Spravodajstvo
Mikulášsky turnaj detí v šachu
Žiackych...
Zverejnené: 09.12.2018
FIDE Rating k 1.12.2018
  Pohľad na najlepšie výsledky a zmeny FIDE ratingu...
Zverejnené: 08.12.2018
Pokračuje ECo-C Extraliga
Najvyššia šachová súťaž...
Zverejnené: 08.12.2018
Online - Anatoly Karpov na Bratislavskom hrade
Pri príležitosti drúheho Vianočného turnaja o pohár predsedu NRSR Andreja Danka vysielame...
Zverejnené: 05.12.2018
Správa zo spravodajstva

Slovan Commander napriek prehre stále na čele (doplnené)

Detail

Šachová ECo-C Extraliga pokračovala počas prvého januárového víkendu už štvrtým dvojkolom. Bojovalo sa úporne, v hre boli dôležité body pre vývoj vo všetkých častiach tabuľky.

Vedúci tím priebežného poradia Slovan Commander Bratislava nastúpil v sobotu v Ružomberku proti Liptovskej šachovej škole, ktorá už v najvyššej súťaži potrápila nejedného favorita. A pocítili to aj Slovanisti, keď nečakane prehrali na posledných dvoch šachovniciach. Zvyšné partie však zvládli bielymi vyhrať a čiernymi remizovať. čo stačilo na najtesnejšie víťazstvo. Veľkú pozoronosť pútal súboj Prakoviec s Dunajskou Stredou. Obhajca titulu bol miernym favoritom, domáci však bojovali veľmi húževnato a po siedmich partiách viedli 4:3. Konečnú remízu zabezpečil hosťom skúsený veľmajster Zoltán Varga.

Dôležité zápasy čakali aj nováčikov. Banská Bystrica aj napriek výbornému výkonu bratov Haringovcov nestačila na favorizovanú Modru. Podhájska mala proti Osuskému ratingovo navrch všade okrem prvej šachovnice. Hosťujúce družstvo ale bojoval a viedlo už 4:1. Zo zvyšných troch málo nádejných pozícií však už hráči Osuského nezískali ani jednu remízu a tak sa body delili. 

Zostupom ohrozené Košice nastúpili v Dunajove a po napínavom priebehu prehrali najtesnejším rozdielom. Dubnica známa ako družstvo s najväčšími záchranárskymi skúsenosťami nastúpila proti favorizovanému Reinteru Snina v silnej zostave a vybojovala cenný bod. Zabrali najmä spodné šachovnice a veľmi cenný skalp získal Cyril Ponížil, ktorý zdolal čiernymi veľmajstra Vlastimila Babulu.

Nedeľa priniesla prvú stratu bodov pre Slovan. Domáce Prakovce prevýšili Bratislavčanov v dolnej polovici šachovníc a pripísali s cenné víťazstvo 4,5:3,5. Potvrdili tak, že to s útokom na medailu myslia vážne. Dunajská Streda už v minulosti zažila nepríjemnú prehru na Liptove. Tento raz však nenechala nič na náhodu a vysokým víťazstvom sa priblížila Slovanu na rozdiel jediného bodu.

Osuské cestovalo na existenčný zápas do Banskej Bystrice s veľkým odhodlaním a po výbornom výkone zvíťazilo jednoznačne 6:2. Podhájska zvládla súboj s Modrou a pripísala si veľmi dôležité tri body. Rovnako ako Osuské si tak výrazne pomohla v boji o záchranu. Naopak hosťom sa už pravdepodobne rozplynuli medailové šance. 

Snina si po menej vydarenej sobote napravila náladu v Dunajove a po presvedčivom víťazstve sa udržala v boji o bronzovú priečku. Zápas Dubnice s Košicami nemožno nazvať inak ako šesťbodový. Domáce družstvo potvrdilo dobrú formu a obrovské odhodlanie, ovládlo "stred poľa" a pripísalo si dôležité víťazstvo. Košice sa tak dostali do mimoriadne ťažkej situácie a na záchranu budú potrebovať víťaztvá nad súpermi bojujúcimi o titul. 

