Spravodajstvo
Mamutí šachový šampionát: Na Majstrovstvách Európy v šachu mládeže v Bratislave sa stretne viac ako 1300 detí
Mládež z celej Európy strávi najbližších 9 dní v centre hlavného mesta našej krajiny,...
Zverejnené: 31.07.2019
15. ročník medz. veľmajstrovského turnaja TIRNAVIA – Memoriál R. Rétiho sa bude konať v polke augusta
Jeden z najsilnejších uzatvorených medzinárodných turnajov na Slovensku za posledných 30 rokov...
Zverejnené: 30.07.2019
Sprievodný program počas ME mládeže Bratislava 2019
Pre účastníkov Majstrovstiev Európy mládeže 2019 pripravili organizátori bohatý...
Zverejnené: 26.07.2019
ECU Seminár pre učiteľov šachu počas ME mládeže 2019 v Bratislave
ECU seminár pre učiteľov šachu bude organizovaný v Bratislave v dňoch 7.8.1919...
Zverejnené: 26.07.2019
Seminár trénerov FIDE počas ME mládeže 2019 v Bratislave
Seminár trénerov FIDE bude organizovaný v Bratislave v dňoch 2.8.1919...
Zverejnené: 26.07.2019
Správa zo spravodajstva

IM Zsolt Rigó si na Dansku vychutnal obed aj súperov

Detail

 Druhá septembrová sobota bola opäť po roku sviatkom pre všetkých milovníkov rapid šachu - Šachový klub Doprastav v spolupráci s CENADA, n.o. organizovali už 4. ročník FIDE turnaja O pohár firmy Dansk (v cudzojazyčnom prostredí známeho skôr pod označením Dansk CUP). Na štartovej listine sa zišlo spolu až 112 hráčov rôznej výkonnosti, federácie a vekovej kategórie. Účasť nad 100 ľudí je pre Dansk už bežným javom. Konkrétne však číslo 112 je zatiaľ rekordom. Absolútnym favoritom turnaja bol vlaňajší víťaz Open Doprastav, maďarský veľmajster Imre Balog. Od druhého nasadeného IM Tomáša Kulhánka z pražských Vršovíc ho delilo približne 300 elobodov. Ako tretí nasadený nastupoval IM Zsolt Rigó z ŠK Modra, ktorému vlani turnaj absolútne nevyšiel a už od prvých kôl sa citeľne trápil. Celkovo sa turnaja zúčastnilo 12 titulovaných hráčov (1 GM, 4 IM, 7 FM).

 Dosiahnuť na finančné ceny je v takejto konkurencii titulovaných hráčov veľmi náročné. Na tohtoročnom Dansku však mohol vyhrať naozaj úplne každý, kto sa zúčastnil záverečného vyhodnotenia - žrebovalo sa spolu až 22 hodnotných vecných cien. V tombole bolo 12 šachových kníh, medzi nimi aj skvost domácej produkcie Pod hladinou, podpísaný samotným autorom GM Jánom Markošom. Tri poukážky na 1 mesiac trénovania venoval Vladimír Jacko, zakladateľ portálu sachovetreningy.sk. Jeseň je tradične aj obdobie vinobrania - na Dansku na šťastných výhercov čakalo šesť fliaš prívlastkového vína z Vinařství Lahofer. Najoriginálnejší prírastok do tomboly poskytol druhý rozhodca turnaja IA Ivan Syrový, ktorý je v civilnom živote advokát a nedávno mu vyšla monografia Môj domáci právnik. Tú aj s venovaním autora vyhral (žeby budúci právnik?!) Peťo Macko z KŠN.

 Do obeda sa odohralo 5 kôl. Nič nenasvedčovalo tomu, že by sme sa mali stať svedkami prekvapenia. Imre Balog vyhral všetky partie a k obedovému stolu odchádzal na očakávanom priebežnom prvom mieste. Lukulské hody sme otvorili zeleninovou polievkou s krupicovými knedličkami, strednú hru zaobstaralo pečené kuriatko s ryžou a šalátom a efektnú koncovku s ľahkými figúrami (rozumej s nadýchaným cestom, lahodnou plnkou a žiadnymi umelými prísadami) zohrali veterníčky a torty z vychýrenej bratislavskej cukrárne Arriba. Po Sacherovej torte, Malinovom snehu, Punčovej torte a ďalších dobrotách sa doslova zaprášilo, ani sme ich poriadne nesihli vyfotiť :-)

