Spravodajstvo
Ako hráme šachy v karanténe (Súťaž)
Prečo sa zapojiť do šachovej foto-súťaže?V čase, keď sme...
Zverejnené: 20.04.2020
Taký bežný tréningový týždeň v karanténe
Dni sa zlievajú, týžde bežia a s nimi aj online...
Zverejnené: 18.04.2020
Turnaj začiatočníkov a odvetný zápas ČR vs. SR
V piatok 17.4.2020 o 18:00 sa uskutoční v poradí 5....
Zverejnené: 17.04.2020
Memoriál Erika Britana
Spomienka na Erika Britana. nar.:...
Zverejnené: 16.04.2020
Online turnaj mládežníckych tímov EuropeKids Big Panthers U18
Vážení mladí šachoví priatelia, Situácia, v ktorej sa európske krajiny dnes...
Zverejnené: 11.04.2020
Správa zo spravodajstva

Výročné Majstrovstvá Bratislavy 2019 - ! PRIEBEŽNE AKTUALIZOVANÉ !

Detail

Dnes, 10. 5. 2019, odštartovali výročné Majstrovstvá Bratislavy 2019 v priestoroch ZŠ Anatolija Karpova – ŠK Slovan, Černyševského 8, Bratislava-Petržalka 1. kolom. Pre divákov je zabezpečený online prenos cez internet ako aj premietanie všetkých partií turnaja vo vedľajšej miestnosti. Diváci sú srdečne vítaní!

Žreb zložil do úvodného kola veľmi zaujímavé dvojice. Najväčší náboj mal súboj prvých dvoch nasadených hráčov turnaja, Dušana Schwarza (2326) a GM Milana Pachera (2396). Miňo sa presadil čiernymi v dynamickej partii v Dušanovom obľúbenom variante Sämischa v Kráľovskej indickej obrane a potvrdil návrat stratenej formy, keď po nevydarenom závere ligovej sezóny pred necelým, týždňom vyhral po výbornom výkone (Rp 2601) turnaj v tureckom meste Ordu, pri brehu Čierneho mora.

Aj ďalšie dva duely mali príchuť derby. Obhajca titulu IM Jozef Franzen (2229), vice-majster sveta ICCF v 12-tych MS (1984 – 1991) v partií dvoch bývalých elitných korešpondenčných hráčov proti Igorovi Privarovi (2177, Igor je člen víťazného tímu Československa na 11. Šachovej korešpondenčnej olympiáde 1992-1999) sa pustil bielymi do smelého kráľovsko-indického útoku s obeťou figúry, avšak protiútok čierneho bol dôraznejší.

Ďalším prestížnym duelom bol súboj mladých rovesníkov, 13-ročného FM Lukáša Sebastiána Kostolanského (2323) proti čerstvému majstrovi Slovenska mládeže do 14 rokov Vladimírovi Bochničkovi mladšiemu (2108). Vladko nenadviazal na famózny výkon z MSR mládeže, umožnil Lukášovi presadiť sa priamym útokom.

 

Dokážete rozvinúť útok bieleho tak ako Lukáš (biely na ťahu, správna odpoveď na konci článku).

Trochu v tieni zostali obe ďalšie partie, hoci obe mali zaujímavý priebeh. Erik Oprea (2127) v partií s Andrejom Kráľovičom (2253) pustil do nečakanej zápletky spojenej s dočasnou obeťou figúry (10. Jxe5!? je zaujímavá novinka). Súperi si v 31. ťahu v súlade s reglementom turnaja, ktorý zakazuje prijímanie a ponúkanie remíz pred 30. ťahom, prejavili vzájomný rešpekt a v nejasnej pozícii podpísali remízu.

Posledný nasadený hráč turnaja Richard Kolman (1995), ktorý si právo účasti na MBA 2019 vybojoval na kvalifikačnom turnaji Open Slovan 2018, zohral proti favorizovanému Martinovi Jánošovi (2163) kvalitnú partiu. Na rozdiel od súpera sa nedopustil žiadnej vážnejšej chyby a po zisku kvality ju presvedčivo doviedol do úspešného konca.

