Spravodajstvo
MSR Drienica
Priatelia vrcholového šachu na Slovensku, Majstrovstvá Slovenska mužov a žien...
Zverejnené: 13.08.2020
Článok o šachu v magazíne Dieťa
V ostatnom čísle 6-7/2020 rodinného magazínu Dieťa bol publikovaný článok...
Zverejnené: 12.08.2020
Trénerský kurz
Pozývame Vás na trénerský kurz - špeciálnu časť, ktorý...
Zverejnené: 09.08.2020
Zomrel člen Šachového klubu Sparta Považská Bystrica Peter Budaj
Vážení šachový priatelia,  6.8.2020 nás  vo veku 54 rokov  opustil náš kamarát...
Zverejnené: 09.08.2020
Jasna zprava o začatku Majstrovstvoch republiky za rok 2020 vof Drienici. Jasná správa o začiatku Majstrovstiev republiky na rok 2020 v Drienici.
Važene šachove kamaraci, priatelia, najdoležitejši  šachovi turnaj roka je...
Zverejnené: 09.08.2020
Správa zo spravodajstva

Druhé dvojkolo zamiešalo poradím

Detail

Najvyššia domáca šachová súťaž ECo-C Extraliga pokračovala cez víkend druhým dvojkolom. Ti, ktorí očakávali množstvo napínavých súbojov, veru nemohli byť sklamaní. Už sobota totiž priniesla hromadu prekvapení.

Reinter Humenné nastúpil vo výrazne oslabenej zostave a tak sa do pozície favorita dostali hostia zo Žiliny a svoju úlohu potvrdili jasným víťazstvom 6:2. Obhajca titulu Dunajov nastúpil na pôde nováčika v Košiciach. Vo vyrovnanom stretnutí sa zrodil len jeden rezultatívny výsledok na 4.šachovnici a ten rozhodol o prekvapujúcom víťazstve domácich. Podhájska privítala doma Modru. Hostia mali síce navrch na horných šachovniciach, posledné tri však skončili výhrami domácich, ktorí sa tak tešili z prvého bodového zisku v sezóne. Dunajská Streda nastúpila bez niekoľkých opôr, napriek tomu chcela Dubnici oplatiť nečakanú prehru z minulej sezóny. Hostia však dokázali svojho súpera zdolať aj tentokrát a postarali sa o ďalšie prekvapenie 3.kola. Prekvapenia sme sa nedočkali v súboji KŠN s Liptovskou šachovou školou. Hostia pristúpili k zápasu zodpovedne, nepodcenili súpera a odniesli si jasné víťazstvo. Slovan bol proti Prakovciam miernym favoritom. Hostia z východu Slovenska však tuho bojovali a po tesnom triumfe si odvážajú všetky tri body. 

Po 3.kole nastala v tabuľke naozaj kuriózna situácia: každé družstvo už malo aspoň jednu prehru a na čele bola 6-členná skupina so 6 bodmi!

V nedeľu nastúpilo Humenné proti Dunajovu, obe družstvá bez niekoľkých hráčov zo základnej zostavy. Zápas lepšie zvládli Kysučania a zvíťazili 5:3. Reinter bude chcieť na toto dvojkolo čo najskôr zabudnúť. Košičania povzbudený sobotňajším víťazstvom nad majstrom kládli veľmi tuhý odpor aj favorizovanej Žiline, hostia však vybojovali tesné víťazstvo a prepracovali sa na čelo tabuľky. Dubnici chýbali proti Podhájskej dvaja českí hráči, domáci tak boli favoritmi najmä na nižších šachovniciach. Predpoklady sa potvrdili a Podhájska si pripísala aj druhé víťazstvo. Dunajskú Stredu čakal náročný duel s Modrou. Obaja súperi chceli odčiniť prehru zo soboty. Po napínavom priebehu sa tešili z tesného víťazstva domáci a udržali si kontakt s najvyššími priečkami tabuľky. Hráči KŠN nazbierali ďalšie cenné skúsenosti proti silným Prakovicam, určite potešila výhra Samira Sahidiho s veľmajstrom Matuszewskim na 1.šachovnici. Slovan bol proti výrazne oslabeným Liptákom jasným favoritom. Už sa zdalo, že si pripíše tesné víťazstvo, ale Filip Haring potrestal kaskadérsky kúsok súperovho kráľa a vyrovnal stav na konečných 4:4.

Po 4 kolách je na čele tabuľky 9-bodová Žilina o skóre pred Dunajovom. O dva body zaostávajú Liptovská šachová škola, Slovan Bratislava a Dunajská Streda. Bez bodu už je iba KŠN Bratislava. 

Ďalšie dvojkolo je na programe 18. a 19. januára 2019 a my sa opäť máme na čo tešiť.

