Spravodajstvo
V Topoľčanoch zajtra štartuje šachový sviatok – sledujte živý prenos s komentárom GM Maníka
Až neuveriteľných 43 šachovníc z celkovo 60 budeme zo zajtrajších Majstrovstiev Slovenska vysielať...
Zverejnené: 04.12.2019
Zlatý Filip Haring na ME mládeže v RAPID šachu
Dnes sa v estónskom Tallíne skončili Majstrovstvá Európy mládeže v RAPID šachu....
Zverejnené: 02.12.2019
Zomrel pán Emil Daniš
Šachový klub Hlohovec s hlbokým žiaľom oznamuje šachovej verejnosti, že dňa 30....
Zverejnené: 02.12.2019
Európsky klubový pohár 2019. Češi striebro, Slováci skúsenosti.
V polovici novembra zasadli k šachovniciam v Čiernej Hore šachisti...
Zverejnené: 01.12.2019
FIDE rating k 1.12.2019
Dnes vyšiel nový FIDE rating za...
Zverejnené: 30.11.2019
Správa zo spravodajstva

Oslava 650. výročia Košíc kráľovskou hrou nadchla Košičanov

Detail

Deň víťazstva nad fašizmom a oslavu 650. výročia Košíc v rámci dňa mesta Košice si Košičania uctili FIDE BLITZ turnajom, VIP simultánkou majstra sveta Viktora Gažíka s osobnosťami Košíc a SR, i veľkým živým šachom na Dolnej bráne v rámci CASSOVIA OPEN 2019.

 
Oslavy v dňoch 27. 4. - 9. 5. 2019 patria k najzaujímavejšiemu festivalu Košíc, kedy sa pripomína udelenie prvého mestského erbu Košiciam (7. máj 1369). Celé mesto žije remeslami, podujatiami ako CASSOVIA OPEN 2019, City Run, koncertmi, rytierskymi slávnosťami, otvorením ZOO Košice. Uskutočňuje sa tradičné prebúdzanie parnej lokomotívy Katky, ktorá v lete premáva na Detskej železnici. Súčasťou festivalu je aj prehliadka vlastnoručne vyrobených plavidiel pod názvom Košické Benátky, jazda historických automobilov Cassovia Retro, alebo rekonštrukcia historických bojov spojená s historickým sprievodom.

 
Mesto Košice, Košický krajský šachový zväz, poslanec mesta Košice Vladislav Stanko a generálny partner EUROPEAN INSTITUTE usporiadali dňa 8.5.2019 na Dolnej bráne v Košiciach pod záštitou primátora mesta Košice p. Jaroslava Polačeka ku Dňu Víťazstva nad fašizmom a v rámci Dňa mesta Košice 1. ročník FIDE BLITZ šachového turnaja o pohár primátora Košíc, VIP šachovú simultánku osobností Košíc a SR s majstrom sveta Viktorom Gažíkom, veľký živý šach za účasti skupiny historického šermu a koncert slovenskej skupiny ICONITO. 


FIDE BLITZ šachový turnaj o pohár primátora Košíc, ktorý sa realizoval  na Dolnej bráne v unikátnom archeologickom komplexe ukrývajúcom časť mestského opevnenia z 13. storočia vyhral majster sveta Viktor Gažík z ŠK Aquamarin Podhájska s konečným ziskom 8,5 bodov z 9 partii. Druhý bol Róbert Fiacan z Šachy Reinter a na treťom mieste skončil Ján Csala, ktorý reprezentuje ŠK Moldava Nad Bodvou + DPMK. Najlepšie umiestnenou dámou bola Viktória Nadzamová z TJ Slávia Košice, ktorá si 7.5.2019 v Historickej radnici prevzala ocenenie Primátora Košíc za reprezentáciu mesta Košice v šachu mládeže. Najlepším juniorom sa stal Tomáš Ondo z ŠK Zemplín Michalovce. Najlepším seniorom Cyril Cehelsky, Šachy Humenne. Najmladším šachistom bol Miško Hudák z Košíc. Pohár víťazovi CASSOVIA OPEN 2019, medaile, vecné i finančné ceny ďalším ocenením odovzdali za účasti stovky šachistov i verejnosti pán primátor Ing. Jaroslav Polaček, poslanec Košíc, MČ Dargovských hrdinov a Managing Director generálneho sponzora EUROPEAN INSTITUTE PRAGUE p. Ing. Vladislav Stanko, MBA, LL.M.,  zástupca organizátora Košického krajského šachového zväzu prof. Blažej Pandula, starosta MČ Staré mesto p. Ing. Igor Petrovčík, partner podujatia JUDr. Rastislav Masnyk a riaditeľ turnaja p. Marek Zelnický, MBA.

 


  
Celým programom sprevádzala pôvabná moderátorka, speváčka a herečka Petra Maxin, ktorá víťazov turnaja a VIP hostí simultánky privítala svojím nádherným hlasom a piesňou.


