Spravodajstvo
V Dunajskej Strede odštartované
V Dunajskej Strede dnes začal druhý ročník uzavretého turnaja o pohár primátora...
Zverejnené: 23.06.2018
Gitarista Tryamery aj tento rok rozprúdi zábavu na MSR v šachu amatérov
Už o týždeň nás v Topoľčanoch čaká 4-dňový FIDE šampionát Majstrovstiev Slovenska v šachu amatérov...
Zverejnené: 21.06.2018
Staromestský šachový turnaj 2018
Dňa 16.6.2018 zorganizoval KŠN Bratislava v spolupráci s MŠAI Interchess a MČ...
Zverejnené: 21.06.2018
Humenčania v Soči reprezentovali Slovensko
Biela Veža, čiže Belaya Ladya je najväčší školský šachový turnaj...
Zverejnené: 19.06.2018
Kantorík vyzve na súboj Kasparova
Od nedele 17.6. prebieha na brehoch srbského Strieborného jazera, v hotely Danubia...
Zverejnené: 19.06.2018
sachovetreningy'
Správa zo spravodajstva

Deň 5 – V tropických horúčavách

Detail

Vážení šachoví priatelia,

prinášame Vám ďalšiu epizódu našich zážitkov z Európskeho klubového poháru.

Krotká a upršaná atmosféra, ktorá nás vítala pri príchode, sa za uplynulých pár dní zmenila na typicky letné a nekonečne horúce počasie. Nachádzame sa väčšinu času v rozmedzí 30-33°C – slnko pri Stredozemnom mori praží a ovplyvňuje aj naše kognitívne schopnosti.

Ako predbežné výsledky môžeme uviesť Albertov príliš dlhý pobyt pri bazéne a následné spálenie sa, Zoliho stratený telefón pri ďalšej návšteve promenády s bazarmi, a chybný krok na schodoch, ktorý spáchal Csocsó, ktorý našťastie neviedol k väčším zraneniam. Zachovať si chladnú hlavu a dostatočnú hydratáciu je našou prioritou číslo 1, a to aj na úkor neuveriteľne pestrého výberu jedál, z ktorého sme stále veľmi príjemne „mimo“.

Včerajší zápas proti LSK Makabi z Litvy sľuboval tvrdý boj. Aj keď sme boli papierovými favoritmi, súperi na nás zle dotierali – dá sa povedať, že sa nám v zmysle „zákona zachovania štasťia“ vrátil ten povestný kúsok, ktorý nám včera tak veľmi chýbal k zápasovým bodom.

Ako prvý skončil Miki, ktorého skúsený GM Zagorskis čiernymi k ničomu nepustil a partia po hromadných výmenách skončila spravodlivou remízou - 0,5:0,5.

Opticky sme mali nemalé obavy o Attilovu partiu, ktorý sa namiesto trpezlivého manévrovania v trošku lepšej francúzskej štruktúre pustil do nie najsprávnejších konkrétnych taktických operácií. V komplikovanej, dvojsečnej a zhruba vyrovnanej pozícii však súper nezvládol časovú tieseň a Attila zakončil partiu matovým útokom, čím sme sa ujali vedenia – 1,5:0,5.

Nemenej napínavá bola partia Alberta. Biely rozpútal na šachovnici peklo obeťou pešiaka už v 8. ťahu, okorenenú následnou obeťou veže, prijatie ktorej by viedla k neprehľadnému chaosu. Albert sa preto radšej rozhodol skonsolidovať a dokončiť vývin. Časová tieseň nášho medzinárodného majstra a neustále agresívne výpady súpera ťažko skúšali fungovanie kardiovaskulárneho systému spoluhráčov. Albert sa však v taktických zápletkách orientoval lepšie ako jeho priebojný oponent a nakoniec získal veľmi dôležité víťazstvo! Veríme tomu, že mu tento úspech pomôže obnoviť sebavedomie aj do záverečných kôl - 2,5:0,5.

Netypicky kľudný a korektný priebeh mojej partie nabral obrátky vtedy, keď som sa rozhodol vyhnúť opakovaniu ťahov aktívnym výpadom 22...c3!? Myšlienka bola síce hrdinská, ale objektívne nie celkom korektná. Súper sa však nechcel púšťat do komplikácií a vzniknutá vežová koncovka bola aj napriek obetovanému (stratenému?) pešiakovi hladko remízová – 3:1.

Zápasovú výhru následne zabezpečil Zoli, ktorému sa nepodarilo uplatniť pešiaka navyše v asi vyhratej, no technicky nie najľahšej koncovke – 3,5:1,5.

Podarený zápas korunoval ďalším slušným výkonom Csocsó, ktorému sa získaného pešiaka aj napriek menším nepresnostiam podarilo doviesť do vyhratej pozície, ktorú už nevypustil. Tým sa zápas skončil v pomere 4,5:1,5 pre náš výber.

Po anglickom White Rose hráme aj dnes odvetu proti súperovi z minuloročného vydania súťaže – čaká nás štrnáste nasadené, vyrovnané a nebezpečné družstvo Gambit Asseco Skopje. V Novi Sade sa náš súboj skončil víťazstvom v pomere 4-2, dnes sa posnažíme tento výkon určite zopakovať. Priebežne sa držíme na 11. priečke, presne podľa svojho nasadenia – v prípade dnešnej výhry by vysnívaná prvá desiatka ostala otvorenou otázkou do určite ťažkého zápasu posledného kola.

Slnečné lúče od Stredozemného mora na Slovensko posiela:

Tamás Petényi + ŠK Dunajská Streda

Zverejnené: 13.10.2017 | Autor: Rasto Diviak
Ďakujeme našim partnerom a sponzorom
partner/11 partner/12
partner/13 partner/14
Oficiálnu stránku SŠZ www.chess.sk prevádzkuje Slovenský šachový zväz, Junácka 6, 832 90 Bratislava, Sekretariát: Bernolákovo námestie 25, 940 01 Nové Zámky
tel: 035/6400009 mobil: 0903/363993 0948/640046, IBAN: SK54 8330 000000 2600 932871, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, e-mail: sekretariat@chess.sk
Created by WebCreative.info © 2010 All rights reserved.