Spravodajstvo 
Medzinárodné zápasy na chess.com
Pozdravujem, túto sobotu nás na chess.com čaká posledný zápas tejto...
Zverejnené: 04.12.2020
Od pondelka zabojujeme na Online MS mládeže v rapid šachu
Majstrovstvá sveta v rapid šachu v mládežníckych kategóriách do 10,...
Zverejnené: 04.12.2020
Bratislava chess online open 2020 spoznal víťazov
Bratislava online chess open 2020 bol sériou troch turnajov, ktorých...
Zverejnené: 03.12.2020
ONLINE SKALICA CHESS FESTIVAL
Milí šachoví priatelia,   aby...
Zverejnené: 02.12.2020
Záverečná správa z 19.ročníka Letného šachového tábora Koník
Letný šachový tábor Koník má za sebou, napriek nie príliš...
Zverejnené: 02.12.2020
 

ecoc
Správa zo spravodajstva

Finále Dorasteneckej ligy 2020

Detail

Od piatku 24.7.2020 do nedele 26.7.2020 v priestoroch RZ Demänovka v Liptovskom Mikuláši prebieha Finále Dorasteneckej ligy pre sezónu 2019/2020.

Podujatie je organizované osvedčeným formátom každý s každým za účasti 6 družstiev, ktoré sa prebojovali až do finále - ŠK Junior Banská Bystrica, KŠC Komárno, Slávia Univerzita Košice, Liptovská šachová škola, Reinter Humenné a ŠK Považské Podhradie - RŠA Považie. 

Hrá sa tempom 90 minút na partiu s 30s prídavkom na ťah so zápočtom na FIDE rating k 1.8.2020. 

Výsledky na chessresults

Online prenos na stránke chess.sk

Podujatie je podporené príspevkom z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.

1.kolo

V prvom kole potvrdili úlohu najväčších favoritov Banskobystričania, keď si hladko poradili s oslabeným družstvom ŠK Pov.Podhradie - RŠA Považie. Neúčasť J.Šošovičkovej znamená, že na poslednej šachovnici sa im partia do výsledku stretnutia nepočíta, takže víťazstvo Kamila Barana je len malou útechou po uragáne, ktorý rozpútala trojica F.Haring, R.Turčan a A.Gyerpál.

Ostatné zápasy boli dramatické, i keď víťazstvo domácej LŠŠ nad Sláviou Košice 3,5:0,5 by zvádzalo k opačnému názoru. Košičanov načal Adam Ďurica matovým útokom proti Lukášovi Vargovi, Andrej Hollý mal rýchlejších pešiakov ako Viktória Nadzamová a Tomáš Brnušák uplatnil za pomoci svojho súpera Martina Popoviča pešiaka naviac v dámskej koncovke. Dievčatá Simona Koreňová a Lenka Bidulská končili posledné vo vyrovnanej koncovke.

Prekvapenie sa zrodilo v stretnutí favorizovaného KŠC Komárno (víťaza semifinále Západ) s dodatočne povolaným družstvom Reinter Humenné. Príčin je viac, nečakal sa tuhý odpor Benjamína Kardisa, ktorý uhájil s Bélom Jakabom cennú remízu a v divokej pozícii sa lepšie orientoval Eduard Paňko ako Péter Viczéncz. Rozhodovala však partia na poslednom stole, kde Marika Kovaříková mala spočiatku navrch, ale postupne svoju výhodu vypúšťala a nakoniec partiu Florián Steiniger otočil a Humenné zvíťazilo 2,5:1,5

2.kolo

Druhé kolo bolo v znamení prestížnych duelov - Banskobystričania sa stretli s KŠC Komárno a "východniari" - Košice a Humenné medzi sebou. V súboji dvoch najsilnejších družstiev tón udala remíza na prvej šachovnici, kde obidve strany F.Haring aj B.Jakab ukázali zbrane, ale ich použitie vyvrcholilo večným šachom. Po výhre R.Turčana nad P.Viczéncom a naopak M.Kovaříkovej s L.Kapičákovou za narozhodného stavu ako posledná partia sa dohrával súboj S.Šárkozi s A.Gyerpálom až do koncovky nerovnakých strelcov. Napínavý duel skončil remízou, rovnako aj celkovo zápas 2:2. 

O výhre 2,5:1,5 Slávie Košice nad Reinter Humenné rozhodol dievčenský súboj na 3.šachovnici a výhra V.Nadzamovej nad S.Simonovou. Výhrou pre Košičanov prispel aj Lukáš Varga a remízou na 1.šachovnici M.Popovič

Posledný zápas kola sa hral medzi ŠK Považské Podhradie a LŠŠ. Výsledok 0,5:3,5 nie celkom zodpovedá priebehu (okrem kontumačnej výhry na 4.šachovnici - mimochodom mimo súťaž hrajúci K.Baran si pripísal ďalšie víťazstvo - v partiách na 2. a 3.šachovnici rozhodli kruté časové tiesne považských hráčov a hrubé chyby, K.Kostolanský s A,Hollým prehliadol figúru a K.Ruček s A.Ďuricom dokonca nekryteľný mat. 

