Spravodajstvo
MSR mládeže U08 až U20 Tatralandia
Len dva dni po skončení skvelej medzinárodnej akcie v neďalekom Starom Smokovci...
Zverejnené: 21.04.2018
Majstrovstvá Európy žien - finále
Posledné kolo ukončilo najvýznamnejšiu šachovú udalosť posledných desaťročí na Slovensku. Dve krátke...
Zverejnené: 20.04.2018
Majstrovstvá Európy žien - 10 kolo
Prvé bonusové kolo, štandardne majú turnaje deväť kôl, malo opäť bojovný priebeh. Na...
Zverejnené: 19.04.2018
Majstrovstvá BA kraja v praktickom šachu.
V dňoch 27.4. – 3.5. 2018 sa konajú Majstrovstvá Bratislavského samosprávneho kraja, ktoré...
Zverejnené: 19.04.2018
Majstrovstvá Európy žien - 9 kolo
Po zamračenom ráne sa na Vysoké Tatry krátko po obede opäť usmialo...
Zverejnené: 18.04.2018
sachovetreningy'
Správa zo spravodajstva

Deň 6 – Tisíc a jedna noc

Detail

Milí priatelia šachu,

tohtoročné vydanie Európskeho klubového poháru sa blíži do cieľovej rovinky. Každý jeden polbod a každý jeden ťah má v tomto štádiu turnaja enormný význam – stačí jedno pochybenie a celé družstvo sa môže prepadnúť v tabuľke o dobrých zopár miest dozadu. Nervy pracujú, atmosféra je napätá, no stále veľmi bojovná a napínavá.

Ako sa špičkoví šachisti vyrovnávajú so stresom?

Existujú rôzne prístupy: GM Andreikina je napríklad možné vidieť každý deň na pláži pri mori s manželkou a malou dcérkou – blahodárny účinok rodinného dopingu zatiaľ pretavil do výsledku 5/6, čím je jedným z hlavných motorov obhajcu titulu Alkaloid Skopje.

Obľúbeným miestom je aj fajčiarsky salónik popri hracej miestnosti – na cca 10 metroch štvorcových je možné vidieť chvíľami obsadenie s ratingovým priemerom okolo 2700. Frekventujú tu najmä GM Kramnik, Grischuk, Safarli, Mamedov, Nikolič a ďalší supersilní veľmajstri.

Organizátori ponúkajú počas zápasov bohaté občerstvenie v podobe nápojov, zákuskov, sladkostí a pod. Častokrát tu je možné stretnúť GM Nepomniatchiho, Fedoseeva, ale aj nášho GM Zoliho. V prípade posledne menovaného veľmajstra však nie je celkom jasné, či sa jedná o prejav psychického vypätia, alebo zvyčajného apetítu nie najskromnejších rozmerov.

Potýkame sa aj s prvými zdravotnými problémami: Zoli sa trápi s horúčkou a nádchou, Csocsó si zrejme nevybral najšťastnejšie z ponuky švédskych stolov, a Alberta včera kruto rozbolel zub. Opäť je dôležité podotknúť, že nemalé nervové (a samozrejme aj fyzické) napätie a vypätie síl, ktorým sme vystavení už týždeň, majú negatívny dopad aj na imunitný systém a odolnosť organizmu. Ochorenia a problémy podobného druhu sú často vídaným sprievodným javom na turnajoch, pričom si dovolím tvrdiť, že z veľkej časti sa jedná o príznaky psychosomatického charakteru. (Zaujímavý podnet na prípadný šachovo-psychologicko-fyziologický experiment, nemyslíte si?)

Na šiestom stole sme sa v šiestom kole stretli so „starým známym“ súperom Gambit Asseco Skopje, ktoré bolo naladené na tvrdý boj s plánom odčiniť minuloročnú prehru z Novi Sadu. Zápas bol pomerne nervózny a emotívny - obe družstvá stáli na prahu prvej desiatky a vzájomný pocit „nie najhoršieho losovania“ sľuboval ambiciózny a tvrdý boj.