 Po obede sa začali diať nevídané veci...Dovtedajší suverén turnaja Imre Balog najprv len remizoval s FM Samirom Sahidim a následne rýchlo prehral s IM Jozefom Franzenom, inak majstrom Bratislavského kraja v klasickom šachu za rok 2016. Kalich horkosti si vypil v poslednom kole prehrou s IM Zsoltom Rigóm a musel sa uspokojiť so siedmym, t.j. posledným dotovaným miestom. Zaslúženým víťazom sa stal práve Zsolti - zisk 8 bodov a Rp na úrovni 2527 boli dokonalou rehabilitáciou za vlaňajší neúspech. Ako druhý sa umiestnil v zhode s nasadením IM Tomáš Kulhánek, ktorému sa taktiež vlani nedarilo. Na bedni skončil ešte FM Karol Rückschloss zo Slovana. Zvyšné ceny bral aj pravidelný účastník Dansku FM Rastislav Briestenský (taktiež Slovan), druhý z druhej edície Dansku Slavomír Sremaňák (OŠK Margecany), IM Jozef Franzen (do tretice Slovan) a spomínaný GM Imre Balog (Penzugyor Sportegyesulet). Vyrovnanosť turnaja sa prejavila aj v tom, že o umiestnení na druhom až šiestom mieste rozhodovali pomocné kritériá.

 V kategórii najlepšia žena podľa očakávania vyhrala hráčka Doprastavu Zuzana Kováčová, cenu pre najlepšieho seniora získal celkovo tretí FM Karol Rückschloss. Veľký talent slovenského šachu FM Samir Sahidi bol vyhodnotený ako najlepší junior. Turnaj potešujúco prilákal nebývale veľký počet domácich hráčov. Asi ich vyburcovalo, že som týždeň pred turnajom poslal na doprastavácky mailinglist trošku provokačnú správu s posolstvom, že nie je to síce zlé, ale Slovan má viac prihlásených. Ako najdisponovanejší z domácich sa ukázal Róbert Krajňák o pomocné hodnotenie pred Zuzanou Kováčovou.

 Turnaj sa odohral v príjemnej atmosfére, nezaznamenali sme žiadne hádky ani spory. Treba pochváliť profesionalitu rozhodcov, hlavného FA Ladislava Šipekyho a IA Ivana Syrového, ako aj vyspelosť hráčov. Problém našťastie nerobili ani novelizované pravidlá.

 Záverom by som chcel poďakovať partnerom, bez ktorých by sa turnaj nemohol uskutočniť - firme Dansk, s.r.o. za sponzoring, mestskej časti Karlova Ves za poskytnutie dotácie a osobitne pani starostke MUDr. Dane Čahojovej za prevzatie záštity a jej zástupcovi JUDr., PhDr. Branislavovi Záhradníkovi za účasť na slávnostnom vyhodnotení a odovzdanie cien. CENADE, n.o. ďakujem za spoluorganizovanie turnaja, Šachovým klubom Dúbravan a Tatran Bratislava za bezodplatné požičanie šachových súprav. V neposlednom rade som vďačný všetkým dobrovoľníkom, ktorých práca sa rátala na hodiny - Igorovi Poláčikovi za prípravu hracej miestnosti a jej opätovné vrátenie do stavu typického pre školskú jedáleň, Martinovi Baďuríkovi za celodenné obsluhovanie v bufete (varenie kávy, čaju, podávanie minerálky). Takisto som zaviazaný organizátorom iných turnajov, ktorí povolili vyvesiť propozície Dansku na nástenku a dokonca sami aktívne môj turnaj propagovali. Je to znak toho, že aj keď sme na klubovej úrovni a zvlášť počas ligových zápasov neúprosní súperi, vieme si vo veciach, ktoré sú v prospech šachu a šachistov nezištne pomáhať.    

 Verím, že o rok sa stretneme v podobne hojnom počte znova na polojubilejnom piatom ročníku. Teraz nechajme už zaznieť fanfáry a prehovoriť víťaza:

Zsolty, dovoľ mi, aby som Ti pogratuloval k víťazstvu. Opíš nám, s akými ambíciami si išiel na turnaj, čo si od toho očakával a ako si vnímal priebeh jednotlivých partií.