Záverečné trojkolo ECo-C Extraligy je na programe 2.-4.marca v hoteli Majolika v Modre. Už teraz sa tešíme na vyvrcholenie najvyššej slovenskej šachovej súťaže družstiev.

Podrobné výsledky: http://chess-results.com/tnr292192.aspx?lan=4

Komentár Tomáša Peričku (ŠK Osuské):

Osuské zobralo prípravu na klúčové dvojkolo vážne. Vyslalo do Podhájskej veľkú približne 15-člennú výpravu. Schádzali sme sa postupne od stredy, aby sme sa správne aklimatizovali a pripravili na nadchádzajúce ťažké boje. Prednášky, blicky, holanďany ale aj stolný tenis, futbal, wellnes nás mali správne naladiť.

V sobotu nás čakal domáci tím AQUAMARIN Podhájska. Na zápas sme nastúpili prakticky v najsilnejšom zložení, takticky som vynechal Mira. Ratingovú prevahu domácich sme vyrovnali mladíckou dravosťou. Zápas bol bojovný na všetkých šachovniciach. Ako prví dohrali Andrej a Marek, ktorí čiernymi figúrami bezpečne remizovali. Cvek vyvrátil nekorektnú obeť Gažíka a materiálnu prevahu bezpečne uplatnil. A potom prišli časovky. Oliver najskôr obetoval (asi nekorektne, ale zato pekne) pešiaka, potom figúru a nakoniec vežu aby vyhnal čierneho krála na a5 a tam donútil Igora Gažíka ku kapitulácii. Bohužiaľ na štvrtej šachovnici Maťo vo vyrovnanej koncovke urobil pár nepresností čo skúsený Mihok využil. Mišo prezývaný JOŽO za cenu pešiaka získal aktívnu hru, ktorú aj s prispením Zuzky Cibíčkovej, uplatnil. Vyhrávame 4:2 ale máme dve prehraté pozície a veríme v zázrak. Bohužial neprichádza a zápas končí remízou.

V nedeľnom zápase sme zostavu ešte vystužili o skúseného Mira Roháčka. V zápase sme boli prvý krát v sezóne favorit. V príjemnej atmosfére svojich súperov postupne prehrali Cvek, Pecháč, Ištoňa remízu pridal Roháček. Rozhodujúci bod zaznamenal Jožo. Skóre ešte upravil remízou Gaša a výhru v poslednej partii zápasu si pripísal Maťo Jablonický. Vyhrávame 6:2.

Posledné trojkolo bude pre nás veľmi náročné. Potrebujeme ešte aspoň jedno víťazstvo. Nikto ešte nemá nič zaručené. O záchranu bude tvrdý boj.

Jedno je však isté BOJUJEME, BOJUJEME.

Tomáš Perička, ŠK Osuské

Zverejnené: 09.01.2018 | Autor: Rasto Diviak
Slovan Commander napriek prehre stále na čele (doplnené)
Detail
Slovan Commander napriek prehre stále na čele (doplnené)
Detail
Slovan Commander napriek prehre stále na čele (doplnené)
Detail
Slovan Commander napriek prehre stále na čele (doplnené)
Detail
Slovan Commander napriek prehre stále na čele (doplnené)
Detail
Ďakujeme našim partnerom a sponzorom
partner/12
partner/14
Oficiálnu stránku SŠZ www.chess.sk prevádzkuje Slovenský šachový zväz, Junácka 6, 832 90 Bratislava, Sekretariát: Bernolákovo námestie 25, 940 01 Nové Zámky
mobil: 0903/363993, IBAN: SK54 8330 000000 2600 932871, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, e-mail: sekretariat@chess.sk
Created by WebCreative.info © 2010 All rights reserved.