Spravodajstvo
FIDE Rating k 1.4.2019
Pohľad na najlepšie...
Zverejnené: 21.04.2019
Simultánka s veľmajstrom na námestí
Šiesty ročník tradičnej simultánky pod holým nebom na...
Zverejnené: 20.04.2019
Online prenos - OPEN Doprastav
ŠK Doprastav pozýva všetkých šachových nadšencov na sledovanie...
Zverejnené: 18.04.2019
Najlepší hráči extraligy
Cez...
Zverejnené: 18.04.2019
Majstrovský titul do Dunajova, najvyššiu súťaž opúšťajú Komárno a Osuské
Je za nami jeden z najzaujímavejších a najatraktívnejších ročníkov najvyššej...
Zverejnené: 18.04.2019
Správa zo spravodajstva

Záverečná správa kapitána mužského družstva zo Šachovej olympiády

Detail

Rád by som zhrnul priebeh, formu hráčov a celkový dojem zo 43. Šachovej olympiády, ktorá sa tento rok konala v Batumi. Pre mňa, ako pre kapitánskeho nováčika, bola celá táto udalosť veľmi pútavá, podnetná a zároveň výrazne netradičná, keďže som bol viac zvyknutý sedieť priamo pri svojej vlastnej partii.

Prvý krát sa tohtoročná zostava zišla asi tri týždne pred začatím samotného podujatia na sústredení v Ružomberku. Tam sme spoločne, samozrejme, okrem tréningu riešili aj to, v akom poradí nastúpime na jednotlivých šachovniciach. Každý mal možnosť sa vyjadriť a asi po hodine a pol zvažovania vonku v príjemnom prostredí sme sa nakoniec rozhodli, že poradie na šachovniciach bude takéto: Christopher, Marián, Tomáš, Viktor a Martin. Spomínam to preto, lebo už tu bolo vidieť, ako sa vieme navzájom vypočuť, dohodnúť a možno niekedy v tom čase začala naša dobrá tímová atmosféra, ktorá pretrvávala počas celej Šachovej olympiády.

O štýle hry každého z hráčov som písal už v článku počas podujatia, konkrétne po 9.kole. Článok nájdete na tomto odkaze: http://goo.gl/hZygF6

V tom čase sme boli na uspokojujúcom 29. mieste a veril som, že posledné 2 kolá ešte zabojujeme a udržíme si pekné umiestnenie. Realita však bola iná a posledné 2 kolá sme prehrali, čo nás odsunulo až na 66. miesto. No, v švajčiarskom systéme to tak proste chodí, najdôležitejšie sú posledné kolá a to, na akom mieste sme skončili, zapríčinil v určitej miere  aj los. Možno keby sa hrali ďalšie 2 kolá, vytiahli by sme sa o pár desiatok priečok vyššie. Tak teda z celkového umiestnenia zlý pocit nemám, no pocit z posledných dvoch kôl je už o niečo horší.

V desiatom zápase sme prehrali s Rakúskom 1:3. Mali sme, samozrejme, iné plány, no Chris podľahol bielymi rakúskej jednotke GM Raggerovi a neudržal tak svoju konečne pozdvihnutú náladu z predchádzajúceho kola, kedy porazil GM Kadriča (2543). Myslel som si, že Chris sa „chytil“ (pretože dovtedy sa mu nedarilo) a v posledných dvoch kolách bude hrať zasa výborné šachy. Verili sme mu, že bielymi (síce proti hráčovi 2700) neprehrá. Dostal sa, žiaľ, opäť do časovky a asi lepšiu pozíciu nakoniec pokazil. V poslednom kole Christopher znovu nastúpil, ale bola to už len bodka za jeho nevydareným turnajom.

V tomto zápase sa, žiaľ, výrazne nepodarila partia ani Martinovi Nayhebaverovi, ktorý nastúpil proti GM Shengeliovi (2522). Pre mňa to bola asi najnevydarenejšia partia vôbec z celej olympiády, kde biely (Shengelia) robil, jemne povedané, veľmi zvláštne pozičné rozhodnutia a Martin ho za to nepotrestal a dokonca aj prehral. Nevydarené partie má každý, ale škoda, že to prišlo práve v tomto zápase. Viktor v tomto 10. kole striedal, lebo sa cítil veľmi unavený a striedanie potreboval ako soľ. V poslednom kole striedal Martin, ale tento zápas nám nevyšiel už vôbec. Jediný polbod uhral Tomáš s mierne favorizovaným GM Georgiadisom (2534) a aj to v dosť nahnutej partii. Ešteže sme neprehrali 4:0.

