Spravodajstvo
Šach na školách
Šach na školách.   Prvá šachová bola úspešným žiadateľom projektu Šach na školách, vďaka...
Zverejnené: 31.05.2020
FIDE ratingy SVK za jún 2020
Dnes vyšiel nový FIDE rating za...
Zverejnené: 31.05.2020
Viktor Gažík v 16-člennom knock-out finále Online Majstrovstiev Európy - sledujte teraz
Dvojtýždňový európsky online šampionát za účasti niekoľkých tisícok hráčov dnes mieri do...
Zverejnené: 31.05.2020
Dokument o majstrovi Maxovi Walterovi
Bratislavský rodák židovského...
Zverejnené: 30.05.2020
30. výročie SŠZ
Slovenský...
Zverejnené: 30.05.2020
Správa zo spravodajstva

Jarný festival v Kľačne sa vydaril

Detail

V dňoch 17.-21.2.2020, teda v termíne jarných prázdnin na západnom Slovensku, zorganizovala Medzinárodná šachová akadémia Interchess už tradičný Jarný šachový festival v Kľačne.

Prvá polovica festivalu patrila turnajom. FIDE Openu sa zúčastnilo 26 hráčov, čo je na 5-kolový turnaj veľmi slušné číslo. Zaznamenali sme aj rekordný počet dospelých účastníkov a tento rok sa nielen medzi talentovanými mládežníkmi nestratili, ale dokonca kompletne obsadili stupne víťazov. So 4,5 bodmi skončili na prvom mieste s rovnakým pomocným hodnotením Norbert Recký a Dušan Galbavý. Rozhodli sme sa, že nebudeme robiť žiadny rozstrel v bleskových partiách a turnaj bude mať dvoch víťazov. Tretie miesto z minulého roku obhájil Jozef Horbaľ. Najlepším mládežníkom bol Patrik Kuna, ktorý obsadil 4.miesto. V Národnom Opene odohrali štyria mládežníci turnaj každý s každým oboma farbami. Dlho viedol Michal Hyža, prehral však posledné dve partie a tak ho predbehom klubový spoluhráč Matej Lanža. Turnajové partie boli nahraté do databázy a z rozborov sa mohli hráči poučiť o typických chybách.

V druhej polovici podujatia boli na programe dve sústredenia. Silnejšia skupina sa zaoberala pod vedením veľmajstra Roberta Cveka iniciatívou v šachovej partii. Účastníci mali možnosť vyskúšať si aj rozohrávanie preberaných pozícií proti veľmajstrovi a tiež simultánku na čas. Mladší a menej skúsení šachisti útočili na kráľa s Tomášom Peričkom a zlepšovali techniku v koncovkách s Rastislavom Diviakom. Všetci pracovali na tréningoch veľmi usilovne. 

Bohatý sprievodný program tvorili spoločenské hry, počasie dovolilo v prvých dňoch aj futbal vonku, neskôr sme absolvovali aj napínavý futbalový zápas v telocvični. Samozrejme sme v ňom využili aj technické kúsky odpozerané zo zápasov Ligy majstrov. Bleskový turnaj vyhrala veľmi nečakane, ale zaslúžene Karin Novomeská, ktorá máva skôr problémy s nedostatkom času v partiách. 16 hráčov sa zapojilo do turnaja v stolnom tenise. Na obhajobu prvenstva si brúsil zuby Rastislav Diviak, v semifinále však narazil na veľmi tvrdú prekážku - Rudolfa Benciho. Ten ukázal v napínavom zápase pevnejšie nervy a svoje kvality potvrdil aj vo finále. Najväčším prekvapením sprievodného programu bolo množstvo vyriešených dobrovoľných diagramov. Tomáš Perička zatiaľ neprezradil fintu, ktorú použil, ale je pravda, že mnohých mládežníkov do riešenia diagramov doslova zbláznil. 

Celé podujatie sa vydarilo, veríme, že boli účastníci spokojní a že budeme môcť čoskoro usporiadať ďalši šachový festival. 

Výsledky FIDE Openu

Výsledky Národného Openu

Výsledky Bleskového turnaja

Zverejnené: 01.04.2020 | Autor: Rasto Diviak
Jarný festival v Kľačne sa vydaril
Detail
Jarný festival v Kľačne sa vydaril
Detail
Jarný festival v Kľačne sa vydaril
Detail
Jarný festival v Kľačne sa vydaril
Detail
Jarný festival v Kľačne sa vydaril
Detail
Ďakujeme našim partnerom a sponzorom
partner/12
partner/14
Oficiálnu stránku SŠZ www.chess.sk prevádzkuje Slovenský šachový zväz, Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky, Sekretariát: Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky
mobil: 0903/363993, IBAN: SK54 8330 000000 2600 932871, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, e-mail: sekretariat@chess.sk
Created by WebCreative.info © 2010 All rights reserved.