Spravodajstvo
GM TIRNAVIA – Kolo pred koncom turnaja je o víťazovi rozhodnuté
Veľmajstrovský turnaj sa chýli ku svojmu záveru. Kolo pred koncom je, zdá...
Zverejnené: 18.08.2019
Odštartovali MEÚ mládeže
Iba pár dní po skončení ME mládeže v Bratislave odštartovalo ďalšie vrcholné...
Zverejnené: 17.08.2019
GM Tirnavia v plnom prúde – po 7. kole je na čele Jerguš Pecháč
Silný uzavretý medzinárodný šachový turnaj prebieha v týchto dňoch v Trnave. Ide o 15. ročník...
Zverejnené: 17.08.2019
Sledujte online prenos s videokomentárom GM Plachetku z veľmajstrovského turnaja TIRNAVIA
Dnešným dňom začína ďalšie veľkolepé predstavenie pre šachových nadšencov. Štartuje totiž uzavretý...
Zverejnené: 13.08.2019
Slovensko má nového Majstra Európy v šachu mládeže
Majstrovstvá Európy v šachu mládeže na domácej pôde priali mladým šachistom zo Slovenska....
Zverejnené: 11.08.2019
Správa zo spravodajstva

Majstrovstvá Európy družstiev do 12 a 18 rokov - 4. kolo

Detail

Štvrtým kolom sme sa prehupli do druhej polovice ME družstiev a zatiaľ vládne spokojnosť a pohoda na našej strane. Poďme však pekne po poriadku, ako zvykne hovorievať náš priateľ, GM Marián Jurčík.

V prvom rade treba vyzdvihnúť organizátorov ME, ktorí nám vytvárajú podmienky, ako keby sme boli doma, pod taktovkou skúseného Petra Piska a celého jeho štábu. Všetko klape ako má, každý vie čo má robiť a plní si svoje povinnosti na jednotku. V tej istej hale (hrací priestor ME družstiev je priestorovo oddelený) prebieha aj najväčší šachový festival na svete „Czech open“ za účasti (postupne aj so sprievodnými akciami) takmer 5000 ľudí a v časti pre ME družstiev to ani nie je poznať. Klobúk dole pred organizátormi.

Naše prvé družstvo chlapcov malo v 4. kole za súpera veľmi silné družstvo Rumunska, ratingovo takmer vyrovnané s nami a zápas sa vyvíjal veľmi dramaticky. Zo zahájení sme stáli na všetkých šachovniciach trochu horšie a keď Filip v 7.ťahu Paulsenovej sicílskej obrany zahral nepresne (Sb4 namiesto a6) súperove figúrky okamžite ožili, Filipa zatlačili do veľkej defenzívy, keď musel odovzdať postupne dvoch pešiakov; bola z toho miniatúrka a prehrávali sme 0 : 1. Takisto čiernymi hrajúci Viktor, v 30.ťahu už bol v 2,23 v mínuse, ale Viktor je Viktor, nie nadarmo je majstrom sveta. Jeho geniálny prepočet a taktika už v 35. ťahu otočila situáciu, v 37. ťahu to už bolo 2,67 v jeho prospech, v 42. ťahu už 4,69 a to už v jeho rukách je neodvrátiteľné. Vyrovnané 1:1.

Podobne aj Jerguš zahral proti Francúzskej obrane variantu s Jc3 a Sb4, ktorá je veľmi náročná strategicky aj takticky, ale vznikajú tam pozície, v ktorých sa Jerguš dobre vyzná a postupne do 30.ťahu zvyšoval tlak, v 40.ťahu získal pešiaka. Súper sa húževnato bránil, ale Jergušova technika je na vysokej úrovni a súpera v 88.ťahu donútil kapitulovať. Viedli sme 2 : 1 a to sa ešte hrala partia na štvrtej šachovnici, kde Samir veľmi opatrnou hrou už v 25.ťahu prešiel do vyrovnanej jazdcovej koncovky, ktorou však tlačil svojho súpera až do 118.ťahu, keď podpísali zmier a celkovo sme vyhrali 2,5 : 1,5. Po štyroch kolách je naše družstvo na zatiaľ 6. mieste v neobyčajne silnej konkurencii.

Naše druhé družstvo malo za súpera družstvo Izrael Rehovot a napriek veľkej snahe sa mu nepodarilo získať ani bod. Asi naši až príliš chceli a šli do bojovných partií, ale nevyšlo to. Najbližšie k remíze mali obaja Petrovia v našom družstve.   

Družstvo dievčat malo za súperky druhé družstvo Poľska, na obidvoch šachovniciach s ich vyšším ratingom a pred zápasom by sme určite brali aj nerozhodný výsledok. Naše dievčatá  začali doslova čarovať. Okrem malej nepresnosti v 11.ťahu však začala Stella taktické manévrovanie, zatlačila súperku do obrany a donútila ju prakticky v miniatúrke kapitulovať. Dominika bezchybným výkonom kontrolovala situáciu, vedela, že už stačí aj remíza, ktorú jej súperka v 33.ťahu aj podpísala. Vyhrali sme 1,5 : 0,5 a po štyroch kolách sme na 3.mieste v Európe. Za danej situácie by sme brali aj to, keby boli celkovo len 4 kolá. Pred nami sú však ešte tri. Zajtra máme proti sebe prvé nasadené a tak sa máme na čo tešiť.

 

 

Jozef Ráchela, Pardubice 14.7.2019

 

Výsledky Online prenos partií

Zverejnené: 15.07.2019 | Autor: Martin Dobrotka
Majstrovstvá Európy družstiev do 12 a 18 rokov - 4. kolo
Detail
Majstrovstvá Európy družstiev do 12 a 18 rokov - 4. kolo
Detail
Majstrovstvá Európy družstiev do 12 a 18 rokov - 4. kolo
Detail
Ďakujeme našim partnerom a sponzorom
partner/12
partner/14
Oficiálnu stránku SŠZ www.chess.sk prevádzkuje Slovenský šachový zväz, Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky, Sekretariát: Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky
mobil: 0903/363993, IBAN: SK54 8330 000000 2600 932871, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, e-mail: sekretariat@chess.sk
Created by WebCreative.info © 2010 All rights reserved.