Spravodajstvo 
Schôdza TMK
V sobotu 31.7.2021 sa uskutoční online zasadnutie trénersko-metodickej komisie. Program online zasadnutia...
Zverejnené: 28.07.2021
Schôdza CiS - zápisnica
Komisia šachu na školách mala v júli schôdzu. Zápisnicu si môžete preštudovať...
Zverejnené: 28.07.2021
Sledujte priamy prenos z Polemag.sk RAPID KOŠICE
V Košiciach tento víkend prebiehajú MSR v bleskovom šachu a Polemag.sk RAPID KOŠICE. Rapid turnaj sa...
Zverejnené: 25.07.2021
Majstrom SR v bleskovom šachu v Košiciach sa stal po 12x GM Mikuláš Maník
Šach ožil tento víkend aj v metropole východu – v Košiciach, kam sa...
Zverejnené: 25.07.2021
Sledujte priamy prenos z MSR v bleskovom šachu
V Košiciach tento víkend prebiehajú MSR v bleskovom šachu a Polemag.sk RAPID KOŠICE. MSR v bleskovom šachu...
Zverejnené: 24.07.2021
✉ Zaregistruj sa na odber newslettra
ecoc
Správa zo spravodajstva

Spojila nás myšlienka, ktorá bola väčšia, ako my sami

Detail

Ten príbeh je známy. Sú dvaja robotníci, ktorí pracujú vedľa seba. Keď sa pýtajú prvého, ako je spokojný so svojou prácou, mrzuto odvetí, že je to drina, málo platená a celý deň tu nosí iba kamene.

Keď sa pýtajú druhého, s úsmevom na tvári odpovedá, že je to skvelá práca a kažďý deň sa teší na stavbu. Prečo? Dostáva otázku. Vás neťaží rutina, nevadí Vám špinavá práca?

Nie, odpovedá opäť s úsmevom na tvári. “Pozrite, veď staviame katedrálu!”

A o tom boli aj Majstrovstvá Slovenska škôl v online šachu. Neboli o samotných majstrovstvá, ale o niečom viac.

Igor Poláčik

MSR základných s stredných škôl máme za sebou, myslím si, že úspešne. Zhodnotenie ale začnem tým, čo tomu predchádzalo.

Mohlo by sa zdať, že organizovať podujatie v online prostredí je ďaleko jednoduchšie a menej náročné ako naživo. Nie je tomu tak, v niektorých ohľadoch je to dokonca náročnejšie. Mali sme ale za sebou už skúsenosť z krajského kola a tak sme vedeli do čoho ideme. Skúsenosti z kraja sme zúžitkovali a ďalej rozvinuli.

Veľmi nám pomohlo aj to, že do zohranej "doprastaváckej" partie organizátorov sme pribrali nitriansku posilu Maťa Kunu, ktorý mal tiež skúsenosti s online podujatí a priniesol nové nápady.

Opomenúť nemožno ani pomoc regionálnych manažérov, ako sme si nazvali skupinku spolupracovníkov, ktorí nám pomohli s komunikáciou so školami a hráčmi a zakladaním tímov v jednotlivých krajoch.

A ta po niekoľkých týždňoch príprav, obnášajúcich hodiny a hodiny riešenia prihlášok, komunikácie, vytvárania manuálov, zakladania tímov, online meetingov a ďalších činností, konečne prišiel víkend 17.-18.4.2021, kedy sa turnaje odohrali.

Počet zúčastnených škôl a študentov prekonal všetky predchádzajúce ročníky hrané naživo. Online šach zrejme má potenciál pritiahnuť aj hráčov, ktorých hranie naživo až tak neláka, možno aj tým, že netreba nikam chodiť, len sa pripojiť z pohodlia domova. Svoje možno zohrala aj dlhá dištančná výučba a túžba po sociálnom kontakte aspoň v online prostredí.

To bolo vidno na tom, že hráči sa pripájali do turnaja zo značných predstihom a v turnajovam chate sa rozbehla veľmi živá komunikácia, obzvlášť pri základných školách sa ani nedalo stíhať všetko čítať. Simultánne s tým prebiehal ďalší chat v online prenose na Youtube, do ktorého sa zapájali aj diváci a rodičia.

Priebeh turnajov bol hladký, väčšina účastníkov už mala s Lichess platformou skúsenosť. Len ojedinele niekto potreboval poradiť ako sa pripojiť do turnaja a pod., samozrejme sme pomohli.

Partie boli bojovné, s minimom taktizovania s krátkymi remízami, ktoré s pri arénovom systéme ani nevypláca. Aj v priebehu turnaja bolo v turnajovom chate veľmi živo a komentátori na online prenose boli zaplavený žiadosťami, aby sa pozreli na partiu toho či onoho hráča, čo svedčí o tom, že účastníci si turnaj užívali. Po skončení turnaja nechýbala radosť víťazov, ani športové gratulácie víťazom a poďakovania za hru od ostatných účastníkov.