V 2. kole sme boli svedkami mimoriadnej bojovnosti hráčov, keď ani jedna pratia neskončila nerozhodne. Presadili sa väčšinou favorizovaní hráči, avšak česť výnimke sa podarila najmladšiemu účastníkovi Vladimírovi Bochničkovi mladšiemu, ktorý v zaujímavej partii bielymi čelil proti Dušanovi Schwarzovi. Dušan sa už v otvorení rozhodol pre riskantnú obeť figúry, Vladko však odvážnym ťahom 27. Jxf5! prevzal do svojich rúk iniciatívu, ktorú aj s pomocou vystupňoval do matového útoku. To, že 2. kolo svedčilo mladým, potvrdil Lukáš S. Kostolanský, ktorý po  neveľmi vydarenom otvorení dokázal zvíťaziť čiernymi nad Martinom Jánošom. Jediný veľmajster v turnaj GM Milan Pacher takmer strojovo presnou hrou prekonal odpor Erika Opreu. Celý bod si pripísal aj Andrej Královič, keď čiernymi strestal príliš aktívny postup skúseného Igora Privaru. Záverečný ťah partie skúste nájsť na diagrame. Najdlhšou partiou dňa bol duel Franzen-Kolman, kde skúsený IM J. Franzen vyťažil z tlaku v strednej hre materiálnu prevahu v podobe zisku kvality, a tú nakoniec uplatnil v dlhej koncovke.

Čierny na ťahu vyhrá (Privara-Královič, MBA 2019, správna odpoveď na konci článku).

Trend nastolený v minulom kole si hráči preniesli aj do nedeľného ranného súboja 3. kola, kde opäť všetky partie skončili rezultátmi. Andrej Královič postavil proti GM Pacherovi zdanlivo pevnú pozíciu, ktorú však vo veľkej forme hrajúci Milan rozvrátil energickým nástupom centrálnych pešiakov. Druhú výhru zaznamenal aj papierový outsider turnaja Richard Kolman, keď po vydarenom otvorení porazil Igora Privaru. Ďalší celý bod si pripísal aj talentovaný Vladimír Bochnička ml., keď precíznou hrou zdolal Erika Opreu. Jozef Franzen v partií Lukášom S. Kostolanským v rozhodujúcej chvíli tesne pred 30. ťahom vsadil na hazardný útok, ktorý však Lukáš chladnokrvne odvrátil a ešte do časovej kontroly stihol pozbierať materiálnu úrodu. Najdlhšou partiu kola bol prestížny súboj odvekých rivalov a rovesníkov Dušana Schwarza a Martina Jánoša. Bielymi hrajúci Dušan dokázal vystupňovať získanú prevahu a taktickým žihadlom, ktoré si môžete vyriešiť na diagrame, rozhodol partiu vo svoj prospech.

Biely na ťahu vyhrá (Schwarz-Jánoš M., MBA 2019, správna odpoveď na konci článku).

Vo 4. kole hráči absolvovali druhú partiu nedeľňajšieho programu. Hoci rezultatívnosť partií poklesla, stále sa bolo na čo dívať. Korektnou bojovnou remízou sa skončil duel Bochnička-Královič, podobne v najdlhšej partii dňa súperili Franzen so Schwarzom, kde čiernymi hrajúci Dušan Schwarz trpezlivo odolával pokusom skúseného súpera, ktorý sa snažil využiť svoje biele figúry. Súperi sa vyhli aj opakovaniu pozície, no nakoniec sa partia zaslúžene skončila remízou. O čosi skôr podpísali zmier aj Martin Jánoš a Erik Oprea, keď celú partiu silne ohrozený Erik našiel v závere cestu k opakovaniu pozície. Martin sa v komplikovanej pozícii uspokojil s remízou, keď správne vycítil, že prevaha sa mu rozplynula. Aj napriek menšej erudícii o šachových tvoreniach sa Lukáš S. Kostolanský dokázal čiernymi v štruktúre Benoni presadiť proti Richardovi Kolmanovi. Zaujímavý duel Privara-Pacher priniesol taktické komplikácie v strednej hre. Trpezlivosť GM Pachera v technickej koncovke s jeho prevahou kvality nakoniec korunovala jeho úspech.

