Spravodajstvo
Sledujte videoprenos a videokomentár na chess24 z finálového kola MSR amatérov
Dnes od 12.30 štartuje finálové ôsme kolo 4-dňového šampionátu MSR v šachu...
Zverejnené: 16.07.2019
Sledujte priamy prenos a videokomentár z MSR v šachu amatérov (aktualizované 15. 7. o 16:00)
V Topoľčanoch sa včera rozbehli štvorňové MSR v šachu amatérov. Účasť na...
Zverejnené: 14.07.2019
Majstrovstvá Európy družstiev do 12 a 18 rokov - 3. kolo
V treťom kole hralo naše prvé družstvo chlapcov proti piatemu nasadenému Srbsku, ktoré...
Zverejnené: 14.07.2019
Opustil nás Jozef Kovács
S ľútosťou oznamujeme, že po dlhotrvajúcej zákernej chorobe nás opustil dlhoročný hráč...
Zverejnené: 14.07.2019
Správa zo spravodajstva

8. ročník Turnaja začiatočníkov 2018 – 2019 – RICOH Chess Tour.

Detail


                              8. ročník Turnaja začiatočníkov 2018 – 2019 – RICOH Chess Tour.

                                 

                                                                                                                                    Čriepky z turnaja

                                   

Šach mám rád, Turnaj začiatočníkov som si však zamiloval.

Jozef Helenin

 

V stredu 12.júna 2019 sme v priestoroch ŠK Slovan Bratislava v bratislavskej Petržalke úspešne ukončili posledným 9.turnajom začiatočníkov už jeho ôsmy ročník.

8.ročníku turnaja začiatočníkov sa zúčastnilo 168 začiatočníkov, (starších a dospelých sa evidencia nerobila), tých mohlo byť okolo 20. Ich obľuba postupne vzrástla tak u detí a ostatných začiatočníkoch ako aj u samotných funkcionárov. Ukazuje sa, že tu v prirodzenom prostredí získavajú potrebné šachové i nešachové zručnosti a návyky. Svedčí o tom skutočnosť, že niektorých, čo hrali turnaje stretávame v lige. Viacerí sa prídu so začiatočníkmi v rámci ŠK Slovan podeliť o svoje skúsenosti zo svojho rastu odohraním simultánok.

V 9. turnaji o prvom mieste rozhodovali pomocné body, prvý štyria získali po šesť bodov: 
prvý Shabir Sahidi, druhý Sear Sahidi, obaja KŠN, tretý Jakub Skaloš, Slovan, štvrtý "zemiaková medaila" Vida Gergo ŠK Dunajská Streda.
Najlepšie dievča, dvanásta Natália Havaldová, KŠN, 4,5 boda.   

Tohto ročníka sa zúčastnili hráči registrovaní i neregistrovaní zastupujúci celkovo viac miest resp. šachových klubov. Bratislavu, Bratislavu-Nové Mesto, Bratislava–Petržalku, Bratislavu–Vrakuňu, Bratislavu-Lamač, Bratislavskú Šachovú Akadémiu, Cirkevnú Zš Narnia v Bratislave, Cvč Štefánikova v Bratislave, z Dunajskej Lužnej, a aj Dunajskej Stredy, Kolín z Českej republiky, z krúžkov Dúbravan, KŠN Bratislava, Slovanu Bratislava, šachového krúžku Evanjelického Lýceu v Bratislave, Doprastavu Bratislava, ŠK Lokomotívy Caissa Bratislava, Ss Sv. Františka z Bratislavy, Tatranu Bratislava, Tsm Slovana Bratislava, ZS Česka i Česká Bratislava, i ďalšie.

Turnaj začiatočníkov sprevádza aj výdatná pomoc funkcionárov niektorých zo zúčastnených klubov, čo dvojnásobne teší. S pomocou pri príprave jednotlivých turnajov pomáhajú aj detská z uvedených klubov.

 Michal Vrba, predseda ŠK Doprastav a „šéf“ Bratislavskej šachovej akadémie, ktorý pokiaľ je v Bratislave sa vždy aktívne turnaja zúčastňuje po poslednom konštatoval:

 

...Aj po uplynulom ročníku sa s niektorými hráčmi už na tomto turnaji viac neuvidíme. Nie preto, že by stratili chuť pre šach alebo by sme ich tu nechceli. Práve naopak. Zlepšili sa natoľko, že jednoducho vyrástli zo začiatočníckych tenisiek a už ich čakajú v botníku seriózne polobotky. V novom ročníku však prídu nové deti. Spravia svoje prvé kroky na šachovnici vo svojom prvom veľkom turnaji. Tí, čo v dosluhujúcom ročníku ťahali za kratší koniec budú tí, ktorí zasadnú do prvých turnajových lavíc a cez prestávky budú ledabolo ukazovať svojim mladším kolegom tajomstvá šustermatov a základy koncoviek. ... Myšlienka, ktorá vznikla na zelenej lúke, možno zhodou náhod alebo len ako z núdze cnosť, dnes pre začínajúce deti so šachom predstavuje ich neoddeliteľnú súčasť tréningového procesu.   ... Konfety a potlesk na záver právom patrí každému, kto vytrval počas roka, prišiel a išiel so svojou šachovou kožou na trh. Pred nami je už leto, prázdniny, odpočinok, čas bilancovania a príprav do budúceho ročníka. Naše uznanie patrí vskutku všetkým deťom ako aj ich rodičom, ktorí týmito šachovými vodami preplávali a tak ako my, sa veríme tešia na novú plavbu a nové dobrodružstvá.

 

Obdobne sa vyjadrujú na svojich klubových stránkach aj ostatní tréneri. Či už je to Miro Roháček z KŠN, alebo tí, ktorí sú v galérii funkcionárov nižšie.

 Ako vyzerá celková tabuľka po 8. ročníku?

Po uzavretí celého ročníka si najlepšie počínali bratia Sear a Shabir Sahidi, zaslúžené brali ceny za prvé dve miesta, tretia Greta Kapolková nehrala, všetci KŠN, čím ponúkla tretie miesto štvrtému v poradí Andrejovi Krupovi Lokomotíva.

Galéria niektorých funkcionárov, ktorí vždy pridali pomocnú ruku

        

                           Pytlík Pavol                                                 Jursa Branislav

         

                            Hunčár Martin,                           Marián Blizman, vzadu šéf Lokomotívy Milan Beňo