Všetko výborne odštartoval hlavný motor nášho družstva Csocsó, ktorý rozobral škandinávsku štruktúru súpera na súčiastky. Čierneho traja pešiaci neboli za stratenú figúru adekvátnou náhradou a náš hráč ako prvý zavesil veľmi dôležitú výhru. Famózny výsledok 5/6 mu dáva šancu aj na individuálne prvenstvo na šiestej šachovnici! 1:0

Partia Alberta sa prelievala zo strany na stranu. V komplikovanej sicílskej disponoval biely nepríjemným tlakom, čierny si však podržal dvojicu strelcov, ktorá, ak sa rozohrá, dokáže byť smrteľnou zbraňou. Tak sa aj stalo – po prehliadnutí taktického úderu Vxd3! stratil biely centrálnych pešiakov, súhru figúr, a neskôr v časovej tiesni aj hlavu. Albert sa rozohráva k výbornému finišu – viedli sme už 2:0.

Ostávajúce partie, bohužiaľ, sľubovali radosť inú – sľubovali smútok. Najmä Zoli si včera nesadol k zápasu šťastnou nohou a sľubnú pozíciu bohužiaľ postupne pokazil a dostal sa do prehratej koncovky. Nepríjemný výpadok nášho najskúsenejšieho a najstabilnejšieho hráča prišiel v najmenej vhodnú chvíľu – súperi znížili stav na 2-1.

Svoje typické kaskadérske kúsky predvádzal Attila, ktorý prišiel o pešiaka bez jasnejšieho náznaku kompenzácie. Po zisku dámy za dve súperove veže sa však pozícia stabilizovala a dospela do viacmenej spravodlivej remízy – 2,5-1,5.

Odveta proti GM Arnaudovovi, ktorého som v Novi Sade dokázal bielymi vlani poraziť, sa nepríliš vydarila mne. Po menšom experimente v otvorení som sa kvôli neopatrnému ťahu 15...a6? dostal z príjemnej a vyrovnanej pozície do značnej nevýhody – zatrúbiť na ústup na spôsob návratu Napoleonovho Grande Armée z Ruska bolo, akokoľvek mi to bolo proti srsti, nepríjemnou nutnosťou. Súper však v hladko vyhratej pozícii pripustil nečakaný protiútok a chvíľami sa zdalo, že by o osude zápasu mohlo rozhodnúť aj v náš prospech. Nestalo sa – nešťastnou stratou tempa 41...Df5? po časovej tiesni som súperovi daroval dostatok času na konsolidáciu pozície a materiálna nevýhoda sa udržať už nedala. Bolo vyrovnané – 2,5:2,5.

Ako posledný bránil nevýhodnú pozíciu Miki, ktorý si so značným časovým náskokom a sľubnou pozíciou z otvorenia určite predstavoval priebeh strednej hry inak. Technických ťažkostí sa však nezľakol a pomerne bezpečne ubránil zápasovú remízu. Veľký boj sa tak skončil 3-3 k vzájomnej spokojnosti, resp. nespokojnosti oboch družstiev.

Prečo jedno aj druhé? Vrtkavý losovací systém nám totiž nadelil diametrálne odlišných súperov – kým naši oponenti sa v poslednom kole stretnú s izraelským klubom Beer Sheva so šiestimi veľmajstrami, my na záver budeme bojovať, presne ako v poslednom kole v Novi Sade, proti nórskemu Sjakklub Vaalerenga. O poznanie slabšia zostava, na čele s mladou hviezdou GM Tarim, však rozhodne žiadnym outsiderom nebude. Nevyrovnané účty z minulého roku majú ako oni proti nám, ako aj ja osobne proti dnešnému súperovi.

Bojujeme dnes o umiestnenie v prvej desiatke. Máme to vo vlastných rukách. Cítime šancu, zväzuje nás tlak príležitosti, na zápas sa ale tešíme a spravíme všetko pre úspešný záver súťaže.

Držte nám palce!

S pozdravom

Tamás Petényi + ŠK Dunajská Streda

Zverejnené: 14.10.2017 | Autor: Rasto Diviak
Ďakujeme našim partnerom a sponzorom
partner/11 partner/12
partner/13 partner/14
Oficiálnu stránku SŠZ www.chess.sk prevádzkuje Slovenský šachový zväz, Junácka 6, 832 90 Bratislava, Sekretariát: Bernolákovo námestie 25, 940 01 Nové Zámky
tel: 035/6400009 mobil: 0903/363993 0948/640046, IBAN: SK54 8330 000000 2600 932871, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, e-mail: sekretariat@chess.sk
Created by WebCreative.info © 2010 All rights reserved.