Spravodajstvo 
Sledujte priamy prenos z Polemag.sk RAPID KOŠICE
V Košiciach tento víkend prebiehajú MSR v bleskovom šachu a Polemag.sk RAPID KOŠICE. Rapid turnaj sa...
Zverejnené: 25.07.2021
Majstrom SR v bleskovom šachu v Košiciach sa stal po 12x GM Mikuláš Maník
Šach ožil tento víkend aj v metropole východu – v Košiciach, kam sa...
Zverejnené: 25.07.2021
Sledujte priamy prenos z MSR v bleskovom šachu
V Košiciach tento víkend prebiehajú MSR v bleskovom šachu a Polemag.sk RAPID KOŠICE. MSR v bleskovom šachu...
Zverejnené: 24.07.2021
Posledné 2 augustové víkendy budú patriť šachu v Skalici
3. ročník Skalického šachového festivalu sa uskutoční v priestoroch Hotela...
Zverejnené: 22.07.2021
Ako funguje Slovenský šachový zväz? - tretia časť
Vážení šachoví priatelia, prinášame Vám tretí zo série článkov,...
Zverejnené: 22.07.2021
✉ Zaregistruj sa na odber newslettra
ecoc
Správa zo spravodajstva

Šach a umenie patria k sebe

Detail

Príbeh sady šachových figúrok Českej klubovky sa už detailne zrejme nepodarí vyrozprávať. Vieme, že sa začal návrhom umelca Bohuslava Schnircha. Jeho pôvodný návrh bol časom zmenený do rôznych podôb. Najznámejším sa tieto figúrky stali pravdepodobne pri veľkovýrobe v drevospracujúcich závodoch Frýdlant v Čechách.

Sám som na tejto verzii vyrástol a predpokladám, že rovnako i mnohí ďalší šachisti v Československu.
Koniec výroby v závodoch znamenal aj koniec výroby Českej klubovky tak, ako sme ju poznali. Málokto by však predpokladal, aké zaujímavé pokračovanie bude tento príbeh mať.

Podľa dostupných informácií šachista Karel Mokrý oslovil dvoch stolárov - bratov v Prostějove, či by vedeli vyrobiť šachové figúrky podľa predlohy ešte zo závodu vo Frýdlante. Tá pôvodná súprava, podľa ktorej vyrezali prvú Českú klubovku, existuje dodnes. A tu sa začína nový, nemenej zaujímavý príbeh šachovej súpravy Česká klubovka.

Vraciame sa v čase o 20 rokov späť, do dielne bratov Leopolda a Zdeňka Novotných. Bratia Novotní, obaja zruční remeselníci so skúsenosťami z fabriky v Prostějove, sa tejto výzvy ujali celým svojím srdcom. Splnili nielen pôvodnú “objednávku”, no stali sa aj jedinými výrobcami týchto figúrok v Českej republike.

SO_047    SO_049

Ich majstrovstvo je poznať na každej figúrke, na každom jej centimetri. Klubovke dodali nádherný "finish", upravili tvary a aj najzložitejšia
figúrka – jazdec - sa opäť stala celodrevenou a ručne vyrezávanou.

Prvé stretnutie v drevárskej dielni okúzli každého. Uprataný neporiadok, vôňa farby dosychajúcej na kráľoch a dámach a úsmev na tvári dvoch majstrov. Pre dospelého človeka je to ako vstup do rozprávky. Miesto, na ktorom sa rodí z kúska neopracovaného dreva umelecké dielo, musí všetky deti iba utvrdiť, že rozprávky sú skutočné.

Svoje sny máme každý. Ani Leopold a Zdeňek nie sú výnimkou. Pri jednom zo spoločných popoludňajších rozhovorov sa zdôverili s jedným zo svojích snov. O obyčajnom kalendári. 

Rozhodli sme sa, že im v Šachovom obchode tento sen splníme. Pre túto dôležitú a kreatívnu prácu sme sa rozhodli osloviť ilustrátora Michala Nagya, ktorý navrhol a nakreslil 12 nádherných ilustrácii, ktoré zobrazujú figúrky Českej klubovky v rôznych – aj humorných - situáciách. Kresba uhlíkom na papier veľmi dobre spája umelecký a čierno-biely šachový svet. Z grafík tak vznikol kalendár, ktorý sme venovali bratom Novotným a ich životnému dielu – šachovej súprave Českej klubovky.

 1621285590398_1

Teraz aj vy môžete mať kúsok z príbehu figúriek, na ktorých vyrástli generácie šachistov v Československu. Rozhodli sme sa jednotlivé ilustrácie vydať v limitovanej edícii. Vďaka tomu môže aj vaša obľúbená figúrka visieť u vás v obývačke, kancelárii či klubovni ako umelecké dielo, ktorým nespochybniteľne je. Grafiky vydávame v limitovanom počte 20 kusov, vytlačené na umeleckom papieri Munken, sú číslované a podpísané autorom.

Dielo sa podarilo a za Šachový obchod želám Leopoldovi a Zdeňkovi ešte veľa síl a trpezlivosti, aby sme my šachisti mohli ešte dlhé roky obdivovať ich majstrovstvo.

Grafika Česká klubovka v umení - pozrieť všetky grafiky

Šachové figúrky Česká klubovka originál

Autor: Michal Alexa, majiteľ Šachového obchodu

Zverejnené: 17.07.2021 | Autor: Michal Vrba
Ďakujeme našim partnerom a sponzorom
Oficiálnu stránku SŠZ www.chess.sk prevádzkuje Slovenský šachový zväz, Bernolákovo námestie 811/25, 940 02 Nové Zámky
Sekretariát: Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky, mobil: 0903/363993, e-mail: sekretariat@chess.sk
IBAN: SK54 8330 000000 2600 932871, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX
Webbdesign created by WebCreative.info, Free chess.sk rest-api swagger
© 2010 All rights reserved.