Spravodajstvo
Slovan Commander napriek prehre stále na čele (doplnené)
Šachová ECo-C Extraliga pokračovala počas prvého januárového víkendu už štvrtým...
Zverejnené: 09.01.2018
Extraligové boje pokračujú
Hneď prvý víkend v roku 2018 prináša šachovým priaznivcom pokračovanie...
Zverejnené: 06.01.2018
Kritické okienko – Ako (ne)hrať „suché“ pozície
Často sa po partii rozčúlený hráč začne sťažovať  a emotívne tvrdiť: „Veď...
Zverejnené: 05.01.2018
ŠK Prakovce - www.sachovetreningy.sk vysielajú extraligu live
6.1.2018 a 7.1.2018 o 10:00 si môžete na ...
Zverejnené: 05.01.2018
Novoročný šachový turnaj a GPX Banská Bystrica 2018 k 25.vyr. SR
NOVOROČNÝ  ŠACHOVÝ  TURNAJ Banská Bystrica 2018 a GPX žiakov  pri príležitosti 25.výročia vzniku...
Zverejnené: 05.01.2018
sachovetreningy'
Správa zo spravodajstva

FM Marek Karas s plným počtom bodov na 12. RICOH Open Dobrá nálada

Detail

Rozlúčku so starým rokom tradične na Doprastave sprostredkúva silvestrovský bleskový turnaj s príznačným názvom Open Dobrá nálada. Reálií znalí čitatelia vedia, že v priestoroch Doprastavu, a.s. je prísny zákaz konzumácie alkoholických nápojov a dobrá nálada nevyplýva z opojenia omamnými nápojmi, ale z opojenia zo vzrušujúcich súbojov za šachovnicou a zároveň uvoľnenej, priateľskej atmosféry medzi kolami. Ako organizátorov nás veľmi teší, že značka RICOH, popredný výrobca multifunkčných kopírovacích zariadení, sa stala partnerom práve tak unikátneho turnaja.

Na štartovej listine figurovalo 22 mien, pričom favoritmi boli dvaja bývalí hráči domáceho klubu - Dušan Schwarz (aktuálne ŠK Strelec DNV) a FM Marek Karas (KŠN Bratislava). Marek nastupoval na štart ako víťaz slovanistického vianočného blitzáku a na Dobrej nálade spečatil double výnimočným spôsobom - súperom nepripustil ani remízu a vyhral všetkých 13 partií. Takýto výkon je hodný obdivu a rozhovoru!

Za suverénnym FM Marekom Karasom sa rozpútal boj o ďalšie dotované umiestnenia. Ratingovo najvyššie nasadený Dušan Schwarz skončil ziskom 9,5/13 druhý a bronz pripadol Pavlovi Danekovi z Krasňan (9/13). V rámci kategórií bol ako najlepší senior vyhodnotený celkovo piaty Daniel Gettler zo Slávie STU Bratislava (7,5/13), z domácich hráčov skončil najvyššie celkovo siedmy Róbert Krajňák (7/13) a titul pre najlepšieho juniora získal so siedmimi bodmi celkovo deviaty Sebastián Lukáš Kostolanský z ŠK Slovan Bratislava (na rozdiel od volieb neplatí heslo, že víťaz berie všetko - v prípade povoleného súbehu cien by bol, logicky, ako najlepší junior vyhodnotený celkový víťaz FM Marek Karas).

Nad dodržiavaním pravidiel bdel hlavný rozhodca Boris Rintel, o bohaté občerstvenie formou švédskych stolov sa postarali Denis Nemšák a Sofia Nadzamová. Veríme, že aj o rok sa v podobne pohodovej atmosfére stretneme na šťastnom 13. tom ročníku turnaja RICOH Open Dobrá nálada. Zatiaľ prajem všetkým členom a priaznivcom ŠK Doprastav veľa zdravia, šťastia a (nielen)šachových úspechov v novom roku 2017!

