Spravodajstvo 
Webinár s GM Ľubomírom Ftáčnikom
Vážení šachoví priatelia, pokračujeme v ďalšej vzdelávacej sérii webinárov, na...
Zverejnené: 22.06.2021
Pozvánka na Turnaj o pohár starostu Devínskej Novej Vsi
Srdečne vás pozývam na šachový turnaj, ktorý sa...
Zverejnené: 18.06.2021
Ing. Jozef Bartoš (1961-2021)
23.mája 2021 nás navždy opustil Ing. Jozef Bartoš (*30.11.1961 v Spišskej Novej...
Zverejnené: 16.06.2021
Možnosť očkovania pre členov SŠZ
Vážení šachoví priatelia, radi by sme Vás informovali o možnosti,...
Zverejnené: 16.06.2021
Majstrovstvá Slovenska v rapid šachu jednotlivcov v roku 2021
Nekonečné šachové sucho sa konečne skončilo a my sme si tak...
Zverejnené: 15.06.2021
✉ Zaregistruj sa na odber newslettra
ecoc
Správa zo spravodajstva

Európsky klubový pohár aj so slovenským zastúpením

Detail

V dňoch 27.3. až 31.3. usporiadala Európska šachová únia (ECU) veľmi kvalitne obsadené podujatie - Online Európsky klubový pohár. Jeho dejiskom bola platforma Tornelo, hralo sa tempom 15 minút na partiu s prídavkom 5 sekúnd na každý ťah. Hráči boli povinne pripojení cez Zoom a na dodržiavanie fair-play dohliadali rozhodcovia. 

Súťaž bola rozdelená na tri etapy. V prvej fáze bojovalo 90 tímov v 10-členných skupinách, postup ďalej si vybojovali len dve najlepšie družstvá z každej skupiny, čo bolo naozaj veľmi náročné. V druhej etape sa vytvorili tri 6-členné skupiny a presná polovica tímov postúpila do finálovej časti. Desiatku finalistov skompletizovalo družstvo Monte Carlo, zložené z veľmi silných šachistiek, na čele s aktuálnou vicemajsterkou sveta Aleksandrou Goryachkinou. Vo finále sa najviac darilo nemeckému tímu SF Deizisau, ktorý tak získal titul európskeho online klubového šampióna. Druhé miesto si vybojovalo francúzske družstvo Clichy Echecs 92 a na bronzový stupienok vystúpil ruský tím Mednyi Vsadnik. Finále vôbec nevyšlo českému Novému Boru, ktorý skončil na 9.mieste.

Výsledky finálovej skupiny

Slovensko malo na tomto podujatí veľmi solídne zastúpenie štyroch družstiev. SŠZ podporil účasť úradujúceho majstra SR CVČ Mladosť VIX Žilina a nominoval tiež družstvo mladých slovenských reprezentantov. Samostatne sa prihlásili ešte družstvá ŠK Prakovce a ŠK Lions Levice. Pozrime sa, ako sa darilo našim zástupcom.

Družstvo Slovakia Chess Academy bolo zložené z mladých slovenských reprezentantov a v silnej konkurencii sa rozhodne nestratilo. Slabších súperov naši mladíci porážali pomerne presvedčivo a so všetkými tromi favorizovanými súpermi odohrali vyrovnané zápasy, ktoré skončili najtesnejším rozdielom 2,5:1,5. Dokázali poraziť francúzsky tím Tremblay, nestačili však na poľskú Poloniu Wroclaw a ruských New Old Boys. Práve prehra s ruským súperom rozhodla, že náš tím skončil tesne pod čiarou postupu. Každý z našich hráčov však získal najmenej 6 bodov z 9 partií a obzvlášť potešili bodové zisky so súpermi s ratingom nad 2600 a skalpy poľských veľmajstrov Bartela a Pioruna. Najspokojnejší bol pravdepodobne Samir Sahidi, 7,5 bodu a výkon 2656, to je naozaj úctyhodné. Zdolať ho dokázal len ruský veľmajster Motylev. Jedinú prehru utrpel aj Sebastian Kostolanský, nezlomil ho ani veľmajster Najer, dokázal to až ďalší GM Mastrovasilis. 

Výsledky tímu Slovakia Chess Academy

Žilinčania začali výborne a po prvom dni mali na konte tri víťazstvá a remízu s tímom Clichy Echecs, ktorý nakoniec celú súťaž takmer vyhral! Po tesnej prehre v 5.kole prišlo cenné víťazstvo s bieloruským družstvom Svetlana a vyzeralo to, že slovenský majster mieri za postupom. Ďalšie dve kolá však Žilinčanom vôbec nevyšli, po remíze s posledným fínskym tímom prišla prehra s Turkami a tieto straty sa už nedali dobehnúť. Veľká škoda, ale taký už je šach. Žilinčania však ukázali, že dokážu úspešne bojovať aj s tými najlepšími.

Výsledky tímu CVČ Mladosť VIX Žilina

Prakovce mali na úvod veľmi ťažký žreb a po prvom dni sa držali veľmi solídne v hornej polovici tabuľky. Podľa slov Tomáša Danadu to mohlo byť ešte lepšie, keďže viacerí vypustili niekoľko dobre rozohratých pozícií. Druhý deň prišli striedavé výsledky a nakoniec to stačilo na solídne 6.miesto v skupine. Najcennejší výsledok dosiahol na prvej šachovnici Mikuláš Maník a potvrdil, že si naňho musia súperi stále dávať pozor.

Výsledky tímu ŠK Prakovce

Levickí "levi" určite nemali postupové ambície, ale možnosť zahrať si proti Novému Boru, Hamburgu alebo Ženeve je vždy veľmi atraktívna. Hneď v druhom kole Levičania remizovali s Monte Carlom a ďalší zápasový bod pridali v predposlednom kole za nerozhodný výsledok s francúzskym súperom Vandoeuvre-Echecs. Pre každého člena tímu to bola skvelá skúsenosť a možnosť zahrať si proti silným súperom.

Výsledky tímu ŠK Lions Levice

Všetky partie z Európskeho online klubového pohára nájdete na chess-results

Kto si chce pozrieť partie aj s elektronickým pomocníkom, môže ich nájsť na týchto odkazoch: 

Finále

Playoff A

Playoff B

Playoff C

Skupina B (Levice)

Skupina F (Žilina)

Skupina G (Slovakia Chess Academy)

Skupina H (Prakovce)

 

Zverejnené: 02.04.2021 | Autor: Rasto Diviak
Ďakujeme našim partnerom a sponzorom
Oficiálnu stránku SŠZ www.chess.sk prevádzkuje Slovenský šachový zväz, Bernolákovo námestie 811/25, 940 02 Nové Zámky
Sekretariát: Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky, mobil: 0903/363993, e-mail: sekretariat@chess.sk
IBAN: SK54 8330 000000 2600 932871, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX
Webbdesign created by WebCreative.info, Free chess.sk rest-api swagger
© 2010 All rights reserved.