Spravodajstvo
V Topoľčanoch zajtra štartuje sviatok školského šachu – sledujte živý prenos s komentárom GM Maníka
Až neuveriteľných 43 šachovníc z celkovo 60 budeme zo zajtrajších Majstrovstiev Slovenska základných...
Zverejnené: 04.12.2019
Zlatý Filip Haring na ME mládeže v RAPID šachu
Dnes sa v estónskom Tallíne skončili Majstrovstvá Európy mládeže v RAPID šachu....
Zverejnené: 02.12.2019
Zomrel pán Emil Daniš
Šachový klub Hlohovec s hlbokým žiaľom oznamuje šachovej verejnosti, že dňa 30....
Zverejnené: 02.12.2019
Európsky klubový pohár 2019. Češi striebro, Slováci skúsenosti.
V polovici novembra zasadli k šachovniciam v Čiernej Hore šachisti...
Zverejnené: 01.12.2019
FIDE rating k 1.12.2019
Dnes vyšiel nový FIDE rating za...
Zverejnené: 30.11.2019
Správa zo spravodajstva

Naši mladí sokoli v Turecku - druhý diel

Detail

4.kolo To bol zase zápas. Los nám za súpera vybral druhé družstvo Turecka nasadené ako 21., keďže sú nasadení iba o jednu priečku nad nami očakávame vyrovnaný boj. Prvý dobojoval na tretej šachovnici Filip súper vošiel do Najdorfa, ako sme očakávali, len s iným postavením pešiaka
na e-stĺpci. Postupne rozostavil svoje figúry na útok na kráľa, obetoval pešiaka a jazdca, a potom vystavil súperovho kráľa niekoľkým možným matom naraz. Za najkrajší ťah v partii považujem Se6. Táto partia by mohla získať aj cenu kola. Super - vedieme 1:0. Na druhej šachovnici sa Béla úspešne bráni v zavretej pozícii, nakoniec sme spokojný s remízou - vedieme 1,5.0,5. Na prvej šachovnici sa Samir ako biely vrhá do útoku, jeho pešiak sa na chvíľu ocitá na d6, kde však jeho púť rýchlo končí. Súper preberá natrvalo iniciatívu, Samirove problémy sa stupňujú a dostáva pekný mat v centre. Je vyrovnané 1,5:1,5. Na štvrtej šachovnici, tam sa diali veci Dominika odolala útoku súperky, postupne získala aktivitu a vošla do jazdcovej koncovky s pešiakom navyše, ale s odrezaným kráľom a nasledovala nepresnosť za nepresnosťou, svojim jazdcom ešte pomáhala postupu súperkiných pešiakov na dámskom krídle, kráľa nechala na opačnej strane a ešte aj vyrazila a-pešiakom do protiútoku, ktorý znamenal rýchly koniec. Prehrávame 1,5:2,5. Zápas, ktorý mal a mohol skončiť opačne.

5. kolo Prepadli sme sa až na 39. pozíciu a čaká nás družstvo Kanady. Na všetkých šachovniciach máme niekoľko 100 bodový náskok. Vyhrali sme 4:0, ale také ľahké to nebolo. Na prvej šachovnici Samir v strednej hre urobí niekoľko nepresností, prichádza o pešiaka, súper navrhuje remízu, ale Samir si verí že súpera v časovke a koncovke zdolá. Na druhej šachovnici Béla kontroluje hru postupne ju zjednodušuje, obsadí súperovu druhú radu s vežou a dámou a prechádza do vyhratej dámskej koncovky s aktívnym kráľom. Na tretej šachovnici Filip hrá s dievčinou s elom 1650, ale ako sám po partii zhodnotí,hrá okolo 2000. V 12. ťahu získa figúru za dvoch pešiakov, ale súperka všetko vrhne na Filipovho kráľa. Ten musí vrátiť kvalitu a má o dvoch pešiakoch menej našťastie strelec ide na a3 a ozbíja čierne hradby, ostatné je vecou techniky. Na štvrtej šachovnici Stella vyrovnala hru, snaží sa o tlak, vežu dostáva na druhý rad, ale tá je osamotená. Súper dvíha hlavu a aj on začína útočiť, ostrá pozícia prechádza do časovky, kde súper so Stellou nemôže držať krok a nasleduje rýchly koniec.

