Spravodajstvo
V Topoľčanoch zajtra štartuje sviatok školského šachu – sledujte živý prenos s komentárom GM Maníka
Až neuveriteľných 43 šachovníc z celkovo 60 budeme zo zajtrajších Majstrovstiev Slovenska základných...
Zverejnené: 04.12.2019
Zlatý Filip Haring na ME mládeže v RAPID šachu
Dnes sa v estónskom Tallíne skončili Majstrovstvá Európy mládeže v RAPID šachu....
Zverejnené: 02.12.2019
Zomrel pán Emil Daniš
Šachový klub Hlohovec s hlbokým žiaľom oznamuje šachovej verejnosti, že dňa 30....
Zverejnené: 02.12.2019
Európsky klubový pohár 2019. Češi striebro, Slováci skúsenosti.
V polovici novembra zasadli k šachovniciam v Čiernej Hore šachisti...
Zverejnené: 01.12.2019
FIDE rating k 1.12.2019
Dnes vyšiel nový FIDE rating za...
Zverejnené: 30.11.2019
Správa zo spravodajstva

Majstrovský prebor v šachu Organizácie muskulárnych dystrofikov v SR 2018 - Putovný pohár Karola Trníka

Detail

Turnaj zorganizovalo občianske združenie Organizácie muskulárnych dystrofikov v SR v dňoch 20. – 22. novembra 2018, v piešťanskom hoteli Máj.

Už 9. ročníka sa zúčastnilo 11 šachistov z celého Slovenska.

Hralo sa podľa pravidiel FIDE, s využitím elektronických šachových hodín, 2 x 35 na ťahy.   Hráči boli rozdelení do dvoch skupín, kde medzi sebou zohrali  vzájomné partie „každý s každým“ buď biele alebo čierne.

Prví traja z každej skupiny postúpia do finálovej skupiny, pričom sa im zarátavajú partie s postupujúcimi. Tam zohrajú partie s postupujúcimi z druhej skupiny. Rovnaký kľúč platí aj partie v skupine o 7. – až 12. miesto.

Spoznali sme nového držiteľa Putovného pohára Karol Trníka, ktorým sa stal 22. ročný Viliam Perniš. Stal sa tak najmladším víťazom tejto prestížnej trofeje. Získal ju zaslúžene, lebo vyhral všetkých osem partií. Druhé miesto získal päťnásobný víťaz turnaja Marcel Dirnbach a bronze medzi Fábrym a Blažekom musel rozhodnúť až žreb! Rovnaký počet bodov mala aj obhajkyňa minuloročného prvenstva Erika Kostová, ale počet víťazstiev s “čiernymi“ hovoril v jej neprospech.

Hlavným rozhodcom turnaja bol Viliam Perniš st., ktorému asistovali najskúsenejší hráči Dirnbach s Fábrym.

           

1. Viliam Perniš ml. (Poluvsie)

2. Marcel Dirnbach (Nové Mesto nad Váhom)

3. František Fábry ( Žikava)

4. Jozef Blažek (Bratislava)

5. Erika Kostová ( Kurov)

6. Viliam Krajč (Veľká Lomnica)

7. Marian Klimčo (Hanušovce nad Topľou)

8. Stanislav Vavrek (Kučín)

9. Tadeáš Wágner (Spišský Hrhov)

10. Lucia Mrkvicová (Bratislava)

11. Martin Benčat (Pezinok)

 

Turnaj finančne podporili:

Timed, s. r. o., COPY OFFICE, s. r. o.

Ceny pre víťazov do turnaja darovali:

Timed s. r. o, Kaktus Bike s. r. o., Double P s. r. o., CU PROPERTIES, a. s., 

Organizátor:

Šachový klub Organizácie muskulárnych dystrofikov v SR 

Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR (OMD V SR) je občianske združenie s celoslovenskou pôsobnosťou, ktorého členmi sú osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, hlavne osoby so svalovou dystrofiou a inými nervovosvalovými ochoreniami. Združenie sa svojou aktivitou a činnosťou snaží poskytovať nielen svojim členom odborné, ale aj ľudské zázemie. 

Všetky podstatné informácie (program turnaja, zoznam prihlásených hráčov atď) o turnaji si prosím pozrite na našom šachovom webe: www.sachomd.sk

Kontakt:

Jozef Blažek, blazek@omdvsr.sk, 0948 529 976

 

 

KAROL TRNÍK

19.7.1946 - 16.7.1990

 

     Karol Trník bol na čele Klubu myopatov v rámci celoslovenského zväzu invalidov, predchodcu dnešnej Oganizácie muskulárnych dystrofikov v SR od roku 1967 až do svojho úmrtia v roku 1990.

            Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR sa z úcty voči zásluhám Karola Trníka rozhodlo svoj šachový turnaj Majstrovský prebor OMD v SR hrať aj o Putovný pohár Karola Trníka, ktorý sám bol aj vášnivý šachista. 

