Komentovaný prenos GM Pacherom z MSR ZŠ a SŠ v Topoľčanoch a live z prvej šachovnice
V Topoľčanoch dnes prebiehajú školské MSR. Okrem prenosu online šachovníc môžete sledovať...
V...
Správa zo spravodajstva

IM Milan Pacher víťazom turnaja "O pohár firmy Dansk"

Detail

Prvú septembrovú sobotu usporiadal ŠK Doprastav 2. ročník FIDE rapid turnaja „O pohár firmy Dansk“. Vlani sa ho zúčastnilo 47 hráčov, tento rok bolo už týždeň pred turnajom prihlásených vyše 70. Organizátori na veľký záujem hráčov operatívne zareagovali prizvaním ďalšieho rozhodcu k pôvodne nominovanému Ladislavovi Šipekymu. Nebol ním nik iný, než ústredný rozhodca a čestný člen SŠZ, Peter Falťan. Špičková rozhodcovská dvojica bola prísľubom a ako sa neskôr ukázalo, aj zárukou bezproblémového priebehu turnaja.

O pohár firmy Dansk - pohlad do miestnosti

Napokon na štartovej listine figurovalo až 107 mien. Účasť to bola silná nielen kvantitatívne, ale aj kvalitatívne. 12 titulovaných hráčov (3 IM, 9 FM), zastúpenie štyroch federácií (SR, ČR, Rakúsko, Ukrajina) – to hovorí jasnou rečou.

Papierovým favoritom turnaja bol medzinárodný majster Milan Pacher, úradujúci víťaz Openu Doprastav a majster Bratislavy v bleskovom šachu, majúci na konte už dve veľmajstrovské normy. Prvú trojku podľa ratingu dopĺňal FM Juraj Druska z Prakoviec a rakúsky hosť IM Alvir Aco.

O pohár firmy Dansk - IM Alvir Aco

Po 5. kole nasledovala prestávka na obed. Hráči sa postupne presúvali do vedľajšej jedálne, kde na nich čakala zeleninová polievka s krupicovými haluškami a pečené kurča s ryžou. Príjemná atmosféra z hracej miestnosti sa preniesla aj do jedálne. Hráči pri stoloch družne debatovali, preberali šachové i nešachové témy. Niektorí sa išli potom aj prejsť (bolo príjemné počasie mierne pod mrakom) a načerpať tak energiu do ďalších 4 partií.

O pohár firmy Dansk - obed

Pred obedom prvý Milan Pacher držal opraty pevne v rukách až do konca, keď pripustil jediný polbod Mirovi Klemanovi. Na ďalších priečkach to však bolo už natesnané a poradie sa menilo z kola na kolo. Medailové umiestnenia získali hostia z východu – Slavomír Sremaňák z Margecian a extraligista z Prakoviec FM Juraj Druska. Štvrtá priečka a zároveň pohár pre najlepšieho juniora putovali zásluhou FM Samira Sahidiho do KŠN. Piate miesto obsadil Miroslav Kleman z Modry, ktorý turnajom prešiel bez prehry. Zaujímavosťou je, že hráči na druhom až piatom mieste buď neprehrali vôbec, alebo prehrali iba s víťazom turnaja IM Milanom Pacherom. Šieste miesto bolo v dobrom zmysle slova šokom – obsadil ho 13-ročný Tibor Mátis z Dunajskej Stredy, nastupujúci s ratingom 1667. V premiérovej edícii turnaja skončil v hĺbke výsledkovej listiny na 32. priečke, teraz v ťažšej konkurencii vystrelil nahor ako raketa. Za tento husársky kúsok mu pribudne na konto 110 ELO bodov. Poslednú dotovanú priečku získal podľa Buchholzu najlepší zo 6,5-bodových, rakúsky hosť IM Alvir Aco, hrajúci za Pamhagen a do turnaja nastupujúci ako tretí nasadený.

O pohár firmy Dansk - vitazi

Pohár pre najlepšiu ženu získala, rovnako ako vlani, Zdeňka Blümelová zo Slávie Kroměříž (celkovo 37. miesto, 5 bodov). Najlepším juniorom bol, ako som už vyššie spomínal, celkovo štvrtý FM Samir Sahidi. Titul pre najlepšieho seniora patril Jaroslavovi Ölveckému z Apolla Slovnaft Bratislava (16. miesto, 6 bodov) a ako najlepší hráč Doprastavu bol vyhodnotený Peter Jančovič (10. miesto, 6,5 boda). Pikantériou na tomto ocenení je skutočnosť, že Petrovi som práve v deň konania turnaja podpísal prestupové papiere do Slovana...

O pohár firmy Dansk - najlepsia zena

Po ukončení slávnostného ceremoniálu sa víťaz turnaja IM Milan Pacher ponúkol, že pomôže s uprataním hracej miestnosti a sťahovaním stolov. Pohár a diplom odložil na parapetu, vyhrnul rukávy (myslím obrazne, lebo hral v krátkorukávovom tričku) a približne tri hodiny spoločne s Igorom Poláčikom a mnou pracoval na uvedení hracej miestnosti do pôvodného stavu. Následne sa posadil na zadné sedadlo Cinquecenta a pridŕžal po strop navŕšené šachové súpravy, aby počas jazdy nespadli. Pred Milanom dávam klobúk dole nielen za presvedčivé víťazstvo v turnaji!

O pohár firmy Dansk - Milan Pacher v aute

Keď som pozeral do historických análov (rozumej: klikol som na chess-results.com), zistil som, že posledne sa hral v Bratislave rapid s vyšším počtom účastníkov ešte v roku 2011. Konkrétne sa jednalo o Trojkráľový turnaj v Dúbravke a zúčastnilo sa ho 114 hráčov. Pre zaujímavosť spomeniem ešte štatistický vzťah medzi prvým a druhým ročníkom turnaja "O pohár firmy Dansk" – zo 47 účastníkov vlaňajšej edície sa na štart tohtoročnej postavilo 28, čo dáva bez niekoľkých desatín 60 %.

Záverom by som chcel poďakovať sponzori turnaja firme Dansk s.r.o., mestskej časti Karlova Ves v súčinnosti s Centrom nadania n. o. (za poskytnutie hracích priestorov, parkovacích miest  a služieb školskej kuchyne), šachovým klubom Dúbravan, TV Karlova Ves a Strelec DNV (za požičanie šachového materiálu) a všetkým tým, ktorí aktívne pomáhali s propagáciou turnaja. Výrazne pomohli nielen organizátori domácich turnajov zverejnením propozícií na nástenkách, ale aj šéfredaktor nss.cz Petr Boleslav, ktorý pozvánku na turnaj umiestnil na titulnú stránku do rubriky “bleskově ke kávě” a podpredseda Jihomoravského šachového svazu Miroslav Hurta, vďaka ktorému sa informácia o turnaji dostala na web Jihomoravského šachového svazu, ako aj Lokomotivy Brno.

Veľmi sa teším, že druhý ročník turnaja „O pohár firmy Dansk“ priniesol bohaté a kvalitné štartové pole vrátane  medzinárodnej konkurencie, prebehol bez akýchkoľvek komplikácií a verím, že budúci rok sa opäť stretneme v hojnom počte.

Autor: Martin Sklár

Zverejnené: 09.09.2015 | Autor: MartinSklar