Čierny na ťahu (Privara-Pacher, MBA 2019, správna odpoveď na konci článku).

Povíkendovým 5-tym kolom sa turnaj prehupol do svojej druhej polovice a súperi si opäť nič nedarovali. To však neplatilo pre I. Privaru, ktorý si pri menšom meškaní na partiu s Lukášom S. Kostolanským zabudol vyplnúť mobil, ktorý mu žiaľ po 7. ťahu zazvonil. V súlade s pravidlami FIDE mu bola zapísaná prehra, ktorú však Igor zniesol s noblesou džentlmena. R. Kolman rozohral proti D. Schwarzovi riskantný a zriedkavý variant Dámskeho gambitu tzv. Schara-Henningov gambit, avšak aktivita trvala len pár ťahov, keď po hrubej chybe 12. ... 0-0-0? priešiel Richard o figúru. Odvahu prejavil aj Vladko Bochnička, ktorý v otvorení čiernymi korektne obetoval pešiaka veľmajstrovi M. Pacherovi. Taktickou bystrosťou nastolil materiálnu rovnováhu, avšak vo vzniknutej koncovke urobil niekoľko ústupkov, ktoré Milan trestal tvrdou rukou. J. Franzen v partii čiernymi proti E. Opreovi už po bieleho nevýraznom otvorení prevzal iniciatívu a získal priestorovú prevahu obchvatom z dámskeho krídla. Smutný bol pohľad na "španielskeho" strelca c2, ktorý bol zamurovaný pešiakmi vlastnej farby. Hoci Erik odolával dlho, defekty jeho pozície boli už nenapraviteľné. Za smutného hrdinu dňa možno označiť Martina Jánoša. V partii čiernymi proti Andrejovi Královičovi získal nečakaným výpadom 15. ... g7-g5 perspektívnu pozíciu a čoskoro aj pešiaka. Navyše Andrej sa v situácii s bohatým taktickým nábojom dostal do silnej časovej tiesne. Avšak vynaliezavou hrou a taktickým postrehom v správnom momente ešte v časovke dokázal partiu po zisku figúry otočiť na svoju stranu. Zvládnete to aj Vy v pozícií na diagrame?

Biely na ťahu (Královič-Jánoš, MBA 2019, správna odpoveď na konci článku).

6. kolo otvorila nepríjemná udalosť. Martin Jánoš, po dosiaľ pre neho nie veľmi vydarenom priebehu turnaja, neprišiel na partiu 6. kola a krátko po spustení kola oznámil e-mailom (!) odstúpenie z turnaja z dôvodu zhoršujúceho sa zdravotného stavu. Vzhľadom na to, že odstúpil až po odohratí viac ako polovice partií, mu bol dosiahnutý výsledok 0,5/5 započítaný. Bod bez hry v 6. kole si pripísal Milan Pacher. Vo svojej nečakanej spanilej stíhacej jazde pokračoval Lukáš S. Kostolanský v partií proti Dušanovi Schwarzovi. Dušan sa po v otvorení, ktorým zrejme chcel prekvapiť svojho mladého súpera, dostal pod mierny pozičný tlak a Lukáš v pozícii na diagrame našiel cestu, ako materializovať svoju pozičnú výhodu. 

Biely na ťahu (Kostolanský - Schwarz, MBA 2019, správna odpoveď na konci článku).

Lukáš sa s Milanom stále delia o pozíciu lídrov turnaja, obaja so 100%-ným ziskom 6/6. Pekným technickým výkonom sa bielymi po zdanlivo neambicióznom rozohratí Španielskej hry presadil J. Franzen proti A. Královičovi. O podobný spôsob sa pokúšal aj skúsený Igor Privara proti V. Bochničkovi, no ten nakoniec mierne horšiu koncovku s prehľadom udržal.