Oslavy pokračovali na pódiu priamo na Hlavnej ulici, kde si majster sveta Viktor Gažík zahral za účasti širokej verejnosti a médií VIP simultánnu šachovú partiu s osobnosťami Košíc a SR. Mimo pána primátora Jaroslava Polačeka, poslanca Vladislava Stanka, starostu starého mesta Igora Petrovčíka, sa majstra sveta pokúsili zdolať i Košičania roku PhDr. Milan Kolcun. sprievodca po Košiciach, moderátor vlastnej talkshow BEZ ŠEPKÁRA a Peter Gombita, rímskokatolícky kňaz na Slovensku známy tým, že behá maratóny pre chudobných, riaditeľ košického štúdia RTVS, režisér, tiež aj literárny vedec PhDr. Jozef Puchala, slovenský herec Andy Hryc, ktorý začínal svoju kariéru v Štátnom divadle v Košiciach, Imrich Jurčišin za Košický krajský šachový zväz, advokát JUDr. Rastislav Masnyk a najlepšia dáma CASSOVIA OPEN Viktória Nadzamová z TJ Slávia Košice. Simultánka skončila pre osobnosti debaklom, keď zápas vyhral Viktor Gažík s výsledkom 10 – 0 v jeho prospech. Zo zdravotných dovodov sa ospravedlnili prezident SR p. Dr. h. c. Ing. Rudolf Schuster, PhD. a riaditeľ štátneho divadla p. Mgr. Peter Himič, PhD. Zo pracovných dovodov poslankyňa NRSR pí. Mgr. Elena Červeňáková a bývalý československý hokejový reprezentant, majster sveta a olympionik Igor Liba.


 
Občanov Košíc nadchol veľký živý šach, kde si miesto drevených figúrok zmerali sily družstvá detí zo ZŠ Krosnianska 2 a 4 z MČ Dargovských hrdinov (biele figúrky) na jednej strane s kapitánom Vladislavom Stankom a družstvom Výber Košíc (čierne figúrky) s kapitánom Viktorom Gažíkom, ktorý hral celú partiu na slepo. To znamená, že mal čiernou šatkou zaviazané oči. Musel si pamätať všetky ťahy, ktoré diktoval a za neho ich realizoval prof. Blažej Pandula. Celú partiu pre občanov komentoval Martin Pogadl z Liptovskej šachovej školy. Netradičnú šachovú partiu, ktorá znázorňuje boj dvoch armád sprevádzalo hlavne rinčanie zbraní, bojovné výkriky pri zdolávaní každého súperovho políčka, či atraktívne súboje členov skupiny historického šermu za hlasného potlesku divákov. Pod tlakom majstra sveta bol nakoniec biely kráľ vedený pánom Stankom donútený kapitulovať. 

 
Kultúrny program obohatili o slovenský folklór aj Nikola a Samuel, ktorí v nádherných krojoch predviedli ľudové tance z Pozdišoviec a vyvrcholením kultúrneho programu bola populárna slovenská skupina ICONITO, ktorá aktuálne natočila klip s hymnou pre MS v hokeji.

 
Na záver predstavila Petra Maxin aj svoj prvý sólový singel „Hey“, ktorý mal medzi divákmi v rámci premiéry veľký úspech. Podľa vyjadrenia garanta podujatia a poslanca Košíc Vladislava Stanka, ktorý obdobnú šachovú simultánku organizuje už dlhé roky v rámci štátneho sviatku ČR, naposledy pod záštitou prezidenta ČR Miloše Zemana a záštitou prezidenta SR Andreja Kisku dňa 28.10.2018 k 100. výročiu vzniku samostatnej Československej republiky v Múzeu T. G. Masaryka v Lánoch cieľom je založenie tradície medzinárodného šachového turnaja a VIP simultánky v tak významnom termíne, ktorá by už v nasledujúcom 2. ročníku (8.5.2020) privítala medzinárodnú šachovú elitu. Máme záujem o propagáciu šachu, mesta a celého Slovenska.


„Šach ako kráľovská hra pomáha deťom pri vývoji rozmanitých schopností a charakterových vlastností, ktoré sú veľmi dôležité v každodennom živote:

  • zlepšuje logické myslenie
  • zlepšuje sústredenosť, trpezlivosť a vytrvalosť 
  • schopnosť robiť správne rozhodnutia
  • vychováva k disciplíne
  • schopnosť domyslieť veci do konca
  • učí niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia


Viac informácii nájdete na:

Zverejnené: 10.05.2019 | Autor: marek zelnicky
Oslava 650. výročia Košíc kráľovskou hrou nadchla Košičanov
Detail
Oslava 650. výročia Košíc kráľovskou hrou nadchla Košičanov
Detail
Oslava 650. výročia Košíc kráľovskou hrou nadchla Košičanov
Detail
Ďakujeme našim partnerom a sponzorom
partner/12
partner/14
Oficiálnu stránku SŠZ www.chess.sk prevádzkuje Slovenský šachový zväz, Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky, Sekretariát: Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky
mobil: 0903/363993, IBAN: SK54 8330 000000 2600 932871, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, e-mail: sekretariat@chess.sk
Created by WebCreative.info © 2010 All rights reserved.