FM Marek Karas preberá cenu

ROZHOVOR S VÍŤAZOM FM MAREKOM KARASOM:

1./ Vyhral si turnaj s plným počtom bodov. Rodilo sa víťazstvo tak ľahko, ako napovedá výsledok?
Víťazstvo sa rodilo určite ľahšie ako som očakával, stále však nie ľahko. Do turnaja som šiel s cieľom vyhrať ho, no hneď v prvom kole ma takmer pribrzdil p. Patzelt s ratingom okolo 1850. Koncovku, ktorá bola technicky na hranici, som so šťastím vyhral hrubou chybou súpera. V partii s prvým nasadeným Dušanom Schwarzom som ihneď po mojom ťahu uvidel zrejme jasne vyhrávajúcu repliku súpera. Našťastie súper po pár sekundách repliku uvidel taktiež až po jeho ťahu. V ostatných partiách sa mi darilo, dá sa povedať, všetko, na čo som siahol. Zrejme mi pomohli časté internetové blicky so silnými hráčmi počas týchto prázdnin. Mojím častým sparingom bol britský GM Simon Williams. Tým pádom som bol navyknutý vydať zo seba aj v blicke 100%.

2./ Dva dni predtým si vyhral vianočný bleskový turnaj na Slovane. Skús porovnať tieto turnaje z hľadiska Tvojej hry, súperov, organizácie.
Z môjho pohľadu bol turnaj na Doprastave lepšie organizačne zabezpečený (skončilo sa presne na čas). Moja hra bola taktiež na Slovane mierne horšia. Vzhľadom na tempo 5+0 som viackrát využil viac rýchlosť ako znalosti. Obsadenie turnajov bolo tento rok najmä kvantitou slabšie. Samozrejme chýbalo aj zopár známych bratislavských blickárov, no myslím že v týchto turnajoch išlo najmä o dobrú náladu Usmiaty a radosť z hry.

3./  Práve som čítal článok GM Jána Markoša na webe sachovetreningy.sk ohľadne novoročných predsavzatí. Keď už sme pre nich - aké šachové i nešachové predsavzatie si si dal Ty na Nový rok?
Nie som veľký fanúšik slova predsavzatie.Usmiaty  V šachovej oblasti by som to skôr nazval ciele a mimo šachu by sa podľa mňa mal človek tak nejako prirozdene snažiť byť stále lepším. K 1.1. mi vyšiel rating 2245. Chcel by som čím skôr nahnať tých ostávajúcich 55 bodov, aby som sa stal fidemajstrom v pravom zmysle slova.Usmiaty V mimošachovej oblasti nemám žiadne konkrétne ciele.

4./ Hrávaš za družstvo KŠN. Vlani ste postúpili do 1. ligy. Po jesennej časti súťaže ste o skóre na krásnom druhom mieste. Trúfate si aj na postup do Extraligy? Čo od vás môžu súperi na jar čakať?
Do súťaže sme nastúpili s jedným z najmenších priemerných ratingov v súťaži a skromnými cieľmi. Chceli sme sa v súťaži udržať. Po prvých dvoch vyhratých zápasoch začalo sebavedomie a odhodlanie družstva rásť. A podľa mňa rastie stále. Pred rokom som zažil postup do extraligy s "extraligovou dedinkou" Osuské a môžem povedať, že to boli najkrajšie pocity počas mojej doterajšej šachovej kariéry. Tak prečo si to nezopakovať? Usmiaty Za seba poviem, že sa pre tento cieľ pokúsim odovzdať maximum. Za družstvo poviem, že súperi môžu čakať 8 namotivovaných mladých ľudí pripravených dokázať nemožné! Žmurkajúci Samozrejme si postup nekladieme vyslovene za nutný cieľ, ale prihodiť sa môže,nie? Usmiaty

5./ Kto je Tvojím šachovým vzorom a prečo?
Mojím hlavným šachovým vzorom je prirodzene Magnus Carlsen. Ctí si na šachovnici v prvom rade vlastné bezpečie a to je môjmu štýlu blízke. A samozrejme je to najlepší súčasný šachista. O tom podľa mňa niet sporu.