Kompletné výsledky a tabuľka

Komentár ŠK Dunajská Streda k druhému dvojkolu (Ing. Jozef Ráchela):

V treťom kole sme hostili ŠKŠ Dubnica nad Váhom, súpera, ktorému sme vlani na ich pôde podľahli a tak sme sa snažili postaviť podľa možnosti, čo najoptimálnejšiu zostavu, so snahou, aby v nej boli, minimálne na 50 %, dunajskostredskí odchovanci, pomer bol nakoniec 5 x odchovanci a 3 x hosťujúci. Dubnica je ale veľmi skúsené družstvo, rodinného typu, traja z ôsmich boli posilnení aj účasťou ich manželiek, čo zabezpečuje pohodu, lesk a dobrú náladu a keď sa k tomu priráta aj dobré zloženie družstva / skúsený IM Zpěvák na šiestej šachovnici a hlavné eso, GM Plát, až na dvojke/, je veľmi náročné ich zdolať a nám sa to ani tentokrát nepodarilo. V budúcnosti budeme musieť na nich vymyslieť niečo iné.

 Poďme však pekne po poriadku. Po troch hodinách hry to ešte vypadalo úplne vyrovnane, ba trochu aj v náš prospech. Potom však príchodom časových tiesní sa začalo šťastie od nás odkláňať, najmä v partiách medzi našim IM Rigó Zsoltom proti GM Vojtovi Plátovi a našim IM Csiba Dominikom proti IM Pavlovi Zpěvákovi, naši v nich stáli dlho lepšie, a keď k tomu prirátame aj nevydarený výkon nášho GM Czebe Attilu proti IM Piesik Piotrovi, po štyroch hodinách hry sme prehrávali už 0,5 : 3,5! Naši však tiež statočne bojovali a dvomi ďalšími výhrami, zásluhou IM Csonka Attilu proti FM Vladimírovi Vojtekovi a IM Bagi Mátého proti FM Karolovi Motúzovi, sme sa dostali znovu do hry. Zostávali posledné dve partie, v ktorých v jednej sme mali dvoch pešiakov menej, FM Farkas Gábor proti Andrejovi Verešovi a v druhej bola pozícia vyrovnaná medzi FM Takács Lászlóm a FM Petrom Bombekom. Pre dosiahnutie aspoň celkovej remízy sme potrebovali z týchto dvoch partií uhrať aspoň 1,5 bodu. V tomto momente sa zachoval náš hráč, na naše prekvapenie, trochu neskúsene. Prijal remízu, bez toho, že by si zistil, ako stojí družstvo a tým pádom vlastne podpísal našu celkovú prehru, lebo Dubnica už mala tým pádom 4 body a v poslednej partii, ktorá sa ešte hrala, dvoch pešiakov naviac, čo síce náš hráč dokázal zremizovať, ale celkovo to už bolo málo platné. V takýchto prípadoch, keď hráč hrá za družstvo, a nie len za seba, musí sa pokúšať aj za cenu prehry, hrať aj remízovú partiu riskantnejšie a pokúšať sa vyhrať. Dúfajme, že sa z toho poučíme. Neostávalo nám nič iné, len Dubnici, s trpkým úsmevom, pogratulovať k víťazstvu na našej pôde.    

V nedelňajšom stretnutí, po napoly prebdenej noci, sme privítali veľmi silné družstvo ŠK Modra, v čele s tromi špičkovými veľmajstrami, Csaba Baloghom, Petrom Michalíkom a Igorom Štohlom a keď k tomu prirátame aj výborných mladíkov IM Jana Vykouka, FM Martina Jablonického, Dušana Schwarza, FM Jozefa Federiča a Michala Sobeka,  nebolo nám všetko jedno. Prehrať aj v ďalšom stretnutí by nebolo nič príjemného. My sme nastúpili oproti sobote s dvomi zmenami, na šiestej šachovnici s IM Milanom Ráchelom a na ôsmej šachovnici s vychádzajúcou maďarskou hviezdou FM Borhy Marcellom. Všetky partie boli veľmi bojovné a šťastena sa naklonila na našu stranu, keď sme dokázali na dvoch šachovniciach vyhrať, zásluhou IM Attilu Csonku a FM Marcella Borhyho a z hostí sa to podarilo len GM Csaba Baloghovi. Ostatné partie skončili peknými, obsažnými remízami. Zaknihovali sme veľmi dôležité víťazstvo, ostali sme naďalej v hre o dobré umiestnenie a tešíme sa na ďalšie dvojkolo, v januári ´20, v Bratislave.

Zverejnené: 28.11.2019 | Autor: Rasto Diviak
Druhé dvojkolo zamiešalo poradím
Detail
Druhé dvojkolo zamiešalo poradím
Detail
Druhé dvojkolo zamiešalo poradím
Detail
Druhé dvojkolo zamiešalo poradím
Detail
Druhé dvojkolo zamiešalo poradím
Detail
Druhé dvojkolo zamiešalo poradím
Detail
Ďakujeme našim partnerom a sponzorom
partner/12
partner/14
Oficiálnu stránku SŠZ www.chess.sk prevádzkuje Slovenský šachový zväz, Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky, Sekretariát: Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky
mobil: 0903/363993, IBAN: SK54 8330 000000 2600 932871, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, e-mail: sekretariat@chess.sk
Created by WebCreative.info © 2010 All rights reserved.