Turnaj o meč rytiera Podmanického sa uskutočnil už...
Len pár dní naspäť skočili Majstrovstvá Európy družstiev...
Zverejnené: 04.11.2019
Správa zo spravodajstva

Slovensko má nového Majstra Európy v šachu mládeže

Detail

Majstrovstvá Európy v šachu mládeže na domácej pôde priali mladým šachistom zo Slovenska. Najlepšie sa darilo 13-ročnému Sebastiánovi Lukášovi Kostolanskému, ktorý v o rok staršej kategórii získal zlatú medailu a stal sa Majstrom Európy medzi chlapcami do 14 rokov. Okrem neho získal výborné 5. miesto aj 16-ročný Trnavčan Samir Sahidi, ktorý sa celý turnaj držal nielen na čele, ale dokonca aj vo vedení turnaja. Spomedzi dievčat sa najviac darilo 13-ročnej Viktórii Nadzamovej z Košíc, tá vo svojej kategórii skončila na 18. mieste. Rekordne veľkého šampionátu sa v bratislavskej Inchebe zúčastnilo 1300 hráčov zo 49 krajín Európy a dovedna okolo 2,5 tisíca účastníkov.

Zlatá medaila Sebastiána L. Kostolanského

Najväčšie nádeje našej až 100-člennej reprezentácie sme od prvých dní vkladali do Sebastiána Lukáša Kostolanského. V kategórii chlapcov do 14 rokov patril medzi mladší ročník, no napriek tomu bol favoritom súťaže. Túto pozíciu dokázal suverénne udržať, keď po prvých piatich kolách z celkovo deviatich neskončila žiadna z jeho partií inak ako víťazstvom.

Napriek tomuto famóznemu výsledku hovoril v tom čase Sebastiánov tréner – legenda slovenského šachu – veľmajster Ftáčnik o tom, že má v sebe potenciál na ešte oveľa viac, ako to, čo v týchto dňoch máme možnosť vidieť. V šiestom kole skončila remízou partia s jeho najväčším konkurentom Rusom Andreyom Tsvetkovom a v ďalších dvoch kolách Sebastián tiež remizoval.

V tomto čase boli s Tsvetkovom obaja vo vedení, avšak Sebastián zaostával o pomocné hodnotenie, ktoré nasvedčovalo skôr tomu, že ani víťazstvo v poslednom kole so silným súperom Popovom, mu nebude stačiť na zlatú medailu. Napokon sa však šťastie priklonilo na jeho stranu a Sebastián sa stal najtesnejším rozdielom Majstrom Európy.

„Som určite veľmi rád, mal som teda aj trochu šťastie, lebo som bol na tom horšie na Buchholze (pozn.: pomocné hodnotenie v prípade rovnakého počtu bodov). Dúfam, že keď bude nabudúce takéto podujatie, tak na ňom vyhrám nielen na Buchholz, ale aj na body.“ Celý rozhovor so Sebastiánom je k dispozícii nižšie:

Za posledných 20 rokov je to len štvrtá zlatá medaila, ktorú Slovensko získalo v náročnej konkurencii ME mládeže (R. Pokorná 1999, J. Markoš 2000, V. Gažík 2010).

Ďalšie úspechy našich

Celý turnaj hral výborne aj 16-ročný Samir Sahidi. V súťaži štartoval s číslom 8, ale ešte po 6. kole sa stále nachádzal vo vedúcej skupine, ktorá delila prvé miesto na turnaji. Zlom prišiel v 7. kole, keď prehral s Holanďanom De Boer Eelkem. V posledných dvoch kolách už však Samir zvíťazil. A hoc sa aj nachádzal v skupine piatich hráčov deliacich druhé až šieste miesto, pomocné hodnotenie ho napokon odsunulo až na 5. priečku.

Samir svoje pôsobenie na turnaji komentoval týmito slovami: „Mohlo to byť aj lepšie, ale som spokojný, získal som dosť bodov. Dúfam, že nabudúce to bude lepšie. Je to môj doteraz najlepší výkon.“ Celý rozhovor so Samirom:

Spomedzi ďalších hráčov sa ešte dobre darilo aj GM Jergušovi Pecháčovi (14. miesto CH18), Filip Haring (17. miesto CH16), či najlepší dievčenský výsledok WFM Viktórie Nadzamovej (18. miesto D14).

Šampionát po viac ako 20 rokoch znova na Slovensku

Šampionát sa už dnes zapísal do niekoľko dekád siahajúcej histórie ako vôbec najväčšie šachové podujatie pod patronátom Európskej šachovej federácie ECU. V 12 samostatných turnajoch chlapcov a dievčat štartuje spolu viac ako 1300 hráčov z 49 krajín Európy, pričom celkový počet účastníkov sa počíta až na 2,5 tisíca ľudí, ktorí navštívili naše hlavné mesto a doslova ho tak premenili na hlavné mesto šachu týchto dní.

O náročnej organizácii šampionátu viac porozprávala hlavná organizátorka šampionátu Eva Repková, ktorá predovšetkým vyzdvihla výborné hracie podmienky v bratislavskej Inchebe a spolupráci s otcom a synom Rozinovcami.

„Mnohí účastníci si pochvaľujú hraciu miestnosť a vôbec podmienky. Okrem toho, že máme hraciu sálu, tak je tu aj miestnosť pre rodičov, kde je internet a občerstvenie a môžu tam čakať na svoje deti a takisto sú tam aj tréneri. Zároveň viac ako 400 šachovníc vysielame online, čo je tiež fantastické, pretože účastníci sa nenudia a môžu sledovať partie svojich detí a zverencov, čo je tiež vcelku výnimočné, pretože nakoľko si ja pamätám, tak zvykom býva iba okolo sto šachovníc, z ktorých ide online prenos.“ Celý rozhovor s Evou Repkovou:

Záverečné odovzdávanie cien sa nieslo v slávnostnom duchu a ceny najlepším hráčom prišiel osobne odovzdať aj predseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko.