Vzhľadom na aktuálnu situáciu sa turnaj v rapid šachu, Open Banská Štiavnica...

ecoc
Správa zo spravodajstva

Na šachovom turnaji Prešov OPEN 2020 opäť dominovali Poliaci

Detail

Aj v 13. ročníku obľúbenéhošachového turnaja, ktorý sa konal pod záštitou Andrey Turčanovej, primátorky mesta Prešov v priestoroch hotela Senátor sa najviac darilo poľským šachistom.

Pri rekordnej účasti 93 hráčov zvíťazili vo všetkých kategóriach, hodnotených podľa ELO systému. Pohár pre absolútneho víťaza a zároveň víťazom kategórie nad 2000 ELO sa stal mladý 25 ročný poľský medzinárodný majster IM Damian Lewtak, ktorý dá sa povedať, prevalcoval zvyšok štartovného poľa. Po sérii 6 výhier mu na presvedčivé víťazstvo so 6,5 bodmi z možných 7 stačila remíza s minuloročným víťazom  tiež z Poľska Ryzsardom Kasperekom, ktorý skončil druhý. Vynikajúci výsledok dosiahol až na poslednú chviľu do turnaja zaradený mladý hráč MŠK Vranov nad Topľou Jozef Fenik, ktorý so 6 bodmi skončil tretí len nižším pomocným hodnotením ako druhý Kasperek a získal aj pohár pre najlepšieho hráča Prešovského kraja.

Až na celkovo šiestom mieste a piatom v najvyššej ELO kategórii skončil najvyššie nasadený domáci favorit  medzinárodný veľmajster GM Mikuláš Maník s 5,5 bodmi. Predstihol ho v celkovom poradí aj vďaka vzájomnej remíze v poslednom kole iba 16 ročný poľský hráč Michal Redzizsz s ELOm 1972, ktorý zároveň zvíťazil v kategórii do 2000 ELO. V nej sa veľmi dobre darilo aj najlepšej žene podujatia, domácej hráčke FIDE majsterke Ivane Sedlákovej zo Slávie PU Prešov, ktorá skončila v tejto silne obsadenej kategórii na 2. mieste pred mladou iba 16 ročnou Poľkou Oliwiou Mirowskou, obe získali 5 bodov. Najnižšiu kategóriu do 1800 ELO opäť ovládol mladý Poliak, 18 ročný Piotr Sygulski, pred prekvapením turnaja, domácim matadorom Michalom Gajdošom a Kamilom Wolakom.

V ďaľšej kategórii „Senior“ zvíťazil Ladislav Galvánek z Kysuckého Nového mesta, najlepším hráčom do 15 rokov sa stal Michal Syrkiewicz a ženskou hráčkou Júlia Wolak, obaja z Poľska.

Turnaj mal okrem vysokej športovej úrovne aj pri súčasnej pre športy a hromadné podujatia náročnej hygienickej situácii i rekordnú účasť 93 hráčov, z toho 15 z Poľska, 3 z Čiech a prvýkrát aj zo Švajčiarska. Organizátori z usporiadajúceho klubu PŠK Tatran DASON Prešov museli pritom odriecť z kapacitných a už spomenutých dôvodov aj ďaľších najmä domácich záujemcov. Tým sa ponúka šanca zahrať si otvorené Majstrovstvá SR, ktoré budú v nedalekej Drienici v Hoteli Javorná už od piatku  7.8. do 15.8. a usporadúva ho ŠK Sabinov.

Z reakcií domácich i zahraničných účastníkov bolo aj napriek prísnym hygienickým opatreniam cítiť veľkú spokojnosť s úrovňou i priebehom turnaja, ktorý rozhodoval Miroslav Kováčik a za organizátorov zastrešovali Jaroslav Bánoci a Daniel Kovaľ z usporiadajúceho klubu.