Spravodajstvo
Viktor Gažík bronzový na MS
V...
Zverejnené: 21.10.2018
Deň 7 - Hollandaise na rozlúčku a omáčka na dunajskostredský spôsob
Milí priaznivci šachu,   ...
Zverejnené: 20.10.2018
Seminár trénerov 1. kvalifikačného stupňa
Slovenský...
Zverejnené: 20.10.2018
Správa zo spravodajstva

Po 4 kolách je na čele Slovan (aktualizované)

Detail

Najvyššia šachová súťaž ECo-C Extraliga pokračovala minulý víkend druhým dvojkolom. To prinieslo opäť mnoho zaujímavých partií a vyrovnaných zápasov. Pohľad na tabuľku po 4 kolách už naznačuje, ktoré družstvá budú bojovať o medaily a pre ktoré bude vytúženou métou záchrana v Extralige.

Prekvapujúco jednoznačný zápas sa hral v sobotu v Modre. Domáci nedovolili vicemajstrovi zo Sniny vyhrať ani jedinú partiu a tešili sa z 3 bodov po výsledku 6:2. Veľmi napínavý zápas sa hral v Osuskom. Domácim zostali za stavu 2,5:2,5 vo všetkých partiách lepšie pozície. Keď už sa zdalo, že sa nepodarí ani jednu z nich premeniť na výhru, rozhodol o cenných troch bodoch líder domáceho tímu Robert Cvek. Dunajská Streda dala šancu na posledných dvoch šachovniciach mladým domácim hráčom z nižších miest súpisky, aj tak si však poradila s Dubnicou 5:3. Rovnako jednoznačne ako Modra si poradil so súperom z Dunajova aj bratislavský Slovan Commander. Kuriozitou stretnutia bola záverečná partia, v ktorej domáci FM Briestenský uplatňoval v koncovke prevahu kvality za pešiaka. Partia mala 144 ťahov, je teda možné, že to bola najdlhšia partia v tomto ročníku. V treťom kole neuspel ani jeden z nováčikov, Podhájska tesne prehrala v Ružomberku s Liptovskou šachovou školou a Banská Bystrica nestačila na domáce Prakovce. Tretie kolo potvrdilo platnosť porekadla "Môj dom-môj hrad", domáce družstvá nestratili ani bod!

V nedeľu Osuské bez GM Cveka hrdinsky vzdorovalo favorizovanej Snine, kvalita hostí sa však naplno prejavila najmä "v strede poľa". Modra si poradila s Košicami rovnako hladko ako v sobotu so Sninou a dvojkolo absolvovala bez jedinej prehratej partie. Spokojní sú určite aj Slovanisti, svojho súpera z Dubnice deklasovali 7,5:0,5!. Dunajská Streda rozhodla súboj s Dunajovom na posledných dvoch šachovniciach. Obaja nováčikovia sa zo sobotňajších prehier otriasli a vo 4.kole dokázali bodovať naplno. Banská Bystrica zvíťazila na Liptove jasne 5,5:2,5 a Podhájska udržala vedenie v Prakovciach, keď na 8.šachovnici ubránila koncovku s kvalitou menej. 

Tabuľku vedie s plným počtom bodov Slovan Commander Bratislava, o dva body zaostáva Dunajská Streda a o tri body Snina. Do medailových bojov určite budú chcieť prehovoriť aj 7-bodové družstvá Modry a Prakoviec. Bez bodu je zatiaľ Dubnica, po 3 bodoch majú Podhájska, Košice a Osuské, ktoré však má za sebou dve mimoriadne ťažké dvojkolá. 

Podrobné výsledky ECo-C Extraligy nájdete na: http://chess-results.com/tnr292192.aspx?lan=4

Ďalšie dve kolá sú na programe 9. a 10.decembra 2017.

