Spravodajstvo
Školenie učiteliek MŠ
...
Zverejnené: 29.05.2020
9. ročník turnaja začiatočníkov – RICOH Chess Tour, 2019 - 2020
  Šachista, který učinil hrubou chybu, může ještě zahrát...
Zverejnené: 26.05.2020
Diplom za 1. miesto v 2. divízii Live Chess European League
Za naše snaženie, spoločné úsilie, šachové umenie, taktické obraty, bezsenné noci za...
Zverejnené: 25.05.2020
Tréninkový kalendář s Online šachovými testy
Na webu Šachy Dolmen začíná v pondělí 25. května další kolo soutěže...
Zverejnené: 24.05.2020
Pridajte sa k online šachovým tréningom. Stále je čas.
1. Rozpis šachových tréningov. Tréning trvá +/- 45 minút ...
Zverejnené: 20.05.2020
Správa zo spravodajstva

Návrat ku koreňom 2. časť – Memoriál Ondreja Rintela 2019

 Miesto úvodu:

„V základnej škole Tribečská v Topoľčanoch učiteľ matematiky (šachový zanietenec) pán Štefan Smolinský s jedným zo svojich žiakov s Igorom Rintelom miesto matematiky začal hrávať šach (v triede sa vždy našla ochotná duša, ktorá doniesla šachy). Neskôr mu však došlo, že sa viac venuje šachu, ako matematike. Vyriešil to tak, že založil šachový krúžok a začal hľadať učiteľa šachu. Oslovil aj pána Ondreja Rintela, ktorý ponuku prijal.

V 46.ročníku Memoriálu Ondreja Rintela sa syn Boris Rintel vracia čiastočne k pôvodnému scenáru šachový turnaj spojený s denným táborom popretkávaným okrem šachových partií aj inými zaujímavými činnosťami.“

 

46. ročník Memoriálu Ondreja Rintela sa usporadal v dňoch 19. – 23.augusta 2019 pod záštitou ŠK Doprastav a Slovan Bratislava v priestoroch ŠK Slovan, ktorý sídli v Základnej škole na Černyševského ulici v bratislavskej Petržalke (dnes už ZŠ A.Karpova).

Napriek tomu, že turnaju mládeže MOR doteraz hodnotu pridávali aj dnes už zvučné šachové mená výhercov jednotlivých ročníkov - reprezentant SR Igor Štohl, z mladšej generácie Michal Kujovič, Peter Vavrák, Marián a Martin Jurčíkovci, Dominik Csiba a ďalší. 39. 40. a 41. ročník vyhral Marek Karas, 44. Igor Lintner  (obaja odchovanci Borisa Rintela) turnaj bol doposiaľ v Bratislave organizovaný ako čistý šachový turnaj.

Samozrejme memoriálu sa zúčastňovali a zúčastňujú aj dievčatá. 38. ročník vyhrala Renáta Koloditsová, zatiaľ ako jediná v histórii. Účastníčkou 25. ročníka turnaja bola aj reprezentantka Slovenska Regina Pokorná, majsterka Európy v roku 1999 v kategórii junioriek a členka reprezentačného družstva žien SR.

Po zvažovaní a stretnutí sa viacerých ľudí – nadšencov, nakoniec súčasťou 46.ročníka Memoriálu Ondreja Rintela sa stal aj denný tábor. Bolo to pre nás všetkých niečo nové, priznávam, takže sme pred touto formou mali aj rešpekt. Pozitívom bolo, že sa nás stretlo viac rôznych organizátorov - rôznych skúseností a hlavne rôzneho veku. S vynikajúcim typom prišiel Martin Hunčár s návrhom aby sa členom realizačného tímu stal Jonatan Pavelka, ktorý už mal skúsenosti s denným táborom a bol vekovo najbližšie k účastníkom turnaja. Bonusom sa stala návšteva predsedu ŠK Doprastav Miša Vrbu aj niekoľko násobná návšteva zástupcu BŠZ Stana Vlčeka. Osobne sa prišla pozrieť a podporiť nás aj nová pani riaditeľka základnej školy pani Zora Dóczyová (bývalá odišla práve do dôchodku), ktorým obom patrí veľká vďaka. Napriek skutočnosti, že už mali všetko pripravené na nový školský rok, umožnila naším mladým šachistom aj pobyt v miestnosti stolnotenisového krúžku (rakety a loptičky boli) a oboch telocviční (Jonatan vyčaroval futbalovú loptu) čo sa napokon ukázalo ako veľký ťahák v rámci mimo šachových aktivít pre súťažiacich. Účastníci denného tábora mali okrem priebežného celodenného občerstvenia mali v rámci obeda na výber každodenne z troch jedál. (pre budúcnosť za úvahu stojí, pokiaľ bude taká možnosť, dať jedálny lístok k dispozícii rodičom, aby títo vedeli hlavne tých najmladších usmerniť vo výbere jedla). 

