Spravodajstvo
OPEN TATRY 2019
Vo Vysokých Tatrách sa hral už 65.ročník tradičného medzinárodného šachového turnaja...
Zverejnené: 14.10.2019
Majstrovstvá sveta mládeže 2019 (14-18 ročných)
Majstrovstvá sveta mládeže v starších kategóriách 14 – 18 rokov sa konajú...
Zverejnené: 11.10.2019
V Bratislave štartuje nový ročník Mládežníckej ligy
Mládežnícka liga pokračuje tretím ročníkom ŠK Doprastav vás pozýva na tretí...
Zverejnené: 09.10.2019
Prezentácia knihy „Richard Réti – Šachový génius“
Vo štvrtok 3. októbra o 16:00 hod. sa uskutoční...
Zverejnené: 01.10.2019
GM turnaj Chess Masters
V dňoch 21.-29.9. sa v príjemnom prostredí hotela Zámecká sýpka...
Zverejnené: 30.09.2019
Správa zo spravodajstva

Výsledky MSR v šachu amatérov: Majster SR Lukáš Bango, víťaz turnaja Danylo Ševčenko

Detail

Posledné figúry dobojovali šachové súboje za 64 poľami. MSR v šachu amatérov pre rok 2019 sú definitívne za nami. Cez predĺžený víkend od 13. do 16. júla sa v Dome kultúry v Topoľčanoch za účasti 142 z toho 61 zahraničných hráčov konal veľký letný šachový sviatok. Okrem Slovákov v turnaji štartovali aj Česi, Maďari, Ukrajinci, Poliaci, Bulhari, Rumuni a Nóri.

Výsledky Slovákov

O pätici Slovákov s rovnakým počtom bodov 6 z 8 rozhodli napokon o medailových pozíciách MSR pomocné hodnotenia a v jednom prípade dokonca až tretie z nich. Slovenským šampiónom sa tak stal 17-ročný Lukáš Bango z ŠK Komplet Modranka, ktorý raz prehral a dvakrát remizoval, s náskokom Buchollzu až 3 body pred ďalším Slovákom. Celkovo skončil v turnaji siedmy a štartoval s číslom 21. Vicemajstrom SR sa stal Kežmarčan Adam Novotný s totožným Buchollzom ako ďalší dvaja v poradí, avšak s lepším sekundárnym pomocným hodnotením. Bronz si odniesol Ivan Valent z ŠK Slovan Bratislava, ktorý podľa vlastných slov po 20 ročnej prestávke rozhodol zahrať šachový turnaj a ako vidno formu si postrážil výborne. O jeho medaile rozhodlo napokon až terciárne pomocné kritérium, ktoré odsunulo z medailových pozícii dvoch domácich topoľčianskych hráčov, a to Antona Marka, ktorý skončil celkovo desiaty v turnaji a Ľubomíra Bojdu, ktorý skončil jedenásty a na Slovensku celkovo piaty. Domácich hráčov tak medaile z MSR len veľmi tesne minuli.

Majsterkou Slovenska v kategórii žien sa stala pomerne prekvapivo 12-ročná Mária Kovaříková z KŠC Komárno, ktorá s 5 bodmi v poslednom kole dokonca bojovala o umiestnenie medzi najvyššími priečkami v turnaji. Marika však na pódiu v Topoľčanoch nestála ani zďaleka prvýkrát, a patrí medzi veľké talenty Nitrianskeho kraja. Druhá skončila Lucia Ševčíková z Kysuckého nového Mesta a tretia bola Viktória Nadzamová z Košíc - obe tento rok oslavujú 13. narodeniny.

Celkový víťaz turnaja

Celkovým víťazom turnaja sa jednoznačne s polbodovým náskokom od zvyšku hracieho poľa stal 30-ročný Ukrajinec Danylo Ševčenko, ktorý získal 7 bodov a o jeho víťazstve v turnaji rozhodlo najmä víťazstvo v poslednej partii na druhej šachovnici s Deyanom Dimitrovom, zatiaľčo zvyšní dvaja hráči so 6 bodmi zo 7 na prvej šachovnici (Rumún FM Daniel-George Scripcaru a Maďar FM Gyorgy Jamrich) iba remizovali. Hráči na druhom a štvrtom mieste delili tieto priečky zhodným počtom bodov 6,5 z 8. Z nich najlepšie suverénne najlepšie pomocné hodnotenie (až o 4 body Buchollzu) získal FM Gyorgy Jamrich, ktorý hral takmer celý turnaj na prvej šachovnici a tretie miesto obsadil taktiež maďarský hráč FM Csaba Trajber, ktorý bol až 42. nasadený! Štvrtý skončil Poliak Ryszard Kasperek a piaty Rumún FM Daniel-George Scripcaru, ktorý v priebehu celého turnaja absolvoval aj prípravu na partie s veľmajstrom Pacherom.

V štyroch ratingových kategóriách boli udelené odmeny za prvé tri miesta. Víťazmi jednotlivých kategórií sa stali nasledovní: do 2000: Sarkozi Sabolcz (Veľký Meder),  do 1800: Patrik Verbytskiy (Topoľčany), do 1600: Jozef Kručay (NŠK Nitra, celkovo 94.), do 1000: Pal Aadveknam (Nórsko, celkovo 93.).

