Spravodajstvo 
Šachtréner vyhral Alechinarénu. Zahrajte si online turnaj aj o finančné ceny.
Druhý, zo serie turnajov, Bratislava chess online open 2020, je...
Zverejnené: 21.10.2020
#3 STRELEC v šachovej partii
Medzinárodny majster David Dejf Kaňovský pripravil seriál výukových videí o využití figúr...
Zverejnené: 18.10.2020
Peryho novembrový online turnaj
Milí šachoví priatelia,   Dovoľte mi, aby som vás pozval na štvrtý PERYHO online...
Zverejnené: 17.10.2020
Majstrovstvá Európy školských družstiev cez internet 2020
Európska šachová únia (ECU) v spolupráci Medzinárodnou školskou šachovou úniou...
Zverejnené: 15.10.2020
Bratislava online chess open II. Zahrajte si o pekné šachové ceny.
Vážení šachoví priatelia, už v sobotu 17.10.2020 o 18:00...
Zverejnené: 15.10.2020
 

ecoc
Správa zo spravodajstva

Rapid turnaj Dansk je zrušený

Detail

Vážení šachoví priatelia,

v nadväznosti na Opatrenie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava, vydané dňa 12.9.2020, ktorým sa s účinnosťou od 14.9.2020 od 6:00 hod. zakazuje usporadúvať hromadné podujatia športovej povahy v interiéri s počtom osôb v jednom okamihu nad 50, oznamujem, že ruším šachový turnaj O pohár firmy Dansk (Dansk CUP), ktorý bol proponovaný zároveň ako Majstrovstvá Bratislavského kraja v zrýchlenom šachu jednotlivcov.
http://www.ruvzba.sk/UradnaTabula/opatrenie_12.09.2020.pdf

Turnaj Dansk si za dobu svojej existencie vybudoval renomé prestížneho šachového podujatia a jeho návštevnosť sa počnúc druhým ročníkom pohybovala v trojciferných číslach. Tento rok som vzhľadom na pandémiu koronavírusu a väčšiu opatrnosť ľudí pri zvažovaní účasti na hromadných akciách očakával mierny pokles záujmu. To sa síce naplnilo, ale aj napriek tomu ku dnešnému dňu evidujem vyše 70 prihlásených hráčov.

Hráčom, ktorí sa turnaja zúčastnili vlani a predvlani a mal som na nich e-mailový kontakt, som zasielal osobné pozvánky na turnaj. Robil som tak z dôvodu, že turnaj Dansk som vždy vnímal a vnímam ako šachovú oslavu, hody, na ktoré človek prirodzene volá svojich priateľov. V zmysle nášho motta Gens una sumus sú pre mňa šachovými priateľmi a rodinou všetci tí, ktorí sa radi stretnú na turnaji, v športovom zápale odohrajú partie a v družnej nálade sa pozhovárajú pri obede. Je pre mňa nemysliteľné, že by som mal teraz vyhlásiť stopku na prijímanie ďalších prihlášok a z vyše dvadsiatich už potvrdených hráčov spraviť náhradníkov. To by úplne odporovalo charakteru a atmosfére tohto turnaja.

Presunutie turnaja na iný termín nepripadá do úvahy – v prípade priaznivej epidemiologickej situácie sa budú hrať celoštátne i krajské ligové súťaže a nemám ambíciu vytvárať im konkurenciu a stavať hráčov pred dilemu, či uprednostniť súťaž družstiev alebo turnaj...Z tohto dôvodu sa turnaj ruší v tomto roku bez náhrady.

Záverom mi dovoľte vysloviť osobný názor – COVID-19 považujem za závažné ochorenie a ako organizátor som bol pripravený spraviť všetko pre zníženie rizika prenosu infekcie (zabezpečenie dezinfekcie, meranie teploty, vyžadovanie nosenia rúšok aj počas partií atď.). Ľudia sa mohli slobodne rozhodnúť, či sa turnaja chcú alebo nechcú zúčastniť. Ingerenciu štátnych orgánov, ktoré limitovali maximálny počet osôb na podujatí najprv na 500, potom na 250 a napokon na 50, pričom medzi vydaním posledného opatrenia a nadobudnutím jeho účinnosti nie sú ani dva celé dni, považujem za veľmi nešťastnú. Obávam sa, že pre oblasť športu a kultúry úplne devastačnú. Za týchto podmienok sa nedá nič seriózne plánovať, vznikajú utopené náklady, o znechutení organizátorov do ďalšej práce ani nehovoriac... Zostáva len tajne dúfať, že štátne orgány s rovnakou horlivosťou, s akou teraz šport a kultúru brzdia, pristúpia po skončení pandémie k ich naštartovaniu a zacielení do prvej línie záujmu – šport s cieľom posilniť fyzické zdravie pandémiou oslabenej populácie a kultúru s úlohou vyhnať z myslí trudnomyseľnosť...

V úcte Váš,
Martin Sklár

Zverejnené: 13.09.2020 | Autor: MartinSklar
Ďakujeme našim partnerom a sponzorom
partner/12
partner/14
Oficiálnu stránku SŠZ www.chess.sk prevádzkuje Slovenský šachový zväz, Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky, Sekretariát: Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky
mobil: 0903/363993, IBAN: SK54 8330 000000 2600 932871, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, e-mail: sekretariat@chess.sk
Created by WebCreative.info © 2010 All rights reserved.