3.kolo 

V treťom kole zvíťazili favoriti, aj keď to nemali úplne jednoduché. V družstve Komárna sa nevie chytiť Péter Viczéncz, teraz dokonca dokázal prehrať "neprehrateľnú" jazdcovku. Víťazstvo potom museli istiť svojimi výhrami Marika Kovaříková, Szabolcs Šárkozi a v 96 ťahovej parti aj Béla Jakab.

Bystričania sa s Košičanmi spoľahli na istotu, čo majú na prvých dvoch šachovniciach, silu potvrdili Filip Haring a Richard Turčan, ostatné dve remízy istili celkové víťazstvo 3:1.

Najviac o víťazstvo museli bojovať Liptáci s Humenným. Spoľahlivo im zahrali biele figúrky v podaní Tomáša Brnušáka a Andreja Hollého a pri prehre Simony Koreňovej zápasové víťazstvo istil remízou Adam Ďurica s Edom Paňkom v divokej partii, ktorá nakoniec skončila opakovaním ťahov.

4.kolo

Predposledné kolo prinieslo očakávaný súboj dvoch doteraz neporazených družstiev ŠK Junior Banská Bystrica a domácej Liptovskej šachovej školy. Ani teraz sa nepodarilo Liptákom zlomiť dlhoročnú sériu prehier s týmto súperom a po matnom výkone a prehre na všetkých troch chlapčenských šachovniciach zaslúžene odišli porazení 0,5:3,5 a Bystričania sa pred posledným kolom vyhupli na 1.miesto.

Ďalšie zápasy mali rozhodnúť o kandidátoch na zvyšné medaily. Šancu si poistilo hlavne Komárno, ktoré napriek ďalšej prehre Pétra Viczéncza s Lukášom Vargom zvyšné 3 partie s Košičanmi vyhrali a sú aktuálne na 3.mieste tabuľky. 

Záverečný zápas Humenné - Považie po dramatickom závere rozhodol pre Humenčanov Eduard Paňko

5.kolo

Hoci všetky zápasy posledného kola skončili 2:2, nebolo to preto, že by sa všetci ponáhľali domov. Naopak, pri rôznych scenároch mohli byť traja víťazi a o ostatné miesta bojovali štyria. Rozhodli detaily, jednotlivé partie.

V súboji o piate miesto sa zrodila zaslúžená remíza, keď výhry Košičanov na zadných šachovniciach kompenzovali Považania na prvých dvoch šachovniciach. Ich úsilie po prvom zápasovom bode v turnaji zavŕšil výhrou Jakub Bielik

Boj o celkové víťazstvo mali vo svojich rukách Banskobystričania v súboji s Humenným. No pri očakávanom víťazstve suverénneho Floriána Steinigera na 4.šachovnici a cennej remize Benjamína Kardisa s Filipom Haringom viedlo Humenné 1,5:0,5. S nádejou na tento stav pokukovali z vedľajšieho stola striedavo Liptáci a hráči Komárna. Ich vzájomný súboj sa však tiež skončil remízou, keďže Péter Viczenz na piaty pokus zabodoval akurát v tomto kole, ale k výhre Bélu Jakaba už žiadny polbod nepribudol. Liptákom zabrali zadné šachovnice a po výhre Andreja Hollého a Simony Koreňovej napokon zápasová remíza stačila Liptovskej šachovej škole na 2.miesto a KŠC Komárno na 3.miesto. Zápas B.Bystrice dotiahli na remízy piatou výhrou v poradí Richard Turčan a záverečnou remízou Adrián Gyerpál.

Záver

Z rúk prezidenta SŠZ Ing. Zdenka Gregora a riaditeľa finálového turnaja Ing. Juraja Ivana si všetky družstvá prevzali trofeje za umiestnenie, medaile a diplomy prvé tri družstvá v poradi. Poďakovanie patrí nielen organizátorom ale aj všetkým hráčom sprievodným osobám a tiež personálu Rekreačného zariadenia Demänovka, kde na jednom mieste sa hralo, bývalo aj stravovalo.

 

Zverejnené: 24.07.2020 | Autor: karol pekar
Finále Dorasteneckej ligy 2020
Detail
Finále Dorasteneckej ligy 2020
Detail
Finále Dorasteneckej ligy 2020
Detail
Finále Dorasteneckej ligy 2020
Detail
Finále Dorasteneckej ligy 2020
Detail
Finále Dorasteneckej ligy 2020
Detail
Finále Dorasteneckej ligy 2020
Detail
Finále Dorasteneckej ligy 2020
Detail
Ďakujeme našim partnerom a sponzorom
partner/12 partner/14
Oficiálnu stránku SŠZ www.chess.sk prevádzkuje Slovenský šachový zväz, Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky
Sekretariát: Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky, mobil: 0903/363993, e-mail: sekretariat@chess.sk
IBAN: SK54 8330 000000 2600 932871, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX
Created by WebCreative.info © 2010 All rights reserved.