Spravodajstvo 
Konferencia Slovenského šachového zväzu
Zasadnutie Konferencie SŠZ  sa uskutoční dňa...
Zverejnené: 09.05.2021, Prioritný
Členský poplatok v SŠZ
Členské je poplatok, ktorý je každý člen či sympatizant Slovenského...
Zverejnené: 29.04.2021, Prioritný
Z Mitropa Cup so striebornou medailou
Od 4. do 12. mája sa pod organizačnou taktovkou Švajčiarskeho...
Zverejnené: 12.05.2021
Webinár s GM Ľubomírom Ftáčnikom
Vážení šachoví priatelia, pokračujeme v ďalšej vzdelávacej sérii webinárov, na...
Zverejnené: 09.05.2021
Vyhlásenie výsledkov súťaže Trénersko-metodickej komisie
Súťaž, ktorá sa konala od februára 2021 do konca apríla,...
Zverejnené: 08.05.2021
✉ Zaregistruj sa na odber newslettra
ecoc
Správa zo spravodajstva

Inšpirácia pre kluby. Hľadanie pokladu Avarov

Detail

Myšlienka je úžasná, realizácia jednoduchá. Vytvorte pre deti z vášho okolia "hľadanie" pokladu. Deti budú vonku, častokrát s rodičmi na prechádzke, majú krásny program a ešte aj pracujú so šachom, riešia šachové hádanky.

S touto myšlienkou prišiel Martin Hunčar, ktorý ju aj zrealizoval a v jeho okolí sa stretla s veľkým úspechom. Dokonca až taký, že rodičia telefonujú, že sú na poslednom mieste, ale nevedia nájsť poklad a či im môžeme poradiť.

"Návod" ako nižšie umiestnite napr. na web vášho klubu alebo obce, informujte deti zo školy alebo krúžku a zábava môže začať.

Nižšie je reálny príklad, ako to spravil Martin Hunčár. No každý si môže tento koncept prispôsobiť a dôležité je, že funguje. Bude baviť deti aj rodičov.

Zunovali sa vám už prechádzky nad Račou a chceli by ste pri nich zažiť niečo dobrodružné? Martin Hunčár, tréner Bratislavskej šachovej akadémie, pozývajú všetkých dobrodruhov na výlet! Podarí sa vám vyriešiť dve šachové hádanky, nájsť múdrosť vekov, rozlúštiť odkaz v hlaholike a nájsť poklad Avarov?

1. úloha – obtiažnosť ★ ☆ ☆

Ak sedíš na lavičke na Veľkej Bani (pár minút chodníkom z Červeného kríža nad Račou), možno zaujme tvoju pozornosť zvieratko na neobvyklom mieste. Prezradilo mi, že kúsok od neho je ukrytých v dutine stromu šesť jednoduchých šachových hádaniek. Šachuľko Matový sa podozrivo usmieva, žeby mal v tom prsty zase on? Ak to nájdete, odfotiť a vrátiť naspäť na to isté miesto pre ďalších riešiteľov a vylúštiť až doma.

 

2. úloha – obtiažnosť ★ ★ ☆

Pri prameni Himligárka neďaleko Červeného kríža (asfaltkou smerom na Biely kríž, po pravej strane cesty) veľké tajomstvo sa skrýva. Choď po prameni a keď narazíš na hríby, ktoré na jedenie vôbec nie sú, zaboč doprava. Tam kdesi neďaleko naďabíš na malé zvieratko, ktoré prezradilo, že tu nechali Slovania dôležitý odkaz v hlaholike, iste to nájdeš a doma rozlúštiš. Nie však na mieste, odfotiť a doma vo veľkom pokoji nad všetkým dumať a do spisovnej slovenčiny preložiť. Na mieste všetko vrátiť do pôvodného stavu, aby aj iní dobrodruhovia mali tú česť s písmami našich predkov sa oboznámiť.

 

3. úloha – obtiažnosť ★ ★ ☆

Odporúčam vrátiť sa na Červený kríž a odtiaľ ísť žltou značkou na Pánovu lúku. Tam sa zišlo 12 vysokých bratov. Zazreli odtiaľ hríb, ktorý však na jedenie nebol. Ak k nemu prídeš, zistíš, že je na tom mieste nad sebou takých oveľa viac. Len pokračuj ďalej tým smerom, nepochybuj a v jednom starom pni nájdeš krabičku s dôležitým odkazom. Ak si zazrel v blízkosti zvieratko ukryté pod hríbom, si už blízko. Z múdrosti vekov nasýť sa a papier v krabičke vráť na miesto, aby aj iní mohli povzniesť sa.

 

4. úloha – obtiažnosť ★ ☆ ☆

Z Pánovej lúky sa vyber po modrej značke. Pohojdaj sa na Malej Bani a potom už hybaj do práce. Neďaleko odtiaľ v dutinách stromu ukryl Šachuľko Matový papier, na ktorom je šesť ľahkých šachových hádaniek. Iste si poradíš, neďaleko rébusu bdie zvieratko. A ak by ti to bolo málo, iste ti pomôže informácia, že ak schádzaš z kopca smerom k miestu vzdialeného vraj 150 km, kde 9. novembra 1911 prechádzal génius Jára Cimrman pri svojej ceste z Viedne do Čiech, objavíš vraj v dutine stromu… Odfotiť a vrátiť naspäť pre ďalších dobrodruhov a až doma vyriešiť.

 

5. úloha – obtiažnosť ★ ★ ★

Z Malej Bane zbehnúť na asfaltku a zabočiť doprava. Potom už len vytrvalo kráčať a dúfať, že kdesi po ľavej strane nájdeš to čudo… Zo skaly sa na mňa díva kamenná tvár. Jediné hrozivé oko, škeria sa krivé ústa s odutými perami a tajomný výraz dotvára rozčapený nosisko. Nie si Račan a nevieš, kde to je? Pán Gúgl ti iste poradí, alebo aj fotky k tejto hre. Tam, kam kamenná tvár len v zime sotva dovidí, hľadaj poklad Avarov. Truhličku zakopali hneď pri strome. Druhé písmeno abecedy ich odvekých nepriateľov môže byť pre teba užitočnou nápovedou. A okrem toho – malá opička už stáročia stráži veľké bohatstvo. Malú truhličku treba otvoriť a ako z pokladom naložiť, dozvieš sa až keď ho objavíš. V žiadnom prípade truhličku nevykopávaj a všetko do pôvodného stavu vráť.

 

Zverejnené: 12.04.2021 | Autor: Michal Vrba
Ďakujeme našim partnerom a sponzorom
Oficiálnu stránku SŠZ www.chess.sk prevádzkuje Slovenský šachový zväz, Bernolákovo námestie 811/25, 940 02 Nové Zámky
Sekretariát: Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky, mobil: 0903/363993, e-mail: sekretariat@chess.sk
IBAN: SK54 8330 000000 2600 932871, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX
Webbdesign created by WebCreative.info, Free chess.sk rest-api swagger
© 2010 All rights reserved.