Spravodajstvo
50. výročie zavedenia ELO ratingu
V roku 1970 prevzala FIDE systém výpočtu...
Zverejnené: 28.09.2020
Bude to maratón, nie šprint
Sériu troch online turnajov Bratislava chess online open 2020 odštartoval...
Zverejnené: 27.09.2020
Slovenské šachové jednotky
Rok 1971. FIDE sa...
Zverejnené: 27.09.2020
Pozvánka na Memoriál Dr. T. Nemca
Vážení šachoví priatelia, Pozývame Vás na 16.ročník Memoriálu Dr....
Zverejnené: 27.09.2020
Hľadáme posilu do 1. a 2. ligy do Topoľčian
V tejto sezóne bude Topoľčiansky šachový klub štartovať s dvoma družstvami v...
Zverejnené: 25.09.2020
Správa zo spravodajstva

Slováci hrajú na ME mládeže o zlato

Detail

Bratislava sa v týchto dňoch zmenila na hlavné mesto šachu. Mamutí šachový šampionát, ktorý sa v týchto dňoch odohráva v bratislavskej Inchebe za účasti viac ako 1300 hráčov z 49 krajín Európy, sa prehupol do svojej poslednej tretiny. V stočlennej slovenskej výprave sa najlepšie darí Bratislavčanovi Sebastiánovi Lukášovi Kostolanskemu, ktorý zatiaľ pomerne suverénne útočí na zlatú medailu v kategórii chlapcov do 14 rokov. Po šiestom z celkovo deviatich kôl 5-krát zvíťazil a raz remizoval. Podobne je na tom aj Samir Sahidi, ktorý v šestici hráčov delí s 5 bodmi rovnako tak prvé miesto v kategórii chlapcov do 16. rokov. 

Hra Slovákov o tituly Majstrov Európy 

Na Majstrovstvách Európy mládeže je za nami šesť hracích dní a od konca turnaja nás delia posledné tri kolá. Zľahka tak začína finiš podujatia naprieč všetkými kategóriami chlapcov a dievčat do 8, 10, 12, 14, 16 a 18 rokov. Najlepšie predpoklady na dosiahnutie najvyšších priečok má pred sebou 13-ročný Sebastián Lukáš Kostolanský, ktorý v kategórii 14-ročných (teda ako mladší hráč z dvoch hrajúcich ročníkov!) štartoval so štartovným číslom 1 a doteraz veľmi suverénne túto pozíciu obhajuje. Svedčí o tom aj výsledok šiesteho kola, v ktorom vôbec prvýkrát jeho partia skončila inak ako víťazstvom, a to remízou s konkurentom Rusom Andreyom Tsvetkovom, s ktorým v tejto chvíli spoločne delí prvé miesto na turnaji. 

Ako hovoril po 5. kole Sebastiánov tréner a dekády pôsobiaca legenda slovenského šachu – veľmajster Ľubomír Ftáčnik: „Spokojný som mimoriadne, a teraz sa začne lámať chleba. Veľmi ma zaujíma, čo bude v posledných štyroch kolách. Toto je vlastne nástup k finále, a ten nástup nemohol byť lepší,“ – zároveň však veľmi pozitívne dodáva, že to, čo dnes u neho vidíme ešte zďaleka nie je všetko, na čo on sám má v budúcnosti potenciál.

Celý rozhovor s Ľubomírom Ftáčnikom o doterajšom výsledku Sebastiána si môžete vypočuť nižšie:

Ďalší skvelý výkon podáva v kategórii chlapcov do 16 rokov Trnavčan Samir Sahidi, ktorý v šiestom kole tiež remizoval a zaradil sa tak do šestice hráčov, ktorá spoločne delí prvé miesto. Navyše los ďalšieho kola bol k nemu prívetivý a z tejto skupiny hráčov mu pridelil jedného z papierovo slabších súperov. Rébus tejto kategórie sa tak definitívne rozlúskne až v najbližších dňoch. 

