Šach na školách.   Prvá šachová bola úspešným žiadateľom projektu Šach na školách, vďaka...
Zverejnené: 31.05.2020
FIDE ratingy SVK za jún 2020
Dnes vyšiel nový FIDE rating za...
Viktor Gažík v 16-člennom knock-out finále Online Majstrovstiev Európy - sledujte teraz
Dvojtýždňový európsky online šampionát za účasti niekoľkých tisícok hráčov dnes mieri do...

Detail

Každoročne sa vo Vysokých Tatrách hrá šachový turnaj Open Tatry, jeden z najvýznamnejších šachových turnajov na Slovensku. Tento rok to bol už 63. ročník. Deväťkolový open turnaj sa hral v Tatranskej Lominici v dňoch 8. - 15. októbra 2017. Turnaj hralo 185 účastníkov z 13 krajín, 11 medzinárodných majstrov a jedna žena s titulom medzinárodnej majsterky. Najstarší turnaj na Slovensku sa hral v peknom prostredí hotela Sorea Titris v Tatranskej Lomnici.

Víťazom turnaja sa stal Peter Petrán (2318) so ziskom 7.5 bodu, ktorý sa na tomto turnaji zúčastnil už 26 krát, čo je rekord turnaja. Dlho sa zdalo, že Tomáš Krňan, slovenský rodák v kanadských farbách, zopakuje prvenstvo z predchádzajúcich dvoch ročníkov. O vedenie v turnaji prišiel vo 8. kole prehrou s Karolom Motúzom. Nakoniec však o víťazovi turnaja rozhodla partia Motúz – Petrán poslednom kole. Keby sa skončila remízou, víťazom turnaja by sa stal Tomáš Krňan. Na druhom mieste teda skončil obhajca prvenstva a najvyššie nasadený hráč Tomáš Krňan (2436). Tretí skončil mladý hráč z Poľska Milosz Szpar (2331). Na štvrtom mieste skončil Sergej Berezjuk (2423).

Veľmi dobre sa v turnaji darilo Martinovi Jablonickému, ktorý do predposledného kola bojoval o IM normu a nakoniec skončil na ôsmom mieste a získal striebornú cenu medzi juniorskými hráčmi. Cennú remízu s víťazom turnaja uhral Lukáš Sebastián Kostolanský, ktorý nakoniec skončil bronzový v kategórii juniorov.

Turnaj odohrali aj tradiční účastníci a rekordmani v počte účastí: Peter Petrán 26x, Karol Rückschloss 22x, Ján Bakalár 21x.

Karol Motúz vs. Peter Petrán

[A80] Holandská obrana, komentár Jozef Franzen

1.d4 f5 2. Sg5 g6 3. Jd2 Sg7 4. e4 dxe4 5. Jxe4 Jf6 6. Sd3 d5 7. Jd2 Teória preferuje 7. Jc3 a vývin druhého jazdca na e2.

7…Jc6 8. Jgf3 Dd6! Snaha o presadenie e7-e5, pri postavení bielych jazdcov na c3 a e2 by tento ťah bol diskutabilný pre 9. Sf4 alebo 9. Jb5.

9.0-0 0-0 10. c4?! To sa neosvedčí kvôli slabosti pešiaka d4.

10…dxc4 11. Jxc4 Dd8 12.Ve1 Sg4 13. h3 Sxf3 14. Dxf3 Jd5!

Po 14…Jxd4 15. Dxb7 by bol biely spokojný, takto stráca pešiaka.

15. De4 Sxd4  16. De6+ Kg7 17. Ve4?! To je už hazard, nutné bolo skromnejšie 17.Ve2.

17…Sxf2+ 18. Kh1 Jf6! Vlastne rozhoduje.

19. Ve2 Dxd3 20. Vxf2 Je4 21. Vxf8 Vxf8 22. Sxe7 Vf1+ 23. Vxf1 Dxf1+24. Kh2 Df4+ 25. Kg1 Jd4! Parádna centralizácia, biely musí prejsť dokoncovky bez pešiaka, keď nechcedostať mat.

26. De5+ Dxe5 27. Jxe5 c5 28. a4 b6 29. Kf1 Jf6 30. a5 Jd5 31. axb6 axb6 32. Sd8 b5 33. Ke1 c4 34. g3 Po 34. Kd2 ide 34…Jf4 so ziskom druhého pešiaka.

34…Je6 35. Sg5?? Zrejme časová tieseň, po ústupe strelca z diagonály d8-h4 by prišlo 35…Kf6.