Víťazom bleskového turnaja sa stal GM Mikuláš Maník.

Veľmajster Pacher osemkrát udelil odmenu v podobe darčekového koša pre tvorcu najkrajšej partie kola - tieto boli pred začiatkom kola premeitané hráčom na projekčnom plátne. Okrem toho boli dvakrát ocenení aj hráči cenou fair-play. V jednom prípade súper (Pavel Mladý z Čiech) ponúkol remízu súperovi potom, čo mu vypršal čas na partiu ako úctu voči dobre odohranej partii. V druhom prípade ponúkol hráč silnejší o 200 elo bodov (František Tropp z LŠŠ) remízu súperke v úvode partie, ktorá musela absolvovať lekárske vyšetrenie, kvôli úrazu, ktorý sa jej stal pred raňajkami.

Priebeh podujatia

Turnaj sa hral obľúbeným hracím tempom 2 x 60 min + 30 s/ťah na 8 kôl pri dvojkolách. Pričom každý hráč mal v rozľahlej sále DK k dispozícii vlastný hrací stôl pre ničím nerušenú hru. Prvých 16 partií bolo vysielaných online. Účastníci podujatia mali na výber niekoľko rôznych štandardov ubytovania so stravovaním v najlepšom hoteli v meste. V priebehu celého turnaja mali k dispozícii bezplatný vstup na letné kúpalisko. Ako oddych na odreagovanie využívali miestnosť s ping-pongovým stolom a ďalšími športovými aktivitami vrátane spoločenských hier. Počas celého priebehu turnaja bol divákom k dispozícii komentovaný prenos partií od veľmajstra Pachera. Videoprenos jeho komentáru spolu s online partiami bolo tiež možné sledovať cez užívateľsky výborné prostredie svetovej šachovej stránky chess24.com. Rovnako tak boli v hracej miestnosti ďalšie dve kamery, ktoré naživo vysielali priebeh hry z hracej sály z dvoch uhlov pohľadu na prvú šachovnicu. Niekoľkí záujemcovia tiež využili možnosť príprav na partie s veľmajstrom Pacherom.

Sprievodný program

V úvodný sobotný večer si okrem kotlíkového gulášu mohli účastníci vychutnať naživo aj koncert kapely Michelle & Tibor Acoustic Band. V nedeľu na obed si viacerí hráči vypočuli prednášku vicemajsterky sveta Veroniky Gažíkovej súvisiacej so zdravým životným štýlom a jej životnou cestou. V nedeľu večer sa za účasti 86 hráčov konal bleskový turnaj, ktorého víťazom sa stal GM Mikuláš Maník. V pondelok na obed boli účastníkom prezentované ďalšie intelektuálne doskové hry ako Šogi, Hexašach a ChessTriatlon, ku ktorým vydal nedávno svoju publikáciu ich popularizátor p. Ján Machník.  A nakoniec v posledný večer sa konal vôbec prvý Šachovo-vedomostný kvíz s hlavnou cenou bezplatným štartovným do budúceho ročníka a ďalšími vecnými cenami, ktorí si účastníci veľmi obľúbili a ktorými ich sprevádzala zábavná moderátorská dvojica GM Mikuláš Maník a Peter Balogh.

Mediálne pokrytie

Z turnaja bola vysielená reportáž TV JOJ, ktorá sa venovala veľkej aktuálnej šachovej téme súvisiacej s anticheatingovými procesmi, nakoľko aj na tomto podujatí organizátori zabezpečili náhodné kontroly detektorom. Druhú už rozsiahlejšiu reportáž pripravila TV Centrál.

Reportáž TV Centrál:

Možno povedať, že máme za sebou skutočne jeden veľký letný šachový sviatok, kde sme sa účastníkom snažili, čo najviac spríjemniť strávenie času na turnaji v Topoľčanoch. Výsledkom bol druhý najväčší turnaj v klasickom FIDE tempe na Slovensku a množstvo prajných slov od účastníkov podujatia po jeho skončení.

Z viacerých z nich vyberáme niekoľko týchto na záver:

Hi Saša,

Just wanted to drop you a quick note, to say a big THANK YOU for arranging the wonderful tournament!

Lars, Pål and I truly enjoyed it – not only the tournament, but our whole trip was just excellent. In the car back to Bratislava we already talked about trying to join next year as well (are the dates planned already?), hopefully we can make it happen.

Please say hello and thank you to the rest of the organisation committee as well
(Jan Tellefsen, Nórsko)

Good morning,

I want to thank you for the great attractive tournament in Topolcany, that was worth playing!
(Maksym Badik, Ukrajina)

Kurnik, ale fakt super robíte ten turnaj špičkovo. Človek si tú atmosféru užil aj keď nehral.
(Martin Chlpík, Levice)

Alexander, ďakujeme Vám veľmi pekne! Ďakujeme všetkým za organizáciu! Boli sme po prvýkrát na Slovensku a vezieme si domov množstvo pozitívnych emócií – je to pohostinnosť, dobrota, priateľský prístup, prívetivosť... ste majstri.