Spravodajstvo
Extraliga 2018/2019 pod hlavičkou ECo-C
V Banskej Štiavnici sa nový prezident SŠZ Zdeňek Gregor stretol so súčasným...
Zverejnené: 20.07.2018
Nový slovenský výškový šachový rekord?
Pod často užívaným slovným spojením „vrcholné šachové podujatie“ si...
Zverejnené: 20.07.2018
Ako ďalej Erasmus +?
Projekt, do ktorého vstúpil Slovenský šachový zväz 3.12.2017 sa nachádza...
Zverejnené: 18.07.2018
V Štiavnici zvíťazili Repka, Ferková, Aczél a Movsesian
V nedeľu sa v Banskej Štiavnici skončili Majstrovstvá SR. V...
Zverejnené: 18.07.2018
Televízna reportáž z Majstrovstiev Slovenska v šachu amatérov v Topoľčanoch
Pred dvoma týždňami sa skončili MSR v šachu amatérov za účasti 131...
Zverejnené: 17.07.2018
Správa zo spravodajstva

Deň 4 - James Bond: Srdečné pozdravy z Ruska

Detail
Vážení šachoví priatelia,
v tureckej Antalyi sa odohralo ďalšie kolo Európskeho klubového poháru, o ktorom si Vás dovoľujeme opäť stručne informovať.
Losovací systém je, mierne povedané, ťažko zrozumiteľný - organizátori zvolili akýsi hybrid zápasových víťazstiev a partiových bodov ako pomocného kritéria pri párovaní družstiev. Výsledkom toho je fakt, že sa na prvých dvoch stoloch odohrali zápasy zatiaľ stopercentných družstiev s priepastným výkonnostným rozdielom, ktorí si tri víťazstvá zaknihovali úplne odlišným spôsobom - kým ruský supertím Globus a enormne silný Odlar Yurdu z Azerbajdžánu prekonali v predošlých kolách už dvoch ťažkých súperov, ich oponenti v podobe LSG Leiden a Gambit Asseco Skopje, nasadení o zopár miest za naším tímom, sa stretli len s nižšie nasadenými súpermi. Favoriti svoje ambície potvrdili vysokými víťazstvami a ich dnešný vzájomný súboj bude jedným z kľúčových zápasov o konečné poradie na čele.
My sme sa opäť vrátili na štvrtý stôl, kde na nás čakal "ruský medveď" v podobe SHSM Legacy Square Capital z Moskvy, nabitý bývalými a súčasnými hviezdami ruského šachu. Súperov zdatných mien sme sa ale vôbec nezľakli a počas zápasu to viackrát vyzeralo, že by sme mohli získať dokonca aj cenné zápasové body. Konečný výsledok je z tohto pohľadu neprimerane krutý - napriek tomu, že sme podali zatiaľ najlepší výkon na turnaji, sme odišli porazení s rozdielom triedy.
Csocsó rozohral proti GM Popovovi populárnu variantu Paulsenovej obrany v sicílskej, ktorú si svedomito pripravoval väčšinu doobedia. Súper ho však prekvapil ešte viac - v pozícii, ktorú mal náš hráč ešte v príprave "na šachovnici", zahral bez premýšľania novinku Sc5!?, zrejme ako výsledok domácej prípravy. Csocsó sledoval logický plán Jh6 s prevodom jazdca na f5, ktorý však v danej pozícii bol, bohužiaľ, príliš pomalý - súper jeho pochybenia nemilosrdne využil a čiernemu už nedal šancu - 0:1.
Nepríliš sa darí Attilovi, ktorý proti GM Grachevovi dostal z otvorenia hrateľnú a zhruba vyrovnanú pozíciu z Pircovej obrany. Následne však stratil niť, pešiaka a aj súhru figúr, čoho skúsený súper aj napriek menšej časovej tiesni využil - 0:2.

Vtedy sa však už do rozhodujúcej výhody dostal Zoli proti bývalej hviezde svetového formátu a známemu teoretikovi, GM Zvjaginsevovi. V atypickej Pircovej obrane s 4.Sg5 sa do súpera tvrdo pustil už od začiatku, veľký tlak pretavil v zisk pešiaka a koncovku zahral technicky (skoro) bezchybne. Famózny výkon nášho hráča, ktorý bol svojho času dvojnásobným olympijským reprezentantom Maďarska v 90.-tych rokoch - prejav kvalít málo vídaných v našich šachových kruhoch. Fantázia! 1:2.

