Spravodajstvo
Tréninkový kalendář s Online šachovými testy
Na webu Šachy Dolmen začíná v pondělí 25. května další kolo soutěže...
Zverejnené: 24.05.2020
Pridajte sa k online šachovým tréningom. Stále je čas.
1. Rozpis šachových tréningov. Tréning trvá +/- 45 minút ...
Zverejnené: 20.05.2020
Ako sa stať GURU online učiteľ
Chceli by ste online učiť/vzdelávať druhých? Ako na...
Zverejnené: 19.05.2020
9 šachových fotiek, ktoré zmenili karanténu
Zazvonil zvoniec, a … Poznáme to. Každý príbeh sa raz...
Zverejnené: 12.05.2020
Medzinárodné zápasy na chess.com
Dobrý deň, ponúkame ďalšiu možnosť zahrať...
Zverejnené: 08.05.2020
Správa zo spravodajstva

Croatia Grand Chess Tour

Detail

Na dovolenku chodíme pravidelne, ako väčšina Slovákov, do Chorvátska. Nemám rád jazdu v noci a aj tak ma za volantom nikto nevystrieda. Preto si cestu plánujeme tak, že prenocujeme v malom hoteli pri Karlovaci. Druhý deň sa pokračuje na Split a potom trajektom niekde na ostrovy – pobrežie je preplnené.

Na tom by nebolo nič nezvyčajné a hodné povšimnutia. Lenže tento rok sme mali naplánovanú cestu pomerne skoro – začiatkom júla – využijúc sviatok Cyrila a Metoda. Ešte sa vám na tom asi nebude zdať nič nezvyčajné. Pokiaľ nie ste šachista a nesledujete trochu svetový šach. V termíne 26. júna až 8. júla za totiž hral v Záhrebe turnaj 12 najlepších svetových šachistov – Croatia Grand Chess Tour.

„Tatino, veď pôjdeme okolo,“ zahlásil synátor Jakub s jasným zámerom presvedčiť ma, aby sme sa tam šli pozrieť. Nebolo treba veľkého presviedčania. Veď kedy sa vám podarí vidieť svetovú šachovú elitu vrátane Magnusa Carlsena naživo? Hneď sme si rezervovali lístky cez internet – 80 kuna za osobu nebola až taká strašná suma. Síce spolu s manželkou nás to stálo 33 EUR, ale niekedy treba šachu aj niečo obetovať.

Lístky sme mali na posledné kolo. Hralo sa v Novinarskom dome v Záhrebe popoludní o 16:30. Takže sme strávili príjemné dopoludnie v Karlovaci pozeraním pamätihodností. A poobede sme sa vybrali do Záhrebu. Cestou sme sa dostali do dvoch neuveriteľne intenzívnych búrok a potom v Záhrebe sa navigácia zblaznela na rozkopávkach, ale šli sme v dostatočnom časovom predstihu, aby sme pohodlne stihli začiatok kola.

V Novinarskom dome bolo podujatie situované do veľkej polkruhovej miestnosti na druhom poschodí. Hneď pri vstupe sme museli odovzdať všetky mobily. Ešte šťastie, že nám zostal fotoaparát – prvých 5 minút sa mohlo fotiť. Do hľadiska sa zmestilo len 200 divákov, ktorí sedeli v prítmí v šiestich radoch stoličiek.  Pódium, ak sa tak dá nazvať, bolo oddelené od divákov červenou páskou a asi dvojmetrovým priestorom, ktorý hráči počas partií intenzívne využívali na prechádzanie a sledovanie partií súperov.

Hráči teda sedeli relatívne blízko divákov. Pódium bolo osvetlené dosť silným svetlom. Na boku každej šachovnice bola malá kamerka so širokouhlým objektívom. Tá sa používala na prenosy on-line, ktoré organizoval Saint Louis Chess Club na internete. Televízne štúdio bolo tiež v Novinarskom dome. Tam prebiehali analýzy a po skončení partií sa v ňom hráči zastavovali a poskytovali interview.

Vráťme sa však do hracej sály. Po krátkom úvodnom slove v chorvátčine sa začalo hrať a to bol priestor pre mňa, aby som urobil pár fotografií. Najväčší záujem bol, samozrejme, o fotografiu Magnusa Carlsena, ktorý v tomto kole hral s francúzskym veľmajstrom Vachier-Lagravom. Podarilo sa mi celkom dobre odfotografovať všetky dvojice hráčov a potom sme sa už mohli s Jakubom sústrediť na priebeh partií. Maminu to po niekoľkých minútach prestalo baviť a išla si lúštiť krížovky do vedľajšej miestnosti pre divákov, kde prebiehal priamy prenos na internete na veľkom televízore.

Pre divákov v hracej sále boli k dispozícii veľké monitory umiestnené nad pódiom, kde sa zobrazoval priebeh každej partie. Diváci občas potichu diskutovali pozície na šachovniciach, ale tento šepot intenzívne prehlušoval hukot dvoch silných klimatizačných jednotiek, ktorými sa zboku miestnosti vháňal chladný vzduch.  S Jakubom sme venovali pozornosť najmä Magnusovej partii s Vachier-Lagravom a divokej partii Rusa Nepomniatchiho s Holanďanom Girim. Nepomniatchi obetoval jazdca za pešiaka na h7 a rozbil súperovi kráľovské krídlo. Zdalo sa, že útok je neodvrátiteľný. Holanďan však utiekol s kráľom na dámske krídlo, stabilizoval pozíciu a potom využil silu svojich figúr. „Som zvedavý, čo urobí Nepomniatchi po Sd1“,  povedal mi Jakub. Nič. Giri potiahol Sd1 a Nepomniatchi sa vzdal.

Ešte sme počkali, ako sa vyvinie Magnusova partia a keď už mal výhru na lopate išli sme vyzdvihnúť maminu do miestnosti pre analýzy. Krížovky už mala vylúštené, tak bola rada, že nás premohol hlad a šli sme na večeru. Samozrejme na čerpačku. Skúste nájsť v Záhrebe v nedeľu otvorenú reštauráciu.

Ale zážitok to bol krásny. Ďakujem manželke, že to s nami vydržala a my sme sa mohli pozrieť na veľký šach naživo.

Oficiálna stránka turnaja:

https://grandchesstour.org/2019-grand-chess-tour/2019-croatia-grand-chess-tour

Peter Bielik
ŠK Považské Podhradie

Zverejnené: 25.07.2019 | Autor: PeterBielik
Croatia Grand Chess Tour
Detail
Croatia Grand Chess Tour
Detail
Croatia Grand Chess Tour
Detail
Ďakujeme našim partnerom a sponzorom
partner/12
partner/14
Oficiálnu stránku SŠZ www.chess.sk prevádzkuje Slovenský šachový zväz, Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky, Sekretariát: Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky
mobil: 0903/363993, IBAN: SK54 8330 000000 2600 932871, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, e-mail: sekretariat@chess.sk
Created by WebCreative.info © 2010 All rights reserved.