Spravodajstvo
Sledujte živý videoprenos z Memoriálu J. Chudého
V Topoľčanoch dnes štartuje 2. ročník Memoriálu Jána...
Zverejnené: 19.05.2019
Majstrom Slovenska v bleskovom šachu sa po druhýkrát stal Viktor Gažík, tesne pred Miki Maníkom
Medzinárodný majster a aktuálny majster sveta do 18...
Zverejnené: 18.05.2019
Sledujte živý videoprenos z MSR v bleskovom šachu v Topoľčanoch
Za posledné 4 roky najvyššia účasť na MSR...
Zverejnené: 18.05.2019
Kvíz k výstave o Rétim
Počas Noci múzeí a galérií sa v Múzeu židovskej kultúry...
Zverejnené: 16.05.2019
Konferencia SŠZ 2019
Zasadnutie konferencie SŠZ  sa uskutoční dňa ...
Zverejnené: 16.05.2019
Správa zo spravodajstva

Naši mladí sokoli v Turecku

Detail

Po úspešnom zorganizovaní Šachovej olympiády do 16 rokov na Slovensku, v Poprade pred dvoma rokmi, naši najlepší hráči do 16 rokov odleteli na Šachovú olympiádu mládeže do Konye, 2 miliónového mesta vo vnútrozemí Turecka, v zostave: Samir Sahidi, Béla Jakab, Filip Haring, Dominika Ferková a Stela Sáňková.

Let z Viedne cez Istanbul do Konye bol príjemný, trochu dlhšie čakanie nám nezhoršilo náladu. Ubytovanie poskytli usporiadatelia v hoteli Ramada a hracia miestnosť je iba 100 metrov vzdialená. Hracia hala je moderná a je umiestnená v miestnom kongresovom centre, ktoré má rozlohu úctyhodných 22 000 metrov štvorcových. Pred vstupom do haly musíme prejsť cez dve bezpečnostné brány. Ako veľké plus oproti Popradu vidím v tom, že každý zápas družstva má na starosti samostatný FIDE rozhodca a je dovolené dostať sa na plochu k hráčom nielen nehrajúcim členom družstiev, ale aj široká verejnosť. Uvítací ceremoniál sprevádzali prejavy miestnych zástupcov mesta a regiónu plus všetkých účastníkov prišla pozdraviť VICE prezidentka FIDE Gulkiz Tulay. Olympiády 2018 sa účastní celkovo 220 hráčov zo 40 krajín sveta.

 

1. kolo:

Naše družstvo je nasadené dvadsiate druhé a dostalo na rozohratie družstvo Alžírska “B“. Na prvej doske mal Samir za súpera vicemajstra Afrického kontinentu. Samir s prehľadom vyrovnal hru a v Grunfeldovej hre postupne stupňoval svoj tlak a jasne zvíťazil, ďalší bod pridala Stella, ktorá včas založila svoj matový útok na súperkinho kráľa, Dominika dostala do daru od súperky pešiaka bez kompenzácie a po troch hodinách dostala súperka utešený mat jazdcom. Ako posledný dobojoval Béla, súperka aj keď ratingom nižším o 700 bodov statočne odolávala, ale nakoniec predsa len v koncovke urobila niekoľko nepresností a bolo po partii. Takže prvý zápas a spokojnosť z výsledku 4-0 pre náš tím. Prvé kolo bolo taktiež aj pohromou pre nasadené tímy Rusi iba remizovali, Arméni, Azerbajdžanci a Iránci (náš súper v 3. kole) dokonca prekvapivo prehrali svoje úvodné kolo.

 

2.kolo:

Náš súper trináste nasadené Bielorusko. Boli sme papierovo slabší na všetkých šachovniciach okrem tretej. Zápas sa nezačal vyvíjať zle. Samir na jednotke nepustil súpera k nijakému útoku, kontroloval stred šachovnice a v koncovke rôznofarebných strelcov uhájil dôležitý polbod. Na druhej šachovnici to bol iný príbeh, Béla postavil svojho kráľa mimo centra a pri prielome dvoch pešiakov cez stred jeho veže robili iba štatistov. Na trojke nastúpil s odhodlaním vyhrať Filip. No jeho príprava sa minula účinku- keďže mu súper odbočil už v štvrtom ťahu dámou na f6, postupom hry síce získal aj kvalitu alepri spojených pešiakoch na postupe ju musel vrátiť a samotná veža proti presile jazdca, strelca a pešiaka nemohla uspieť. Na štvorke Dominika ajej súper sa na seba vzájomne dobre pripravili, keďže odblicali takmer 15 ťahov, pozícia pre Dominiku bola stiesnená, ale hrateľná škoda však nedostatku času a stým súvisiace nepresnosti. Konečný stav Slovensko-Bielorusko 0,5-3,5. Keďže tu máme dvojkolo na smútok nieje čas a o tri hodiny nastupujeme opäť. Dúfame v dobrý los, ale Stella prináša meno posledného víťaza olympiády-Iránu, nálada sa trochu mení ale odhodlanie bojovať proti superfavoritovi turnaja ostáva.

 

3. kolo:

Ťažko opísať 3. kolo. Samir na prvej šachovnici bojoval proti hráčovi s ELO cez 2600. Hral s prílišným rešpektom a pasívne. Keby som to chcel odľahčiť tak by som povedal, že jeho jazdci sa pri prvých výstreloch splašili a utiekli mimo bojiska a ponechali kráľa s jeho družinou svojmu osudu. Béla na druhej šachovnici sa snažil, ale úplne prezrel súperov ťah jazdcom pod pešiaka a nasledoval tvrdý trest. Filip na tretej šachovnici neotvoril podľa svojich predstáv, nechal súpera doslova vybudovať diaľnicu až ku svojmu kráľovi, na to nasledovala obeť jazdca, ktorú súper prijal a ustál Filipov tlak. Veľký boj prebiehal na štvrtej šachovnici. Stella sa nezľakla papierovo silnejšieho súpera, útočila, škoda že v časovke nenašla najlepšie pokračovanie, ktoré by znamenalo aspoň pol bodu. Iráncom sme podľahli 4-0. Na tento smutný deň musíme zabudnúť a veriť v zajtrajšok.

 

Sledujte nás live na:

http://wyco2018.tsf.org.tr

http://www.chessbomb.com/arena/2018-world-youth-olympiad-u16

 

Šachu zdar a s pozdravom na Slovensko

 

Radoslav Ondo

Zverejnené: 27.11.2018 | Autor: szucs
Ďakujeme našim partnerom a sponzorom
partner/12
partner/14
Oficiálnu stránku SŠZ www.chess.sk prevádzkuje Slovenský šachový zväz, Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky, Sekretariát: Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky
mobil: 0903/363993, IBAN: SK54 8330 000000 2600 932871, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, e-mail: sekretariat@chess.sk
Created by WebCreative.info © 2010 All rights reserved.