Spravodajstvo
Finále Dorasteneckej ligy 2006-2007 v Dunajskej Strede
Posledná májová sobota v Dome kultúry v Dunajskej Strede patrila mládežníckemu šachu....
Zverejnené: 27.05.2007
Memoriál Jána Kavuliča
V Margecanoch sa uskutočnil 4.ročník memoriálu, ktorý však kolidoval s inými turnajmi...
Zverejnené: 26.05.2007
Spravodaj SŠZ číslo 1/2007
V sekcii DOWNLOAD je možné stiahnuť si aktuálne vydanie Spravodaja. Z obsahu:  -...
Zverejnené: 24.05.2007
1.Putovný pohár priateľstva na pamiatku Emila Tatárika 2007
Šachový klub Bašta Nové Zámky, Mesto Nové Zámky, Nitriansky samosprávny kraj a...
Zverejnené: 23.05.2007
Výzva na zriaďovanie tréningových stredísk mládeže
Výkonný výbor SŠZ na svojom zasadaní 19. mája v Žiline schválil smernicu...
Zverejnené: 21.05.2007
Správa zo spravodajstva

Finále Dorasteneckej ligy 2006-2007 v Dunajskej Strede

Posledná májová sobota v Dome kultúry v Dunajskej Strede patrila mládežníckemu šachu. Zišlo sa tu šesť najlepších dorasteneckých družstiev z celého Slovenska a odohrali záverečné tri kolá slovenskej Dorasteneckej ligy 2006-2007. Turnaj sa netešil iba záujmu slovenskej šachovej obce, ale neunikol pozornosti ani predstaviteľom Trnavského samosprávneho kraja, ani predstaviteľom mesta Dunajská Streda. Dunajskostredskí šachisti dostali 26. mája 2007 dve jednotky s hviezdičkou. Prvú vybojovalo absolútnym výkonom dorastenecké družstvo domáceho ŠK Dunajská Streda, druhú nesporne organizátori podujatia detailne pripraveným scenárom, jeho perfektnou realizáciou a pohostinnosťou nielen k VIP hosťom, ale aj k hráčom a sprevádzajúcim osobám. Príjemnú atmosféru nastolili piesňou mladé speváčky, predštartovú nervozitu rozdupali členovia Žitnoostrovského folklórneho súboru v temperamentom rytme svojej tanečnej choreografie. Ich výkon zaujal a bol predzvesťou kvality nadchádzajúceho turnaja, ktorý slávnostne otvoril podpredseda Trnavského samosprávneho kraja Dr. József Kvarda. Žezlo prevzal hlavný rozhodca Štefan Lesný.  Krátke posedenie organizátorov a hostí turnaja poodkrylo zázemie a zdroje spoločenského postavenia šachu v Dunajskej Strede. Oporou je MsKS a jeho riaditeľka Mgr. Ildikó Ibolya, poslanci mesta zastúpení na podujatí priaznivcom športu Jurajom Kanovitsom a samozrejme silný kolektív rodičov šachových nádejí z ŠK Dunajská Streda, ktorí celé podujatie organizačne zaistili. Poďakovanie im vyslovil aj podpredseda Krajského šachového zväzu v Trnave Ing. Jozef  Vagovský, aj garant SŠZ Ing. Rudolf Diviak.

Finálový turnaj bol bojovný a zaujímavý. Zaujímavý nebol ale zápas o prvé miesto! Dunajská Streda svojich súperov drtila a nedala im ani symbolický polbodík. Jej víťazstvo v Dorasteneckej lige 2006-2007 bolo úplne jednoznačné a titul je v správnych rukách. Vzhľadom na vek hráčov tohoto družstva má trénerský tandem Ráchela - Ráchela "zasiate" aj pre budúce najbližšie ročníky tejto súťaže.
Zaslúžené bolo aj druhé miesto Nitry. Táto zožala úrodu pred generačnou výmenou a jej družstvo bolo naozaj kvalitné. Prajeme im, aby nová generácia nastúpila čo najrýchlejšie a aby pohár z finále DL nečakal na kamaráta v ich vitrínke príliš dlho.
Pri súdení  o  treťom mieste v turnaji musel hlavný rozhodca nazrieť do listín. Rovnaký bodový zisk, rovnaké skóre a remíza vo vzájomnom zápase donútili použiť ďalšie kritérium - vyšší bodový zisk na dievčenskej šachovnici. Tento ukazovateľ urobil radosť družstvu z Liptova a zarmútil Osuské. Treba ale poznamenať, že vzhľadom na šťastnú výhru Osuského v poslednom kole proti Košiciam bola spravodlivosti učinená zadosť, veď aj šťastie by sa malo deliť rovným dielom medzi všetkých. Štvrté miesto je pre Osuské úspech, ich družstvo je mladé a jeho líder na prvej šachovnici má právo hrať dorateneckú ligu ešte šesť rokov.
Pri pohľade na záverečnú výsledkovú listinu sa zdá, že finalisti DL na piatom a šiestom mieste výkonnostne výrazne zaostávajú za svojimi finálovými rivalmi. Nie je to ale tak! Košice mohli v poslednom kole poraziť Osuské presne takým istým pomerom, akým s ním prehrali.  Mladučké družstvo z Kežmarku tiež bojovalo úporne a budúcnosť im sľubuje ešte výraznejšie úspechy v tejto súťaži. Už teraz sa tešíme na jej nadchádzajúci  ročník!Súbory k stiahnutiu:

Zverejnené: 27.05.2007 | Autor: chess
Ďakujeme našim partnerom a sponzorom
partner/12
partner/14
Oficiálnu stránku SŠZ www.chess.sk prevádzkuje Slovenský šachový zväz, Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky, Sekretariát: Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky
mobil: 0903/363993, IBAN: SK54 8330 000000 2600 932871, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, e-mail: sekretariat@chess.sk
Created by WebCreative.info © 2010 All rights reserved.