Spravodajstvo
V RUŽOMBERKU POKRAČOVAL ŠACHOVÝ FESTIVAL MAJSTROVSTVAMI EURÓPY
Cez víkend sa ružomberský šachový festival CHESSFEST posunul do druhej tretiny...
Zverejnené: 24.06.2019
Run & Chess 2019
Od začiatku naplno a postupne pridávajte! Po minuloročnej premiére...
Zverejnené: 24.06.2019
8. ročník Turnaja začiatočníkov 2018 – 2019 – RICOH Chess Tour.
                              8. ročník Turnaja začiatočníkov 2018 – 2019 – ...
Zverejnené: 20.06.2019
Správa zo spravodajstva

Hodnotenie hráčov mužského tímu na Olympiáde po 9. kole

Detail

Na Olympiáde v Batumi je zatiaľ odohraných 9 kôl a možno sa pýtate, ako sa vlastne darí našim tímom. Síce si môžete pozrieť výsledky, ale detailnejší opis formy hráčov tam budete hľadať márne. Ako kapitán mužského družstva si teda dovolím ponúknuť svoj pohľad na zostavu a formu práve mužského tímu.

Christopher Repka

Chris je majster Slovenska s najvyšším ratingom spomedzi hráčov tohto tímu a preto nás oprávnene zastupuje na 1. šachovnici. Je však potrebné zmieniť, že takmer tesne pred Olympiádou hral MS do 20 rokov (čo je obvykle veľmi ťažký turnaj) a bol to pre neho asi jeden z najhorších turnajov vôbec. Bolo otázne či sa dokáže z tejto nepríjemnej skúsenosti pozviechať a nabrať potrebné sebavedomie. Na prvej šachovnici to nemal vôbec ľahké, ale dokázal to v 9. kole, kde predviedol peknú výhru proti GM Kadričovi (2543). Najväčšia jeho herná kvalita je podľa mňa skvelý prepočet a taktické videnie. Často krát je fascinujúce, koľko toho pri partii dokáže zrátať, čo neskôr vidno pri analýzach. Dúfam, že u Chrisa ešte uvidíme v posledných dvoch kolách zasa jeho skvelé šachy.

Marián Jurčík

Mariána sme postavili na 2. šachovnicu (o poradí sme rozhodovali všetci spoločne asi 3 týždne pred Olympiádou) s presvedčením, že je pevný hráč a bude sa nám hodiť proti silnejším súperom. Asi to málo kto vie, ale Marián má za slovenský „A tím“ už 33 partií bez prehry. Neprehral zatiaľ ani na tejto Olympiáde a svoje poslanie plní veľmi dobre. Medzi najsilnejšie Mariánove kvality patrí podľa mňa schopnosť zachovať si chladnú hlavu - vie ustáť náročné stresové situácie, ktoré partia prináša, a tiež určite analytické myslenie. Marián je na tomto turnaji tak trošku náš obetný baránok, pretože bude mať už šiesty krát čierne z 8 partií. O to viac je však cennejší a užitočnejší pre družstvo.

Tomáš Petrík

Tomáš je náš najskúsenejší hráč a tiež veľká autorita v tíme. Dokáže družstvo dobre namotivovať a povzbudiť k lepším výsledkom. Je o ňom známe, že „rád“ chodieva do časoviek, čo je, podľa mňa, jeho slabá stránka, no na druhej strane ich zvláda oveľa lepšie ako väčšina šachistov. Má silný pozičný cit a podľa mňa viac oceňuje v šachu skôr ten strategický rozmer, než taktické prestrelky, kde to všetko stojí a padá na veľmi konkrétnych ťahoch. Páči sa mi tiež Tomášov poctivý prístup k zápasom. Berie to vážne a zdá sa mi, že do partií vkladá maximum svojich síl hlavne preto, lebo cíti, že hrá pre družstvo. Čo sa týka jeho konkrétneho výkonu, tak v 6. kole dokázal čiernymi poraziť silného GM Ahmeda Adlyho (2620), ale utrpel, žiaľ, aj nejaké prehry bielymi.

Viktor Gažík

Viktor je náš najmladší člen a poznám ho z našej zostavy zatiaľ najmenej, ale nadobudol som o ňom pocit, že je to pracovitý šachista, ktorý má veľký potenciál a pravdepodobne bude mať svoje miesto v reprezentácii aj v budúcnosti. Zvykne hrávať bočné varianty, z ktorých neskôr vznikajú neobohrané, bohaté pozície na 3 výsledky. Podľa mňa má veľmi dobre vyvinuté pozičné cítenie, aj keď niekedy jeho pozícia nevyzerá lákavo, ako napr. v siedmom kole proti Kazachstanu. Možno by mohol ešte zefektívniť spotrebu času počas partie, aby sa dostával do časoviek zriedkavejšie, pretože na tomto turnaji ich mal pomerne často. Celkovo však ukázal, že vie hrať bohaté, nápadité, zodpovedné šachy podoprené dobrým prepočtom.

Martin Nayhebaver

Martina sme postavili na záver našej zostavy, pretože v minulosti napríklad na Mitropa Cup sa ukázalo, že je vhodný hráč na 4. šachovnicu proti mierne slabším súperom. Získavať body sa mu darí aj na tomto turnaji, čo nás zatiaľ utvrdzuje v tom, že sme sa rozhodli správne. V podstate všetky partie vyhral, jednu jasne lepšiu len remizoval, ale v jednom zápase sa trápil. Bolo to v šiestom kole proti Egyptu (GM Hesham 2408), kde mu nevyšlo otvorenie podľa predstáv, ale potom aj tak mohol stáť na výhru po presnom 16...d5!, no nakoniec bol v zápletkách úspešnejší súper. Z jeho najväčších plusov vyzdvihnem znalosť otvorení a nebojácnosť hrať hlavné varianty, kde musí veľa študovať (napr. v najdorfovi). Tiež ma silnú psychiku, podobne ako Marián, vie si zachovať chladnú hlavu a veľmi zriedka, ak vôbec, u neho uvidíte spáchať nejaké harakiri.

Tento článok píšem v dobe, keď sme po deviatom kole priebežne 29. a v desiatom kole nás čaká Rakúsko. Ak by sa nám v posledných dvoch kolách podarilo uhrať ešte nejaké body, mohli by sme tento ročník Olympiády považovať za úspešný. Blízko k akémusi priebežnému úspechu sme mali aj v 6. kole, keby sme porazili Egypt. Nevyšlo nám to, ale teraz máme šancu znova. J

 

Štefan Mazúr, kapitán


Zverejnené: 04.10.2018 | Autor: Peter Palecek
Ďakujeme našim partnerom a sponzorom
partner/12
partner/14
Oficiálnu stránku SŠZ www.chess.sk prevádzkuje Slovenský šachový zväz, Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky, Sekretariát: Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky
mobil: 0903/363993, IBAN: SK54 8330 000000 2600 932871, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, e-mail: sekretariat@chess.sk
Created by WebCreative.info © 2010 All rights reserved.