Spravodajstvo
Štefanovský šachový festival mládeže
Základná škola v Štefanove, Obecný úrad Štefanov a Šachový klub Štefanov usporiadali...
Zverejnené: 10.12.2006
15.Buď pozdravené Slovensko
Miestny klub Slovenský orol Prievidza v spolupráci MO Matice slovenskej v Prievidzi...
Zverejnené: 07.12.2006
Štruktúra a vývoj mládežníckej základne SŠZ
Počet registrovaných žiakov v matrike SŠZ klesá. Je na vine lepšie vedenie matriky...
Zverejnené: 06.12.2006
2. Galanta Open 2006
Chess Club Galanta poriada v utorok 26.12.2006 2.ročník vianočného turnaja "Galanta Open"....
Zverejnené: 05.12.2006
Sústredenie mládeže s GM Genadijom Timoščenkom
V čase vianočných prázdnin sa uskutoční trojdňové sústredenie talentovanej mládeže, zamerané na...
Zverejnené: 04.12.2006
Správa zo spravodajstva

Štefanovský šachový festival mládeže

Základná škola v Štefanove, Obecný úrad Štefanov a Šachový klub Štefanov usporiadali druhé kolo šiesteho ročníka Regionálneho festivalu mládeže. Táto dlhodobá masová a náborová súťaž má už dobrú tradíciu, veď Štefanovský šachový festival bol v šesťročnej histórii seriálu  32. podujatím. Hrali sa dva turnaje. Mladšie deti do 12 rokov hrali deväťkolový turnaj s tempom 2x15 minút na partiu, mládež do 20 rokov hrala sedemkolový turnaj s hracím tempom 2x25 minút. Usporiadatelia vytvorili pre zučastnených 62 hráčov a neupresnený počet rodičov či trénerov komfortné podmienky a typickú festivalovú pohodovú atmosféru. Výsledky sú v priložených súboroch.

Myšlienku založiť dlhodobú náborovú a popularizačnú súťaž  pre mládež uviedli do života šachisti z Osuského, Holíča, Skalice, Brezovej pod Bradlom, Kopčian a Senice pred šiestimi rokmi. Pokúšali sa takto dať možnosť pravidelne hrávať šach deťom, ktré ešte nemajú miesto na súpiskách líg. Systém mal byť atraktívny a lacný. Dohoda, že každý urobí jeden turnaj za rok a ostatných pozve sa ukázala životaschopná. Podmienky štatútu sú pritom veľmi tvrdé - nikto nesmie vyberať štartovné, na každom turnaji treba deti pohostiť, každý musí dostať cenu. Súťažný ročník pozostáva minimálne zo šiestich turnajov, do dlhodobého hodnotenia sa každému jednotlivcovi započítajú tri najlepšie výsledky v ročníku. 
Štefanovský šachový festival bol druhým turnajom šiesteho ročníka. Organizátorskú prácu na seba zobrali manželia Klimešovci - opory mládežníckeho šachu v Štefanove. Priestory, organizačnú a finančnú pomoc  poskytla Základná škola v Štefanove, finančnú podporu obecný úrad a vydaveteľstvo Kalmak. 
Turnaje mali vďaka hlavnému rozhodcovi Ing. Dušanovi Hečkovi hladký priebeh. Pohostenie bolo štedré, zázemie v oddychovej miestnosti pre hráčov, rodičov a trénerov bolo centrom spoločenského diania. Pohľad na deti, ktoré znaleckým okom oceňovali hodnotu "veľkej kopy" (vecný cenový fond, ktorý musí obsahovať viac kusov, než je účastníkov v turnajoch) jasne prezrádzal, že Štefanovčania nešetrili a každý si príde na svoje. Okrem bodov a cien si účastníci odvážali motiváciu  pre usilovnejšiu prácu na tréningu. Veď  z  "veľkej kopy " síce berú všetci, ale podľa poradia vo festivalovom turnaji!
Chcet aj Vy vo svojom regióne vyriešiť problém náboru a  masového zapojenia detí. Navštívte stranku ŠK  Osuské ( www.skosuske.chess.sk) , presurfujte kolónky mládež vrátane archívu a možno nájdete inšpiráciu.

Súbory k stiahnutiu:

Zverejnené: 10.12.2006 | Autor: chess
Ďakujeme našim partnerom a sponzorom
partner/12
partner/14
Oficiálnu stránku SŠZ www.chess.sk prevádzkuje Slovenský šachový zväz, Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky, Sekretariát: Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky
mobil: 0903/363993, IBAN: SK54 8330 000000 2600 932871, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, e-mail: sekretariat@chess.sk
Created by WebCreative.info © 2010 All rights reserved.