Samir sám hodnotí túto situáciu nasledovne: „Bude to napínavé, lebo veľa hráčov bude mať rovnaký počet bodov a stále sa nevie, kto bude víťazom.“ 

Celý rozhovor so Samirom Sahidim si môžete pozrieť vo videu nižšie (1,5 minúty):

Ak by sa to naším reprezentantom podarilo, nadviazali by tak na rovnaký úspech dnešnej slovenskej jednotky veľmajstra Jána Markoša, ktorý sa pred zhruba 20 rokmi tiež stal Majstrom Európy v kategórii chlapcov do 18 rokov. 

Z ostatnej výpravy sa medzi najlepšie hrajúcich hráčov radia ešte GM Jerguš Pecháč, WFM Dominika Ferková, WCM Viktória Nadzamová, FM Filip Haring, WCM Martina Šošovičková a WFM Lucia Ševčíková, ktorí sa všetci hýbu v prvej tridsiatke vo svojich kategóriách. 

Šampionát s rekordnou účasťou 

Šampionát sa už dnes zapísal do niekoľko dekád siahajúcej histórie ako vôbec najväčšie šachové podujatie pod patronátom Európskej šachovej federácie ECU. V 12 samostatných turnajoch chlapcov a dievčat štartuje spolu viac ako 1300 hráčov z 49 krajín Európy, pričom celkový počet účastníkov sa počíta až na 2,5 tisíca ľudí, ktorí navštívili naše hlavné mesto a doslova ho tak premenili na hlavné mesto šachu týchto dní.

Súťaží sa na 9 kôl v klasickom šachu, tj. tempom hry 2x 90 minút na 40 ťahov + 30 minút do konca partie s prídavkom 30 sekúnd za každý vykonaný ťah. Bežná partia potom trvá priemerne okolo 4 až 5 hodín, pričom tie najdlhšie hry sa môžu hrať aj 7 hodín

Hrá sa tzv. švajčiarskym systémom, kedy každý z hráčov hrá všetky kolá až do konca turnaja a hráči v jednotlivých kolách sú losovaní navzájom podľa svojich predchádzajúcich výsledkov, tak aby hrali spolu hráči s podobnými priebežnými výsledkami. 

Hrá sa zhruba na 660 šachovniciach súčasne a z toho až na viac ako 400 digitálnych šachovniciach prebieha online prenos partií.

Viac o faktických údajoch podujatia a zaujímavostiach z neho hovorí hlavný rozhodca turnaja Ivan Syrový:

Finále šampionátu vyvrcholí v sobotu

Ako turnaj dopadne pre našich hráčov sa dozvieme už túto sobotu. Kolá dnes a zajtra štartujú o 15. hodine a trvajú zhruba do 21. hodiny večer. V sobotu 10. augusta sa posledné kolo začne o 10. hodine. Záverečný ceremoniál začne potom o 19. hodine.

Z podujatia je tiež možné sledovať komentovaný prenos, ktorý je možné nájsť na webstránke organizátora podujatia http://www.eycc2019.eu/

Tlačová správa SŠZ, 8. augusta 2019

Zverejnené: 08.08.2019 | Autor: Alexander Riabov
Slováci hrajú na ME mládeže o zlato
Detail
Slováci hrajú na ME mládeže o zlato
Detail
Slováci hrajú na ME mládeže o zlato
Detail
Slováci hrajú na ME mládeže o zlato
Detail
Slováci hrajú na ME mládeže o zlato
Detail
Slováci hrajú na ME mládeže o zlato
Detail
Ďakujeme našim partnerom a sponzorom
partner/12
partner/14
Oficiálnu stránku SŠZ www.chess.sk prevádzkuje Slovenský šachový zväz, Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky, Sekretariát: Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky
mobil: 0903/363993, IBAN: SK54 8330 000000 2600 932871, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, e-mail: sekretariat@chess.sk
Created by WebCreative.info © 2010 All rights reserved.