Spravodajstvo
Prezident FIDE na Slovensku a významné stretnutia vedenia SŠZ
Od nástupu nového vedenia Slovenského šachového zväzu (SŠZ)...
Zverejnené: 19.05.2019
Zasadnutie komisie CIS
Dňa 25.5.2019 sa počas MSR mládeže v rapid...
Zverejnené: 19.05.2019
Majstrovstvo trenčianskeho kraja mládeže
Finálovým turnajom 18.5.2019 v Lysej pod Makytou vyvrcholilo Majstrovstvo trenčianskeho kraja mládeže...
Zverejnené: 19.05.2019
Na Doprastave zvíťazila v silnej konkurencii maďarská veľmajsterka
Ako už býva tradíciou v posledných rokoch, aj teraz sa počas Veľkonočných sviatkov...
Zverejnené: 19.05.2019
Správa zo spravodajstva

Výročné Majstrovstvá Bratislavy 2019 - ! PRIEBEŽNE AKTUALIZOVANÉ !

Detail

Dnes, 10. 5. 2019, odštartovali výročné Majstrovstvá Bratislavy 2019 v priestoroch ZŠ Anatolija Karpova – ŠK Slovan, Černyševského 8, Bratislava-Petržalka 1. kolom. Pre divákov je zabezpečený online prenos cez internet ako aj premietanie všetkých partií turnaja vo vedľajšej miestnosti. Diváci sú srdečne vítaní!

Žreb zložil do úvodného kola veľmi zaujímavé dvojice. Najväčší náboj mal súboj prvých dvoch nasadených hráčov turnaja, Dušana Schwarza (2326) a GM Milana Pachera (2396). Miňo sa presadil čiernymi v dynamickej partii v Dušanovom obľúbenom variante Sämischa v Kráľovskej indickej obrane a potvrdil návrat stratenej formy, keď po nevydarenom závere ligovej sezóny pred necelým, týždňom vyhral po výbornom výkone (Rp 2601) turnaj v tureckom meste Ordu, pri brehu Čierneho mora.

Aj ďalšie dva duely mali príchuť derby. Obhajca titulu IM Jozef Franzen (2229), vice-majster sveta ICCF v 12-tych MS (1984 – 1991) v partií dvoch bývalých elitných korešpondenčných hráčov proti Igorovi Privarovi (2177, Igor je člen víťazného tímu Československa na 11. Šachovej korešpondenčnej olympiáde 1992-1999) sa pustil bielymi do smelého kráľovsko-indického útoku s obeťou figúry, avšak protiútok čierneho bol dôraznejší.

Ďalším prestížnym duelom bol súboj mladých rovesníkov, 13-ročného FM Lukáša Sebastiána Kostolanského (2323) proti čerstvému majstrovi Slovenska mládeže do 14 rokov Vladimírovi Bochničkovi mladšiemu (2108). Vladko nenadviazal na famózny výkon z MSR mládeže, umožnil Lukášovi presadiť sa priamym útokom.

 

Dokážete rozvinúť útok bieleho tak ako Lukáš (biely na ťahu, správna odpoveď na konci článku)?

Trochu v tieni zostali obe ďalšie partie, hoci obe mali zaujímavý priebeh. Erik Oprea (2127) v partií s Andrejom Kráľovičom (2253) pustil do nečakanej zápletky spojenej s dočasnou obeťou figúry (10. Jxe5!? je zaujímavá novinka). Súperi si v 31. ťahu v súlade s reglementom turnaja, ktorý zakazuje prijímanie a ponúkanie remíz pred 30. ťahom, prejavili vzájomný rešpekt a v nejasnej pozícii podpísali remízu v 31.ťahu.

Posledný nasadený hráč turnaja Richard Kolman (1995), ktorý si právo účasti na MBA 2019 vybojoval na kvalifikačnom turnaji Open Slovan 2018, zohral proti favorizovanému Martinovi Jánošovi (2163) kvalitnú partiu. Na rozdiel od súpera sa nedopustil žiadnej vážnejšej chyby a po zisku kvality ju presvedčivo doviedol do úspešného konca.

