Spravodajstvo
8. ročník Turnaja začiatočníkov 2018 – 2019 – RICOH Chess Tour.
                              8. ročník Turnaja začiatočníkov 2018 – 2019 – ...
Zverejnené: 20.06.2019
Stručné závery Konferencie SŠZ 2019
Prvý...
Zverejnené: 20.06.2019
Majstrami Slovenska v rapid šachu: Viktor Gažík, Lucia Ševčíková a SIM-SIM Topoľčany A
Tento víkend bolo v Topoľčanoch opäť poriadne šachovo rušno. Konali sa tu totiž...
Zverejnené: 19.06.2019
Správa zo spravodajstva

Ktoré politické strany reagovali na naše otázky, týkajúce sa ich podpory šachu na Slovensku?

Detail

Šach je hra, ktorú milujeme. 

Ozvali sa nám tri strany. Prvou bola SNS, na ktorej ministra školstva pána Mikolaja radi spomíname, lebo ministerstvo počas jeho pôsobenia podporilo slovenský šach na naše pomery veľmi slušne, za čo sme vďační.

Odpoveď SNS:

"Vašimi zaujímavými otázkami sa budeme zaoberať až vtedy, keď to bude relevantné, čiže po prípadnom vstupe SNS do novej vlády a pri zastrešovaní školstva našou stranou. Vtedy môžeme o vašich otázkach rokovať a priniesť aj konkrétny výsledok."

Odpovedal nam aj Most-Híd:

"Snažíme sa sústreďovať na závažné politické a ekonomické otázky, ktoré trápia spoločnosť a občanov. Podľa nás náš program bude zaujímavý aj pre občanov, ktorí sú zároveň šachistami."

Odpovedalo nám aj KDH, s názormi pána Figeľa na šach a pripojilo aj fotografiu, kde hrá s pánom Milanom Ftáčnikom, ktorú si môžete pozrieť:

"1. Ako chlapec som sa zaujímal o hru, ktorá sa volá kráľovská. Zaujímali ma historické príbehy, vedecké objavy, zaujímavé myšlienky. O šachu som si kúpil pár kníh a sledoval šachové správy a riešil šachové situácie a pozície už ako gymnazista.

2. Na šachu ma priťahuje najmä logika, dôležitosť cieľa a predstavy o ceste k nemu a interaktívnosť. Je v ňom priestor na dynamiku a odvahu i na pokoj a rozvahu. Dôležité sú dobré rozhodnutia- od začiatku do konca.

3. Šach som hrával ako študent, bol som dokonca kapitán tímu vranovského gymnázia. Pred maturitou sme dokonca vyhrali okresnú súťaž.

4. S budúcou manželkou sme prvýkrát viedli rozhovor počas zápasu v rámci kola okresnej šachovej ligy. Ona vtedy prehrala ale získala si moju pozornosť a neskôr sa stala mojou dámou.

5. Som technik vzdelaním a politik poslaním, nedávno diplomat. Moja práca si vyžaduje veľa rozhodnutí a rôznych krokov, opatrení. Niekdy prekvapivých, inokedy očakávaných. Šach pomáha vnímať nielen svoje kroky, ale aj kroky tých druhých- nemusia to byť súperi, vyžaduje sledovať cieľ a postupne ho dosahovať. Tak to býva aj v politike.

6. Aj v bežnom živote treba kombinovať dennodenné, malé kroky a dlhodobú víziu. Každá veľká cesta začína prvým krokom aj k vzdialenému horizontu sa dá dôjsť postupne., prekonávajúc prekážky. Za chyby sa platí, ale dajú sa aj napraviť a hlavne, treba sa z nich poučiť a neopakovať ich. Každý pešiak sa môže stať dámou, silnou osobnosťou! Tieto a iné princípy a skúsenosti pomáha rozvíjať šach v človeku. A najmä treba pamätať, že život - to nie je len hra či partička, ale neopakovateľná individuálna a spoločná cesta k ľudskej plnosti.

7. Šach si vyžaduje viac propagácie vo verejnosti, ale aj priestoru na výchovu mládeže."

Ostatné oslovené strany zatiaľ nereagovali. Nie sú zvyknuté na priamu komunikáciu s voličmi, musíme byť trpezliví a určite raz sa dočkáme politikov, ktorí si nájdu čas na odpoveď tisícom občanov.

Aj strany, ktoré zareagovali v podstate neodpovedali na naše otázky. KDH šikovne poslalo trochu staré ale stále platné odpovede svojho predsedu na otázky Moderného šachu. Nepotrebujeme sľuby o dvojnásobných platoch, to na šachistov nefunguje, stačí, keď na priamu otázku dostaneme priamu odpoveď, toho sa raz tiež možno dožijeme.

V každom prípade, stranám ktoré odpovedali, úprimne ďakujem a prajem veľa pozitívnej energie a aj viac konkrétneho pochopenia pre slovenskú šachovú komunitu.

Ing. Martin Huba

Prezident Slovenského šachového zväzu

Zverejnené: 22.11.2011 | Autor: Martin Huba
Ďakujeme našim partnerom a sponzorom
partner/12
partner/14
Oficiálnu stránku SŠZ www.chess.sk prevádzkuje Slovenský šachový zväz, Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky, Sekretariát: Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky
mobil: 0903/363993, IBAN: SK54 8330 000000 2600 932871, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, e-mail: sekretariat@chess.sk
Created by WebCreative.info © 2010 All rights reserved.