Martin, ďakujem pekne za gratuláciu. Nemal som veľké očakávania. Bol som tu minulý rok a som skončil veľmi pod očakávania. Odvtedy som takýto rapid turnaj nehral a išiel som s cieľom dobre si zahrať. Bol som tretí nasadený a teda bola šanca, že niečo uhrám. Bol som oveľa lepšie pripravený ako minulý rok, keďže sa mi vtedy narodil syn tri týždne pred turnajom. Tomu môžem pripísať ten neúspech minulý rok - mojím terajším víťazstvom sa to definitívne potvrdilo. Som sa aj obával, že mi klesla výkonnosť, alebo bola za vlaňajším neúspechom nejaká iná šachová príčina. Teraz už jednoznačne viem, že to môžem pripísať práve tej nevyspatosti, únave. Však každý vie, kto má syna alebo deti. Prvé tri týždne, to nie je ľahké...

Vedel som, že sa môžem umiestniť dobre, lebo mne sa väčšinou v turnajoch s rýchlym tempom darí, alebo darilo sa kedysi, vyhral som niekoľko takýchto turnajov, ale po minuloročnom výsledku som ozaj nevedel, čo môžem očakávať.

A k priebehu jednotlivých partií? Kedy si začal tušiť, že by to mohol byť dobrý výsledok, resp. už priamo víťazstvo?

Priebeh turnaja - na začiatku som mal ratingovo výrazne slabších súperov a nezačal som príliš sebavedome. Síce som tie partie vyhral na pozície, ale zle som hospodáril s časom. Ale to tak býva, keď niekto nemá rozohranosť alebo nie je vo forme. Keďže som mal dobré pozície, videl som aj nejakú taktiku, som cítil, že to nemusí byť zlé. Vyhral som tie partie, ktoré som podľa papierových predpokladov mal vyhrať. Potom som hral s dvoma takými starými harcovníkmi - pánmi Rückschlossom a pánom Kolesárom a oni ma bielymi dosť drzo odremizovali. Aj som ľutoval, že som nezačal partie trošku komplikovanejšie, aby nemohli mať takú jasnejšiu hru, ktorá im sedí. Takže s tými pánmi som dvakrát remizoval, ale mal som štyri body z piatich. Nasledovala obedová prestávka, dobre som sa najedol a to pomohlo.

Potom som mal dosť silných súperov - šieste kolo som hral s druhým nasadeným Tomášom Kulhánkom, hral som s veľmi talentovaným hráčom Samirom Sahidim, veľmi dobre zahral a bola to pekná partia. Tú ôsmu, s Kamilom Báňasom, sa mi podarilo vyhrať. Bol som nahnevaný na los v deviatom kole, keďže som dostal prvého nasadeného, ktorý bol vysoko nad ostatnými - on mal v podstate 300 bodov prevahu pred druhým nasadeným a ešte som ho dostal čiernymi. Videl som, že keď prehrám, možno skončím v prvej trojke, ale ani to nemusí byť, čo ma príliš netešilo, keďže som v tej chvíli viedol o pol boda a mal som veľmi dobré pomocné hodnotenie. Toho hráča som už ale poznal, lebo som s ním hral v Extralige asi pred 2-3 rokmi a mal som veľmi, veľmi nádejnú pozíciu, tiež čiernymi, som bol na pokraji výhry, sme hrali veľmi dlhú partiu a on sa ubránil horko-ťažko. Vedel som preto, že keď zahrám sebavedomo a rýchlo, budem mať s ním šance. To je hráč, ktorý hrá rýchlo, ktorý chyby nerobí, ale zas nie je natoľko sebavedomý v otvorení. Chce bezpečne postaviť pozíciu a hrá sa. A takto to aj prebiehalo. Postupne som stál lepšie a lepšie a keďže musel hrať na výhru, robil aj menšie a menšie ústupky a tým pádom som získaval výhodu. Podarilo sa mi ho pozične pretlačiť a jednoduchou kombináciou na konci vyhrať, takže som spokojný s výsledkom aj priebehom. Trošku som ľutoval tých pánov, že som ich nepostavil pred väčší boj, ale nakoniec všetko dobre dopadlo. Aj pre pána Rückschlossa, ktorý skončil tretí a vyhral seniorskú kategóriu.

Ak som dobre videl, si na štartovej listine rapid turnaja, ktorý sa bude hrať budúci týždeň so systémom časových handicapov. Tam si ako trúfaš, možno aj povzbudený týmto víťazstvom?

Bude to veľmi zaujímavý turnaj, nejaké skúsenosti s tým už mám. Už som na internete taký turnaj hral a dokonca som taký systém aj programoval. Tam sa ale myslím ráta rating pre klasické partie. Ten mám trošku vyšší, lebo rapid elo sa mi podarilo minulý rok výrazne znížiť, keď som na dvoch turnajoch, ako sa mi syn narodil, stratil skoro 100 bodov. Preto je medzi mojím štandardným a rapid ratingom určitý rozdiel.

