Oznam pre telesne postihnutých šachistov
Vážení...
Zverejnené: 19.03.2019
Majstrovstvá Európy jednotlivcov Skopje 2019
Včerajším úvodným kolom začali v macedónskom Skopje majstrovstvá Európy jednotlivcov pre rok...
Pozvánka na šachový turnaj 100 rokov s Amosom (27.3.2019)
Univerzita Komenského v Bratislave je najstaršia a najväčšia slovenská univerzita, ktorá vznikla...

Detail

V Banskej Bystrici sa dňa 4.1. 2019 uskutočnil tradičný Novoročný šachový turnaj pri príležitosti 26. výročia vzniku Slovenskej republiky. Na turnaji v priestoroch Spojenej školy v Kremničke súťažilo spolu 139 šachistov. V hlavnom turnaji, ktorý má už históriu 23 rokov, hralo 70 hráčov.

Podobne ako v uplynulých ročníkoch  aj v tomto roku sa  na ňom zúčastnila  dobrá konkurencia hráčov, kde najväčším favoritom bol medzinárodne ostrieľaný veľmajster Milan Pacher. Veľmi  zdatnou konkurenciou mu boli však talentovaní mládežnícki reprezentanti SR bratia Viktor a Filip Haringovci, či Martin Jablonický, čo sa ukázalo aj na ich celkovom umiestnení.

V  súbežne hranom žiackom turnaji GPX do 14 rokov sa  zišlo spolu 69 hráčov a bolo sa na čo pozerať. O pekné ceny v jednotlivých kategóriách do 8, 11, a 14 rokov dievčat a chlapcov sa tiež bojovalo s veľkým nasadením a zadarmo sa ani tu bodíky nerozdávali. Aj v týchto žiackych kategóriách súťažili aj minuloroční reprezentanti SR z MEU, ME či MS žiakov, ale zároveň sa tu  predviedli aj nové talenty.  Obidva turnaje sa hrali  švajčiarskym systémom na 7 kôl, s tempom 2 x 15 minút na partiu podľa nových pravidiel FIDE.

Na slávnostnom otvorení privítali účastníkov primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko, predseda Miestneho odboru Matice Slovenskej JUDr. Pavol Boroň a Katarína Líšková v zastúpení riaditeľa CVČ Havranské Banská Bystrica.

Celkovým víťazom Novoročného turnaja sa stal 15-ročný Filip Haring (ŠK Junior Banská Bystrica), pred GM Milanom Pacherom (ŠK Slovan Bratislava)tretím Martinom Jablonickým (ŠK Osuské). V turnaji sa pekne presadzovali aj iné mládežnícke talenty a reprezentanti SR. V kategórii mládeže do 18 rokov  medzi dievčatami zvíťazila Sofia Anna Cíbiková (ŠK Junior CVČ Banská Bystrica) pred Katarínou  Bobrovou (Garde Detva) a Luciou Kapičákovou (Lučenec).  V prvej trojke chlapcov do 18 rokov skončili v poradí Filip Haring z domáceho klubu,  Vladimír Bochníčka (KŠN Bratislava) a M. Sočan ( ŠK Levice). Kategóriu žien vyhrala Andrea Bochníčková (ŠK Modra) a kategóriu seniorov  František Jablonický (TSS Trnava a MŠK Sereď).

V žiackom turnaji GPX bojovalo spolu 69 hráčov a boli hodnotení v šiestich kategóriách. U dievčat do 14 rokov zvíťazila Lucia Strišková (KŠN Bratislava) a v kategórii chlapcov do 14 rokov bol najlepší Lukáš Vaštík (ŠK Považské Podhradie). V kategórii 11 ročných dievčat zvíťazila Jaroslava Morová a u chlapcov do 11 rokov zvíťazil  Marek Ďurovka obidvaja z ŠK Junior CVČ Banská Bystrica.

V kategóriách najmladších dievčat do 8 rokov zvíťazila Juríková Daniela (ŠK CVČ Detva) a v chlapčenskej kategórii do 8 rokov vyhral Filip Kulich (ŠK Považské Podhradie). Poháre,  diplomy a vecné ceny do turnaja venovali garant podujatia štátna tajomníčka MŠ VVaŠ SR  Mgr. Oľga Nachtmannová, mesto Banská Bystrica, Miestny odbor Matice Slovenskej, ŠK Junior CVČ Banská Bystrica a CVČ Havranské Banská Bystrica.

Celkové výsledky:

Poďakovanie za vydarené podujatie patrí všetkým, čo pomohli a prispeli k  príprave  a jeho zdarnému priebehu. Oceniť je potrebné hlavne podporu spoluorganizátorov podujatia - Mesto Banská Bystrica, Miestny odbor MS Banská Bystrica, ale hlavne činnosť dobrovoľných pomocníkov - členov miestneho ŠK Junior pri CVČ Banská Bystrica, CVČ Havranské Banská Bystrica, a SŠ v Kremničke, ktorej dôstojné priestory poskytli účastníkom dobré podmienky na hodnotné výkony plné zápalu a celkovú pohodu na  podujatí.

Vysoká športová úroveň, účasť nádejných talentov, nadšenie a spokojnosť účastníkov turnaja sú zároveň povzbudením pre organizátorov tejto už tradičnej akcie aj do nasledujúcich rokov.