V 2. kole sme boli svedkami mimoriadnej bojovnosti hráčov, keď ani jedna pratia neskončila nerozhodne. Presadili sa väčšinou favorizovaní hráči, avšak česť výnimke sa podarila najmladšiemu účastníkovi Vladimírovi Bochničkovi mladšiemu, ktorý v zaujímavej partii bielymi čelil proti Dušanovi Schwarzovi. Dušan sa už v otvorení rozhodol pre riskantnú obeť figúry, Vladko však odvážnym ťahom 27. Jxf5! prevzal do svojich rúk iniciatívu, ktorú aj s pomocou vystupňoval do matového útoku. To, že 2. kolo svedčilo mladým, potvrdil Lukáš S. Kostolanský, ktorý po  neveľmi vydarenom otvorení dokázal zvíťaziť čiernymi nad Martinom Jánošom. Jediný veľmajster v turnaj GM Milan Pacher takmer strojovo presnou hrou prekonal odpor Erika Opreu. Celý bod si pripísal aj Andrej Královič, keď čiernymi strestal príliš aktívny postup skúseného Igora Privaru. Záverečný ťah partie skúste nájsť na diagrame. Najdlhšou partiou dňa bol duel Franzen-Kolman, kde skúsený IM Jozef Franzen vyťažil z tlaku v strednej hre materiálnu prevahu v podobe zisku kvality, a tú nakoniec uplatnil v dlhej koncovke.

Čierny na ťahu vyhrá (Privara-Královič, MBA 2019, správna odpoveď na konci článku)?

Trend nastolený v minulom kole si hráči preniesli aj do nedeľného ranného súboja 3. kola, kde opäť všetky partie skončili rezultátmi. Andrej Královič postavil proti GM Pacherovi zdanlivo pevnú pozíciu, ktorú však vo veľkej forme hrajúci Milan rozvrátil energickým nástupom centrálnych pešiakov. Druhú výhru zaznamenal aj papierový outsider turnaja Richard Kolman, keď po vydarenom otvorení porazil Igora Privaru. Ďalší celý bod si pripísal aj talentovaný Vladimír Bochnička ml., keď precíznou hrou zdolal Erika Opreu. Jozef Franzen v partií Lukášom S. Kostolanským v rozhodujúcej chvíli tesne pred 30. ťahom vsadil na hazardný útok, ktorý však Lukáš chladnokrvne odvrátil a ešte do časovej kontroly stihol pozbierať materiálnu úrodu. Najdlhšou partiu kola bol prestížny súboj odvekých rivalov a rovesníkov Dušana Schwarza a Martina Jánoša. Bielymi hrajúci Dušan dokázal vystupňovať získanú prevahu a taktickým žihadlom, ktoré si môžete vyriešiť na diagrame, rozhodol partiu vo svoj prospech.

Biely na ťahu vyhrá (Schwarz-Jánoš M., MBA 2019, správna odpoveď na konci článku)?

Vo 4. kole hráči absolvovali druhú partiu nedeľňajšieho programu. Hoci rezultatívnosť partií poklesla, stále sa bolo na čo dívať. Korektnou bojovnou remízou sa skončil duel Bochnička-Královič, podobne v najdlhšej partii dňa súperili Franzen so Schwarzom, kde čiernymi hrajúci Dušan Schwarz trpezlivo odolával pokusom skúseného súpera, ktorý sa snažil využiť svoje biele figúry. Súperi sa vyhli aj opakovaniu pozície, no nakoniec sa partia zaslúžene skončila remízou. O čosi skôr podpísali zmier aj Martin Jánoš a Erik Oprea, keď celú partiu silne ohrozený Erik našiel v závere cestu k opakovaniu pozície. Martin sa v komplikovanej pozícii uspokojil s remízou, keď správne vycítil, že prevaha sa mu rozplynula. Aj napriek menšej erudícii o šachových tvoreniach sa Lukáš S. Kostolanský dokázal čiernymi v štruktúre Benoni presadiť proti Richardovi Kolmanovi. Zaujímavý duel Privara-Pacher priniesol taktické komplikácie v strednej hre. Trpezlivosť GM Pachera v technickej koncovke s jeho prevahou kvality nakoniec korunovala jeho úspech.