Rozhodcovský tím už v priebehu turnajov ako aj dlho po skončení kontroloval priebeh partií a mnohé podrobil aj analýze, či náhodou nedošlo k nedovolenej pomoci. Žiaľ našlo sa aj niekoľko málo takýchto prípadov, v ktorých bolo potrebné zasiahnuť.

Ale vyzerá, že majú klesajúcu tendenciu, zrejme sa už väčšina týchto hráčov poučila z minulých online turnajov, kde bolo takýchto prehreškov viac. Drvivej väčšine účastníkov však treba poďakovať sa športovú, férovú hru.

Martin Hunčár

"Tých tímov a hráčov tam bolo toľko, že som po chvíli stratil schopnosť systematického preklikávania všetkých škôl. Lákalo ma pozrieť si partie neznámych hráčov divokých nicknamov z menších miest, ktorí by si nedokázali ani vo sne predstaviť, že sa ich partie raz zvečnia cez youtube.

Jasot po výhre a ani plač po prehre som na stovky kilometrov zachytiť nedokázal, ale prosby o komentovanie partií sa na nás z chatu hrnuli rýchlejšie než sme boli schopní reagovať. Snažil som sa vybrať pozície, ktoré mali aj edukatívny rozmer, nemyslel som na šachových odborníkov a fajnšmekrov, ale na rodičov, strýkov a dedkov, ktorí si možno prvýkrát v živote vyladili podobný kanál .

Bol to fantastický zážitok, ktorý sa len umocnil zadosťučinením, keď som po skončení zistil, že moji zverenci obstáli výborne."

Stanislav Vlček

Trojtýždňové úsilie tímu organizátorov nevyšlo nazmar, o čom svedčia početné ďakovné maily zo škôl aj od rodičov. Sme presvedčení, že takéto online podujatie má svoj význam aj v budúcnosti, teda v čase, keď sa pominú opatrenia obmedzujúce osobnú účasť.

Môže byť vhodným doplnkom, prípadne aj kvalifikačným stupňom k súťažiam naživo, kde je kapacita účastníkov obmedzená. Nadpráca spojená so zakladaním družstiev, ktorá bola vykonaná pri úvodnom ročníku, by sa tak zúročila aj v ďalších rokoch.

 

Michal Vrba

Keď mi volal prvýkrát Stano, že či sa prihlásime do konkurzu na tieto MSR, nemal som veľa nadšenia. Na krajskom kole sme si vyskúšali, že organizácia podobného podujatia je náročnejšia ako tá naživo a to sme mali ešte výhodu, že v kraji máme bližší kontakt so školami, trénermi a samotnými deťmi.

Navyše na Slovensku je množstvo skúsených organizátorov a hovoril som si, že pauza by mi nezaškodila. Keď som o týchto majstrovstvách so Stanom opäť hovoril, padla však myšlienka, ktorá bola väčšia ako tieto majstrovstvá.

Bola to možnosť doslova zosieťovať celé Slovensko. Deti, ktoré sú aktívne či už v kluboch, školách, krúžkoch alebo len tak voľne pohodené v šachovom online svete, mohli sme ich zrazu spojiť. Spojiť, ukázať, že aj online svet má svojich priaznivcov (a ako sa ukázalo, nie je ich málo).

Podarilo sa, čo sa podarilo a viac o tom asi nemá cenu písať. Čo však ďalej? Tieto MSR neboli z môjho pohľadu ani tak o MSR, ako o niečom inom. Na Slovensku po aktuálne existuje databáza aktívnej mládeži, ktorú šach baví, sú vytvorené školské družstvá, v ktorých sú deťi. Áno, nehovoríme o slajdoch v prezentáciách, čo by sme spravili, keby. Je to tu a teraz. Skoro 200 škôl a 900 detí.

Osobne by som bol veľmi rád, keby sa tejto príležitosti chopili tréneri v kútoch Slovenska, krajské či národný zväz. Sú tu deti (a nie je ich málo), ktoré chcú hrať šach. Čo všetko ponúka prostredie internet opäť nie je nutné písať.

Otázka je, či budeme čakať na ďalšiu pandémiu, alebo sa chopíme šance zapojiť šachový svet mládežníkov aj v blízkej budúcnosti (rozumej dni, maximálne týždne). Alebo necháme túto loď odplávať.

Zverejnené: 02.05.2021 | Autor: Michal Vrba
Ďakujeme našim partnerom a sponzorom
Oficiálnu stránku SŠZ www.chess.sk prevádzkuje Slovenský šachový zväz, Bernolákovo námestie 811/25, 940 02 Nové Zámky
Sekretariát: Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky, mobil: 0903/363993, e-mail: sekretariat@chess.sk
IBAN: SK54 8330 000000 2600 932871, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX
Webbdesign created by WebCreative.info, Free chess.sk rest-api swagger
© 2010 All rights reserved.