Aj na klasickom Opene, keď je niekto prvý nasadený, neznamená to, že automaticky vyhrá. Prví traja až piati nasadení majú otvorené šance uspieť. Dansk bol výnimkou, pretože prvý nasadený mal od ďalších nasadených hráčov odstup 300 a viac elobodov a bol oprávnene topfavoritom. V zásade však nestačí, aby prvý nasadený v turnaji zahral na úrovni rating performance. V otvorenom turnaji je veľa hráčov a niekedy aj niekto z tých, kto nie je nasadený, môže vystreliť a podariť sa mu turnaj.

Keďže tuto sa uplatní časový handicap, šance na víťazstvo bude mať skoro každý, ale možno aj úplne každý.  Neviem, aké bude zloženie turnaja. Ak tam budú harcovníci, čo majú skúsenosti, odohrali už veľa turnajov skráteným tempom, budú to mať aj veľmi dobrí hráči proti nim ťažké a môžu odštartovať s prehrami . Keď to dobre rátam, tak keď som hral prvé alebo druhé kolo na tomto turnaji, tak na tom turnaji o týždeň by som mal dve minúty na partiu a súper osemnásť. Dve a pol, dve minúty na partiu, čo je veľmi málo na šachovnici. Na internete je to trochu rozdiel, ale na šachovnici, keď ťah sa musí fyzicky vykonať rukou, je to náročnejšie. Tí hráči vôbec neboli slabí, som prvé dve kolá až tak jednoducho nevyhral, mal som málo času, takže bude to veľmi zaujímavé. Nemyslím si, že som nejaký favorit, aj keď som sa teraz dobre rozohral. Budú tam dobrí hráči, ale ten pán Láznička, ktorý bude prvý nasadený - ten tiež nemusí byť veľký favorit, lebo bude hrať s podobnými hráčmi ako som ja s výrazným časovým handicapom a to sa môže prejaviť. Sám som zvedavý, ako to dopadne.

Ak by si mal tento turnaj zhodnotiť po celkovej stránke, možno aj po organizačnej, čo sa Ti páčilo, alebo čo si myslíš, že by sa tu dalo ešte zlepšiť.

Keď som víťaz, tak sa mi všetko páči, môžem povedať :-)

Ďakujem organizátorovi Martinovi Sklárovi, že ma osobne pozval na turnaj, možno by som inak vôbec neprišiel, keďže teraz uprednostňujem rodinu pred šachmi. Keďže som bol takto milo pozvaný, považoval som za povinnosť prísť, keď sa okolnosti zídu - keď ma žena pustí, keď sa dobre vyspím v tú noc. Našťastie syn sa v noci nezobudil, takže som prišiel a som rád.

Trošku by som na tú rodinu aj nadviazal. Na turnaji sme rozdávali e-booky "Dosiahnite z ratingu 1000 rating až 2300 ELO bodov". Teba by som sa chcel opýtať ako hráča, ktorý už dosiahol vyšší rating, ako popri rodinných povinnostiach sa dá udržať šachová výkonnosť na tak vysokej úrovni. Mladí hráči, čo ešte chodia do školy, majú dosť času trénovať. V čom je ale to tajomstvo udržania si výkonnosti, prípadne dokonca zlepšovania sa, keď je času pomenej.

Ťažko povedať, keďže sa šachu príliš nevenujem. Teda venujem sa šachu, lebo programujem šachový server, šachové aplikácie, ale netrénujem v tom zmysle slova, ako som to kedysi robil, keď som bol mladší - z kníh; keď som s tréningovými partnermi alebo sám analyzoval pozície. Inak myslím, že najviac pomôže šachistovi v raste, aby sa naučil sám analyzovať pozície, alebo aby sa pripravoval a analyzoval partie v spolupráci s rovnocenným alebo silnejším partnerom. To myslím, že je základ šachového rastu. Respektíve aspoň to tak bolo kedysi... Teraz je to trošku iné, teraz sa to zrýchlilo. K informáciám sa deti dostávajú rýchlejšie a preto je aj myslím toľko mladých hráčov, ktorí už v nízkom veku dosahujú vysokú úroveň. Talent sa môže skôr prejaviť.

Kedysi, keď niekto nevyrastal v meste, kde bol šachový klub alebo silní hráči, tak nemal takú možnosť šachového rastu. Ak máš okolo seba rovnocenných hráčov, Tvoj šachový rast sa zastaví alebo spomalí. Ono je veľmi dôležité, aby hráč hral partie so silnejšími hráčmi, trénoval so silnejšími, to je myslím nutnosť.