 

Koncom roka 1966 sa náhodne stretlo pár správnych ľudí, na správnom mieste. Miestom boli kúpele Janské Lázně a k tým správnym ľuďom patril aj Karol Trník z Trenčianskych Teplíc. Pri jednom spoločenskom stretnutí niekto navrhol, aby sme si, ešte vo vtedajšom Československu, založili vlastný združenie myopatov. Realizáciou, možno tak trocha aj z recesie, bol hneď na mieste poverený Kiki (to bolo kúpeľne meno nášho Karola). Keď sa Karol vrátil domov a pookrial po vyčerpávajúcich procedúrach, oprášil svoj adresár známych myopatov, s ktorými sa ako pravidelný hosť Janských Lázní stretával a napísal im listy, že sa ide zakladať klub myopatov, či by mu pritom nepomohli. Jeden takýto list smeroval aj do Prievidze. Spolupráce s Karolom som sa nezľakol; len tak na okraj, naše spoločné „funkcionárčenie“ trvalo až do Karolovho nečakaného odchodu do neba v roku 1990.

Skrátka, Karol našiel pár odvážlivcov ako Lydka Lazoríková, Jirka Trojek, Janko Lešták, Jirka Kuthejl, Jirka Ulman, moja maličkosť atď., ktorí sa odhodlali pomáhať mu v počiatočnom budovaní vlastnej organizácie. Vtedy sme všetci boli mladí, plní elánu, mali sme vzory v myopatoch zo západných krajín, ba až z ďalekej Ameriky, kde podobné organizácie založili už dávnejšie...  V jednoliatom východnom bloku (okrem Juhoslávie) podobné organizácie dovtedy nejestvovali. My sme si predstavovali, že založenie klubu nebude ťažké. Ani nebolo, ešte v roku 1967 sa nás nazbieralo viac ako päťdesiat. Horšie to už bolo s naším oficiálnym uznaním, ktoré sa nám podarilo až na druhýkrát. Prvý pokus nevyšiel, pretože činovníci Sekcie telesne postihnutých Zväzu československých invalidov nemali pre naše spoločenské zámery pochopenie.

V roku 1976 sa Zväz čs. invalidov sfederalizoval. Následne vznikli v rámci Československa dve samostatné organizácie invalidov, jedna v Čechách, druhá na Slovensku. Obe boli zastrešené Federálnym výborom ZČSI, ktorý jediný bol oprávnený udržiavať zahraničné styky. Aj naše organizácie MD sa rozdelili na českú a slovenskú s tým, že pri FV ZČSI sa utvorila komisia, v ktorej boli zastúpení myopati z oboch organizácií MD. Predsedom tejto koordinačnej komisie od jej vzniku po jej koniec v roku 1990 bol Karol Trník. Od začiatku OMD sme boli dostatočne informovaní (viacej neoficiálne ako oficiálne) o Európskej asociácii organizácií MD, dokonca ešte v bývalom režime sme sa snažili stať sa jej riadnym členom. Naša žiadosť nebola vybavená kladne. Napriek tomu sa Karol dvakrát mohol zúčastniť na jej výročnej konferencii a priniesť čerstvé informácie a poznatky o živote myopatov v kapitalistickom svete i informovať o živote myopatov v socialistickom Československu.

Začiatkom roku 1990 sme rozprúdili internú diskusiu o tom, či sa osamostatniť alebo zostať pod krídlami osamostatneného, Slovenského zväzu telesne postihnutých. Rozhodovanie nebolo jednoduché, vôbec už nie jednomyseľné, hoci nový zákon o politických stranách a občianskych združeniach, ktorý prijal demokratizujúci sa parlament, nás k tomuto samostatnému kroku priam nabádal. Keď nás nečakane opustil Karol, museli sme sa najskôr postarať o to, aby sme našu organizáciu udržali pri živote.

    Jozef Kráľ

Zverejnené: 29.11.2018 | Autor: Michal Vrba
Majstrovský prebor v šachu Organizácie muskulárnych dystrofikov v SR 2018 - Putovný pohár Karola Trníka
Detail
Majstrovský prebor v šachu Organizácie muskulárnych dystrofikov v SR 2018 - Putovný pohár Karola Trníka
Detail
Majstrovský prebor v šachu Organizácie muskulárnych dystrofikov v SR 2018 - Putovný pohár Karola Trníka
Detail
Majstrovský prebor v šachu Organizácie muskulárnych dystrofikov v SR 2018 - Putovný pohár Karola Trníka
Detail
Majstrovský prebor v šachu Organizácie muskulárnych dystrofikov v SR 2018 - Putovný pohár Karola Trníka
Detail
Majstrovský prebor v šachu Organizácie muskulárnych dystrofikov v SR 2018 - Putovný pohár Karola Trníka
Detail
Ďakujeme našim partnerom a sponzorom
partner/12
partner/14
Oficiálnu stránku SŠZ www.chess.sk prevádzkuje Slovenský šachový zväz, Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky, Sekretariát: Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky
mobil: 0903/363993, IBAN: SK54 8330 000000 2600 932871, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, e-mail: sekretariat@chess.sk
Created by WebCreative.info © 2010 All rights reserved.