V 7. kole vyšlo voľno na Vladka Bochničku, ktorý pri náročnom turnajovom režime ušetril trochu síl. Partia proti A. Královičovi sa príliš nevydarila R. Kolmanovi, keď horšiu pozíciu chcel vyriešiť ráznym 19. ... d5?, avšak prehliadol stratu figúry po doberaní obetovaného pešiaka. Ďalší odpor nedával zmysel. Vďaka väčšej aktivite figúr a menšej pomoci súpera udržal čiernymi Igor Privara zatiaľ nevyrovnane vystupujúceho Dušana Schwarza. No hlavnú pozornosť pútali partie oboch vedúcich hráčov turnaja. M. Pacher bielymi proti J. Frazenovi získal hneď po otvorení pešiaka, avšak Jozefovi sa za tú cenu podarilo prebrať aktivitu. V pozícií na diagrame sa zdá byť čierny Se4 nepriamo krytý a prípadná hra bieleho na udržanie malej materiálnej prevahy naráža na aktívnejšie rozostavené čierne figúry. Milan však našiel spôsob, ako stupňovať výhodu. Pokúste sa o to presným prepočtom aj Vy!

Biely na ťahu (Pacher-Franzen, MBA 2019, správna odpoveď na konci článku).

Vďaka kvalitnému prepočtu sa Milan dostal do technicky výhodnej pozície a svoju šancu z rúk už nepustil. Lukáš Kostolanský čiernymi čelil Erikovi Opreovi a už od začiatku výmenou strelca za jazdca a znehodnotenie pešiakovej štruktúry naznačil svoje ambície. Erik neprejavil záujem o trpezlivé uplatňovanie dvojice strelcov a opäť sa vrhol do nesolídneho útoku (12.g4?!), keď jeho kráľ stratil možnosť bezpečného ukrytia. Lukáš celkom správne otvoril pozíciu a vytrestal súperov nemiestny optimizmus. Súboj stopercentných sa tak naťahuje do ďalšieho kola.

Skúsený IM J. Franzen sa vo 8. kole nenechal deprimovať prehrou v minulom kole a zopakoval otvorenie z partie 1. kola Kostolanský-Bochnička. Vladko opäť zvolil podozrivý variant Ruskej hry, keď po 1. e4 e5 2. Jf3 Jf6 3. Jxe5 d6 4. Jf3 Jxe4 na v súčasnosti módne 5. Jc3 namiesto prirodzeného 5. ... Jxc3 ustúpil 5. ... Jf6. Táto tvrdohlavosť ho stála ďalší bod. Franzen ešte vylepšil Kostolanského 7. Sf4 prirodzeným ťahom 7. Sg5. Obe partie vyvíjali v podobnom duchu, pri rôznostraných rošádach iniciatíva bieleho rýchlo prerástla v rozhodujúci útok.

Biely na ťahu (Franzen-Bochnička, MBA 2019, správna odpoveď na konci článku).

Voľný deň si užíval Igor Privara, no aj tak si našiel cestu do klubu, keďže štvrtok je tradične klubovým dňom Slovana. Dušan Schwarz potrestal prehrešky Erika Opreu v otvorení, ktorý už v 12. ťahu čiernymi vybehol oboma vežovými pešiakmi na 4. rad. Napínavé súboje o Pole position sme videli v dueloch Kolman-Pacher aj Kostolanský-Královič. Richard Kolman zle dotieral na jediného veľmajstra v turnaji, keď obetoval kvalitu za iniciatívu. Pacher sa bránil chladnokrvne, a keď Richard pod časovým tlakom nepokračoval presne, pozbieral materiál. Lukáš si bielymi proti A. Královičovi po obeti pešiaka vytvoril dominantnú pozíciu, avšak húževnatý Andrej nečakanou obeťou jazdca 28. ... Jxe5! za cenu figúry otupil útok bieleho. Technickú časť partie si asi Lukáš zarámovať nedá, no nakoniec v dlhej koncovke V+S:V bez pešiakov dokázal zmatovať súperovho kráľa. Do posledného kola tak idú s plným počtom 8 bodov dvaja hráči, ktorí sa stretnú vo vzájomnom súboji.