Každý deň účastníci okrem voľno-športových aktivít mali aj kvízovú časť ukončenú odmenami pre prvých troch umiestnených. Neraz prišlo aj na losovanie tam kde sa stretli vedomostne rovnocenní. Aj tu veľkým prínosom bol Igor Poláčik, ktorý pripravil kvíz v inej forme (premietanie otázok cez diaprojektor), mal obrovský úspech. Ďalší podnet pre budúcnosť. Nezištne pomohli aj Rudo Mišík a podporiť prišiel Žigo Fonód.       telocvičňa-radosť z hry

Neviem či to bolo vplyvom rozšírenej formy turnaja, alebo vytvorenou atmosférou, aj šachové zápolenie napriek variabilným „elám“ bolo až do konca vynikajúcou a vysoko motivačnou časťou celého memoriálu.

Tohto ročníka sa zúčastnilo 26 hráčov, z toho 6 dievčat.

Najväčším favoritom bol Ondrej Vadila zo Slovanu. Ďalším, ktorý ho mohol ohroziť a aj sa to očakávalo, bol Šimon Šalgovič z Doprastavu.

Súboj o prvé miesto bol dosť napínavý, ešte pred posledným kolom boli traja, ktorý mohli vyhrať, k dvom menovaným sa pridal Dominik Petrek z Tomášova. Do posledného kola išli s rovnakým bodovým ziskom.

Čakalo sa, kto z nich zaváha, nakoľko ich vzájomné partie skončili remízami.

Nakoniec to bol Dominik, ktorý mal z nich najťažšieho súpera, Marek Škrinár (Slovan), keby vyhral mal ešte šancu obsadiť štvrté miesto, remíza obom nepomohla.

Ondrej so Šimonom nezaváhali, nakoniec Ondrej vyhral o pol bodu Bucholza. 

Aj boj o štvrté miesto bol dosť napínavý. Pred posledným kolom boli piati, ktorí ho mohli získať. Už spomínaní Marek, Michal Livňanský (Doprastav), najväčšie prekvapenie turnaja, Martin Bernard (Lokomotíva), Samuel Havalda (KŠN), Ľubomír Skach (Lokomotíva).

Nakoniec ho získal Michal, asi s ním málo kto počítal.   duel MIška s Ondrom

Najlepšie dievča podľa očakávania Natália Havaldová KŠN obsadila deviate miesto s piatimi bodmi. 

Ako vidno súboj to bol riadny. Nikto nič nenechal na náhodu, nikto nič nikomu nedaroval. Ale zákulisné prepočty fungovali ako u veľmajstrov. Tým, že to riaditeľ turnaja ihneď dával na internet, každý večer sa doma analyzovalo a hracie plány sa tvorili do poslednej chvíle pred ďalším kolom.

Riešiteľská súťaž tento rok nedopadla najlepšie, svoje riešene odovzdali iba štyria hráči, správne ju vyriešil len jeden, Viktor Heinlein zo Slovana.

Vďaka všetkým mladým súťažiacim ale aj ich rodičom sa potvrdilo, že táto forma memoriálu sa dá.

 

Memoriál Ondreja Rintela sa postupne stával a je ním dodnes - najstarším mládežníckym turnajom na Slovensku. Tento ročník ukázal, že má šancu  pokračovať a tento neoficiálny titul si udržať. Veď po rokoch vyčaroval neopakovateľnú atmosféru „šachového turnaja s denným táborom“.

 

Kompletné výsledky: http://chess-results.com/Tnr458619.aspx?lan=4

Fotografie:

https://www.facebook.com/pg/Milujemesach/photos/?tab=album&album_id=3455930541099067

http://skdps.com/menu_foto.php?identifier=365

 

 

 

Jozef Helenin, Boris Rintel

Zverejnené: 31.08.2019 | Autor: Boris Rintel
Ďakujeme našim partnerom a sponzorom
partner/12
partner/14
Oficiálnu stránku SŠZ www.chess.sk prevádzkuje Slovenský šachový zväz, Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky, Sekretariát: Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky
mobil: 0903/363993, IBAN: SK54 8330 000000 2600 932871, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, e-mail: sekretariat@chess.sk
Created by WebCreative.info © 2010 All rights reserved.