Za tohto stavu sa dohrávali zvyšné tri partie, ktoré spôsobovali favorizovaným Rusom na čele nemalé vrásky. Zhluk divákov okolo nás v sebe obsahoval GM Svidlera, Grischuka, Mamedyarova a ďalšie svetové hviezdy - aj oni, ale aj my sme začali veriť tomu, že máme na dosah senzáciu kola - dve zhruba vyrovnané pozície a jeden dynamický "trojtip" po časovej kontrole veštili tvrdý boj o každé jedno políčko.
Najmä keď Miki prekonal proti GM Najerovi ťažkosti strednej hry v španielskej a vo vzniknutej koncovke odmietol remízu aj napriek tomu, že mal pešiaka menej.  Aktivitou figúr túto skutočnosť plne kompenzoval - pozícia bola objektívne stále vyrovnaná, no nervozita sa prejavovala na oboch stranách. Najprv pochybil náš hráč, neskôr ruský veľmajster, a dokonca ťah pred koncom sa partia mohla skončiť elementárnym víťazstvom bieleho. GM Najer je však tiež len človek a tak sa veľká bitka skončila spravodlivou remízou. Ďalší výborný výkon našej druhej śachovnice! 1,5:2,5.

Dlho držal rovnováhu bielymi Albert proti GM Malakhovovi, ktorú sa súper snažil narušiť trpezlivým manévrovaním. Úporná obrana si však vyžiadala svoju daň a v nepríjemnej, ale stále brániteľnej pozícii prišiel biely o pešiaka. Následná časová tiešen dávala v piatej hodine hry ešte šance na záchranu, ale biely o jedno tempo nestihol zablokovať pešiakovú lavínu čierneho na dámskom krídle - 1,5:3,5.

Ako tradične som dohrával posledný opäť ja, ako z družstva, tak aj z celého turnajového pelotónu. (Sympatický zápasový rozhodca štvrtého stolu, ktorý s nami bdel aj pri partii proti GM Vocaturovi v druhom kole, ma zdravil už z diaľky širokým úsmevom, či sa aj dnes chystám dohrávať v hlbokej noci. Ja som sa ho na oplátku spýtal, či mu platia prémie za nadčasy.)
Proti GM Inarkievovi mi, konečne, vyšlo otvorenie na výbornú - súpera som prekvapil dvojitým fianchettom a vzniknutá dynamická pozícia s visiacimi pešiakmi sľubovala tvrdý taktický boj. Po prelome v centre 19. e4! a vzájomných taktických úderoch dospela partia do vyrovnanej koncovky, kde som za obetovaného pešiaka mal krásneho blokádového jazdca na f4 a súperová pošramotená štruktúra nedávala príliš veľa šancí na víťazstvo. Prechod čierneho kráľa až na g1, ktorý som nemusel pripustiť, a ktorý som z diaľky nedocenil, však nakoniec rozhodol o prelomení bielej pevnosti. Nevyužité šance vo vzájomnej časovej tiesni viedli k bolestivej prehre - v podobných chvíľach sa nedá ubrániť pocitu, že človek mal na dosah výborný výsledok proti hráčovi svetového formátu. Snáď nabudúce...Tým sa zápas skončil v pomere 1,5:4,5 v prospech favoritov z Ruska.
Dnes nás čaká družstvo LSK Makabi z Litvy - solídne a vyrovnané družstvo nasadené o zopár miest za nami určite žiadnou prechádzkou ružovým sadom nebude. Treba si však zlízať rany a zabojovať o dobrý finiš, slušné umiestnenie v prvej desiatke, ktoré by sme si veľmi želali, máme stále vo vlastných rukách.
Držte nám palce aj naďalej!
S pozdravom

Tamás Petényi + ŠK Dunajská Streda

 

 


Zverejnené: 12.10.2017 | Autor: Rasto Diviak
Ďakujeme našim partnerom a sponzorom
partner/11 partner/12
partner/13 partner/14
Oficiálnu stránku SŠZ www.chess.sk prevádzkuje Slovenský šachový zväz, Junácka 6, 832 90 Bratislava, Sekretariát: Bernolákovo námestie 25, 940 01 Nové Zámky
tel: 035/6400009 mobil: 0903/363993 0948/640046, IBAN: SK54 8330 000000 2600 932871, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, e-mail: sekretariat@chess.sk
Created by WebCreative.info © 2010 All rights reserved.