Komentár k 3. a 4.kolu extraligy z pohľadu ŠK Dunajská Streda
Mestské kultúrne stredisko v Dunajskej Strede, v ktorom pôsobí Šachový klub, malo veľkú spoločenskú akciu a bolo plne obsadené počas konania 3. a 4.kola našej najvyššej súťaže a tak sa hralo v náhradných, reprezentatívnych priestoroch Vermešovej vily, o čom boli vyrozumení naši súperi z ŠKŠ Dubnice nad Váhom a ŠK Inbest Dunajov, 3 týždne vopred. 
V sobotňajšom stretnutí pre kolíziu termínov nám chýbali 4 hráči základnej zostavy, hrajúci v zahraničných súťažiach a tak sme dali príležitosť zahrať si aj dvom našim mladým odchovancom László Takácsovi /19 r./ a Tiborovi Mátisovi /15 r./. László mal svoju premiéru v extralige už pred 7 rokmi, Tibor nastúpil prvý krát. Predpokladali sme, že Dubnica nepricestuje tiež v najsilnejšom zložení, nakoľko v predchádzajúcich sezónach sa nám vždy podarilo ich zdolať, ale kým sa neobjavili v hracej miestnosti, mali sme určité obavy. Keď kapitán hostí, pán Kováčik odovzdal zostavu, vysvitlo, že okrem ôsmej šachovnice, na všetkých ostatných sme mali vyšší rating a teda by sa nič nemalo stať.Opak bol však pravdou. Rýchlou remízou skončilo stretnutie GM Attilu Czebeho s FM Piotrom Piesikom, potom náš Attila Csonka zvíťazil proti Jurajovi Bôrikovi, ale Tibor Mátis podľahol skúsenému Milanovi Podobovi a bolo vyrovnané. Za tým FM Vladimír Vojtek, ktorý dokáže prekvapiť aj veľmajstrov , to potvrdil práve proti nášmu najskúsenejšiemu GM Zoltánovi Vargovi, čo z nás nikto neočakával a zrazu sme sa začali obávať o konečný výsledok. Prehrávali sme a v duchu sme tŕpli, čo bude ďalej. Náš kapitán, IM Tamás Petényi, ale naštartoval svoju koňskú mašinériu a pekne zdolal FM Karola Motúza a bolo zrovnané. Za tým však zase nastali ťažké chvíle, keď náš László Takács proti pánovi Emilovi Kováčikovi sa dostal do prehratej pešcovej koncovky a asi únava po zložitom priebehu partie u pána Kováčika zapracovala, László mal o jedno tempo lepší prepočet a zvíťazil. Ujali sme sa vedenia a všetko napokon dovŕšil náš IM Michal Mészáros, pekným, príkladným útokom na krála, FM Petra Bombeka a mali sme už 4,5 bodu a mohli sme si vydýchnuť. Konečný stav 5 : 3 zpečatili remízou, IM Bagi Máté proti výborne sa brániacemu FM Martinovi Zvaríkovi. Človek by neveril, koľko energie zoberie takýto zápas, keď sa očakáva víťazstvo, ale súper s tým nechce súhlasiť. A za to sú šachy také krásne.
V nedelňajšom stretnutí sme očakávali našich priateľov z Dunajova, s ktorými sme mali vždy veľmi náročné stretnutia, ktorí ani teraz zrejme nechceli nechať nič na náhodu, veď prišli so 4 veľmajstrami a dvomi majstrami, s čím sme viac menej aj počítali a tak sme aj my povolali aj IM Milana Ráchelu, napriek jeho pracovnej zaneprázdnenosti a oproti sobote sme nastúpili okrem Tibora Mátisa, ktorý mimochodom v nedeľňajšom štvrtoligovom stretnutí v Gabčíkove zdolal čiernymi majstra SR do 18 rokov, Petra Balogha, v nezmenenej zostave ale s Milanom na 7.šachovnici. Naše predpoklady sa splnili. Pomerne rýchlo skončili partie remízami medzi IM Bagi Mátém a FM Martinom Jurčíkom a medzi IM Michalom Mészárosom s GM Tomášom Likavským. Potom nasledovala remíza medzi IM Tamásom Petényim a najväčšou hviezdou Dunajova, GM Kamilom Mitonom. Bezpečnú remízu dosiahol aj zo soboty otrasený GM Zoltán Varga proti GM Arturovi Jakubiecovi a nasledovalo pekné víťazstvo nášho László Takácsa proti pánovi Jozefovi Magátovi. Ujali sme sa vedenia, nasledovala remíza nášho GM Attilu Czebeho proti GM Rafalovi Antoniewskému a náš IM Milan Ráchela potvrdil úlohu favorita výhrou proti skúsenému Pavlovi Hankovi a celkové víťazstvo sme mali vo vrecku. Konečný výsledok 5 : 3 v náš prospech, potvrdili remízou po dlhočiznom boji medzinárodní majstri Attila Csonka a Marián Kantorík . Víťazstvo teší a pomaly sa začneme pripravovať na ďaľšie dvojkolo.

Zverejnené: 16.11.2017 | Autor: Rasto Diviak
Ďakujeme našim partnerom a sponzorom
partner/11 partner/12
partner/13 partner/14
Oficiálnu stránku SŠZ www.chess.sk prevádzkuje Slovenský šachový zväz, Junácka 6, 832 90 Bratislava, Sekretariát: Bernolákovo námestie 25, 940 01 Nové Zámky
tel: 035/6400009 mobil: 0903/363993 0948/640046, IBAN: SK54 8330 000000 2600 932871, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, e-mail: sekretariat@chess.sk
Created by WebCreative.info © 2010 All rights reserved.