Vo štvrtok máme voľný deň, organizátori nás berú do historického centra Konye a následne do motýlieho raja, modernej budovy kde si exotické motýle voľne lietajú v umelo vytvorenom tropickom prostredí.

6. kolo - los nám praje

Dostávame Thajsko nasadené ako 39. Béla dostáva voľno. Tentoraz my sme niekoľko 100-násobne silnejší. Na prvej šachovnici Samir bez problémov vyrovnal hru, hral bez zbytočného rizika, postupne získal kvalitu za pešiaka a ľahko zvíťazil. Na druhej šachovnici Filip z otvorenia nič nevyťažil, súper eliminoval jeho snahu. V koncovke získal navyše pešiaka, ten ale nakoniec nestačil na výhru, musel ho odovzdať a partia končí remízou. Na tretej šachovnici Dominika vyrovnáva hru čiernymi, súper sústreďuje svoje sily proti čiernemu kráľovi a na to strelcom berie pešiaka na h6, ale Dominikin dobrý prepočet potvrdzuje odolnosť čiernej pozície. Po odrazení útoku je ľahké dotiahnuť partiu k víťazstvu. Na štvrtej šachovnici má Stella súperku skoro o 1000 bodov slabšiu, rozmiestni svoje figúry a získava ľahko dvoch pešiakov na dámskom krídle a je koniec. Po šiestom kole sa ocitáme na 26. mieste.

7. kolo dostávame 10. nasadené družstvo Srbska. Naše družstvo je v pohode s cieľom bodovať. Na prvej šachovnici si Samir zaslúži absolutórium. Nezľakol sa hráča s elom 2500, aj keď sa dostal od určitý tlak, ale trpezlivo čakal na príležitosť. Súper nedocenil alebo nevidel vzatie pešiaka na f4 a potom bol už bol Samir vo svojom živle. Súper ešte skúšal nejaké triky, ale bez úspechu.

Na druhej šachovnici sa Béla dostal pod tlak, ktorý sa snažil riešiť obeťou pešiaka. Na chvíľu nebezpečenstvo zažehnal, ale potom predsa len ponechal svojho kráľa osamote a súper krásne skóruje. Na tretej šachovnici je Filip odhodlaný bojovať až dokonca, partia je ostrá, nejasná a obaja súperi hrajú na niekoľkých sekundách. Čo sa však nestane. Filip berie súperovu dámu a súčasne padá na čas. Doslova srdcervúci, nezaslúžený a krutý koniec partie. Na štvrtej šachovnici hrala Stella ako čierna s dievčinou, ktorá skončila 4. na MS 2018 v Grécku do 16 rokov. Pohodlne vyrovnala hru a začala útokom na súperkinho kráľa, ten však bol odrazený, pozícia bola vyhodnotená ako remízová a Stellinu ponuku súperka neodmietla. Zápas konči 1,5:2,5. Za svoj výkon si rozhodne zaslúžia pochvalu.

 

S pozdravom na Slovensko

Radoslav Ondo

Zverejnené: 01.12.2018 | Autor: szucs
Ďakujeme našim partnerom a sponzorom
partner/12
partner/14
Oficiálnu stránku SŠZ www.chess.sk prevádzkuje Slovenský šachový zväz, Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky, Sekretariát: Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky
mobil: 0903/363993, IBAN: SK54 8330 000000 2600 932871, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, e-mail: sekretariat@chess.sk
Created by WebCreative.info © 2010 All rights reserved.