Čierny na ťahu (Privara-Pacher, MBA 2019, správna odpoveď na konci článku)?

Povíkendovým 5-tym kolom sa turnaj prehupol do svojej druhej polovice a súperi si opäť nič nedarovali. To však neplatilo pre I. Privaru, ktorý si pri menšom meškaní na partiu s Lukášom S. Kostolanským zabudol vyplnúť mobil, ktorý mu žiaľ po 7. ťahu zazvonil. V súlade s pravidlami FIDE mu bola zapísaná prehra, ktorú však Igor zniesol s noblesou džentlmena. R. Kolman rozohral proti D. Schwarzovi riskantný a zriedkavý variant Dámskeho gambitu tzv. Schara-Henningov gambit, avšak aktivita trvala len pár ťahov, keď po hrubej chybe 12. ... 0-0-0? priešiel Richard o figúru. Odvahu prejavil aj Vladko Bochnička, ktorý v otvorení čiernymi korektne obetoval pešiaka veľmajstrovi M. Pacherovi. Taktickou bystrosťou nestolil materiálnu rovnováhu, avšak vo vzniknutej koncovke urobil niekoľko ústupkov, ktoré Milan trestal tvrdou rukou. J. Franzen v partii čiernymi proti E. Opreovi už v bieleho nevýraznom otvorení prevzal iniciatívu a získal priestorovú prevahu obchvatom z dámskeho krídla. Smutný bol pohľad na "španielskeho" strelca c2, ktorý bol zamurovaný pešiakmi vlastnej farby. Hoci Erik odolával dlho, defekty jeho pozície boli už nenapraviteľné. Za smutného hrdinu dňa možnpo označiť Martina Jánoša. V partii čiernymi proti Andrejovi Královičovi získal nečakaným výpadom 15. ... g7-g5 perspektívnu pozíciu a čoskoro aj pešiaka. Navyše Andrej sa v situácii s bohatým taktickým nábojom dostal do silnej časovej tiesne. Avšak vynaliezavou hrou a taktickým postrehom v správnom momente ešte v časovke dokázal partiu po zisku figúry otočiť na svoju stranu. Zvládnete to aj Vy v pozícií na diagrame?

Biely na ťahu (Královič-Jánoš, MBA 2019, správna odpoveď na konci článku)?

6. kolo

Biely na ťahu (Kostolanský - Schwarz, MBA 2019, správna odpoveď na konci článku)?

Záznamy partií aj s automatickým komentárom šachového enginu možno sledovať na stránke Chessbase http://live.chessbase.com/watch/Bratislava-Centenary-Championship, ako aj v online sekcii webstránky SŠZ https://www.chess.sk/index.php?str=online.

V týchto dňoch, keď si pripomíname ukončenie 2. svetovej vojny v Európe, je vari vhodné spomenúť aj na tých, ktorých vojna postihla najviac. Špičku šachovej Bratislavy v medzivojnovom období tvorili prevažne hráči židovského pôvodu, ktorí boli krátko pred jej vypuknutím izolovaní od spoločenského života. Popri Maxovi Walterovi, ktorý sa spomínal v úvodnom článku, k nim patril aj Dezider May. Majstrovstvá Bratislavy vyhral 6-krát, čo je dodnes nikým neprekonaný rekord. D. May podľa dobových záznamov vojnu neprežil, deportovali do koncentračného tábora, kde pravdepodobne v roku 1940 zomrel. V prílohe je o ňom obsiahlejšia rešerš.

SÚŤAŽ PRE DIVÁKOV:

Hlasujte o najlepšiu partiu 1. kola v dotazníku na adrese: https://forms.gle/Zqe2h2KnHrfuCH289

Najlepšia partia celého turnaja bude ocenená sumou 50 Eur. Najlepšiu partiu určí GM Igor Štohl počas slávnostného záverečného kola, ktoré bude komentované naživo 17. 5. 2019 medzi cca. 15:00 a 20:00 v Zichyho paláci (Ventúrska 9, Bratislava).

Celkový víťaz tipovacej súťaže o najlepšiu partiu dostane zaujímavú knižnú cenu.

