.07.2018
Ako ďalej Erasmus +?
Projekt, do ktorého vstúpil Slovenský šachový zväz 3.12.2017 sa nachádza...
Zverejnené: 18.07.2018
V Štiavnici zvíťazili Repka, Ferková, Aczél a Movsesian
V nedeľu sa v Banskej Štiavnici skončili Majstrovstvá SR. V...
Zverejnené: 18.07.2018
Televízna reportáž z Majstrovstiev Slovenska v šachu amatérov v Topoľčanoch
Pred dvoma týždňami sa skončili MSR v šachu amatérov za účasti 131...
Zverejnené: 17.07.2018
Správa zo spravodajstva

Deň 3 - Vojna bielej a červenej ruže

Detail
Milí priaznivci šachu,
 
hlásime sa opäť z tureckej Antalye, kde boje o Európsky klubový pohár začínajú naberať na obrátkach. Na popredných stoloch už prebiehajú zápasy ťažkého kalibru. 
Za prvé nasadené ruské družstvo Globus prvýkrát nastúpil aj bývalý majster sveta GM Kramnik, pod ktorého vedením zaznamenal hviezdny tím tesné víťazstvo 3,5-2,5 proti českým priateľom z Nového Boru. 
Každý jeden polbodík začína mať niekoľkonásobnú hodnotu - vo vyrovnaných zápasoch silných veľmajstrov stačí výpadok v jednej partii zo šiestich a zápasové body môžu byť nenávratne stratené. Presvedčil sa o tom aj obhajca titulu, macedónsky supertím Alkaloid Skopje, za ktorý inak extrémne silný GM Eljanov spáchal v lepšej pozícii neuveriteľne hrubú taktickú chybu a bol nútený sa vzdať bielymi už v 23. ťahu (!). Jeho skrat znamenal zápasovú porážku obhajcu po remízach na ostatných šachovniciach.
Včera doobeda sa Zoli, Attila a Csocsó vybrali na neďalekú promenádu s tureckými bazarmi s úmyslom zakúpiť zopár miestnych drobností na pamiatku. Z ich zážitkov zaujal najmä fakt, ako sa vraj používa konverzný kurz 1EUR = 1USD, platby kartou sú a priori vylúčené, a všade sa samozrejme predávajú "originálne" kusy oblečenia svetových značiek. Tureckí predavači radi vyjednávajú a kvôli ich prirodzenej bezprostrednosti sa z vás môžu ľahko stať ich "bratia", "priatelia" či "najlepší priatelia" - najčastejšie, samozrejme, až po nákupe v ich obchode.
V treťom kole sme nastúpili proti anglickému výberu White Rose. Solídne a sympatické družstvo, proti ktorému sme si zmerali sily aj na EKP v španielskom Bilbau, nám kládol tuhý odpor a priebeh bol značne viac napínavý, než sme si asi želali. 
Radostnou správou pre nás, rozhodcov, ale aj divákov priameho prenosu určite bolo, že kým vojna ruží trvala v Anglicku niekoľko desaťročí, tá naša sa skončila už za niekoľko hodín. Šachoví Lancasterovci a Yorkovci si však tiež nič nedarovali a krviprelievania sme sa dočkali aj my.
Pokoj do našich radov rýchlo priniesol Csocsó, ktorý pokračuje v skvelých výkonoch. Extravagantné otvorenie svojho súpera potrestal aktívnou a presnou hrou a zaslúžene zvíťazil - len tak ďalej! 1:0.
To sa nedá povedať o Attilovi, ktorý sa po nenáročne rozohranom otvorení dostal do strategicky menejcennej pozície bez jasnejších obrysov šancí na výhru, ktorá sa od neho ako vysokého papierového favorita jednoznačne očakávala. Súper však pasívnou hrou na remízu postupne strácal pôdu pod nohami a po hrubom taktickom prehliadnutí v brániteľnej koncovke nášmu veľmajstrovi podľahol - 2:0.
Bitkou o Bosworth sa za tohto stavu dala nazvať moja partia proti skúsenému anglickému veľmajstrovi, GM Wellsovi. V nastúpenom trende tragicky rozohratých otvorení som pokračoval aj tentokrát - v sicílskej obrane som sa kvôli predčasnému pseudoaktívnemu ťahu 11...b5? dostal pod prudký útok. Súper však pri výbere z lákavých útočných pokračovaní minul obrovské množstvo času, čo sa prejavilo najmä vtedy, keď som po vtipnej obeti pešiaka 15...Kf8! zabezpečil svojho kráľa a prešiel do nečakaného protiútoku. Súper nenachádzal najlepšie obranné ťahy a dostal sa do matovej siete, preto sa na posledných sekundách pokúsil o zúfalý bluf v podobe 28.Je6+?! Ten však skoro vyšiel - v napätej situácii, keď boli obaja králi "pod matom", som najprv zkazil výhru na remízu, a neskôr som po nesprávnom šachu 32...Db5+??, ktorý sme obaja so súperom vyhodnotili ako víťazný ťah, mohol dokonca aj prehrať. Ako sa však vraví, posledná chyba prehráva - súper prešiel okolo svojej šance bez povšimnutia a po hromadných stratách materiálu našiel biely kráľ Richard III. svoju smrť na bojisku. Viedli sme tak 3:0 a zápas sa prakticky rozhodol v náš prospech.
Mali sme určité obavy o Zoliho partiu, ktorú súper hral po obeti pešiaka istý čas aktívne a dobre. Náš veľmajster sa však, ako zvyčajne, nenechal rozhodiť vidinami hrozieb a svoju prevahu chladnokrvne uplatnil - 4:0.
Aktívne hral a o výhru sa pokúšal celú partiu Miki, ktorý prelomil francúzsku štruktúru svojho holandského súpera a nebyť hrubého prehliadnutia v koncovke so značnými šancami na výhru by ju pravdepodobne aj dosiahol. Remíza po takomto priebehu rozhodne zamrzí, ale Mikiho herný prejav, ako aj doterajšie výsledky sú do budúcich kôl určite veľkým prísľubom - 4,5-0,5.
Vo vojnách nie sú bohužiaľ len víťazi - ich súčasťou sú aj obete. Tou našou sa stal Albert, keď v dynamickej sicílskej štruktúre (o ktorej som ja mohol zo vzdialenosti troch šachovníc len snívať) bohužiaľ pripustil typovú obeť Jd5! s   otvorením centra a vtrhnutím bielych figúr do tábora čierneho. Albert sa síce dlho a trpezlivo bránil, svojej prvej prehre však zabrániť nedokázal. Zápas sa tak skončil v prospech červených ruží v pomere 4,5-1,5.