Ak mám zhrnúť výkony chlapcov, myslím si, že až na Mariána nehrali ani svoj štandard. Určite ani viacerí z nich so sebou nie sú spokojní. O Christopherovi som už písal vyššie a držím mu prsty nech sa dostane zasa do dobrej formy. Marián celkovo získaval rating, hral 6 partií (z 9) čiernymi a až do posledného kola neprehral, čo hovorí o tom, že môže byť so sebou spokojný. Avšak spomeniem, že u Mariána mi chýba nebojácnosť proti papierovo silnejším hráčom. Ukázalo sa to pred 10. kolom, kedy mal veľké problémy s tým, že má nastúpiť proti GM Dragnevovi (2508) a tiež nechcel nastúpiť proti Egyptu, kde by ho čakal hráč cez 2600, s ktorým mal nepríjemnú skúsenosť. Tomáš prehral 3 partie (z toho 2 bielymi), čo teda určite zamrzí a celkovo stratil 5 bodov ratingu, takže ťažko tu hovoriť o nejakej spokojnosti. Škoda tých partií, kedy po otvorení stojí lepšie, ale potom to, možno aj vplyvom časovky, pokazí.

Viktor, ten hral určite pod svoje možnosti. Videl som, ako sa mnohokrát trápil v časovkách, ako nevedel čo s pozíciou – napadá mi napríklad partia proti Kazachstanu, alebo partia v poslednom kole proti Švajčiarsku, obidve bielymi prehral. Každopádne, u Viktora je vidieť veľký potenciál a všetci môžeme dúfať, že ho čo najlepšie využije. Nedá mi nespomenúť, že sa práve stal majstrom sveta do 18 rokov, za čo mu gratulujem a prajem mu, aby v kvalitnom šachu pokračoval aj v budúcnosti. Na záver Martin síce spoľahlivo porážal slabších, no v kritických zápasoch (proti Egyptu a Rakúsku) prehral, a tak  má tiež čo ľutovať. Škoda týchto dvoch nevydarených partií.

Čo sa týka organizácie, o tom som písal článok už počas Olympiády, ktorý nájdete na tomto odkaze: http://goo.gl/9jroZG

Potvrdzujem len, že ani na konci podujatia sa môj vzťah k organizácii nezmenil a myslím si, že to nebolo dobre zvládnuté. Nemám to síce s čím porovnať, keďže išlo o moju prvú Olympiádu, ale opieram sa aj o názory ostatných, skúsenejších členov výpravy. Najhoršia na tom bola spomínaná logistika. Hoci sa šoféri niekedy okolo štvrtého kola už konečne naučili, kadiaľ sa majú dostať do hracej miestnosti a na hotel, aj tak to bolo pomerne zúfalé. Podľa mňa je hrozne nefér, že niekto musí vyraziť na partiu pol hodiny, niekto hodinu a pol a niekto dokonca dve hodiny pred začatím kola. Ak nemajú dostatočnú kapacitu v tom meste, kde to chcú organizovať, tak potom prečo im to tam schvaľujú? Taktiež v hracej miestnosti by sa patrilo mať o niečo viac voľného priestoru. Bola tam len jedna ulička (v strede haly), cez ktorú sa prechádzalo, stáli tam kamery a množstvo fotografov a bola tam proste neprimeraná tlačenica.

 

 

Na záver by som rád poďakoval Slovenskému šachovému zväzu za vyjadrenie dôvery pozíciou kapitána, aj napriek tomu, že doteraz som s tým nemal skúsenosti. Snažil som sa, aby som svoje zodpovednosti splnil čo najlepšie. Snažil som sa o to, aby sme spoločne pôsobili ako družstvo a nie ako skupina jednotlivcov. Aby v družstve vládla otvorená komunikácia a aby to prospelo dobrým vzťahom v reprezentácii aj do budúcna. Myslím si, že sa to podarilo a celková atmosféra v družstve bola podľa mňa veľmi príjemná. Samozrejme, na objektívnejšie posúdenie je potrebné opýtať sa viacerých zúčastnených.

 

 

Štefan Mazúr

Zverejnené: 03.11.2018 | Autor: Michal Vrba
Záverečná správa kapitána mužského družstva zo Šachovej olympiády
Detail
Ďakujeme našim partnerom a sponzorom
partner/12
partner/14
Oficiálnu stránku SŠZ www.chess.sk prevádzkuje Slovenský šachový zväz, Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky, Sekretariát: Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky
mobil: 0903/363993, IBAN: SK54 8330 000000 2600 932871, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, e-mail: sekretariat@chess.sk
Created by WebCreative.info © 2010 All rights reserved.