Spravodajstvo
MSR mládeže U08 až U20 Tatralandia
Len dva dni po skončení skvelej medzinárodnej akcie v neďalekom Starom Smokovci...
Zverejnené: 21.04.2018
Majstrovstvá Európy žien - finále
Posledné kolo ukončilo najvýznamnejšiu šachovú udalosť posledných desaťročí na Slovensku. Dve krátke...
Zverejnené: 20.04.2018
Majstrovstvá Európy žien - 10 kolo
Prvé bonusové kolo, štandardne majú turnaje deväť kôl, malo opäť bojovný priebeh. Na...
Zverejnené: 19.04.2018
Majstrovstvá BA kraja v praktickom šachu.
V dňoch 27.4. – 3.5. 2018 sa konajú Majstrovstvá Bratislavského samosprávneho kraja, ktoré...
Zverejnené: 19.04.2018
Majstrovstvá Európy žien - 9 kolo
Po zamračenom ráne sa na Vysoké Tatry krátko po obede opäť usmialo...
Zverejnené: 18.04.2018
sachovetreningy'
Správa zo spravodajstva

Deň 7 - Nordsee na večeru alebo ako sme preplávali do prvej desiatky v Európe

Detail
Milí šachoví priatelia,
prinášame Vám záverečnú reportáž z nedávno skončeného Európskeho klubového poháru. Mierny časový odstup zapríčinený návratom do reality a každodennými mimošachovými povinnosťami je vyvážený radostným obsahom - dúfame, že Vás čítanie na záver opäť o čosi nové obohatí a miestami možno aj pobaví.
Pred posledným kolom sme v priebežnom poradí stáli na 13. mieste, losovanie nám prisúdilo, rovnako ako v minulom roku, nórsky výber Vaalerenga Sjakklub. Matematika bola jasná - v prípade víťazstva preskočíme našich súperov, ďalej v prípade "predpokladanej porážky" Padovy a Gambitu Skopje aj spomenuté družstvá, a taktiež aspoň jeden z menej úspešných tímov zo zápasu LSG Leiden - Besiktas (v prípade remízy oba celky). Zápasová výhra nám teda zaručovala prinajhoršom desiate miesto, ktoré sa v závislosti od nie celkom rozumného prvého pomocného hodnotenia, tzv. zápasového Sonnenbornu mohlo teoreticky vylepšiť až na neuveriteľnú siedmu priečku.
Najprv však bolo treba vyhrať u nás doma, vykladať tarotové karty malo zmysel až po troch-štyroch hodinách hry.
Všetko odštartoval ďalším "bordelom" Attila, ktorého štýl neteoretických otvorení, roztrieštenej štruktúry a aktívnej figúrovej hry je z nášho družstva môjmu srdcu azda najbližší. Nórsky súper postupne strácal pôdu po nohami a v obtiažnej pozícii prehliadol jednoťahový mat! 1:0.
"Z učebnice" vyhral diametrálne opačným štýlom Miki proti mladému IM Christiansenovi, keď po logickom slede udalostí v anglickej hre tvrdo potrestal  hrubú ľahkovážnosť ťahu Vc4?? vynúteným matovým záverom. Fantastický výkon na tému stratégie v službách taktiky - 2:0!

Vtedy sa už schyľovalo k rozhodnutiu aj v Zoliho partii. Z vyrovnanej pozície získal zrazu pešiaka, ktorého bezpečne uplatnil počas nasledovného matového útoku všetkými figúrami. Masaker čiernej pozície zvýšil stav na 3:0!!

Za tohto stavu som bojoval bielymi ja proti jednej z najväčších mladých hviezd súčasnosti, nórskemu GM Tarimu. Súperovi sa ma nepodarilo zmiasť "blufom" v otvorení - hra prešla do Čigorinovej obrany, ktorú súper v repertoári nemá - a čo asi hlavne netušil, že som ju veľakrát s veľkou obľubou hrával čiernymi práve ja. Po hromadných výmenách mi ostala lepšia štruktúra, aktívne figúry a iniciatíva - súper sa pod tlakom zosypal nečakane hrubým prehliadnutím Vb4??, ktoré strácalo figúru kvôli nevyvinutej chytenej veži na h8. Zatúlanému koníkovi sa nakoniec podarilo nájsť krkolomnú cestičku domov - súper sa konečne vzdal a tým sa zápas rozhodol v náš prospech za stavu 4-0!!!

