Vzhľadom na aktuálnu situáciu sa turnaj v rapid šachu, Open Banská Štiavnica...

ecoc
Správa zo spravodajstva

Majstrovstvá Slovenska žiakov a žiačok ZŠ a študentov a študentiek SŠ 2019

Detail

Finálový turnaj Majstrovstiev Slovenska žiakov, žiačok a študentov a študentiek hostili 5.12.2019 opäť Topoľčany. Topoľčiansky šachový klub vedený Mgr. Ing. Alexandrom Riabovom získal právo usporiadať toto podujatie už štvrtý rok po sebe. Tento rok bolo podujatie zorganizované opäť v priestoroch Kultúrneho domu, ktoré poskytli účastníkom výborné podmienky na hru a dostatok priestoru aj pre sprievodné osoby a oddych účastníkov. Prínosom bol aj bufet a živý komentár v predsálí hracej miestnosti v podaní veľmajstra Mikuláša Maníka počas celého turnaja. Na otvorení turnaja privítala účastníkov aj primátorka mesta Topoľčany JUDr. Alexandra Gieciová. Hrali sa štyri samostatné turnaje švajčiarskym systémom na 7 kôl tempom 2x10 min. + 5s/ť.

O štart vo finálovom turnaji je veľký záujem a veľmi potešiteľnou skutočnosťou je účasť najlepších slovenských mládežníkov na tomto podujatí. Aj tentoraz sme v Topoľčanoch privítali exmajstra sveta IM Viktora Gažíka, najmladšieho slovenského veľmajstra Jerguša Pecháča a aj čerstvého majstra Európy v rapid šachu FM Filipa Haringa. Ich aktívna účasť je veľkou motiváciou pre ostatných, aby sa im pokúsili vyrovnať, či prekonať ich. Ďalším potešiteľným faktom je, že sa krajské kolá uskutočnili vo všetkých krajoch a počet v nich štartujúcich dosiahol číslo 577 účastníkov. Trendom posledných ročníkov je nárast počtu stredoškolákov, čo možno pripísať najmä úspešným projektom SŠZ končiacej dekády, teda GPX mládeže a projektu Šach na školách. Finálových turnajov sa zúčastnilo dovedna 119 hráčov a hráčov v štyroch kategóriách.

V súťaži stredoškoláčok odohrali celý turnaj na špici WFM Stella Sánková (Gymnázium J. G. Tajovského B. Bystrica) a WFM Dominika Ferková (Gym. L. Stöckela Bardejov). Obe získali po 6 bodov zo 7 partií a nakoniec sa z premiérového prvenstva tešila Stella Sánková, striebornú medailu, rovnako ako pred rokom, získala Dominika Ferková. Tretie miesto s 5,5 bodmi obsadila Kristína Cabanová (Gym. A. Kmeťa Banská Štiavnica). Turnaja stredoškoláčok sa zúčastnilo 27 hráčok, konečné poradie je zverejnené tu.

Hl. rozhodca M. Dobrotka, garant SŠZ S. Vlček, riaditeľ turnaja A. Riabov, 2. D. Ferková, 1. Stella Sáňková, 3. K. Cabanová, org. R. Nadzamová.

Ešte vyrovnanejší bol turnaj žiačok, kde po záverečnom 7. kole delili 1. miesto s 5,5 bodmi až 3 žiačky. Po ňom sa šťastie usmialo na WFM Luciu Ševčíkovú zo ZŠ Clementisovej v Kysuckom Novom Meste. Ako jediná v turnaji neprehrala a o bod pomocného hodnotenia predstihla obhajkyňu prvenstva WFM Viktóriu Nadzamovú (SZŠ Slobody Košice) a Olíviu Sekovú (ZŠ Dargovských hrdinov Humenné). V kategórií žiačok súťažilo 31 dievčat. Poradie je tu.

Hlavný rozhodca M. Dobrotka, riaditeľ turnaja A. Riabov, 3. O. Seková, 1. Lucia Ševčíková, 2. V. Nadzamová, org. R.  Nadzamová.

Najvyššiu šachovú úroveň mala súťaž stredoškolákov, kde sme po prvý raz v histórií školských súťaží mali veľmajstrovské zastúpenie. Najmladší slovenský veľmajster súčasnosti a obhajca minuloročného titulu GM Jerguš Pecháč (SOŠE Žilina) sa však musel tentoraz skloniť pred svojim večným rivalom IM Viktorom Gažíkom (Gym. V. B. Nedožerského Prievidza), ktorý získal 6 bodov, pričom Jerguša, ktorý skončil s 5,5 bodmi druhý, aj v 6. kole zdolal. Tretie miesto s 5,5 bodmi si výborným výkonom vybojoval minuloročný majster v kategórií žiakov ZŠ Samir Sahidi (SOŠCH Hlohovec). Turnaja stredoškolákov sa zúčastnilo 32 hráčov. Poradie tu.

Hl. rozhodca M. Dobrotka, garant SŠZ S. Vlček, riaditeľ turnaja A. Riabov, 2. J. Pecháč, 1. Viktor Gažík, 3. S. Sahidi.

Súťaž žiakov ZŠ so ziskom 6,5 bodu ovládol pri svojej derniére v tejto kategórii Adrian Zetocha (Bil. gym. Grösslingová Bratislava). S výrazným 1,5-bodovým odstupom delili 2-4. miesto Kristián Rúček (Gym. Púchov), Šimon Rybka (Gym. Poprad) a Patrik Števík (OŠG Trieda SNP Banská Bystrica). Striebro si odniesol Kristián Rúček, ktorý ako jediný dokázal získať polbod s víťazom, bronz pripadol Šimonovi Rybkovi. Medzi žiakmi ZŠ hralo 29 hráčov, konečné poradie je tu.

Garant SŠZ S. Vlček , hl. rozhodca M. Dobrotka, riaditeľ turnaja A. Riabov, 2. K. Rúček, 1. Adrian Zetocha 3. Š. Rybka.

Z podujatia bol na stránke Slovenského šachového zväzu www.chess.sk vysielaný aj online prenos až na 31 šachovniciach, ktorý zabezpečovali IA Martin Dobrotka a Ján Kišon. V komentátorskom priestore partie z predných stolov naživo pre divákov komentoval GM Mikuláš Maník, k dispozícií bol aj bufet a predaj šachových kníh a iných potrieb obchodu www.sachovepomocky.sk.

Ďakujeme organizačnému tímu Alexandra Riabova za kvalitnú organizáciu a pohostenie a tiež všetkým hráčom aj zástupcom zúčastnených škôl za účasť, zodpovedný prístup a výnimočne korektné správanie.

V Bratislave 12. 12. 2019                                                                             Stanislav Vlček,