Záverečným 9. kolom sa turnaj presunul do reprezentatívnych priestorov Hudobného salónu Zichyho paláca, ktorý prevádzkuje Mestská časť Bratislava - Staré Mesto.  S MČ BA - Staré mesto šachisti úspešne spolupracujú už dlhšie obdobie, keď sa v týchto priestoroch odohralo niekoľko Staromestských turnajov a aj úspešný pokus GM Milana Pachera o slovenský rekord v hre naslepo v novembri 2018. Zaslúžený oddych v poslednom kole po dobre odohratom turnaji vyšiel na veterána a obhajcu majstrovského titulu IM J. Franzena, ktorý si tak v predstihu zabezpečil 3. priečku a mohol sa aj porozprávať s dlhoročnými šachovými súpermi a kamarátmi. Na otvorenie záverečného kola boli totiž pozvaní všetci žijúci majstri Bratislavy. Pozvanie prijali až 17-ti, o čom svedčí aj spoločná fotografia. Dušan Schwarz sa čiernymi presadil v partii proti Andrejovi Královičovi, ktorý sa pasívnou hrou dostal pod tlak už po otvorení. Záver turnaja prekvapujúco patril seniorom, keď Richard Kolman dokázal čiernymi zvíťaziť nad Vladkom Bochničkom a v najdlhšej partií záverečného kola Igor Privara zdolal Erika Opreu. Hlavná pozornosť naživo komentujúceho GM Igora Štohla aj sledujúcich divákov sa však sústreďovala na hlavnú partiu kola dvoch vedúcich hráčov. Po časovej kontrole vznikla táto pozícia:

Biely na ťahu (Pacher-Kostolanský, MBA 2019, správna odpoveď na konci článku).

Milan zo zamotanej situácie dokázal vyťažiť výhodnú koncovku, v ktorej závere však nenašiel víťazný manéver a Lukáš sa zachránil v koncovke čistých rôznofarebných strelcov.

V turnaji sa odohralo spolu 42 partií, z nich len 7 skončilo remízami, aj to prevažne bojovnými, kde sa hralo až do konca. Rezultatívnosť teda bola až 83%, pričom bieli vyhrali 20 partií a čierni až 15 (56% : 44%). Neodohrali sa 4 partie. 

Záznamy partií aj s automatickým komentárom šachového enginu možno sledovať na stránke Chessbase http://live.chessbase.com/watch/Bratislava-Centenary-Championship, ako aj v online sekcii webstránky SŠZ https://www.chess.sk/index.php?str=online.

V týchto dňoch, keď si pripomíname ukončenie 2. svetovej vojny v Európe, je vari vhodné spomenúť aj na tých, ktorých vojna postihla najviac. Špičku šachovej Bratislavy v medzivojnovom období tvorili prevažne hráči židovského pôvodu, ktorí boli krátko pred jej vypuknutím izolovaní od spoločenského života. Popri Maxovi Walterovi, ktorý sa spomínal v úvodnom článku, k nim patril aj Dezider May. Majstrovstvá Bratislavy vyhral 6-krát, čo je dodnes nikým neprekonaný rekord. D. May podľa dobových záznamov vojnu neprežil, deportovali do koncentračného tábora, kde pravdepodobne v roku 1940 zomrel. V prílohe je o ňom obsiahlejšia rešerš.

SÚŤAŽ PRE DIVÁKOV:

Hlasujte o najlepšiu partiu 1. kola v dotazníku na adrese: https://forms.gle/Zqe2h2KnHrfuCH289

Najlepšia partia celého turnaja bude ocenená sumou 50 Eur. Najlepšiu partiu určí GM Igor Štohl počas slávnostného záverečného kola, ktoré bude komentované naživo 17. 5. 2019 medzi cca. 15:00 a 20:00 v Zichyho paláci (Ventúrska 9, Bratislava).