K.O. víťazstvo dovŕšili Csocsó a Albert, ktorí obaja usilovali o výhru, vypustené polbodíky však už nikomu za daného stavu nevadili. Konečný výsledok 5-1 je, dovolím si tvrdiť, prejavom fantastickej motivácie a sústredenosti družstva, ktoré cítilo šancu na historický úspech, ktorý sa ťažko bude dať zopakovať. V konečnom poradí sme obsadili kýžené a vytúžené 10. miesto - nie som si istý, či sa to slovenskému výberu v posledných desaťročiach vôbec podarilo.
 
Z nášho družstva exceloval jednoznačne Csocsó (5,5/7), a to ako herným prejavom, tak aj bodovým prínosom. Bojovník obdarený veľkou fantáziou bol našou hviezdou a oporou.
Zdatne mu sekundoval Zoli (5/7), ktorého môžu mrzieť nedotiahnuté dobré pozície v piatom a šiestom kole, kedy sa trápil so zdravotnými problémami. Jeho obrovské skúsenosti a fenomenálny prehľad sú vždy zárukou spoľahlivosti.
"Čierny kôň" Attila (4,5/7) odviedol svoj "nevyspytateľný štandard". Atraktívne a bojovné šachy spojené s bystrým prepočtom sú účinnou zbraňou najmä proti slabším súperom, robia ho však zraniteľnejším proti skúseným veľmajstrom. Na jeho partie je však vždy zábavné a radostné pozerať - vedieť tancovať na tenkom ľade tak, ako to dokáže on, je fascinujúce.
Skvelý výkon podal Miki (4,5/7), ktorý ako jediný ostal z nášho výberu neporazený. Stabilný štýl a dôkladné teoretické znalosti z neho spravili najspoľahlivejšieho člena našej výpravy - veľmajstrovský titul ho pri stabilnej dobrej forme už dlho zrejme neminie.
K výbornému záveru sa po mdlom úvode rozohral Albert (4/7), srdcom pravý Dunajskostredčan a náš jednoznačne najväčší patriot, ktorého som pre jeho oddanosť nášmu oddielu odmalička veľmi rešpektoval. Výborný hráč, ešte lepší spoluhráč a typický líder dokáže nás všetkých vždy podržať a povzbudiť, čo je aspoň polovica pomyselného úspechu družstva.
Hodnotiť seba (3,5/7) je vždy ťažké. Škoda vypustených možností vo viacerých partiách, na druhej strane som veľakrát vyťažil body aj z (pre mňa typických) pochybných pozícií. Podržať prvú šachovnicu je v takejto konkurencii určite úspech, a sám som z herného prejavu, ako aj stabilne prítomnej taktickej bdelosti príjemne prekvapený. Šachu sa profesionálne nevenujem a po dlhej pauze cca 5 mesiacov som čakal oveľa horšie. Až také beznádejné to možno nebude...
 
Čo je však ešte dôležitejšie podotknúť - ako družstvo sme podali stabilný a vyrovnaný výkon. Presvedčivé víťazstvá proti nižšie nasadeným výberom a oveľa menej jednoznačné porážky proti silným súperom nám zaslúžene priniesli solídne umiestnenie v prvej desiatke Európy.
 
Je to rovnako aj úspech každého jedného člena a prívrženca dunajskostredského šachového života, ktorým by sme náš výsledok chceli osobitne s veľkou vďakou a úctou venovať.
 
S prianím všetkého dobrého sa s Vami lúči:
 
Tamás Petényi + ŠK Dunajská Streda

 

Zverejnené: 21.10.2017 | Autor: Rasto Diviak
Ďakujeme našim partnerom a sponzorom
partner/11 partner/12
partner/13 partner/14
Oficiálnu stránku SŠZ www.chess.sk prevádzkuje Slovenský šachový zväz, Junácka 6, 832 90 Bratislava, Sekretariát: Bernolákovo námestie 25, 940 01 Nové Zámky
tel: 035/6400009 mobil: 0903/363993 0948/640046, IBAN: SK54 8330 000000 2600 932871, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, e-mail: sekretariat@chess.sk
Created by WebCreative.info © 2010 All rights reserved.