6./ Popíš nám svoju doterajšiu šachovú kariéru - kedy si sa naučil hrať šach, ako si sa vypracoval na terajšiu úroveň, čo pokladáš za významné míľniky, ktoré Ťa posúvali vpred...
Na túto tému by podľa mňa takmer každý dokázal rozprávať veľmi dlho. Skúsim to skrátiť. Šach som sa naučil hrať asi v 5-6 rokoch. Krátko nato som nastúpil na šachový krúžok k p. Rintelovi. Tam som v sebe objavil jednu vlastnosť. Súťaživosť. Mal som veľkú vôľu byť lepší ako tí druhí. Táto vlastnosť sa však bila s lenivosťou a preto je pomerne zložité popísať na základe čoho som šachovo rástol. Osobne si myslím, že mi bolo viac dané od Boha ako mám vydreté. Samozrejme aj úspechy ma hnali dopredu. Prekročenie rôznych ratingových cieľov, medaily z MSR, zlatá z MEU. Teraz však už dlhšiu dobu pociťujem šachovú stagnáciu až krízu. Už dlhšie obdobie sa motám okolo 2250. Dá sa povedať, že hľadám cestu ako ďalej.

7./  Dlhé roky si bol hráčom ŠK Doprastav. Ako sa spätne pozeráš na toto obdobie? Čo sú/boli podľa Teba silné a slabé stránky tohto šachového klubu?
Na toto obdobie samozrejme spomímam rád. Doprastav ma vychoval z úplného začiatočníka až na majstra EÚ. Som celému kolektívu klubu za to nesmierne vďačný. Doprastav mi dával skvelé príležitosti napredovať. Napríklad spomeniem svoju extraligovú premiéru s ratingom ešte len okolo 2000. Paradoxne by som povedal, že klubu uberá to, že je veľký. Vzťahy v ňom nie sú také rodinné a všeobecne sa viacero záležitostí podľa mňa ťažšie zariaďuje, dosahuje...

8./ Tvoj otec je tiež šachista. Rozoberáte spolu partie, ktoré predtým hral v lige? Je u Vás doma šach častou témou rozhovorov?
Samozrejme, rozoberáme, ak je z jeho strany nálada-je sa čím pochváliť (či už výsledkom, alebo aspoň zaujímavou partiou). Každému z nás je prirozdene nepríjemné rozoberať partiu hranú takpovediac iba na svoju bránu. Prežívam takisto jeho šachový život. Celkom často ho chodím osobne na ligu povzbudiť. Šachy sú veľmi častou témou (šach je.. pekne po slovensky Smejúci sa). Dokonca už aj s mamou, ktorá nehrá šach súťažne. Často ju s otcom presviedčame, aby sa s nami na to dala. Často rieši diagramy na zadnej strane Československého šachu, nad online prenosom zápasu Carlsen-Karjakin strávila možno viac času ako ja... Usmiaty

9./ Čo pre Teba znamená šach? Čo Ťa na šachu najviac fascinuje?
Bez šachu by som si momentálne nevedel predstaviť svoj život. Vlastne ani poriadne neviem, čo konkrétne ma na ňom tak láka. Milujem ten adrenalín začínajúci podaním rúk a končiaci podpisom partiára. Takisto musím spomenúť stovky priateľstiev nielen po celej Európe, ktoré mi šach dal. Myslím, že by mi ich nepriniesol akýkoľvek iný koníček.

10./ Desiata otázka zostáva tradične otvorená - čo by si ešte chcel povedať čitateľom nášho webu?
Chcel by som im povedať, aby si užívali každú chvíľu za šachovnicou, pretože to je to čo nás spájaUsmiaty

Zhováral sa: Martin Sklár (autor článku)


Výsledky, fotogalériu a ďalšie informácie nájdete na: http://www.skdps.com/dps_trn.php?dps_trn=102

Zverejnené: 02.01.2017 | Autor: MartinSklar
Ďakujeme našim partnerom a sponzorom
partner/11 partner/12
partner/13 partner/14
Oficiálnu stránku SŠZ www.chess.sk prevádzkuje Slovenský šachový zväz, Junácka 6, 832 90 Bratislava, Sekretariát: Bernolákovo námestie 25, 940 01 Nové Zámky
tel: 035/6400009 mobil: 0903/363993 0948/640046, IBAN: SK54 8330 000000 2600 932871, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, e-mail: sekretariat@chess.sk
Created by WebCreative.info © 2010 All rights reserved.