Celkový víťaz tipovacej súťaže o najlepšiu partiu dostane zaujímavú knižnú cenu.

Riešenie vybraného diagramu z partie 1. kola: Kostolanský-Bochnička ml.  20. Sh7+! Kh8 (20... Jxh7 21. Vxe8+ Dxe8 22.Dxh4+-) 21. Se4+! Kg8 22. Vxh4+-.

Hlasujte o najlepšiu partiu 2. kola v dotazníku na adrese: https://forms.gle/HAPrBowRz6ESj8bL7

Riešenie vybraného diagramu z partie 2. kola:  Privara-Královič 30. ... Vf1! a biely sa vzdal. Po 31.Vxf1 nasleduje Sh3+ a čierny premení pešiaka s rozhodujúcou výhodou.

Hlasujte o najlepšiu partiu 3. kola v dotazníku na adrese: https://forms.gle/PU1xb9xwPgZJoudEA

Riešenie vybraného diagramu z partie 3. kola: Schwarz-Jánoš M.  29. Vf8+! Dxf8 30. Sh7+! Kxh7 31. Dxf8+- a biely uplatnil svoju prevahu k výhre.

Hlasujte o najlepšiu partiu 4. kola v dotazníku na adrese: https://forms.gle/HiSdeTzGVVvsqdtp8

Riešenie vybraného diagramu z partie 4. kola: Privara-Pacher. Milan Pacher našiel silný ťah 15. ... g5!, ktorý vnáša chaos do klbka bielych figúr. Po 16. Sxg5 čierny kombinačnou cestou 16. ... Jg3+! 17. hxg3 h2 vymení zatúlaného jazdca v rohu šachovnice 18. Jxh2 Sxe2+ 19. Vxe2 Vxe2 20. Kxe2 Vxh2 -/+ získanú prevahu čierny dotiahol do výhry partie.

Hlasujte o najlepšiu partiu 5. kola v dotazníku na adrese: https://forms.gle/KwYehGhQj54yRqYq8

Riešenie vybraného diagramu z partie 5. kola: Královič-Jánoš. Pozorný Andrej v zdanlivo beznádejnej situácii zachoval chladnú hlavu a našiel jediný ťah 34. Vd8+!, po ktorom získal strelca Dxd8 35.Dxg3+. Traja pešiaci v tejto situácii nie sú dostatočnou náhradou, keďže biely využije prevahu figúry na útok proti súperovmu kráľovi.

Hlasujte o najlepšiu partiu 6. kola v dotazníku na adrese: 

https://forms.gle/cbsRk9MQMdKn8sQs9

Riešenie vybraného diagramu z partie 6. kola: Kostolanský - Schwarz. Bojovne naladený Dušan Schwarz sa pustil do taktických zápletiek, avšak Lukáš našiel elegantné 33. Dxe6!, po ktorom získal pešiaka. Dušan sa nechcel zmieriť s obtiažnou jazdcovou koncovkou, no 33. ... Dxf3 viedlo k forsírovanej prehre po 34. Jd6+ Kc7 35. De7+ s matom alebo ziskom čiernej dámy.

Hlasujte o najlepšiu partiu 7. kola v dotazníku na adrese: 

