Spravodajstvo
FIDE Rating k 1.4.2019
Pohľad na najlepšie...
Zverejnené: 21.04.2019
Simultánka s veľmajstrom na námestí
Šiesty ročník tradičnej simultánky pod holým nebom na...
Zverejnené: 20.04.2019
Online prenos - OPEN Doprastav
ŠK Doprastav pozýva všetkých šachových nadšencov na sledovanie...
Zverejnené: 18.04.2019
Najlepší hráči extraligy
Cez...
Zverejnené: 18.04.2019
Majstrovský titul do Dunajova, najvyššiu súťaž opúšťajú Komárno a Osuské
Je za nami jeden z najzaujímavejších a najatraktívnejších ročníkov najvyššej...
Zverejnené: 18.04.2019
Správa zo spravodajstva

Ohliadnutie za uzavretým GM turnajom v Dunajskej Strede

Detail
Bojovný turnaj sa zavŕšil tromi záverečnými kolami, ktoré tabuľku priebežného poradia zamiešali na nepoznanie.
7. kole definitívne pochoval svoje nádeje na normu GM rakúsky medzinárodný majster v partii Baumegger-Ilinčić (0-1) - prehnaná bojovnosť na skúseného veľmajstra nezabrala. 
Jasne dominoval čierny v súboji Brhel-Akshat (0-1) a pomerne kľudný priebeh priniesli zápasy Vajda-Varga (1/2), Farkas-Blohberger (1/2) a Motúz-Munguntuul (1/2).

Viac krvi sa prelialo v predposlednom 8. kole, remízou sa skončila iba kľudná kráľovská indická v partii Ilinčić-Blohberger (1/2). 
Matom na šachovnici si napravil chuť biely v súboji Baumegger-Brhel (1-0). 
Aktívne založený pseudo-Marshallov gambit v španielskej hre nedotiahol čierny v partii Munguntuul-Farkas (1-0), v zhruba vyrovnanej pozícii spáchal svoju v poradí už niekoľkú taktickú hrúbku v turnaji. 
Násilný a nekorektný optimizmus bieleho v zápase Varga-Motúz (0-1) sa dočkal rázneho potrestania zo strany dubnického hráča, ktorý výborným výkonom zdemoloval ďalšieho veľmajstra čiernymi figúrkami.
Tvrdohlavosť sa nevyplatila ani čiernemu v partii Akshat-Vajda (1-0), obeť kvality na spôsob "z núdze cnosť" adekvátnou náhradou za odmietnuté opakovanie ťahov zrejme nebola. Nenápadný indický medzinárodný majster zavesil hattrick a predral sa až na samé čelo tabuľky!
 
Oddych si nedopriali súperi ani v poslednom 9. kole. 
Líder utrpel na záver bolestivú, ale spravodlivú prehru v partii Motúz-Akshat (1-0), koncovka nerôznofarebných strelcov s dvomi pešiakmi menej sa udržať nedala.
Nepodarený turnaj si trošku napravil biely v zápase Farkas-Varga (1-0). Odovzdane a evidentne bez formy hrajúceho veľmajstra Gábor takticky prepočítal a pripísal si čestné víťazstvo na záver.
V ťažkej, no brániteľnej koncovke neuspel papierový outsider turnaja v partii Brhel-Ilinčić (0-1).
O normu IM bojoval biely v zápase Blohberger-Munguntuul (0-1). Felixovi som veľmi fandil, avšak zvolený krotký Rétiho systém správnou voľbou podľa môjho názoru vôbec nebol. Rakúsky junior partiu celkom nezvládol a mongolská veľmajsterka uplatnila získaný materiál v koncovke.
Skvelým výkonom sa rozlúčil s turnajom čierny v partii Vajda-Baumegger (1/2). Korunná francúzska vyšla čiernemu skvelo a jeho dve figúry proti veži sľubovali jasnú výhodu. Pri realizácii výhody si však nepočínal najdôraznejšie a partia sa skončila ako posledná v turnaji a jediná v záverečnom kole remízou.
 
Konečné poradie po 9. kole:
Munguntuul - 6
Akshat, Ilinčić, Vajda, Baumegger - 5,5
Motúz - 5
Blohberger -4,5
Varga - 3,5
Farkas - 3
Brhel - 1

Prvenstvo mongolskej olympioničky IM Munguntuul je, podľa môjho názoru, zaslúženou odmenou za jej stabilný výkon, mrzieť ju môže prehra s GM Vajdom.
Určite spokojní môžu byť "strieborní" IM Akshat a GM Ilinčić, pomenej IM Baumegger, ktorý nedotiahol svoj raketový štart.
Výborný výkon podal FM Motúz, ktorému len skutočne o vlások (7 bodov Rp) utiekla zaslúžená norma IM.
Trošku viac dôrazu by nezaškodilo talentovanému FM Blohbergerovi, ktorý vśak zanechal solídny dojem a časom ho titul IM určite neminie.
Jednoznačne sa v turnaji trápili GM Varga a FM Farkas. Oboch spoluhráčov z Dunajskej Stredy dlhé roky poznám a absenciu formy som u oboch už od začiatku turnaja zaevidoval. Určite však ešte nepovedali svoje posledné slová!
Krst ohňom hrdo a čestne zvládol Janko Brhel, pre ktorého samotná účasť bola určite veľkým prínosom a zážitkom. Získané dve remízy ho môžu povzbudiť do ďalšieho tréningu.
 
Ďakujeme všetkým za pozornosť a pozývame Vás na sledovanie urputných bojov aj v budúcom roku! 

IM Tamás Petényi

Zverejnené: 04.07.2018 | Autor: Rasto Diviak
Ďakujeme našim partnerom a sponzorom
partner/12
partner/14
Oficiálnu stránku SŠZ www.chess.sk prevádzkuje Slovenský šachový zväz, Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky, Sekretariát: Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky
mobil: 0903/363993, IBAN: SK54 8330 000000 2600 932871, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, e-mail: sekretariat@chess.sk
Created by WebCreative.info © 2010 All rights reserved.