Riešenie vybraného diagramu z partie 1. kola: Kostolanský-Bochnička ml.  20. Sh7+! Kh8 (20... Jxh7 21. Vxe8+ Dxe8 22.Dxh4+-) 21. Se4+! Kg8 22. Vxh4+-.

Hlasujte o najlepšiu partiu 2. kola v dotazníku na adrese: https://forms.gle/HAPrBowRz6ESj8bL7

Riešenie vybraného diagramu z partie 2. kola:  Privara-Královič 30. ... Vf1! a biely sa vzdal. Po 31.Vxf1 nasleduje Sh3+ a čierny premení pešiaka s rozhodujúcou výhodou.

Hlasujte o najlepšiu partiu 3. kola v dotazníku na adrese: https://forms.gle/PU1xb9xwPgZJoudEA

Riešenie vybraného diagramu z partie 3. kola: Schwarz-Jánoš M.  29. Vf8+! Dxf8 30. Sh7+! Kxh7 31. Dxf8+- a biely uplatnil svoju prevahu k výhre.

Hlasujte o najlepšiu partiu 4. kola v dotazníku na adrese: https://forms.gle/HiSdeTzGVVvsqdtp8

Riešenie vybraného diagramu z partie 4. kola: Privara-Pacher. Milan Pacher našiel silný ťah 15. ... g5!, ktorý vnáša chaos do klbka bielych figúr. Po 16. Sxg5 čierny kombinačnou cestou 16. ... Jg3+! 17. hxg3 h2 vymení zatúlaného jazdca v rohu šachovnice 18. Jxh2 Sxe2+ 19. Vxe2 Vxe2 20. Kxe2 Vxh2 -/+ získanú prevahu čierny dotiahol do výhry partie.

Hlasujte o najlepšiu partiu 5. kola v dotazníku na adrese: https://forms.gle/KwYehGhQj54yRqYq8

Riešenie vybraného diagramu z partie 5. kola: Královič-Jánoš. Pozorný Andrej v zdanlivo beznádejnej situácii zachoval chladnú hlavu a našiel jediný ťah 34. Vd8+!, po ktorom získal strelca Dxd8 35.Dxg3+. Traja pešiaci v tejto situácii nie sú dostatočnou náhradou, keďže biely využije prevahu figúry na útok proti súperovmu kráľovi.

Hlasujte o najlepšiu partiu 6. kola v dotazníku na adrese: 

https://forms.gle/cbsRk9MQMdKn8sQs9

Riešenie vybraného diagramu z partie 6. kola: Kostolanský - Schwarz. Bojovne naladený Dušan Schwarz sa pustil do taktických zápletiek, avšak Lukáš našiel elegantné 33. Dxe6!, po ktorom získal pešiaka. Dušan sa nechcel zmieriť s obtiažnou jazdcovou koncovkou, no 33. ... Dxf3 viedlo k forsírovanej prehre po 34. Jd6+ Kc7 35. De7+ s matom alebo ziskom čiernej dámy.

Hlasujte o najlepšiu partiu 7. kola v dotazníku na adrese: 

https://forms.gle/MdfUASCaX3Ln1UUP9

Hlasujte o najlepšiu partiu 8. kola v dotazníku na adrese: 

https://forms.gle/aNNyaaJax1QJnr5C7

Hlasujte o najlepšiu partiu 9. kola v dotazníku na adrese: 

https://forms.gle/6GRNiJvJP5v4qAAa8

Organizátor Stanislav Vlček,

Bratislavský šachový zväzSúbory k stiahnutiu:

Zverejnené: 11.05.2019 | Autor: wlk
Výročné Majstrovstvá Bratislavy 2019 - ! PRIEBEŽNE AKTUALIZOVANÉ !
Detail
Ďakujeme našim partnerom a sponzorom
partner/12
partner/14
Oficiálnu stránku SŠZ www.chess.sk prevádzkuje Slovenský šachový zväz, Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky, Sekretariát: Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky
mobil: 0903/363993, IBAN: SK54 8330 000000 2600 932871, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, e-mail: sekretariat@chess.sk
Created by WebCreative.info © 2010 All rights reserved.