Losovací program nás určite nešetrí - ako ďalšieho súpera nám prisúdil piaty nasadený tím súťaže, supersilné ruské družstvo SHSM Legacy Square Capital. Samotný fakt, že v druhom kole zdolali obhajcov titulu Alkaloid Skopje, je doplnený zostavou nabitou bývalými ruskými olympijskými reprezentantmi, národnými preborníkmi a majstrami Európy jednotlivcov, kde aj hráč na šiestej šachovnici má rating nad 2600.
Ako povedal Miki pred zápasom proti Padove: "Nuž, dnes asi musíme spraviť veľa dobrých ťahov." No nie je náš milovaný šach jednoduchou hrou?
 
Príjemnú zábavu pri sledovaní online prenosu želá:
 
Tamás Petényi + ŠK Dunajská Streda
 
 
 
 

 

Zverejnené: 11.10.2017 | Autor: Rasto Diviak
Ďakujeme našim partnerom a sponzorom
partner/11 partner/12
partner/13 partner/14
Oficiálnu stránku SŠZ www.chess.sk prevádzkuje Slovenský šachový zväz, Junácka 6, 832 90 Bratislava, Sekretariát: Bernolákovo námestie 25, 940 01 Nové Zámky
tel: 035/6400009 mobil: 0903/363993 0948/640046, IBAN: SK54 8330 000000 2600 932871, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, e-mail: sekretariat@chess.sk
Created by WebCreative.info © 2010 All rights reserved.