Spomínal si, že programuješ šachové aplikácie. Môžeš to nejako bližšie popísať - aký typ tých aplikácií? Prípadne by som rozšíril otázku, či práve vďaka tomu viac vidíš do toho, ako počítač "myslí" pri šachu a či je tam pre Teba presah do praktickej hry.

Keď si sa opýtal, tak využijem priestor na promo. Programujem so spoluautorom šachový server, ktorý sa volá chessfriends.com a k tomu sú naviazané ďalšie šachové aplikácie - jedna sa volá Chess Online, resp. Chess Online +  a druhá Chess Age, po slovensky Doba šachová. To je naša novinka. To Chess Online - tam sa hrá online. Je to zaujímavé tým, že sa hrá o virtuálnu menu a každý si tam nájde zábavu. Myslím, že pre hráčov každej úrovne je to zábava, lebo súperi sú tak nalosovaní, že každý môže mať šancu vyhrať partiu, alebo postupovať v rankingu, získavať vyšší level. Chess Age je aplikácia na trénovanie. Je to robustná aplikácia, je tam veľmi veľa feature, sú tam boostre, je to graficky pekne spracované, takže odporúčam vyskúšať a vyjadriť sa k tomu. Veľmi radi si prečítame feedback. Čo sa týka toho šachového enginu, konkrétne ja engine neprogramujem, ale využívam hotové enginy v tých našich aplikáciách na tie jednotlivé feature. Enginy sú veľmi silné v dnešnej dobe. Najlepší svetoví hráči proti nim nemajú šancu. To asi väčšina ľudí vie. Skôr čo je zaujímavé - pred pár rokmi, možno pred nejakými desiatimi rokmi som si myslel, že enginy šach zabijú, keďže všetko spočítajú a každý sa to naučí a v podstate všetky partie sa skončia remízou. Je veľmi zaujímavé, že tomu je presne naopak. Enginy nieže zúžili možnosti šachu, ale naopak, veľmi ich rozšírili. Ukázali cesty, ktoré doteraz neboli otvorené - akým spôsobom sa dá hrať, akú stratégiu sa dá zvoliť. Aj majster sveta - videl som posledné partie Carlsena, ako ich zahral, nepotrebuje hrať dlhú teóriu, ale stačí postaviť pozíciu, kde má slušné východisko. Je to možno neprirodzená pozícia vzhľadom na vývoj šachu. Možno kedysi pred 10-20 rokmi by sa hovorilo, že nenáročne zahraté otvorenie. Nie je tomu ale tak. Engine ukáže, že má veľmi dobré šance, aspoň minimálne zahrať bohatú partiu, kde súper nemá jasné cesty. Šach sa stáva  vďaka enginom ešte viac zaujímavý a populárny. Myslím, že veľmi sa rozširuje v Ázii, najmä v Číne a v Indii, je to veľký boom. Šach čaká krásna budúcnosť!

Týmto krásnym a optimistickým konštatovaním by som ukončil náš rozhovor. Ešte raz Ti gratulujem k víťazstvu na turnaji Dansk CUP.

Ďakujem za rozhovor.       

Poznámka: Rozhovor bol zaznamenaný v audio podobe. Po dohode s hráčom je zverejnený formou prepisu.
Zhováral sa: Martin Sklár

Výsledky nájdete na: http://chess-results.com/tnr294555.aspx?lan=5&art=1&wi=821

Zverejnené: 12.09.2017 | Autor: MartinSklar
IM Zsolt Rigó si na Dansku vychutnal obed aj súperov
Detail
IM Zsolt Rigó si na Dansku vychutnal obed aj súperov
Detail
IM Zsolt Rigó si na Dansku vychutnal obed aj súperov
Detail
IM Zsolt Rigó si na Dansku vychutnal obed aj súperov
Detail
IM Zsolt Rigó si na Dansku vychutnal obed aj súperov
Detail
IM Zsolt Rigó si na Dansku vychutnal obed aj súperov
Detail
IM Zsolt Rigó si na Dansku vychutnal obed aj súperov
Detail
Ďakujeme našim partnerom a sponzorom
partner/12
partner/14
Oficiálnu stránku SŠZ www.chess.sk prevádzkuje Slovenský šachový zväz, Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky, Sekretariát: Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky
mobil: 0903/363993, IBAN: SK54 8330 000000 2600 932871, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, e-mail: sekretariat@chess.sk
Created by WebCreative.info © 2010 All rights reserved.