Spravodajstvo
Prvý ročník turnaja rodinných dvojíc
V sobotu 18.5.2019 sme v Bratislave – Ružinov...
Zverejnené: 21.05.2019
Memoriál Jána Chudého v Topoľčanoch vyhral Rakúšan Alvir - šampiónom okresu sa stal Ľubo Bojda
V dvojturnajovom víkende v Topoľčanoch sa po sobotňajších...
Zverejnené: 21.05.2019
Prezident FIDE na Slovensku a významné stretnutia vedenia SŠZ
Od nástupu nového vedenia Slovenského šachového zväzu (SŠZ)...
Zverejnené: 19.05.2019
Zasadnutie komisie CIS
Dňa 25.5.2019 sa počas MSR mládeže v rapid...
Zverejnené: 19.05.2019
Správa zo spravodajstva

Novoročný turnaj v Banskej Bystrici vyhral Filip Haring

Detail

V Banskej Bystrici sa dňa 4.1. 2019 uskutočnil tradičný Novoročný šachový turnaj pri príležitosti 26. výročia vzniku Slovenskej republiky. Na turnaji v priestoroch Spojenej školy v Kremničke súťažilo spolu 139 šachistov. V hlavnom turnaji, ktorý má už históriu 23 rokov, hralo 70 hráčov.

Podobne ako v uplynulých ročníkoch  aj v tomto roku sa  na ňom zúčastnila  dobrá konkurencia hráčov, kde najväčším favoritom bol medzinárodne ostrieľaný veľmajster Milan Pacher. Veľmi  zdatnou konkurenciou mu boli však talentovaní mládežnícki reprezentanti SR bratia Viktor a Filip Haringovci, či Martin Jablonický, čo sa ukázalo aj na ich celkovom umiestnení.

V  súbežne hranom žiackom turnaji GPX do 14 rokov sa  zišlo spolu 69 hráčov a bolo sa na čo pozerať. O pekné ceny v jednotlivých kategóriách do 8, 11, a 14 rokov dievčat a chlapcov sa tiež bojovalo s veľkým nasadením a zadarmo sa ani tu bodíky nerozdávali. Aj v týchto žiackych kategóriách súťažili aj minuloroční reprezentanti SR z MEU, ME či MS žiakov, ale zároveň sa tu  predviedli aj nové talenty.  Obidva turnaje sa hrali  švajčiarskym systémom na 7 kôl, s tempom 2 x 15 minút na partiu podľa nových pravidiel FIDE.  

Na slávnostnom otvorení privítali účastníkov primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko, predseda Miestneho odboru Matice Slovenskej JUDr. Pavol Boroň a Katarína Líšková v zastúpení riaditeľa CVČ Havranské Banská Bystrica. 

Celkovým víťazom Novoročného turnaja sa stal 15-ročný Filip Haring (ŠK Junior Banská Bystrica), pred GM Milanom Pacherom (ŠK Slovan Bratislava)tretím Martinom Jablonickým (ŠK Osuské). V turnaji sa pekne presadzovali aj iné mládežnícke talenty a reprezentanti SR. V kategórii mládeže do 18 rokov  medzi dievčatami zvíťazila Sofia Anna Cíbiková (ŠK Junior CVČ Banská Bystrica) pred Katarínou  Bobrovou (Garde Detva) a Luciou Kapičákovou (Lučenec).  V prvej trojke chlapcov do 18 rokov skončili v poradí Filip Haring z domáceho klubu,  Vladimír Bochníčka (KŠN Bratislava) a M. Sočan ( ŠK Levice). Kategóriu žien vyhrala Andrea Bochníčková (ŠK Modra) a kategóriu seniorov  František Jablonický (TSS Trnava a MŠK Sereď).

V žiackom turnaji GPX bojovalo spolu 69 hráčov a boli hodnotení v šiestich kategóriách. U dievčat do 14 rokov zvíťazila Lucia Strišková (KŠN Bratislava) a v kategórii chlapcov do 14 rokov bol najlepší Lukáš Vaštík (ŠK Považské Podhradie). V kategórii 11 ročných dievčat zvíťazila Jaroslava Morová a u chlapcov do 11 rokov zvíťazil  Marek Ďurovka obidvaja z ŠK Junior CVČ Banská Bystrica.

V kategóriách najmladších dievčat do 8 rokov zvíťazila Juríková Daniela (ŠK CVČ Detva) a v chlapčenskej kategórii do 8 rokov vyhral Filip Kulich (ŠK Považské Podhradie). Poháre,  diplomy a vecné ceny do turnaja venovali garant podujatia štátna tajomníčka MŠ VVaŠ SR  Mgr. Oľga Nachtmannová, mesto Banská Bystrica, Miestny odbor Matice Slovenskej, ŠK Junior CVČ Banská Bystrica a CVČ Havranské Banská Bystrica.

Celkové výsledky:

Hlavná kategória http://chess-results.com/tnr404139.aspx?lan=4&art=1

Kategórie žiakov GPX http://chess-results.com/tnr403846.aspx?lan=4&art=1

Poďakovanie za vydarené podujatie patrí všetkým, čo pomohli a prispeli k  príprave  a jeho zdarnému priebehu. Oceniť je potrebné hlavne podporu spoluorganizátorov podujatia - Mesto Banská Bystrica, Miestny odbor MS Banská Bystrica, ale hlavne činnosť dobrovoľných pomocníkov - členov miestneho ŠK Junior pri CVČ Banská Bystrica, CVČ Havranské Banská Bystrica, a SŠ v Kremničke, ktorej dôstojné priestory poskytli účastníkom dobré podmienky na hodnotné výkony plné zápalu a celkovú pohodu na  podujatí.

Vysoká športová úroveň, účasť nádejných talentov, nadšenie a spokojnosť účastníkov turnaja sú zároveň povzbudením pre organizátorov tejto už tradičnej akcie aj do nasledujúcich rokov.

  

 

Zdeněk Gregor

 

 

 

Foto z turnaja:

http://www.flickr.com/photos/skjunior/sets/72157677449968938

http://drive.google.com/drive/folders/1Mc9d0MwyEusvlobdftfmO6I65OpKQOqD 

 Súbory k stiahnutiu:

Zverejnené: 07.01.2019 | Autor: zdenekgregor
Novoročný turnaj  v Banskej Bystrici vyhral Filip Haring
Detail
Novoročný turnaj  v Banskej Bystrici vyhral Filip Haring
Detail
Ďakujeme našim partnerom a sponzorom
partner/12
partner/14
Oficiálnu stránku SŠZ www.chess.sk prevádzkuje Slovenský šachový zväz, Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky, Sekretariát: Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky
mobil: 0903/363993, IBAN: SK54 8330 000000 2600 932871, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, e-mail: sekretariat@chess.sk
Created by WebCreative.info © 2010 All rights reserved.