https://forms.gle/MdfUASCaX3Ln1UUP9

Riešenie vybraného diagramu z partie 7. kola: Pacher - Franzen. Titul obhajujúci IM Franzen hrajúci čiernymi svojím posledným ťahom zobral bieleho pešiaka na d5 jazdcom (lepšie bolo 19. ... Dxd5), pričom sa spoliehal, že jeho Se4 je nepriamo krytý. Milan však správne spočítal komplikácie a strelca zobral ťahom 20.Vxe4!. Po vynútenom 20. ... Jxc3 21. Dd3 Jxe4 nasledovalo mocné 22. Jg5! f5 23. Jxe4 fxe4 24. Sxe4 a získal späť celý investovaný materiál aj s úrokom. Franzen duchaprítomne odpovedal 24. ... Da6!, čím lákal súpera do technicky náročnej vežovej koncovky, ktorá mohla vznikúť po automatickom dobraní 25. Sxa8 Dxd3! 26. exd3 Vxa8. V nej má čierny dobré šance na remízu. Milan bol však opäť dôrazný a dal prednosť pokračovaniu 25. Sxh7+! Kh8 s prechodom do inej koncovky 26. Vb1 Dxd3 27. Sxd3 Vxa2 28. Vxb6. Táto je naopak pre bieleho veľmi príjemná, hoci formálne je na šachovnici materiálna rovnováha, biely strelec už na pohľad nie je slabší ako veža a čierni pešiaci sú slabí. Veľmajstrova technika nakoniec slávila triumf.

Hlasujte o najlepšiu partiu 8. kola v dotazníku na adrese: 

https://forms.gle/aNNyaaJax1QJnr5C7

Bleskový útok mohol IM Franzen zakončiť elegantným 27. Jg6+! Sxg6 28. Dh8+! Kf7 29. hxg6+ Kxg6 30. Vxe8 s rozhodujúcou výhodou. Zvoli však opačné, o niečo slabšie poradie ťahov 27. Dh8 Sg8 28. Jg6+ Kf7 29. Vxe8 Vxe8 +-, no čierny ešte pár ťahov vzdoroval kvôli zamurovanej Dh8. Zaslúženú výhru bieleho to však neohrozilo.

Hlasujte o najlepšiu partiu 9. kola v dotazníku na adrese: 

https://forms.gle/6GRNiJvJP5v4qAAa8

Na prvý pohľad sa zdá, že pozícia bieleho je beznádejná. Situácia na diagrame vznikla po časovej kontrole, keď biely M. Pacher v minulom ťahu šokujúco ustúpil z väzby 41. Kd4-c5 na čo Lukáš prirodzene odpovedal 41. ... Sb5-a4. Diváci v miestnosti pre analýzy včítane komentujúceho GM Štohla s úžasom sledovali Milanov predchádzajúci ťah, kde sa ako jediná možnosť javilo 41. Kd4-c3 s likvidáciou jedného voľného pešiaka čierneho a pravdepodobnou remízou. Milan však videl ďalej. 42. Kb6!! a2 (42. ... Sxd1? 43. d7 končí matom čierneho kráľa. 42. ... Sxe5 43. fxe5 Sxd1? 44.d7 Ke7 Kc7 je podobné.) Ďalej sa stalo 43. Sxa2 Vxe4 44. Vxd2 Vxf4 45. Jc6 Sxc6 46. Kxc6 Sc3 a čierny už bojuje o holú existenciu. Ani tú by neuhájil po presnom 47. d7 Sa5 48. Vd5! Sd8 49. Ve5! Kg7 50. Ve8 Sa5 51. Va8 a čierny nezabráni premene bieleho pešiaka d7. Milan však prehodil ťahy a zahral 47. Vd5?, kde Lukáš našiel 47. ... Vf5!, ktoré ho drží nad vodou. Po následnej výmene veží, ktorej sa bolo lepšie vyhnúť, je už koncovka rôznofarebných strelcov remízová.

 

Organizátor Stanislav Vlček,

Bratislavský šachový zväzSúbory k stiahnutiu:

Zverejnené: 11.05.2019 | Autor: wlk
Výročné Majstrovstvá Bratislavy 2019 - ! PRIEBEŽNE AKTUALIZOVANÉ !
Detail
Ďakujeme našim partnerom a sponzorom
partner/12
partner/14
Oficiálnu stránku SŠZ www.chess.sk prevádzkuje Slovenský šachový zväz, Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky, Sekretariát: Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky
mobil: 0903/363993, IBAN: SK54 8330 000000 2600 932871, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, e-mail: sekretariat@chess.sk
Created by WebCreative.info © 2010 All rights reserved.